Sprzęt sieciowy - co i jak dobrać?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lester29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2023-11-17, 21:09

Sprzęt sieciowy - co i jak dobrać?

Post autor: lester29 »

Siema, mam trzy pytania do was:

1. Czy polecacie samodzielnie składać router na debianie od podstaw, czy lepiej zainteresować się jakimś mikrotikiem lub podobnym sprzętem? Dlaczego?
2. Jaki polecacie router z wejściem na kartę sim pod mobilny internet 4G/LTE wspierający najnowsze standardy wifi? Mile widziana obsługa sieci 5G. Chcę mieć możliwość korzystania na sprzętach połączonych z siecią z usługi Orange VPN dającej publiczny adres IP
3. Jaki polecacie router pod internet światłowodowy z obsługą sieci 10 Gbit, VoIP, wspierający przekierowanie portów, upnp, dmz, ze wsparciem dla najnowszych standardów wifi? Może być zestaw router + access point. Router najlepiej, żeby był firmy Mikrotik lub Netgear. Chcę, żeby na tym routerze była możliwość używania publicznego ip

Oba routery mają wspierać 2,4 GHz i 5 GHz, zarówno jako osobne SSID jak i jeden. Planuję używać w sieci różnych urządzeń, w tym tych typu płytka nodemcu na esp, drukarki sieciowe
ODPOWIEDZ