Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Dyskusje na luzie nie związane z forum w granicach netykiety.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
JJK
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2008-11-02, 16:16
Lokalizacja: Cz?stkowo

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: JJK »

A mam takie szybkie pytanie jak mam nadajnik +- 6-7km z moich niezbyt dokładnych obliczeń to jakie będę miał osiągi bez i z anteną zewnętrzną? i z pewnością z 1-2 lasy/zagajniki się na drodze znajdą jak nie więcej.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: ja.michal »

JJK, jak nie sprawdzisz to się nie dowiesz. Dużo indywidualnych warunków do danego miejsca składa się na osiągi.
Nikt Ci tego nie powie.
grzesiek87
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2009-01-14, 22:33
Lokalizacja: podlaskie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: grzesiek87 »

Obrazek

12-13 km od nadajnika, bez dodatkowych anten, teren płaski, zalesiony dość, router na piętrze.

Za dnia połowa tego, w nocy zdarzyło się nawet 3mbps chyba że speedtest mnie oszukuje :)
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Khalbar »

Macie ludzie szczęscie z tymi transferami, ja chyba mam jakiś ostrych zasysaczy czerpiących tego samego nadajnika co ja

Niech włączą te limity do jasnej ciasnej bo to sie nie da tak pracować
Gorzej chyba być nie może między 16 a 22 jest \tragedia :
Obrazek

W nocy nie korzystam więc nie potrzeba mi sprawdzać ostatnio nad ranem było coś około 1.5 mega download i 0.6 mega up ping jest przeważnie ten sam około 100-120ms

Rezygnować czy nie mam czas do 3.03.2009
A może macie jakiś pomysł na przyspieszenie tego ?
statnia opcja to może orange free chociaż 3g łapie to nie wiem czy nie będzie to samo albo i gorzej bo więcej modemów i telefonów z tego korzysta ?
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Digitall »

Komentarze do kilku ostatnich postów..

#1 Khalbar ciężko mi uwierzyć w zamulenie BTSa... Podaj parametry sygnału jakie masz.. Może masz jakieś zakłócenia w okolicy?? Sprawdź połączenie w nocy.. Może BTS ma niewystarczająco szybkie przyłącze?.. Próbowałeś pytać w BOK dlaczego jest tak powoli?
Zresztą, Twoja lokalizacja to okolice Warszawy, więc faktycznie dużo userów może być......
CDMA OFP z zamysłu przeznaczona jest dla lokalizacji słabo zurbanizowanych.

#2 Modem potrafi dostać zadyszki, zrywa wszystkie połączenia na około minutę, jeśli zaczniesz męczyć p2p z dużą prędkością i dużymi ilościami połączeń..

#3 Cena powinna być wyższa niż Neo i innych odpowiedników kablowych. Niektórzy dla złotówki potrafią zabić, w szczególności uprzykrzyć życie innym..

#4 Limity Internetu - limity pobieranych danych - to chory pomysł, nikt kto wcześniej nie miał łańcucha na szyi nie będzie wiedział jak to potrafi utrudnić komunikację, po limicie zapomnij o Skype, o YouTube, zapomnij o radiu internetowym... Zapomnij o Internecie, linuxach (pakiety pakiety, iso...).. No chyba że samym tekstem żyjesz. Lepszy pomysł to statyczny podział pasma, ze względu na ilość użytkowników + ewentualnie filtrowanie p2p.. Podział statyczny wyeliminuje efekt wysysania.. (1 user - 3Mbit, 3 userów każdy po 1Mbit.. 9 userów każdy po 333kbps....). Po za tym, każdą technologię można skończyć, brakiem odpowiedniej infrastruktury (pasma).
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
Miroslaw Borkulak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-02-03, 09:54
Lokalizacja: Ogrodniki

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Miroslaw Borkulak »

Witam!
Od ponad 2 tygodni jestem posiadaczem Orange Fredom PRO i powiem że jak na moją odległość od BTSa to jestem zaskoczony ze tak śmiga bez anteny zewnętrznej mam 4 kreski zasięgu, sporadycznie łapię 5 w programie AxessManager Poziom sygnału EvDO -93, -92, sygnał EvDO (Diversity) -91, -92. Mieszkam w Ogrodnikach gmina Siemiatycze woj. Podlaskie według mapki orange to jestem już na skraju zasięgu i mniej więcej mam taką samą odległość do dwóch BTSów ponad 20km. Modem mam podłączony po Ethernet do kompa stacjonarnego, korzystam też po Wifi na laptopie wszystko pięknie działa. Ściągnąłem już ponad 10GB a prędkość dalej ta sama. W godzinach popołudniowych do godziny około 22:00 chodzi wolniej, 1100-1300kb/s a rano i późno wieczorem 1400- 1600kb/s (Download) co ciekawe (Upload) się nie zmienia od 400 do 600kb/s nie ważne czy w dzień cz w nocy. Ping też nie jest za wysoki od 60 do 100ms.
Ostatnio zmieniony 2009-03-10, 15:58 przez Miroslaw Borkulak, łącznie zmieniany 2 razy.
italo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-27, 11:09
Lokalizacja: Donimierz Wielki

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: italo »

Witam serdecznie :)

Od kilku dni mam orange freedom pro.Wsio niby gra tylko te pingi , cały czas w granicach 200 ms, dBm w granicach -80, zasięg na max ,brak zewnętrznej anteny, odległość od nadajnika 2km chyba że z innego ciągnie.W związku z tym mam pytanie , jak sprawdzić z jakiego nadajnika mam sygnał?.
Serwer: http://www.speedtest.
Download: 1249 kbps (156.1 KB/s)
Upload: 765 kbps (95.6 KB/s)
Data: 27.2.2009, 9:58:25

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mikele
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 265
Rejestracja: 2009-01-23, 09:52
Lokalizacja: Wrony (lubuskie)

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Mikele »

Raczej nie ma takiej możliwości.
Zapewne sygnał łapiesz z najbliższego nadajnika,
a jeżeli nie jesteś pewien, to kup antenę zewn.
i wyceluj w ten nadajnik na 2 km ;)
OBE 38GB (Dovado Tiny + E3276s-151 + konektor CRC9/FME + Tri-Lan 240 (12m) + Cybertech 17dBi 2100Mhz)
guma
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2009-01-07, 10:31
Lokalizacja: KRK

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: guma »

Oto czego można się spodziewać po tym jak przybędzie abonentów w Waszych okolicach.
Obrazek

Godziny szczytu :) Zasysacze całego internetu ruszyli na łowy :/
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Digitall »

guma, i tak nie jest źle w porównaniu do EDGE, nie wspominając o GPRS!....
Może być również tak, że dopiero za BTSem jest kiepsko z transferem..
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Patryk »

guma pisze:Oto czego można się spodziewać po tym jak przybędzie abonentów w Waszych okolicach.
Niestety,to tylko 1,25 MHz...

Powinni już druga nośną dostawić,ale NMT w wielu miejscach nadal ma się dobrze.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: wojteks »

guma pisze:Zasysacze całego internetu ruszyli na łowy
Oni działają cały czas żeby się łącze nie marnowało :rotfl: . O tej porze to wszyscy inni chcą sprawdzić pocztę, poczytać blogi, plotki, onety itp. pomponiki.
Nawet neostradopodobne usługi o tej porze mają spowolnienie lekkie.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Blido »

Patryk_ pisze:NMT w wielu miejscach nadal ma się dobrze.
Tak, wiem cos o tym. 6 km ode mnie stoi piekny, wysoki BTS Centertela i nadal idzie z niego NMT (wnioskuję po mapce z Orange, bo nigdzie nie ma spisów stacji NMT) Tymczasem do najbliższego BTS-a CDMA mam 25 km, a po drodze góry, lasy...
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Khalbar »

guma pisze:Oto czego można się spodziewać po tym jak przybędzie abonentów w Waszych okolicach.
Godziny szczytu :) Zasysacze całego internetu ruszyli na łowy :/
Guma to masz dobrze zobacz u mnie jak są godziny szczytu patrz wyżej na mój post to sie można załamać
A to jest gorzej niż edge !!!!
Powinni już druga nośną dostawić,ale NMT w wielu miejscach nadal ma się dobrze.
Jak dla mnie to powinni przedewszstkim wprowwadzić limity i je egzekwować a nośnych to i ze 4 jeszcze powinni dodać
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Digitall »

A pewnie pewnie.. dajmy limity, wróćmy do średniowiecza.. :dobani:
Nawet jeśli te limity nie są potrzebne we wszystkich przypadkach.. :dobani:
A znając życie, przeciętnik zużyje limit w tydzień, a przez kolejne 3 będzie biadolił że nie może strony wczytać.. Ja limity rozumiem, jeśli na danym BTS jest problem itp.. ale do tego jeszcze jakieś sensowne, powiedzmy 15GB / miesiąc, lub inaczej, 500MB dziennie..
Limity dzienne byłyby zdecydowanie lepsze. Mając w domu 3 komputery, nawet nie zauważę kiedy poleci 3GB, a co dopiero cała reszta. A po limicie możesz sobie pogadać z lustrem, zamiast przez Skype.

Można zrezygnować z usługi, skoro tak słabo ciągnie.. :ok:
Poza tym kolego Khalbar, nie masz przypadkiem dostępu do WiMAX'a Ery w swoim rejonie? Po co masz się męczyć z CDMA?.. :szok:


Przy podawaniu prędkości itd... warto podać poziom sygnału oraz położenie modemu.
Warto również sprawdzić system, lub zastosować winsockfix.... pisałem już gdzieś tu wcześniej o tym. I jeszcze coś.. niezabezpieczone WiFi jest jak przynęta na myszy, może ktoś Was koledzy wysysa?... hehehehe
Są magicy, którzy potrafią nawet z kilkudziesięciu metrów :)
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
Awatar użytkownika
Mikele
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 265
Rejestracja: 2009-01-23, 09:52
Lokalizacja: Wrony (lubuskie)

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Mikele »

Wieczorem downlink w granicach 500-1000 kb/s
upload prawie zawsze 500-600 kb/s

Wyniki dzisiejszych porannych pomiarów poniżej.

godz. 8:36
Obrazek

godz. 8:52
Obrazek

Zaznaczam że to osiągi bez anteny zewnętrznej.
Router stoi sobie w kuchni na szafce, zielona dioda.

Dzisiaj przyjdzie antena. Jak zamontuję to przedstawię wyniki.
Odległość w linii prostej do najbliższego BTSa 13 km.
Teren zalesiony, jeziora itp.
OBE 38GB (Dovado Tiny + E3276s-151 + konektor CRC9/FME + Tri-Lan 240 (12m) + Cybertech 17dBi 2100Mhz)
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Digitall »

Mikele, jaki masz poziom sygnału? Podaj przed i po założeniu anteny proszę...
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
Awatar użytkownika
Mikele
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 265
Rejestracja: 2009-01-23, 09:52
Lokalizacja: Wrony (lubuskie)

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Mikele »

Poziom sygnału EvDO -84 dBm
Poziom sygnału EvDO (Diversity) -87 dBm
:)
OBE 38GB (Dovado Tiny + E3276s-151 + konektor CRC9/FME + Tri-Lan 240 (12m) + Cybertech 17dBi 2100Mhz)
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Digitall »

Dzięki, teraz mniej więcej wiem jak to (zasięg) może przekładać się na prędkość transmisji..
Mikele jeśli uda Ci się poprawić o około 7-9 dBi poziom sygnału, to być może zyskasz prawie kolejnego Mbita, jeśli jesteś sam na sektorze..

Przy czym upload już masz wysoki, ale daj znać jak będzie! :)
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
Mały
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2009-02-16, 09:46
Lokalizacja: Północ

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Mały »

Digitall pisze:A po limicie możesz sobie pogadać z lustrem, zamiast przez Skype.
Dlaczego uważasz, że po przekroczeniu limitu nie będziesz mógł korzystać ze Skypa?

Zakładając, że jeżeli prędkość Twojego łącza po przekroczeniu limitu będzie utrzymywała się w granicach deklarowanych przez Centertel, czyli 64 kb/s (8kB/s) download i 32 kb/s (4kB/s) upload to rozmowa przez Skypa będzie możliwa. Jedynie problemy z odsłuchem mogą (ale nie muszą) wystąpić u Twojego rozmówcy, ponieważ Twoje dane będą wysyłane z prędkością nie większą niż 4kB/s.

Przed chwilą sprawdziłem „zasobożerność” Skypa. Wykonałem rozmowę testową sprawdzając prędkość połączenia. W czasie rozmowy odbierałem dane z prędkością nie większą niż 8kB/s, a jakość połączenia była bardzo dobra. Wysyłałem zaś dane z prędkością 5,5-6,5 kB/s.

Zaznaczam, że była to rozmowa testowa. Jak wiadomo podczas tej rozmowy Skype zawsze testuje przepustowość łącza. Dlatego w trakcie rozmowy testowej nasze łącze jest zawsze bardziej obciążone niż przy „normalnej” rozmowie.

Dodam jeszcze, że przy prędkości łącza 64 kb/s jak najbardziej można słuchać internetowego radia. Oczywiście wybieramy wtedy stacje radiowe, które nadają w AAC+. :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: ja.michal »

Mikele pisze:Teren zalesiony, jeziora itp.
Jak jeziora to dobrze bo sygnał po wodzie leci dalej.
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Digitall »

Mały, nie ma różnicy między zwykłą rozmową a testową.. Transfer podczas rozmowy jest m/w taki: UP: 40-50kbps, DOWN: >70kbps, wyniki dla jednego rozmówcy. Konferencji raczej nie zrobisz.. Chodzi oczywiście o dobrą jakość rozmowy, a nie bełkot..
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
italo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-27, 11:09
Lokalizacja: Donimierz Wielki

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: italo »

Witam

Wyjaśniła się w końcu sprawa wysokiego pingu ( ok 200 i więcej ms),ale nie do końca.Otóż w bok pan mi powiedział że sygnał mam z nadajnika odległego o ok 32 km , co się nie zgadza gdyż miejscowość Bojano Kolonia jest w odległości ok 20 km ode mnie,chyba ze pomylił miejscowości.Nie wiem natomiast dlaczego nie mam sygnału z odległego o 2km cdma w miejscowości Donimierz Wielki chociaż widnieje on na mapie.Może być tak , że dopiero przymierzają się do instalacji albo z jakichś względów nie mogę mieć dostępu ? , jak to sprawdzić ?.Mam dBm w granicach -80 tak jak pisałem , a transfer obecnie na poziomie 10kB/s i mniej,zastanawiam się nad zakupem anteny , ale nie wiem co to może zmienić , jak wpłynie na stabilność łącza ,utratę pakietów no i ewentualnie jaką wybrać 5 czy 10 m?.

Pozdrawiam
Paweł
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2007-11-22, 09:41
Lokalizacja: Józefów

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Paweł »

Zastanawiające są dla mnie różnice w osiągach oto mój rekord:
Obrazek
Ale miewałem też wyniki DL 300 UP 600
nie bardzo to rozumiem
EVDO -84
EVDO DIVERSITY -98
Ostatnio zmieniony 2009-02-28, 22:07 przez Paweł, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: wojteks »

Paweł pisze:astanawiające są dla mnie różnice w osiągach
Przecież to internet po radiu. Osiągi zależą od wielu czynników, szczególnie odo ilości użytkowników aktywnych w danym momencie, pogody (ale to mało).
Nie pomagam na PW!
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Khalbar »

Digitall pisze:A pewnie pewnie.. dajmy limity, wróćmy do średniowiecza.. :dobani:
Nawet jeśli te limity nie są potrzebne we wszystkich przypadkach.. :dobani:
A znając życie, przeciętnik zużyje limit w tydzień, a przez kolejne 3 będzie biadolił że nie może strony wczytać.. Ja limity rozumiem, jeśli na danym BTS jest problem itp.. ale do tego jeszcze jakieś sensowne, powiedzmy 15GB / miesiąc, lub inaczej, 500MB dziennie..
Limity dzienne byłyby zdecydowanie lepsze. Mając w domu 3 komputery, nawet nie zauważę kiedy poleci 3GB, a co dopiero cała reszta. A po limicie możesz sobie pogadać z lustrem, zamiast przez Skype.
Nie no najlepiej bez limitów niech będzie wszystko a całe łącze niech zajmuje ten który się pierwszy zaloguje albo najbliżej nadajnika
Digitall pisze:Można zrezygnować z usługi, skoro tak słabo ciągnie.. :ok:
Poza tym kolego Khalbar, nie masz przypadkiem dostępu do WiMAX'a Ery w swoim rejonie? Po co masz się męczyć z CDMA?.. :szok:
Tak słabo ciągnie w godzinach szczytu między 16 a 22
Kolego Digitall od 3 lat próbuję wszystkich możlliwości założenia internetu w mojej miejscowości , przy swoich możliwościach finansowych mimo że to tylko 30 km od centrum stolicy to jest to aż 30 km bo nic tu nie dochodzi przez lasy do okoła mnie.
Wszystko sprowadza się do wybudowania nadajnika 25 metrowego na który mnie nie stać
A wimax od neti to jest ale nie u mnie a od ery to nawet nie raczyli odpowiedzieć a poraz piąty to nie będe dzwonić
Digitall pisze:Przy podawaniu prędkości itd... warto podać poziom sygnału oraz położenie modemu.
Warto również sprawdzić system, lub zastosować winsockfix.... pisałem już gdzieś tu wcześniej o tym. I jeszcze coś.. niezabezpieczone WiFi jest jak przynęta na myszy, może ktoś Was koledzy wysysa?... hehehehe
Są magicy, którzy potrafią nawet z kilkudziesięciu metrów :)
W poprzednich wątkach podawałem wszystkie poziomy (87 EvDO ,101 div) z anteną zewnętrzną na 9 metrach, ze 12km od nadajnika pomiędzy - las i miasto.
Mieszkam we wsi o zabudowaniu rozproszonym najbliższy sąsiad jest 500 m ode mnie reszta więcej niż 1km (dlatego tpsa nie poprowazdiła jeszcze telefonów stacjonarnych) wifi mam zachasłowane a pozatym ledwo przez sciany przechodzi ten sygnał w domu
Awatar użytkownika
Mikele
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 265
Rejestracja: 2009-01-23, 09:52
Lokalizacja: Wrony (lubuskie)

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Mikele »

Dzisiaj była piękna pogoda :)
Spędziłem trochę czasu na dachu.
Zamontowałem antenę: ATK CDMA-10/400-470 + 10mb kabla +TNC
Antena na wysokości ok 3m, dom parterowy, pow. 100m2.
Na oko wycelowałem na nadajnik który znajduje się 13 km w linii prostej.
Po drodze lasy, jeziora i nic poza tym.

Wcześniej zamieszczałem osiągi bez anteny.

Poniżej osiągi z anteną.

godz. 16:13
Obrazek

godz. 20:27
Obrazek

Poziom sygnału EvDO: -71 dBm (zysk 11 dBm - było -82 dBm),
Poziom sygnału EvDO (Diversity): -85 dBm ( zysk 2 dBm - było -87 dBm).

Z tego co mi wiadomo, w mojej okolicy korzystają jeszcze z tego BTSa 2 osoby.
OBE 38GB (Dovado Tiny + E3276s-151 + konektor CRC9/FME + Tri-Lan 240 (12m) + Cybertech 17dBi 2100Mhz)
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Digitall »

Khalbar, nie może być tak, że ktoś zajmie całe pasmo, czy jest bliżej, czy wcześniej się zaloguje, nie ma takiej siły... + to co poniżej.. Khalbar, na moje oko masz kiepski i niestabilny zasięg.. Przyczyną może być przeciążony BTS - faktycznie dużo użytkowników, przez co zawęża się zasięg BTS'a, lub niepoprawne podłączenie / uszkodzenie anteny. DIV -101 dB to bardzo mało, przy takim poziomie na 900MHz nie można rozmawiać - tnie i rozłącza, na 450MHz powinno być lepiej, ale to nadal malutko, choć do końca nie wiem (jeszcze) co daje DIV..
Formularz na stronie ERY nie działa poprawnie.. wyślij maila na bok@.... coś takiego. A TP na pewno nie wybuduje linii telefonicznej.. Mam takie same problemy w swojej wiosce, zacofanie technologiczne - brak infrastruktury...

italo, zakup anteny raczej wiele Ci nie pomoże (a nawet w ogóle).. - zobacz moje wcześniejsze osiągi przy podobnym poziomie sygnału. Spróbuj winsockfix na swoim pc, lub spróbuj łączyć się przez ethernet za pomocą jakiejś dystrybucji liveCD linuxa (tak na próbę).. Jeśli to nie zmieni nic, to może znaczyć że coś jest nie tak z BTS (kiedyś procesowałem się o podobną sytuację z PlusGSM.., reklamacji nie uznali, ale naprawili - było max 10kB/sek i zrywało o ile działało, a po naprawie max prędkość dla EDGE.. - prawie 30kB/sek).

Mikele, z tego co widzę, to prędkość może zależeć od samego BTS'a... ale może w nocy będzie szybciej, lub nad ranem.
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
italo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-27, 11:09
Lokalizacja: Donimierz Wielki

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: italo »

Dziękuję Digitall za komentarz do mojego wpisu :).Obserwowałem łącze , próbując co jakiś czas pobrać plik z hfs przez flashgeta od znajomego i okazało się , że tak jak we wszystkich prawie sieciach wieczorem i w nocy transfer ulega poprawie.Około godz.22 zaczęły się nieśmiałe zmiany do ok 15 kB/s , ok 23 miałem już 30 o północy jakieś 70 kB/s ,dalej juz nie testowałem.Ping spadł z 281 do 200 prawie.Dzisiaj rano ==>
Download: 948 kbps (118.5 KB/s)
Upload: 750 kbps (93.8 KB/s)
Data: 1.3.2009, 7:15:45
ping183
odległość jak wcześniej wspominałem ok 20 km,dBm -80
Trochę mnie zasmuciłeś informacją , że antena niewiele może mi dać , nie poprawi stabilności łącza , wysokich pingów.Czy wartość -80 dBm nie może być też niższa przy użyciu anteny?, ale najbardziej chodzi mi o te pingi.
Mikele , czekam na Twoje obserwacje i info jak zmieniły się parametry po założeniu anteny zewnętrznej, czy pingi masz lepsze ? , bo wartość dBm z pewnością uległa poprawie.
Zachęcam wszystkich z podobnymi problemami do podzielenia się doświadczeniem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mikele
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 265
Rejestracja: 2009-01-23, 09:52
Lokalizacja: Wrony (lubuskie)

Re: Orange Freedom PRO - CDMA - osiągi, pingi, prędkości

Post autor: Mikele »

Ponowny pomiar, godz. 14:59

Obrazek

Dość zadziwiający upload :szok: , zazwyczaj jest na poziomie 600 kb/s.
Download w granicach 1900 - 2300 kb/s :ok:
Pingi w przedziale od 92 do 120 ms.

Po założeniu anteny widać wyraźną poprawę :ok:
Łącze bardzo stabilne, bez problemów czy to dzień czy noc :)

Bez anteny było różnie, łącze nie stabilne, wysokie wahania :nienie:
Teraz jest o niebo lepiej :brawa:
OBE 38GB (Dovado Tiny + E3276s-151 + konektor CRC9/FME + Tri-Lan 240 (12m) + Cybertech 17dBi 2100Mhz)
ODPOWIEDZ