[OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu w technologii CDMA - Centertel (Orange Freedom PRO), Sferia, Nordisk, Plus (CDMA2000 1xEVDO itd.)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Drawiec23
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2011-09-17, 14:37
Lokalizacja: Białobrzegi

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: Drawiec23 »

Zastanawiam się nad złożeniem wypowiedzenia i migracji na OFN o czym pisałem już w tym temacie. Na telefonie jest zasięg 3G lecz chciałbym przetestować to na modemie. <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> niestety nie mam funduszy tak na boku żeby zakupić E3131 i z tego co czytam to można wziąść na próbę a potem oddać?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19212
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: matek451 »

W Orange możesz wziąć internet na próbę na dwa tygodnie. Potestuj i oddaj, wtedy będziesz miał pełny obraz sytuacji. Z tego co pisałeś masz zasięg na telefonie więc nie powinno być przykrej niespodzianki. :)
JacekGrab
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2013-11-25, 22:15
Lokalizacja: Polska

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: JacekGrab »

Dlaczego osiągam takie beznadziejne prędkości? :( Jeden BTS 2 km przede mną drugi 2 km za mną, a mam takie słabe prędkości. Modem (ZTE MF63) leży na biurku na poddaszu
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26159
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: wojteks »

JacekGrab pisze:Dlaczego osiągam takie beznadziejne prędkości?
Podaj poziom sygnału.
JacekGrab pisze:a mam takie słabe prędkości.
Weź modem, laptopa i podjedź pod obydwie stacje, przetestuj prędkości pod nimi. Stawiam na słaby sygnał i obciążenie sieci. Możesz też sprawdzić co będzie jak wystawisz modem za okno od strony jednej i drugiej stacji bazowej.
Nie pomagam na PW!
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: DejaVu »

JacekGrab pisze:Dlaczego osiągam takie beznadziejne prędkości?
Technologia CDMA w wersji EVDO - Revision B - pozwala na przesyłanie danych z maksymalną prędkością nawet do 9,3 Mb/s. nie znaczy to jednak że tak będzie działać ;) po to operatorzy w umowach zaznaczają ''DO'' :facepalm: Ja w Plusie chciałbym mieć chociaż tyle :ok:
Obrazek
Jednak do BTS mam 10km. dookoła las więc nie narzekam ;) Pozdrawiam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19212
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: matek451 »

@JacekGrab twoim problemem jest też słaby router , nie obsługuje HSPA+DC stąd mimo, ze jesteś w zasięgu tej technologii to z niej nie korzystasz. Ale to już twoja wina, że wziąłeś ten lichy sprzęt mając pełne dane podane tutaj na forum. Na HSPA+DC ten transfer byłby wyższy.
JacekGrab
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2013-11-25, 22:15
Lokalizacja: Polska

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: JacekGrab »

wojteks, zasięg 4 kreski. Później pójdę, bo teraz mi się nie chcę
DejaVu, ale ja korzystam z hspa+, prędkość w umowie jest do 42 Mb/s ale ja mam modem hspa+ który ogranicza do 21,6 Mb/s
matek451, modem hspa+dc/ był w umowie na 2 lata za 1 zł, a ja chciałem umowę na 12 miesięcy z jakimś routerem za 1 zł, więc wziąłem tego MF63. Przecież on ma hspa+ do 21 Mb/s, więc jeżeli nie osiąga prędkości 20 Mb to jak router hspa+dc może osiągać 42 Mb?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19212
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: matek451 »

Router HSPA+DC nie osiągnie wprawdzie 42 Mb/s ale wykorzystuje dwie nośne i miałbyś dwa razy większy transfer. Osobiście gdybym brał umowę ze sprzętem wybrałbym lepszy sprzęt z obsługą LTE i HSPA+DC. To perspektywiczne rozwiązanie na przyszłość. Ale to kwestia budżetu i rozumiem twój wybór. Pytaniem pozostaje na jakiej częstotliwości łączy się twój router ( UMTS900 czy UMTS2100)?
Drawiec23
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2011-09-17, 14:37
Lokalizacja: Białobrzegi

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: Drawiec23 »

Byłem dzisiaj w salonie Orange bo chciałem wziąść OFN na próbę. Koleś powiedział żebym nie pakował się w koszty( aktywacja) i pożyczył mi modem ZTE MF195E. Myślałem że będzie to lepiej wyglądać( na tel. zasięg 3G 2 kreski) a tutaj ledwo jedną kreskę łapie a przy połączeniu spada na EDGE. Wymuszanie 3G nic nie daje. <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> czy to wina też modemu że tak to słabo wygląda.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: DejaVu »

JacekGrab pisze:DejaVu, ale ja korzystam z hspa+, prędkość w umowie jest do 42 Mb/s ale ja mam modem hspa+ który ogranicza do 21,6 Mb/s
sorry :facepalm: zasugerowałem się urządzeniem (axssestel) z profilu
Braymer
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2013-08-27, 21:50
Lokalizacja: mazowsze

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: Braymer »

JacekGrab, profil SIM na karcie aktywował ci się automatycznie, czy dzwoniłeś do BOK aby ci go włączyli? :)
JacekGrab
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2013-11-25, 22:15
Lokalizacja: Polska

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: JacekGrab »

matek451, za 10 miesięcy znowu będą dzwonić i będą pewnie lepsze oferty, więc wezmę jakiś router LTE/HSPA+DC i duży limit
Braymer, zadzwoniłem do BOKu i wyjaśniłem sytuację i powiedziałem, że to może być wina starej karty, która nie obsługuje 3G. Ta konsultantka powiedziała mi, że wszystko powinno być w porządku i że to coś z routerem. Rozłączyła się na 10 minut żeby coś sprawdzić, po 10 minutach powiedziała, że wszystko jest w porządku i powinienem mieć prędkość 1 Gb/s (???), później znowu się rozłączyła na 10 minut, żeby sprawdzić nadajniki koło mnie. Gdy się połączyła powiedziała, że z nadajnikami wszystko w porządku i że przekaże to do działu technicznego i że mają czas do 2 dni, bo weekend bla bla. Dzisiaj zobaczyłem, że wczoraj wieczorem przyszły 3 SMS (jakby w jednym nie można było wysłać), że dział techniczny nie znalazł przyczyny i żeby zgłosić się do salonu.
Straciłem 30 minut i 6 zł (tyle kosztowało dodzwonienie się do BOK) na jakąś gadkę z której dowiedziałem się, że nadajniki u mnie są w porządku i powinienem mieć prędkość 1 Gb/s (???)
Wsadziłem kartę z pakietem 25 GB i z niej korzystam.

Dzisiaj podejdę pod te BTS z routerem i telefonem i sprawdzę prędkości.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19212
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: matek451 »

Jak zawsze można liczyć na konsultantów z BOK, to prawdziwi fachowcy :D a poza tym tacy ludzie jak my więc mogą się mylić biedaczyska ;) Więc im wybacz i podziękuj,pal licho te 6zł, kultura przede wszystkim. Tak jak radzili mi koledzy @DejaVu i @Braymer. Na poważnie to zrób te testy tylko w porze dużego obciążenia sieci aby wszystko wyjaśnić samemu.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: DejaVu »

matek451 pisze:kultura przede wszystkim. Tak jak radzili mi koledzy @DejaVu
I tak ma być! trzeba samemu przetestować w swoim miejscu zamieszkania ,po to jest opcja ''weź na próbę'' a nie ufać konsultantom , mapom zasięgu , czy też ''fachowcom''z forum ;) żeby nie było ''widziały gały co brały'' ;)
Braymer
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2013-08-27, 21:50
Lokalizacja: mazowsze

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: Braymer »

Z tą kulturą to wtedy przesadziłem trochę :D mniejsza o to

Z konsultantami to w sumie niewiele można załatwić, mnie pewnie też czeka to samo co miał JacekGrab, bo od wtorku zacznie obowiązywać umowa na Free Net. Od razu pójdę do salonu i tam może coś załatwią z tym profilem SIM.

DejaVu, zwolnij trochę :ok:
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: DejaVu »

Braymer pisze:Z tą kulturą to wtedy przesadziłem trochę
Dlaczego? to że ktoś np. na ulicy wciska mi jakąś ulotkę , która mnie nie interesuje , nie znaczy że mam taką osobę opluć ! wystarczy grzecznie podziękować , czy też wyrzucić po chwili do kosza ;) U mnie w pracy też muszę wykonywać polecenia swoich przełożonych , chociaż wiem że to np. jest ''głupie'' Konsultanci może się i nie znają , nawet nie wiem co trzeba mieć za szkołę aby pracować w takim salonie ;) ale na pewno mają jakieś szkolenia itd. a że chcą sprzedać jakąś usługę bo mają takie wytyczne , to nie znaczy że klient jest zmuszony to przyjąć . Ja miałem okazję testów sprzętu i usługi , a że pozostałem przy CDMA to mój wybór :D do moich zastosowań ten net mi wystarcza , osiągnąłem też niższy abo i większy limit , no i krótszą umowę . chociaż wolał bym coś na czas ''nieokreślony'' abym mógł w każdej chwili zerwać umowę bez ponoszenia kary umownej.Pozdrawiam.
Braymer
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2013-08-27, 21:50
Lokalizacja: mazowsze

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: Braymer »

Kilka dni temu przenosiłem nr z Play do Orange na kartę i tak mnie urządzili, że przez 5 dni nie aktywowali karty SIM w sieci. Dzwoniłem do BOK wiele razy, aż w końcu trafiłem na kompetentną konsultantkę, która zajęła się tym od razu i parę minut po rozmowie z nią miałem aktywną SIMkę i 25 zł na koncie ;)
Poprzedni konsultanci proponowali różne magiczne sposoby, m.in aktywację poczty głosowej, wymianę karty SIM na inną. Wszyscy poprzedni mówili - ''za chwilę karta będzie aktywna'', nie była przez prawie tydzień :facepalm:

Od tego czasu mam już nieco inne zdanie na temat obsługi Orange.
daman0629
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2009-06-21, 13:13
Lokalizacja: rzeszów

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: daman0629 »

Witam,_obecnie posiadam internet Orange free pro limit obecnie 9 GB z racji tego,_że w mojej miejscowości do tej pory to była jedyna dobra opcja internetu._Przeczytałem ten temat i zaciekawił mnie dość mocno co prawda umowa kończy mi sie w połowie przyszłego roku ale warto już posiadać informacje co się na bieżąco dzieje._Czyli jeśli dobrze rozumiem w przyszłości mogę przejść na Orange Free Net i korzystać z technologi cdma i 3g do wyboru?_Czy tylko 3g? Moja miejscowość to Ruda w powiecie Ropczycko-sędziszowskim,_woj.podkarpackie._Na mapie btsearch.pl widze,_że najbliższy nadajnik jest w miejscowości Leszcze NetWorkS myśle,_że w linii prostej ok 5-6km._I teraz pytanie czy jak kupie starter z orange i włoże do tel._xperia arc s to sprawdze czy mam zasięg 3g?_Obecnie korzystam z play._Czy raczej tym telefonem nie sprawdze tego?
Ostatnio zmieniony 2013-12-17, 11:25 przez daman0629, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19212
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: matek451 »

Na starterze Orange w taryfach głosowych możesz za 3 zł aktywować pakiet 3GB http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=39616 i przetestować 3G. Kup taki za 5zł i spróbuj.Na FreeNet możesz korzystać z CDMA i 3G, karta jest dualna.
daman0629
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2009-06-21, 13:13
Lokalizacja: rzeszów

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: daman0629 »

Dzięki wieczorem kupie starter i sprawdze. A jak wygląda sprawa przełączania miedzy cdma a 3g czy poprostu sam ustawiam w jakiej technologii chce korzystać, czy poprostu samo urządzenie płynnie mnie przerzuca na daną technologie której jest mocniejszy sygnał w danym miejscu?
dexter18

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: dexter18 »

Zależy z czego będziesz korzystał. Zwykle w stronie konfiguracyjnej/ Mobile Partner możesz wymusić ew samo wykryje 3G.
daman0629
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2009-06-21, 13:13
Lokalizacja: rzeszów

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: daman0629 »

A jakie prędkości teoretyczne i praktyczne można uzyskać na tym 3G?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19212
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: matek451 »

Jeśli będziesz chciał korzystać z CDMA to użyjesz obecnego routera(modemu). Korzystanie z 3G na twoim terenie wymaga modemu, routera z UMTS900. Możesz go wziąć z Orange lub kupić na wolnym rynku. Najbliższe BTSy NetWorks UMTS900 to Leszcze i Sędziszów. Do stabilnego działania może być potrzebna antena zewnętrzna na 900MHz np. ATK-10/900MHz(ATK-20). W tej technologii UMTS900 Orange zapewnia HSPA+, teoretycznie do 21,6Mb/s. W praktyce jak osiągniesz połowę to będzie dobrze. Dokładnie sprawdzisz testując w pobliżu BTS-a w porze max. obciążenia sieci (19-22).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: ja.michal »

Realnie na UMTS 900 w Orange wyciąga się 2-3 Mb/s. Jeśli dobry sygnał to koło 6 Mb/s.
daman0629
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2009-06-21, 13:13
Lokalizacja: rzeszów

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: daman0629 »

Dzięki panowie za objaśnienia.W zasadzie na prędkość sie nie napalam 2Mb/s mi wystarczy, teraz na cdma rev.A mam jakieś 1,5Mb/s. Kupiłem starter z orange i włączyłem pakiet <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> czekam na potwierdzenie i sprawdze jak to hula:)
Awatar użytkownika
slawol35
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-01-21, 23:40
Lokalizacja: Słup Drugi

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: slawol35 »

daman0629 pisze:A jakie prędkości teoretyczne i praktyczne można uzyskać na tym 3G?
Na przykład takie Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19212
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: matek451 »

Masz to na HSPA+(UMTS900) czy HSPA+DC(UMTS2100)?
Awatar użytkownika
slawol35
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-01-21, 23:40
Lokalizacja: Słup Drugi

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: slawol35 »

Tego nie jestem pewien , ale chyba HSPA+DC bo na telefonie i tablecie downlad o połowę niszy .
Siła sygnału to 93 dbm
Ostatnio zmieniony 2013-12-18, 21:06 przez slawol35, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19212
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: matek451 »

No to jak na DC nie powala, pewnie BTS obciążony.
Awatar użytkownika
slawol35
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2009-01-21, 23:40
Lokalizacja: Słup Drugi

Re: [OFP] Migracja z Orange Freedom Pro na Orange Free Net

Post autor: slawol35 »

matek451 pisze:No to jak na DC nie powala, pewnie BTS obciążony.
Pewnie tak . Jutro ma dotrzeć do mnie antenka i zobaczę ile da się wyciągnąć . Na pewno jest to 100 razy lepsze od CDMA :hurra:
ODPOWIEDZ