Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

Wczoraj przejeżdzając w oklolicach tego nodeB dalem wyszukiwanie sieci w I9000 i bez problemu znalazł Aero2
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: krystianb »

A może dolatywało z innego?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

krystianb pisze:A może dolatywało z innego?
tez o tym pomyslalem. W miejscu pomiarow mialem jakies 300 m do jednego oraz 3,7km do drugiego. Z domu mam 4,1km do tego drugiego (wszytkie dane w/g strony btsearch). Czy w top-netinfo po połączeniu można sprawdzic z którem nodeB sie połączył?
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: jakubd »

Ale ty sprawdzasz położenie istniejących nadajników, czy pozwoleń? Bo te papierowe eNodeB nie wszystkie zostały zbudowane. Sprawdzony przeze mnie przykład: w Garwolinie w centrum jest pozwolenie, nadajnika jak nie było tak nie ma.
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

jakubd pisze:Ale ty sprawdzasz położenie istniejących nadajników
Wybrałem filtr "lokalizacje z bazy BTSearch"
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: krystianb »

LeszekTG pisze:Wybrałem filtr "lokalizacje z bazy BTSearch"
One też nie są pewne, bo to użytkownicy dodają i każdy może się pomylić.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

krystianb pisze:
LeszekTG pisze:<font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
One też nie są pewne, bo to użytkownicy dodają i każdy może się pomylić.
Wezme netbooka i przetestuje te 2 lokalizacje, ale dzis chyba mi sie nie uda bo mam angine i moja TŻ chyba mnie nie wypusci z domu :(

sprawdziłem jeszcze w TNI komende AT+CSQ i wynik taki:
Odpowiedź: +CSQ: 5,99. Jesli sie nie myle to zasieg jest tylko poprostu za słaby?


[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2011-08-15, 12:54 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2011-08-15, 11:54 przez LeszekTG, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: krystianb »

LeszekTG pisze:sprawdziłem jeszcze w TNI komende AT+CSQ i wynik taki:
Odpowiedź: +CSQ: 5,99. Jesli sie nie myle to zasieg jest tylko poprostu za słaby?
No ale pisałeś, że nie masz zasięgu. W takim wypadku modem cuda pokazuje.
Spróbuj włożyć kartę innego operatora i wyświetlić dostępne sieci. Może to być wina tych nowych kart sim i nie do końca odpowiedniego sprzętu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

kiedy w TNI dam "Zm. operatora" to nie znajduje Aero2. Wlozylem karte Playa, tez nie znajduje Aero2. Przy karcie Playa mam AT+csq +CSQ: 16,99
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26156
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: wojteks »

LeszekTG pisze:to nie znajduje Aero2
A znajduje 260-17?
Nie pomagam na PW!
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

nie. Tylko Play, Era i Plus
Awatar użytkownika
Publius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-02-27, 10:41
Lokalizacja: Stąd?

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: Publius »

Huawei 173-u2 loguje się do sieci dopiero w momencie nawiązania połączenia. Aby to zrobić musisz uruchomić mobile partnera w trybie zgodności, utworzyć profil dla Aero2 z APN: darmowy, a następnie kliknąć połącz. Modem zaloguje się do sieci i nawiąze połączenie. Następnie musisz jeszcze w centrum sieci i udostępniania wybrać właściwości tego połączenia, wyedytować pozycje ipv4 i ustawić automatyczne uzyskiwanie adresu IP i serwerów DNS. Powodzenia.

EDIT: O wybaczcie, nie zauważyłem kilku ostatnich postów, ale i tak chyba warto przetestować ;-)
EVERYBODY LIES
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

A znajduje 260-17?
Zabrałem dzis netbooka i sprawdziłem zasieg kolo nodeB, bez problemu sie połączyłem, zasięg konczy sie jakies 100 m przed moim domem. Co ciekawe sprawdziłem tez zasięg w Tarnowskich Górach i bez problemu mialem połączenie az do końca Nakła Sl. tj. ponad 5 km od nodeB a po drodze są setki budynków.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: Patryk »

LeszekTG pisze:Co ciekawe sprawdziłem tez zasięg w Tarnowskich Górach i bez problemu mialem połączenie az do końca Nakła Sl. tj. ponad 5 km od nodeB a po drodze są setki budynków.
Tak dla ścisłości: na końcu Nakła masz zapewne sygnał z Radzionkowa a nie z TG, z niskiej lokalizacji na wieży ciśnień.
Przez setki budynków też sygnał nie przechodzi, przecież to nie fala przyziemna ;)
Awatar użytkownika
pogodabartek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 816
Rejestracja: 2010-10-02, 22:30
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: pogodabartek »

dziś tzn. 16.08.2011r. dostałem kartę sim Aero2 pocztą od pełnomocnika z warszawy po miesiącu oczekiwania-wpłata depozytu 13lipiec 2011.

Karta sim jest beznadziejnie wykonana z wycięciami pod micro sim,gdzie słyszałem już o przypadkach,że po prostu się ona ludziom wyłamała do postaci micro będąc w modemie i był problem z jej wyciągnięciem.

Moim sposobem,było szczelne jej zaklejenie taśmą izolacyjna od strony styków i zalanie tych szczelin klejem super glue i odczekanie do wyschnięcia,a później poprawienie jej konturów przy pomocy małego nożyka do cięcia tapet.
Bez tego zabiegu karta sim do tych 3lat pewnie nie wytrzymała by wyciągania i wkładania do modemu/telefonu.

Karta sim włożona do telefonu Nokia E52 pokazuje zasięg dopiero w momencie nawiązania połączenia i zauważyłem takie objawy:

1.Jak na wyświetlaczu pojawi się napis Aero2 to pokazuje kreski zasięgu.

2.Jak przełączy się na napis PL17 to nie pokazuje kresek zasięgu i w momencie przełączenia gubi na pół sekundy bufor ,jeśli słuchamy radia internetowego,ale transfer o dziwo leci.

Poza tym Wrocław ma bardzo słaby zasięg UMTS 900Mhz (HSPA+)

Na cały Wrocław i okolice jest tylko 5nadajników z czego większość zlokalizowanych blisko siebie np. Gajowicka 130/Karkonoska 9 oraz Bierutowska 8-8a/gen. T. Bora-Komorowskiego 6 i jest jeszcze jeden oddalony ok 5km od innych.

Wszystkie one są od siebie porozmieszczane max 3-5km i maja za zadanie pokryć cały Wrocław zasięgiem,gdzie wg. mapki jest w całym centrum,ale z zastosowaniem anteny zewnętrznej.

Jednym słowem wstyd i jeszcze raz wstyd-okolice stadionu do Euro 2012 zasięg znikomy wg.mapki.

Taka Warszawa np. ma od 80szt. wzwyż ilość nadajników UMTS900 i jest ładnie pokryta zasięgiem.

Zobaczymy,może Pan Solorz-Żak po otrzymaniu zgody od UOKIK zrobi UMTS900 na GSM900 Plusa i w ten sposób pokryje kraj zasięgiem HSPA+nawet do 7,2Mb/s ale żeby to działało.
W mojej lokalizacji park i bloki od strony domu handlowego Astra i dzielnicy Nowy Dwór całkowicie tłumią sygnał.

Jeszcze pytanie do znawców,którzy otrzymali karty przy pomocy pełnomocnika,a mianowicie,dostałem tylko kartę sim w kopercie i ksero mojego dowodu osobistego z podpisem za zgodność z oryginałem,oraz wydruk wpłaty depozytu.

Czy internet z tej karty jest liczony 3lata od momentu otrzymania koncesji czy jak?

Nie otrzymałem żadnej umowy i terminu w jakim miałbym ją zwrócić,aby otrzymać po tych 2,5roku zwrotu kaucji 55zł- co powinienem otrzymać od pełnomocnika ?
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: marens »

pogodabartek pisze:Gajowicka 130/Karkonoska 9
Akurat mam to szczęście, że mieszkam blisko obydwu stacji.
Tylko czekam na zmianę sposobu dystrybucji kart, bo nie uśmiecha mi się wizyta w Warszawie.

LTE zapowiada się bardzo ciekawie, gdyż jedna z nich ma sektor wycelowany prosto we mnie a z dachu mam widoczność optyczną.
gwajer
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2011-07-11, 06:03
Lokalizacja: Tczew

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: gwajer »

pogodabartek pisze:Jeszcze pytanie do znawców,którzy otrzymali karty przy pomocy pełnomocnika,a mianowicie,dostałem tylko kartę sim w kopercie i ksero mojego dowodu osobistego z podpisem za zgodność z oryginałem,oraz wydruk wpłaty depozytu.
Ja co prawda odbierałem osobiście, ale wszelkie ksera zostały mi zabrane podczas wydawania karty. Poza tym, Pani nie do końca była pewna, czy brać wydruk potwierdzenia przelewu, ale ostatecznie, za moją namową, wzięła :)


No więc wróćmy do tematu.

Odebrałem dziś kartę.
Ładny, wyróżniający się w otoczeniu, budynek.
Operacja bardzo sprawna, może z pięć minut trwało. Dłużej chyba windą jechałem, choć to tylko pierwsze piętro :)
Wejście do boura z zewnątrz bez klamki, otwierają szklane drzwi "domofonem" ("bzzzzzzzt....!").

Po przedstawieniu dokumentów i złożeniu podpisu, dostajemy kartę w kopercie:
Obrazek
Obrazek

Przy wyłamywaniu trzeba uważać, żeby wyłamać w odpowiednim miejscu, bo dość mocno pracuje w wycięciu o "mniejszym rozmiarze".

Po włożeniu do modemu, karta zadziałała od razu (była już aktywna) i modem połączył się z Internetem.

Oto wynik Speedtest.net:
Obrazek
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

Patryk pisze:
LeszekTG pisze:
Tak dla ścisłości: na końcu Nakła masz zapewne sygnał z Radzionkowa a nie z TG
Pewnie masz racje, ale z Radzionkowa do miejsca gdzie stracilem zasieg jest 5.1km, z TG 5.4km. U mnie w domu nie mam zasiegu po 2,7km. Widac wiele zalezy od wysokosci umieszczenia stacji
ezaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-06-12, 10:51
Lokalizacja: Puławy/Wrocław

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: ezaq »

pogodabartek pisze:Poza tym Wrocław ma bardzo słaby zasięg UMTS 900Mhz (HSPA+)

Na cały Wrocław i okolice jest tylko 5nadajników z czego większość zlokalizowanych blisko siebie np. Gajowicka 130/Karkonoska 9 oraz Bierutowska 8-8a/gen. T. Bora-Komorowskiego 6 i jest jeszcze jeden oddalony ok 5km od innych.
5 stacji bazowych to jest na papierze, bo w rzeczywistości działają tylko 2 (ul. Bierutowska 8-8a oraz ul. Gajowicka 130). Powoduje to, że wewnątrz budynków prawie nie ma zasięgu, a czasem są problemy także na zewnątrz, zwłaszcza w gęstej zabudowie. Ale to też zależy od lokalizacji, bo ja bez większych problemów łączyłem się w budynku oddalonym o 4,5km od stacji w linii prostej. Sprawdzone na Nokii E63.
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: jakubd »

pogodabartek pisze:Czy internet z tej karty jest liczony 3lata od momentu otrzymania koncesji czy jak?
Trzy lata od otrzymania koncesji to minie za kilka miesięcy :)
To jest dość skomplikowane i będę to opisywał niedługo na blogu. Generalnie na częstotliwości 900MHz w technologii UMTS mają obowiązek nadawać do 10 maja 2014 (3 lata od regulaminowego uruchomienia przy założeniu pokrycia 80% populacji sygnałem UMTS). Natomiast dalej muszą udostępniać UBDI w technologii LTE 2600MHz (konieczna będzie zmiana modemu!) przez 3 lata, od kiedy osiągną pokrycie 80% ludności w tej technologii (budowa sieci zajmie im jeszcze co najmniej 2-3 lata do tego pokrycia, więc UBDI mamy przez mniej więcej 6 lat zapewnione w tej technologii). Teraz mają chyba z 6 pozwoleń radiowych dopiero na LTE.
[quote="pogodabartek"Nie otrzymałem żadnej umowy i terminu w jakim miałbym ją zwrócić,aby otrzymać po tych 2,5roku zwrotu kaucji 55zł- co powinienem otrzymać od pełnomocnika ?[/quote]
Procedura rezygnacji jest na stronie Aero2 - wypełniasz formularz, oddajesz kartę (w tej chwili ciągle osobiście na Lwowskiej) i otrzymujesz z powrotem swoje 55 PLN an konto.
Od pełnomocnika nie otrzymujesz nic.
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: Maciek764 »

Mam wrażenie że 80% ludności na 2600MHz to będzie zadanie wręcz karkołomne :niepewny:
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

Pożyczyłem dzis od kumpla antene mag. "9dBi" i udalo mi sie połączyc z Aero. Jako ze TNI nie pokazuje LAC i CID (dlaczego?) uruchomilem program MDMA i wyszlo że połączyłem sie z LAC80 CID28137 UMTS 2100 z RudyŚl. Tak więc UMTS 2100 tez udostepniają za free. W tej samej lokalizacji jest tez UMST900 a modem wybral sobie 2100
ezaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-06-12, 10:51
Lokalizacja: Puławy/Wrocław

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: ezaq »

LeszekTG, tam był błąd w bazie BTSearch. Tam powinno być UMT900 i już jest to poprawione. Aero2 dysponuje tylko częstotliwością 900MHz.
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

też sie zdziwiłem skąd te 2100. W takim razie jeszcze LAC 80, CID 2844[7] do poprawy
ezaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-06-12, 10:51
Lokalizacja: Puławy/Wrocław

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: ezaq »

Poprawione. Swoją drogą to są stacje 4 sektorowe? Po raz pierwszy się z takimi spotykam w Aero2.
LeszekTG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-08-15, 09:02
Lokalizacja: Zabrze

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: LeszekTG »

te kilka szt które widziałem to były 3 sektorowe, mogłbym podjechac i zobaczyc co to za cudo
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: Patryk »

ezaq pisze:Swoją drogą to są stacje 4 sektorowe? Po raz pierwszy się z takimi spotykam w Aero2.
Tak, to są czterosektorówki.
Też o istnieniu takowych nie wiedziałem gdy spisywałem całe Aero2 w aglomeracji katowickiej i wpisywałem takie CIDy jako "?".
To jest raptem kilka lokalizacji na ~60 sajtów w GOP.

Bawiłem się dzisiaj UBDI, i jedno niestety trzeba stwierdzić - sieć ma poważne problemy z realizacją handoverów, mimo przyzwoitego poziomu i jakości sygnału np. w Tychach na wjeździe od ul. Turyńskiej mamy pingpongi pomiędzy stacją tyską a RTCN Kosztowy, co skutkuje rwaniem radia internetowego 64 kbps, że o 128 nie wspomnę.
Nawet w centrum Katowic występują problemy gdy się jest w ruchu.

Można jeszcze zrozumieć, że takie problemy mają miejsce przy słabym zasięgu, ale żeby mając RSSI -55 dBm urządzać sobie ciągłe twarde handovery pomiędzy dwiema stacjami bez zachowania jako takiej ciągłości transmisji...
:dobani:

Ciekawe, czy w Sferii nadal gros radiowców to studenci na wiecznych praktykach albo zaraz po studiach niekoniecznie telco :hyhy:
michu8809
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2011-07-23, 13:46
Lokalizacja: Warsaw

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: michu8809 »

sprawy papierkowe zalatwilem 21.07, po kilku meilach napisali ze karta bedzie ok 10.09 :-/
barteku
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2006-09-20, 09:33
Lokalizacja: Trn/Gdy/Wwa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: barteku »

Ja wysłałem zgłoszenie 14.07 i ciągle cisza.
Na maile BOK nie odpisuje.
pakierhakierxd2
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2011-08-18, 12:43
Lokalizacja: Supraśl

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: pakierhakierxd2 »

Fajnie by było gdyby jak już Solorz przejmie całkowicie plusa ten net działał na jego zasięgu wtedy bym miał za free neta wszędzie bo póki co nie mam zasięgu aero 2 :( i będę musiał kupić iplusa na kartę lub orange free na kartę jako mobilny ;)
Zablokowany