Pomoc przy wyborze rutera

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: wojteks »

Prawda jest taka że światłowód jest droższy od LTE/5G w miastach i ich okolicach. Na dalekich peryferiach brak zasięgu 2g/3g/lte spowodował że każdy dom ma światłowód.

LTE używam mobilnie, domowo mam światłowód gigabitowy za 80pln. Zanim dostawca zbudował sieć światłowodową minęło z 2-3 lata, internet mobilny dawał radę ale brakowało 600GB/miesiąc więc streamingu w 4k nie było i jeszcze innych rzeczy a przekładanie kart promocyjnych jest dla mnie upierdliwe a w sprzęcie typu CPE raczej nie możliwe w prosty sposób.
Nie pomagam na PW!
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 505
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: alias »

wojteks pisze: 2024-04-14, 21:39 P... Na dalekich peryferiach brak zasięgu 2g/3g/lte spowodował że każdy dom ma światłowód.
Piszesz o swoim regionie (co to za miejsce jeśli można wiedzieć?) - czy odnosisz to do całego kraju? W dużej mierze moje obserwacje pokrywają się z tym co napisałeś, ale w ciąż trafiam w miejsca gdzie jedynym realnym wyborem jest lokalna radiówka.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: wojteks »

Odnoszę się do specyficznych miejsc gdzie dopiero Play przyniósł sensowny zasięg (niby tylko LTE800) ale pozostali nie mają nawet 2g.

Wiele miejscowości na Podkarpaciu ma po 2 operatorów światłowodowych wiszących na słupach elektrycznych a zasięgi LTE są tylko z Play bo pozostali mają 2g albo słabiutkie 3g (ono za chwilę zniknie).
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Pomoc przy wyborze rutera

Post autor: jfk »

alias pisze: 2024-04-14, 23:27 Piszesz o swoim regionie (co to za miejsce jeśli można wiedzieć?) - czy odnosisz to do całego kraju? W dużej mierze moje obserwacje pokrywają się z tym co napisałeś, ale w ciąż trafiam w miejsca gdzie jedynym realnym wyborem jest lokalna radiówka.
U mnie na działce teren jest trudny (wzniesienia/lasy)i radiówka jeszcze 0,5 dekady temu była tylko na terenie gminnego miasteczka. Teraz tam jest 2 ISP na światłowodzie, a światłowody dociągnięte do wszystkich miejscowości i tj. w tej chwili standard w łódzkiem/świętokrzyskiem... (odciążyło to znacznie sieci LTE-dla przykładu w godzinach szczytu 18-21, na sieci Orange/B20 w 2018 trudno było uzyskać transfer 5Mbps, teraz jest 15-20Mbps +... ). Zgadzam się @wojteks że światłowód jako usługa solo jest droższa od LTE/5G i przy nasyceniu zasięgiem w miastach ISP na światłowodach będą posiadali silną konkurencję.
ODPOWIEDZ