Jak zostać dostawcą internetu?

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Roman
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-04-07, 20:45
Lokalizacja: Sompolno

Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: Roman »

Chcę założyć firmę i zająć się internetem radiowym. Proszę o pomo. Od czego zacząć? Ile może kosztować "start"? Za pomoc góry DZIĘKUJE!!
Roman
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-04-07, 20:45
Lokalizacja: Sompolno

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: Roman »

ikw pisze:badanie rynku i to wszystko....jesli jest 100 chetnych no to masz po co to robic. jak masz 20 tys no to jestes w domu. dziekuje. ide sie napic.
OKI. Dzieki.
Badanie mam, kase mam i co dalej? Co powinienem zrobić dalej? Gdzie się udać? Czy potrzebne są jakieś specjalne zezwolenia? Jakiego wybrać usługodawce> Czy TPSA, czy też jest alternatywa dla naszego monopolisty?
bi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2006-04-11, 09:12

To może więcej szczegółów!!!

Post autor: bi »

To może więcej szczegółów!!!
Awatar użytkownika
marcin
*** Administrator ***
Posty: 198
Rejestracja: 2005-08-16, 10:13
Lokalizacja: Warszawa

Jak zostać dostawcą usług internetowych // Gazeta Prawna

Post autor: marcin »

Roman, może te dwa archiwalne artykuły z Gazety Prawnej pomogą:

============================================================
Jak zostać dostawcą usług internetowych Gazeta Prawna
============================================================

Dostęp do Interentu staje się w dzisiejszych czasach koniecznością. Nie tylko firmy, ale i gospodarstwa domowe coraz chętniej przyłączają się do sieci. Korzystanie z modemu i połączenia telefonicznego jest już dziś nieopłacalne zarówno ze względu na cenę, jak i przede wszystkim na szybkość połączenia i transmisji danych. Stąd coraz większa popularność firm providerskich umożliwiających stałe podłączenie do sieci internet.

Początek działalności jest standardowy - wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej albo do Krajowego Rejestru Sądowego. Chcący założyć firmę providerską może wybrać formę prowadzenia działalności, powienien on natomiast bardzo dokładnie zapoznać się z ustawą z dnia 16 lipca 2004 r.Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800).

Po załatwieniu tradycyjnych formalności w Urzędzie Skarbowym, ZUS-ie (uzyskaniu NIP-u, REGONU) należy złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. We wniosku podaje się m.in. osobę upoważnioną do kontaktów z prezesem URTiP, osobę upoważnioną do kontaktowania się w nagłym przypadku, ogólny opis działalności telekomunkacyjnej, której dotyczy wniosek, czyli opis sieci oraz opis usługi, a także oświadczenie wnioskodawcy o znajomości wykonywania działalności telekomunkacyjnej. Taki wniosek jest sprawdzany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i najczęściej pozytywnie rozpatrywany przez URTiP.

Rozpoczynając działalność jako provider internetowy musimy podjąć decyzję jaką drogą będziemy dostarczać internet. Do wyboru mamy dzierżawę łączy od właścicieli sieci teleinformatycznych, będących już na danym terenie (np. TPSA), lub budowę własnej infranstruktry: kablowej lub radiowej.

W większości przypadków mniejsze firmy providerskie okablowują bloki na osiedlach, łączą w sieć budynki, a następnie podłączają je do sieci nadrzędnej. W takim wypadku potrzebna jest zgoda spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej.

Aby przedsiębiorca telekomunikacyjny mógł wykorzystywać łącza radiowe musi posiadać specjalne pozwolenie radiowe oraz zarezerwować sobie określoną częstotliwość. Aby je uzyskać należy złożyć pisemny wniosek na określonym w rozporządzeniu formularzu do Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty (m.in. dokumenty potwierdzające podstawę prawną działalności wnioskodawcy, założenia techniczno-organizacyjne sieci, regulamin pracy sieci) Jeśli na daną częstotliowść złożonych jest kilka wniosków Prezes Urzędu ogłasza przetarg. Wraz z otrzymaniem pozwolenia przedsiębiorca wnosi jednorazową opłatę skarbową w wysokości 1900 zł oraz dokonuje rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości.

Zgodnie z artykułem 55 ustawy Prawo Telekomunikacyjne przedsiębiorca telekomunikacyjny udostępniający publiczne sieci telekomunikacyjne lub świadczący publicznie dostępne usługi telekomunikacyjne obowiązany jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania rocznych sprawozdań finansowych, poddawania ich badaniu przez biegłego rewidenta oraz ogłaszaniu. Oznacza to, że bez względu na formę organizacyjną oraz wielkość zatrudnienia każdy provider internetowy musi prowadzić pełną rachunkowość. W związku z protestami przedsiębiorców Ministerstwo Infrastruktury opublikowało na swoich stronach stanowisko w którym zapowiada skreślenie tego artykułu z ustawy. Po nowelizacji przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą mogli w zakresie rachunkowości stosować przepisy ogólnie obowiązujące.

============================================================
Jak zostać dostawcą internetu Gazeta Prawna 14-06-2005
============================================================

Coraz więcej przedsiębiorców robi interesy w internecie. W globalnej sieci coraz częściej sprzedaje się produkty, usługi czy informacje. Aby jednak było to możliwe, niezbędny jest dostęp do internetu. Najlepiej za pomocą stałego łącza, gdyż korzystanie z modemu i połączenia telefonicznego to już przeżytek. Za drogie i zbyt wolne. I tu również można znaleźć pomysł na zarobienie pieniędzy. Można zostać dostawcą internetu. Provider, inaczej dostawca internetu, to pośrednik, który podłącza klienta do większego operatora telekomunikacyjnego, a za jego pośrednictwem do ogólnoświatowej sieci. Jest to możliwe za pomocą kabli, w szczególności światłowodów, lub drogą radiową. Firma zajmująca się dostarczaniem internetu ma podpisaną umowę z operatorem telekomunikacyjnym, który instaluje łącze w jej siedzibie i pobiera miesięczny abonament za jego wykorzystywanie. Umowa taka jest terminowa, określa przepustowość łącza i powinna zakładać możliwość przedłużenia i zwiększenia w miarę potrzeb szerokości pasma. Providerzy działający na rynku radzą, aby korzystać z łączy kilku operatorów telekomunikacyjnych i na wypadek awarii nie zaprzestać dostarczania sygnału klientowi.

Z siedziby firmy provider najczęściej drogą radiową przesyła sygnał do odbiornika umieszczonego na budynku, w którym nastąpi podłączenie końcowego użytkownika do sieci. Może oczywiście znaleźć on inny sposób przesłania sygnału - dzierżawiąc łącza, np. światłowody, od innego operatora lub sam kładąc kable, dzierżawiąc studzienki. Na dzierżawę dachu pod odbiornik radiowy lub dzierżawę studzienek kanalizacyjnych potrzebna jest zgoda właściciela czy administratora budynku. On również ustala ceny tej dzierżawy. Planując podłączanie np. nowo budowanego osiedla do internetu, warto w odpowiednim momencie, np. na etapie prac budowlanych, podpisać umowę z deweloperem i wtedy przystąpić do podłączania budynków. Nadawanie sygnału drogą radiową może odbywać się w paśmie wolnym 2,4 GHz lub jeśli odległość jest większa niż 1 km, w paśmie zarezerwowanym, za które trzeba wnosić roczne opłaty.

Początkiem działalności jest standardowy wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej albo do Krajowego Rejestru Sądowego. Chcący założyć firmę providerską może wybrać dowolną formę prowadzenia działalności. Po załatwieniu tradycyjnych formalności w urzędzie skarbowym, ZUS-ie (uzyskaniu NIP-u, REGONU) należy złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. We wniosku podaje się m.in. osobę upoważnioną do kontaktów z prezesem URTiP, osobę upoważnioną do kontaktowania się w nagłym przypadku, ogólny opis działalności telekomunikacyjnej, której do- tyczy wniosek, czyli opis sieci oraz opis usługi, a także oświadczenie wnioskodawcy o znajomości wykonywania działalności telekomunikacyjnej. Taki wniosek jest sprawdzany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i najczęściej pozytywnie rozpatrywany przez URTiP. Wpis do rejestru przedsiębiorców następuje w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Jeśli provider internetowy chce wykorzystywać łącza radiowe w paśmie innym niż 2,4 GHz, musi posiadać specjalne pozwolenie radiowe oraz zarezerwować sobie określoną częstotliwość. Aby je uzyskać, należy złożyć pisemny wniosek na określonym w rozporządzeniu formularzu do prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty (m.in. dokumenty potwierdzające podstawę prawną działalności wnioskodawcy, założenia techniczno--organizacyjne sieci, regulamin pracy sieci). Jeśli na daną często-tliowść złożonych jest kilka wniosków, prezes urzędu ogłasza przetarg. Wraz z otrzymaniem pozwolenia przedsiębiorca wnosi jednorazową opłatę skarbową w wysokości 1900 zł, a następnie roczne opłaty za przyznaną częstotliwość. Dodatkowym utrudnieniem, z którym borykają się providerzy internetowi, jest obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości. Zgodnie z artykułem 55 ustawy Prawo telekomunikacyjne przedsiębiorca telekomunikacyjny udostępniający publiczne sieci telekomunikacyjne lub świadczący publicznie dostępne usługi telekomu- nikacyjne obowiązany jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania rocznych sprawozdań finansowych, poddawania ich badaniu przez biegłego rewidenta oraz ogłaszaniu. Nie jest to zależne ani od wielkości zatrudnienia, ani od rocznych obrotów firmy. Na pocieszenie providerów Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad wykreśleniem tego artykułu z ustawy. Dodatkowe usługi Zakładając firmę providerską, warto pomyśleć nad przychodami z dodatkowych źródeł. Może to być projektowanie firmowych stron www, hosting, czyli utrzymanie stron www, oraz kont pocztowych na własnym serwerze lub kolokacja, czyli dzierżawa miejsca w serwerowni na serwery i urządzenia sieciowe klienta. Popularna ostatnio jest również telefonia internetowa. Analitycy rynku internetowego radzą, aby w prowadzeniu firmy provider-skiej być elastycznym, dostosowywać i rozszerzać swoje usługi do potrzeb klienta.

AKTY PRAWNE

Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 grudnia 2004 r. w sprawie wzoru wniosku o wpis lub zmianę wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych (Dz. U. Nr 283, poz. 2831)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lutego 2005 r. w sprawie rocznych opłat za prawo do dysponowania częstotliwością (Dz. U. Nr 24, poz. 196)
kleczon
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2007-04-16, 16:50

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: kleczon »

witam. Ja rowniez nosze sie z zamiarem postawienia "kilku" nadajnikow.
Spac mi jednak nie daje jedno - skad internet i jaki???? Dowiedzialem sie z forum ze na pewno nie od jednego operatora, ale jakie lacze na poczatek...przegladajac cennik "kochanej" tepsy, naprawde nie wiem na co sie zdecydowac (wiecie, taka asekuracja - nie podpisywac umowy na jakies super lacze bo a noz cos nie wypali tfu tfu)

Czy moze ktos napisac o swoich doswiadczeniach w tym temacie

z gory dzieki
pozdawiam :)
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: morion »

zrob rekonensans zeby sie dowiedziec ilu potencjalnych klientow mozesz miec na starcie aby potem rozwijac dzialalnosc, zobacz ile sa sklonni zaplacic za neta, od razu mowie ze kokosow to sie nie spodziewaj jesli neostrada jest u ciebie realna konkurencja... potem odejmij od tego zusy, usy i inne koszty i zobacz ile ci zostaje, i pomysl ile jestes skolnny wydac na łącze zeby w ogole coś ci jeszcze zostalo na inwestycje i na piwo :)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
Awatar użytkownika
MaxFM
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 653
Rejestracja: 2006-04-20, 15:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: MaxFM »

poszukaj tu
Ola
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-01-31, 23:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: Ola »

Witam

Mieszkam w domku jednorodzinnym w małej wiosce pod Wrocławiem wioska sie bardzo rozbudowuje powstają nowe domy jak grzyby po deszczu. Chce na dachu swojego domu postawić nie wielką antenę i dostarczyć internet bezprzewodowy sąsiadom rzecz jasna jak największej ilości. Domki są jeden kolo drugiego jak to na osiedlach domków jedno rodzinnych. Gdzie wykupić łącze?? Czy potrzebuje jakieś specjalne zezwolenia ?? Czy muszę mieć te wszystkie zezwolenia o których mowa w artykule z gazety prawnej? Bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam Ola
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: ja.michal »

Nie wiem na jakiej zasadzie to jest, ale można się pokusić o podpięcie do szkieletu tak jak robią to uczelnie. Wiem, że kolej ma takie łącza a innych firm nie pamiętam. Z tego co mi się wydaje koszta są duuuuże. :) No, ale warto sprawdzić jak ma być duża liczba osób np. osiedle. :)

Tak na marginesie to jak na uczelni ściągałem sobie SP2 do XP to plik się ściągną szybciej niż potem na pena przez usb 2.0 nagrywał. :D
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: morion »

Ola pisze: ... Domki są jeden kolo drugiego jak to na osiedlach domków jedno rodzinnych. Gdzie wykupić łącze??
TKT, Exatel, TPSA... musisz porozmawiać z tymi firmami i zorientować sie w możliwościach technicznych, może jesli nie ma możliwości dojscia kablem to są jeszcze radiolinie:)
Ola pisze: Czy potrzebuje jakieś specjalne zezwolenia ?? Czy muszę mieć te wszystkie zezwolenia o których mowa w artykule z gazety prawnej? Bardzo proszę o pomoc
1. działalność gospodarcza z odpowiednimi PKD
2. wpis do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych UKE
ja.michal pisze:Tak na marginesie to jak na uczelni ściągałem sobie SP2 do XP to plik się ściągną szybciej niż potem na pena przez usb 2.0 nagrywał.
To sie nazywa serwer proxy...:)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: ja.michal »

To sie nazywa serwer proxy...:)
Proxy? Jaki proxy?
Sieć, z której korzystałem jest podłączona bezpośrednio do sieci międzynarodowej. Do głównego węzła czy coś w tym stylu. Nie wiem co tu ma do rzeczy proxy.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: Jo_gurt »

ja.michal pisze:Nie wiem co tu ma do rzeczy proxy
To ze mozliwe ze ciagnales z lokalnego serwera.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: ja.michal »

No raczej nie. Tak się dziwiłem, że link sprawdzałem. Był bezpośrednio do strony MS.
Ola
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-01-31, 23:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: Ola »

A czy jako dostawca internetu mogę na początek wykupić któreś łącze DSL np 8Mb w TP ? Czy potem jako dostawca internetu muszę archiwizować wszystkie logi klientów??
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: morion »

ja.michal pisze:No raczej nie. Tak się dziwiłem, że link sprawdzałem. Był bezpośrednio do strony MS.
kolego zasadą serwerów proxy jest to że podczas zaciągania czegokolwiek z sieci zapisują one to w swojej pamięci, więc jesli łaczysz się ze stroną MS to serwer proxy, który z reguły jest transparentny dla ruchu sieciowego, sprawdza czy elementy pobierane ze strony MS nie znajdują się już w pamieci (cache) serwera proxy, jeśli są to nie pobiera ich ponownie z odległego serwera tylko wysyła do Twojej przeglądarki zawartość swojego cache'u... i tak też sie dzieje z wszelkimi plikami takimi jak update'y do windowsa czy innych programów...
jutro to dzis... tyle że jutro :)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: zDaleKi »

Ola pisze:Czy potem jako dostawca internetu muszę archiwizować wszystkie logi klientów?
Nie wiem co stanowi prawo w tym względzie. Ale lepiej dla Ciebie chyba byłoby mieć takie coś. Bo jak któryś użytkownik coś narozrabia, to policja przyjdzie do Ciebie, a Ty będziesz udowadniać, że nie jesteś wielbłądem.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: morion »

Ola pisze:A czy jako dostawca internetu mogę na początek wykupić któreś łącze DSL np 8Mb w TP ?
możesz, pod warunkiem że w umowie TPSA nie zastrzeże, że nie możesz tego łącza udostępniać poza lokal:) a tak jest w przypadku większości promocji... z tego co wiem to "promocja jesienna" nie miała takiej klauzuli...
Czy potem jako dostawca internetu muszę archiwizować wszystkie logi klientów??
tak, jest zapis o konieczności archiwizowania logów... logujesz tylko połaczenia nawiązywane przez klientów i to wystarczy, oczywiście w przypadku małej sieci nie ma z tym problemu, gorzej jak masz sieć na kilkuset lub kilka tysięcy userów;))

p.s. o rany zapomniałem o dużych literach na początku zdania ;)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: Jo_gurt »

Usluga Internet DSL nie jest obwarowany taka klauzula z tego co pamietam (o nie rozpowszechanianiu poza lokal)
Ola
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2008-01-31, 23:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: Ola »

A jak mam takie logi zapisywać i archiwizować ? Sieć nie będzie duża myślę że na początek jakbym miała 30 klientów to by był dobry start.
Awatar użytkownika
morion
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 468
Rejestracja: 2006-04-25, 10:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: morion »

Jo_gurt pisze:Usluga Internet DSL nie jest obwarowany taka klauzula z tego co pamietam (o nie rozpowszechanianiu poza lokal)
no nie do końca... Jeśli kupujesz DSLa w promocji to 2 na 3 regulaminy mają taki zapis... proponuję odwiedzić strone tpsa i poczytać

Ola zainteresuj się funkcjonalnością syslog'a :) i pogoogluj w temacie "archiwizacja logów" bo na wielu forach o tematyce sieciowej było o logowaniu połaczeń i archiwizacji... w tym automatyzacja, pakowanie, zapisywanie itp. :)
jutro to dzis... tyle że jutro :)
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: Jo_gurt »

morion pisze:proponuję odwiedzić strone tpsa i poczytać
Nie mowilem o promocjach a IDSLem sie interesowalem ostatnio ze dwa lata temu, wiec moge miec nieaktualne informacje. Pamietam tylko, ze proponowali ta usluge ISPom, wiec to by sie troche mijalo z celem.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Jak zostać dostawcą internetu?

Post autor: bob »

morion pisze:... gorzej jak masz sieć na kilkuset lub kilka tysięcy userów;))
Święte słowa morion. A najgorsi są Ci co w sposób świadomy łamią regulamin.
Dlatego ważnym będzie archiwizacja logów w razie rozstrzygnięć w ewentualnych sprawach w sądzie.
ODPOWIEDZ