Huawei B818 LTE Cat19

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: DonMattheo »

Nie podałeś odległości od stacji, warunków propagacji. Weź Cybertecha 1800-2600 na jak najkrótszym przewodzie, przy zakupie na konsumenta masz 14 dni na test, np. na portalu aukcyjnym z darmową przesyłką.
Iluzjonist4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-12, 17:09

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Iluzjonist4 »

Przyszła mi polecana antena od cybertecha, jutro może będę montować. Teraz mnie zastanawia jedno, gdzie umiejscowić router. Kabel 10m, jak duży wpływ ma długość kabla na sygnał z anten? Mam dwie opcje umiejscowienia:
1. Parapet przy oknie nad oknem ok 5m wyżej montaż anten. Ale później potrzebuję pociągnąć RJ45 z routera do nagrywarki z kamer pod tv i z tej pozycji muszę przelecieć wzdłuż 2 ścian z salonie.
2. Bardziej wygodna ustawić router przy telewizorze i tu kabla ok 10m pójdzie.

Jaka różnica będzie przy użyciu 5m kabla, a 10m. I drugie pytanie po podłączeniu anten router korzysta tylko z nich czy z wbudowanych również?
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: astroneb »

Kabel tłumi sygnał im dłuższy tym mniejszy końcowy zysk.
W ustawieniach routera w Web ui wybierasz czy anteny zewnętrzne czy wewnątrzne ;) RJ45 jest bezstratny więc lepiej tak niż kabel od anteny aż 10m
Iluzjonist4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-12, 17:09

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Iluzjonist4 »

Dzisiaj fachowiec przyjechał zamontować antenę. Na belce wysokości 5m kabel 10m. I szczerze jestem bardzo rozczarowany. Porobiłem testy wszelkie możliwe zew,, wew, obie, automat. Wszystkie pasma pokolei. Zamiana anten zew miejscami w routerze (tutaj była poprawa up z 0.3MB na 0.7MB). Podsumowując parametry zew anten czasami są lepsze (przy 1.5h testach wnioskuję, Że rzadko) w download. W upload nigdy nie przekracza 0.7MB. Wewnętrzne anteny zawsze up powyżej 1MB (1.2-1.7MB) i down różnie w większości zbliżony jak na zew. Nie rozumiem czemu router może mieć jedną antenę zew skoro z tej anteny od cybertech wychodzą dwa kable. Odnośnie drugiego gniazda jest informacja (w ustawieniach), Że nie obsługuję anten zewnętrznych.
Jeśli chodzi o parametry anten zew to RSRP zysk może max 5dBm, SINR tutaj poprawa najlepiej wypada 10-17dB, RSSI 2-8dBm. Gdybym mógł samemu ściągnąć antenę to bym ją zwrócił, ale nie mam jak się dostać do anteny samemu. A dwa porobione są dziury w ścianie i suficie, aby puścić kable....
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6522
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: onken »

Bo 10m kabla to od początku był głupi pomysł...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Hermogenes »

Coś źle przeczytałeś z tym gniazdem antenowym lub zła translacja. Podobno te złączanie nie obsługują pasma Hi band. Jednak nie mam tego sprzętu dlatego napisałem podobno. Wpadnie Matek to wyrówna :D Pozdrawiam Hermogenes
Iluzjonist4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-12, 17:09

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Iluzjonist4 »

onken pisze:Bo 10m kabla to od początku był głupi pomysł...
Myślę, że jeżeli w ogóle by nie dawał zysku to nie byłby w sprzedaży. A dwa myślałem, że w razie czego jak zobaczę ile mam zapasu to go skrócę, ale fachowiec powiedział, że nie można skrócić bo antena jest dostosowana pod 10m. Tak czy siak mógłbym skrócić go o jakieś 3m, czyli do 7m. I szczerze nie sądzę, aby dało to diametralnie zmienny wynik... Generalnie nie oczekiwałem dużego skoku, ale moc sygnału właściwie nie zyskała. Te 5dBm można traktować jako zmienne zależne od warunków, a nie zysk anteny.
W dodatku fachman zapytany o długość kabla, czy czasem nie jest za długi powiedział, że sporo ludzi bierze 10m. I nieszczególnie byłaby różnica między 5-10m. Zaś 3m to można sobie kupić do bloku jak mieszka się na piętrze, a nie do domu, jeśli stawia się maszt na wysokości szczytu domu.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6522
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: onken »

A zrobiłeś podstawowy test, czyli np karta w telefon i testy na dachu bez anteny ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: DonMattheo »

Iluzjonist4 pisze:
onken pisze:Bo 10m kabla to od początku był głupi pomysł...
Myślę, że jeżeli w ogóle by nie dawał zysku to nie byłby w sprzedaży. A dwa myślałem, że w razie czego jak zobaczę ile mam zapasu to go skrócę, ale fachowiec powiedział, że nie można skrócić bo antena jest dostosowana pod 10m. Tak czy siak mógłbym skrócić go o jakieś 3m, czyli do 7m. I szczerze nie sądzę, aby dało to diametralnie zmienny wynik... Generalnie nie oczekiwałem dużego skoku, ale moc sygnału właściwie nie zyskała. Te 5dBm można traktować jako zmienne zależne od warunków, a nie zysk anteny.
W dodatku fachman zapytany o długość kabla, czy czasem nie jest za długi powiedział, że sporo ludzi bierze 10m. I nieszczególnie byłaby różnica między 5-10m. Zaś 3m to można sobie kupić do bloku jak mieszka się na piętrze, a nie do domu, jeśli stawia się maszt na wysokości szczytu domu.
Skrócić kabel w.cz.? Masz zaciskarkę i wtyki SMA oraz doświadczenie w zarabianiu? BTW co to za fachura co twierdzi że antena jest dopasowana do długości kabla i nie wie jaką charakterystykę tłumienia ma taki przewód? :rotfl:
B818 bez problemu współpracuje u mnie z Cybertechem 1800/2600.
Luka1
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2020-08-11, 09:41

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Luka1 »

Ustaw dhcp na routerz to trzeba zmienic jakis numer. Tylko zrobilem zapisz. Tendy ustawiłem w tryb bridge to jest most bridge zapisalem ale zapalily sie lampki na czerwono. Poprosze o bardzo prosty opis ktok po kroku bo nie moge skonfigurowac sprzet.
Iluzjonist4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-08-12, 17:09

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Iluzjonist4 »

DonMattheo pisze: Skrócić kabel w.cz.? Masz zaciskarkę i wtyki SMA oraz doświadczenie w zarabianiu? BTW co to za fachura co twierdzi że antena jest dopasowana do długości kabla i nie wie jaką charakterystykę tłumienia ma taki przewód? :rotfl:
B818 bez problemu współpracuje u mnie z Cybertechem 1800/2600.
Nie wiem jaki z niego fachowiec, ale Zdzisiek ze sklepu to nie był. Auto oklejone firmowe, sprzęt do ustawienia drugiej anteny miał. Firmę cybertech znał i tego typu anteny montował. W dodatku uprzedził, żeby nie spodziewać się nie wiadomo jakiego skoku jakości, ale myślałem że o 20-30% będzie lepiej...
onken pisze:A zrobiłeś podstawowy test, czyli np karta w telefon i testy na dachu bez anteny ?
Nie wpadłem na to by spacerować po dachu. Porobiłem testy na każde pasmo, tak jak radzili parę postów wyżej. Na logikę antena na 5m wysokości powinna lepiej łapać sygnał niż antena na wysokości 1.5m wewnątrz budynku.

W ogóle zastanawia mnie czy wybierając opcję obu anten w ustawieniach czemu nie poprawia mi się UP. Skoro na wew antenach jest 2x lepszy niż na zew. Na jakiej zasadzie to ma działać - zaznaczenie obu? Jutro jak wrócę porobię jeszcze testy, może trzeba zresetować router? Chociaż anteny wykrywa bez tego. Albo firma przysłała samą obudowę :roll:

Poniżej screeny po paru testach:
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: DonMattheo »

Jeśli mówił to co cytowałeś to faktycznie handlowiec :) Czy w CPE masz wybór anten na Automatyczny i jaki jest status anten 1 oraz 2? Jakie masz konwertery SMA-TS9?
ZbyszekMJR
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2020-08-26, 11:44

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: ZbyszekMJR »

Iluzjonist4 pisze:[
onken pisze:A zrobiłeś podstawowy test, czyli np karta w telefon i testy na dachu bez anteny ?
Nie wpadłem na to by spacerować po dachu. Porobiłem testy na każde pasmo, tak jak radzili parę postów wyżej. Na logikę antena na 5m wysokości powinna lepiej łapać sygnał niż antena na wysokości 1.5m wewnątrz budynku.

W ogóle zastanawia mnie czy wybierając opcję obu anten w ustawieniach czemu nie poprawia mi się UP. Skoro na wew antenach jest 2x lepszy niż na zew. Na jakiej zasadzie to ma działać - zaznaczenie obu? Jutro jak wrócę porobię jeszcze testy, może trzeba zresetować router? Chociaż anteny wykrywa bez tego. Albo firma przysłała samą obudowę :roll:

Poniżej screeny po paru testach:
Prawda jest też taka, że im bliżej źródłu sygnału urządzenia (wnętrze routera) tym lepiej. Zewnętrzna antena + długi kabel mogą więc ew. zysk anteny zewnętrznej wręcz zniweczyć. Szkoda że nie wykonałeś pomiarów telefonem - jak ci napisał kolega @onken. Ja takie wykonywałem, i okazało się że na zewnątrz (na tym samym poziomie0 miałem nawet gorsze wyniki niż z okna wewnątrz domu ...

ps.
nie wiem czy to czytałeś? (jeśli nie, warto):
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f ... ra#p611835
bk5
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-04-19, 20:53

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: bk5 »

witam, czy ten router b818 to jest ta poprawiona wersja tj. na dwie karty sim?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6522
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: onken »

Że jak :) ?

To nie telefon, to router

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: atento »

onken pisze:Że jak :) ?

To nie telefon, to router
:szok:

Większość routerów dla firm jest na dwie karty sim :D Bardziej przemysłowe łykaja nawet 4 np. do autobusów


Tutaj ktoś kiedyś testował adapter dual sim w jakimś routerze, jednak nie pamietam czy działał.
bk5
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2019-04-19, 20:53

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: bk5 »

no i co z tego ze nie telefon?
w polsce nie widzieli routera na dwa simy?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6522
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: onken »

a widziałeś w PL taki router?

Ja osobiscie nigdy i co oznacza "routerów dla firm" ??

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: atento »

No pewnie sam używałem teltoniki 950, myslisz, że istnieją tylko sklepy operatora? :D teltonica, geneko, znalazło by się parę innych, kiedyś u nas można było kupić np. peplink

Kowalskiemu nie jest potrzebna np. sieć firmowa albo router z gps i 2x sim. Więc nie jest to popularne, w dodatku ze swiecą szukać routera lte-a który połączy więcej niż dwa pasma

Dla firm? Kupujesz i wrzucasz w koszta, bo kowalskiemu miętko w spodniach po wydatku jak i funkcje routerów to oznacza dla firm . Natomiast kowalski poszukuje taniego sprzętu więc bierze na raty od operatora albo szuka po aledrogo.


Wbiłem w google i nawet mikrotik maja na 2 sim ;p RBSXTR&R11e-LTE6
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6522
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: onken »

Ale ja mówię o routerach a nie o badziewiach bez agregacji ;) lub z kiepska agregacja 2 pasm

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: atento »

Nie Ty mówisz o badziewiach, pseudo routerach z minimum funkcji :D Prędzej pasowała by nazwa modem dla tych routerów jak B818. By mieć router trzeba sobie dokupić osobno, ani podziału pasma, ani nic w nich nie ma no może klient vpn i to słaby w zależności od modelu jaki nabedziemy.

Jako modem 818 to swietny sprzęt, sam kupiłem sobie w playu za 899zeta i używam tylko jako modem bo router mam osobno i teraz jak z chin dojdzie kolejny h.ujwej router to będe testował mesh.
Jedyna wada 818 trzeba trzymać w puszce na zewnątrz bo jakoś Cientko z antenami, zasięg niby ok jednak na czystym routerze bez anten w tym samym miejscu lepiej smiga.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6522
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: onken »

Czepiasz się słówek ;)

Pisze router ale chodzi o modem w nim zawarty.

Jako routing uzywam OpenWRT od lat, te Huawei i tak słuza mi tylko jako modemy.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
kojos
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2010-07-22, 09:19
Lokalizacja: Południe

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kojos »

Jak ogarnąć aby b818 agregowal 3 pasma (2100+2600+1800) a zarazem 2100 byłoby głównym? Przy ustawieniu 2100+1800 super śmiga zmienię na 2100+1800+2600 to z automatu pojawia się dane z 2600 a tam gorsze wysyłanie zazwyczaj poniżej 1Mb/s. ;/ https://imgur.com/a/4lMxsIz
Aquator
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2014-10-25, 19:46
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Aquator »

Witam, czy orientujecie się co robi ten ruter przy ustawieniach anteny: wew / wew+zew / zew / auto ?
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: DonMattheo »

kojos pisze:Jak ogarnąć aby b818 agregowal 3 pasma (2100+2600+1800) a zarazem 2100 byłoby głównym? Przy ustawieniu 2100+1800 super śmiga zmienię na 2100+1800+2600 to z automatu pojawia się dane z 2600 a tam gorsze wysyłanie zazwyczaj poniżej 1Mb/s. ;/ https://imgur.com/a/4lMxsIz
Najprościej pasmo główne wysyłania ustawia się w LTE H-Monitor, podobno również działa w HManager poprzez wybranie pojedynczo B1 i dodanie pozostałych. W T-Mobile i Play stacje na to pozwalają.
kojos
Stały użytkownik forum
Posty: 57
Rejestracja: 2010-07-22, 09:19
Lokalizacja: Południe

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: kojos »

DonMattheo pisze:
kojos pisze:Jak ogarnąć aby b818 agregowal 3 pasma (2100+2600+1800) a zarazem 2100 byłoby głównym? Przy ustawieniu 2100+1800 super śmiga zmienię na 2100+1800+2600 to z automatu pojawia się dane z 2600 a tam gorsze wysyłanie zazwyczaj poniżej 1Mb/s. ;/ https://imgur.com/a/4lMxsIz
Najprościej pasmo główne wysyłania ustawia się w LTE H-Monitor, podobno również działa w HManager poprzez wybranie pojedynczo B1 i dodanie pozostałych. W T-Mobile i Play stacje na to pozwalają.
Spróbuję tym LTE H-Monitor huactrl i HManager jak ustawie 2100 a później wybiorę 1800 i 2600 to po chwili sam się przełęczy na główne 2600...
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6522
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: onken »

Bo to głównie decyduje i tak BTS

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Aquator
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2014-10-25, 19:46
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Aquator »

Z moich doświadczeń wynika, że na aplikacjach telefonicznych i tak zmienia po jakimś czasie automatycznie, nie trzyma tego pierwotnie wybranego pierwszego. Natomiast ten LTEHMonitor spod Windows trzyma, póki jest włączony. Jednak to nie działa prewencyjnie, ale reakcyjnie. Mam na myśli to, że kiedy automat zmienia, to on zmienia ponownie, na ten predefiniowany przez użytkownika schemat. W konsekwencji, w ekstremalnej sytuacji miałem tak, że bez przerwy się rozłączał, bo ruter ustawiał swoje, a po nim aplikacja ustawiała swoje itd... W efekcie dałem sobie z tym spokój.

Wiecie może co robi ten ruter kiedy ustawia się tryb anten: wew/ zew + wew / zew/ auto ?
Reno7
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2020-07-05, 21:49

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: Reno7 »

Hej , takie pytanie, postawiłem ten modem w miejscu w mieszkaniu gdzie Hmanager pokazywał przez kilka dni RSSI około -60 dBm , a dzisiaj RSSI jest -113 dBm , więc od czegoś zależny jest ten parametr ?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6522
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei B818 LTE Cat19

Post autor: onken »

Może Ci się na inny BTS przełączył?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
ODPOWIEDZ