Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

gielczyn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-06-11, 18:23
Lokalizacja: Giełczyn

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: gielczyn »

Wklejam wartości skopiowane na tą chwilę z ekranu diagnostycznego modemu:

DL SNR: 29 dB
DL RSSI: -73 dBm
UP SNR: 21 dB
UP RSSI: -83 dBm

Registered Optimal Rx Rate: QAM64 3/4
Last Tx Rate: QAM64 3/4
Last Tx Power: 20 dBm

...na wskaźniku słupkowym jest 3/4 skali.

Według instrukcji są to wskaźniki dobre.

[ Dodano: 2009-06-15, 21:10 ]
Sobpiotr

Myślę że warto zaoszczędzić te 299 zł i samodzielnie zainstalować antenę ...jest to łatwiejsze niż satelitarną (błąd ustawienia konta dopuszczalny do 10 stopni, ale wskażnik w programie installacyjnym pokazuje nam wartości dynamicznie więc jeżeli złapiemy sygnał to dostrojenie jest bardzo proste).
Ważniejszą sprawą jest kierunek na nadajnik. Era instaluje bazy WiMax tylko na nielicznych masztach. Jeżeli uda nam się to ustalić np. w serwisach internetowych na którym maszcie jest wimax to zwykłą nawigacją złapiemy kierunek. Potem kwestia pasma. Z tego co sie orientuję instalowane są te same bazy Alvarion'a (dlatego też modemy tej firmy). Każda ma 4 sektory, a więc tylko 4 możliwości. Jeżeli podane dane co do kanału (sektora) i częstotliwości z Ery będą złe ...należy męczyć BOA aż podadzą prawidłowe.
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Quest »

gielczyn, jeszcze jedna prośba, podaj częstotliwość na jakiej działa Wimax Ery.
gielczyn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-06-11, 18:23
Lokalizacja: Giełczyn

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: gielczyn »

Myślę że są różne dla poszczególnych nadajników.
Na mojej bazie są następujące:
sektor 5 - 3616,750 MHz, 6 - 3620,250 MHz, 7 - 3623,750 MHz, 8 - 3627,250 MHz
.... Z Ery otrzymałem dane sms-em: sektor 6 - 3618,500 Mhz i nie były dokładne.

Dla chcącego jest więc możliwość doboru sektora z listy powiedzmy od 4 do 8 i częstoliwości ze skokiem 0,250 MHz od 3600 MHz. Będzie tych kombinacji trochę ale można zaoszczędzić te 299 zł.
:/
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Quest »

gielczyn, podałeś właśnie najcenniejszą informacje dotyczącą Wimaxa ERY.
On działa na Mega hz a Wimax Netii na Ghz co oznacza że Mhz lepiej się rozchodzą w terenie niż Ghz. I przeszkody typu drzewa, budynki będą miały o wiele mniejszy wpływ niż dotychczas.
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: faridrox »

Czyli rozumiem, ze mając na dachu sprzet nie da rady sprawdzić jaki mam sygnał do bazowek poniewaz kazda jest na innej częstotliwości ?
Ostatnio zmieniony 2009-06-15, 22:33 przez faridrox, łącznie zmieniany 1 raz.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: sobpiotr »

Tylko jeszcze era mogłaby podawać parametry...;/
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Quest »

faridrox, częstotliwości są te same na każdej bazówce zależy tylko która antena z jaką częstotliwością jest skierowana w Twoją stronę, trzeba popróbować. Najgorszy problem to parametry poszczególnych Bazówek - identyfikacja Bazówki.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: sobpiotr »

ja wiem dokładnie gdzie jest moja bazówka, ale co mi to daje...
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Quest »

sobpiotr, bez potrzebnych parametrów nic.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Jo_gurt »

grzegorz0123 pisze:gielczyn, podałeś właśnie najcenniejszą informacje dotyczącą Wimaxa ERY.
On działa na Mega hz a Wimax Netii na Ghz co oznacza że Mhz lepiej się rozchodzą w terenie niż Ghz. I przeszkody typu drzewa, budynki będą miały o wiele mniejszy wpływ niż dotychczas.
3600MHz to na moje 3,6GHz ;) Netia zdaje się działa w 3,6-3,8GHz, czyli w zasadzie to samo.
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Quest »

Jo_gurt, masz rację ;) czyli nie będzie żadnej rewolucji w Wimaxie.
gielczyn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-06-11, 18:23
Lokalizacja: Giełczyn

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: gielczyn »

Rewolucji pewnie nie będzie, ale wiemy wszyscy jak trudno w pewnych lokalizacjach o internet. Nie wiedzą tego koledzy z dużych miast z dostepem do kablówek itd. Jakieś 7 lat temu będąc u siostry w niewielkiej miejscowości w Szwecji byłem mocno zaskoczony faktem że do jej domu na niewielkim osiedlu do każdej piwnicy dochodzi światłowód i .... mamy mozliwośc wyboru dostępu od 1 do 100 MB(bajtów) a nie Mb(bitów). No cóz ...u nas wtedy neostrada 512 Mb była marzeniem ....
Dostawcy WiMax'a u nas korzystają ze sprzętu kilka generacji wstecz i nie dziwi to nikogo. Może tylko z tego powodu Era ma poważne problemy z zaopatrzeniem ... może już to coś nie produkują.

[ Dodano: 2009-06-16, 00:34 ]
Co do samych nadajników to trudno wywnioskować czy parametru ...czyli numery kanałow (sektorów) i częstotliwości sa takie same. Mozliwe że przyjęty jest szablon, że pierwsza baza Wimax Era ma takie same parametry wszędzie ...kolejne mają inne aby się sygnały nie mieszały. Skok pasma mozliwy jest tylko w zakresie przydzielonej koncesji, ale to wiadomo. Z pewnością też pasma Ery i Netii są rozbieżne.

[ Komentarz dodany przez: Jo_gurt: 2009-06-18, 01:32 ]
OT wydzielony tu: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=192160#192160
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: sobpiotr »

Mam pytanie. Ponieważ czekam już 3 tydzień na kuriera od czasu tel od ery w którym potwierdzałem swój adres, chciałbym się dowiedzieć czy ktoś też ma tak jak ja-po telefonie w którym potwierdzał swój adres i w którym powiedziano mu, że kurier w przeciągu tygodnia będzie, czekaj już na niego dość długo, jeśli jest taka osoba, to proszę uprzejmie o wypowiedź pod tym postem, dziękuję
Pozdrawiam
ppoler
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2009-02-07, 14:58
Lokalizacja: obrze?a W-wy

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: ppoler »

gielczyn pisze:... Jakieś 7 lat temu będąc u siostry w niewielkiej miejscowości w Szwecji byłem mocno zaskoczony faktem że do jej domu na niewielkim osiedlu do każdej piwnicy dochodzi światłowód i .... mamy mozliwośc wyboru dostępu od 1 do 100 MB(bajtów) a nie Mb(bitów). No cóz ...u nas wtedy neostrada 512 Mb była marzeniem ....
W 2002r. w domach w niewielkiej miejscowości w Szwecji można było mieć Gigabit Ethernet?
kshaq6
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2009-04-07, 08:03
Lokalizacja: Radoszyce k. Lubina

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: kshaq6 »

Ja mam już podpisaną umowę od 01,07 na razie jeszcze nic czekam...
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: sobpiotr »

Kurcze juz mija drugi miesiac od momentu, jak odzwonili do mnie technicy z ery ze beda z umowa lada dzien...poki co nadal nie przychodza...chyba juz nie warto na nich czekac prawda? Co mi doradzacie, jeszcze raz zamowic czy wyjasniac tamto?
kshaq6
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2009-04-07, 08:03
Lokalizacja: Radoszyce k. Lubina

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: kshaq6 »

Kurcze u mnie byli i powiedzieli, że nie działa :( nadajnik się znajduje 10 km ode mnie po drodze lasek i jedna górka, czy to przeszkoda do nie do przebicia? Czy istnieje możliwość, że wpisywali dane. Widziałem jak jeden wpisywał częstotliwości z kartki i poklei oczekiwał na reakcję w jakimś programie i nic :( i 3 miesiące poszły... Możecie to jakoś skomentować...
STALKER52
Stały użytkownik forum
Posty: 101
Rejestracja: 2009-08-13, 08:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: STALKER52 »

Ja będę za 2 lata w Erze bo Neostrada ani UPC ani Vectra ani Netia nie wchodzi u mnie w rachubę a za radiówkę dziękuję.

[ Dodano: 2009-09-03, 19:07 ]
Jeśli ktoś mógłby podzielić się informacją o transferze na Erze to bardzo proszę o napisanie.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Martekx »

Jak długo czekaliście na kuriera z umową? Ja już czekam ponad miesiąc, trzy razy dzwonilem do ery i wysłałem 2 e-maile ale nadal kuriera nie było! Czy jest możliwość podpisania umowy i odbioru sprzętu w salonie ery (chodzi mi o salon w Krakowie)?
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Lutek1980 »

Z tego co wiem to salony nie obsługują wimaxa. Mogą chyba jedynie przyjąć uszkodzony sprzęt. Ja zamówiłem telefonicznie, gdzieś w połowie tygodnia, w poniedziałek kurier dostarczył umowę do podpisania, no i w następny piątek przyszedł zestaw. W sumie od zamówienia minęło 2,5 tyg. Nie wiem od czego to zależy ale słyszałem, że ludzie czekają nawet ok. miesiąca i niektórzy dostają jeszcze zestawy używane. Mi konsultant powiedział, że na zestaw czeka się ok. 2 tygodni i mnie się sprawdziło, zestaw o dziwo był nowy.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Martekx »

Ale przeciez chyba sa jakies salony które sie tym zajmują bo przeciez skąś to wysyłają.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: ja.michal »

Martekx pisze:bo przeciez skąś to wysyłają.
Z centrali.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Blido »

Ja zamówiłem Wimaksa na stronie internetowej Ery, kurier z umową przyjechał po tygodniu, a po następnym tygodniu dostałem zestaw abonencki. Martekx, jesteś już abonentem Ery? Jeśli tak to wtedy formalności trwają zazwyczaj szybciej.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Martekx »

Nie jestem abonentem ery ale mysle ze to nie o formalności chodzi tylko mnie poprostu olewaja. Ja tez zamowilem na stronie ery, po pol godziny zadzwonił do mnie gość powiedział ze kurier bedzie w najblizszym tygodniu. Po tygodniu zadzwoniłem do BOA i pani mi powiedziala zebym cierpliwie czekal. Minal kolejny tydzien zadzwoniłem raz jeszcze i powiedzieli mi ze moje zgłoszenie musiało zastać zagubione i teraz moja sprawa bedzie monitorowana. Minęło 1,5 tygodnia, wysłałem maila i odpisano mi ze zgłoszą to do działu zajmującego sie wysyłkami i poinformują mnie smsem. Minęło juz od czasu wysłania maila ponad tydzien i ani kuriera ani smsa.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Blido »

Martekx, z Twojego profilu wnioskuję że nie jesteś jeszcze pełnoletni. W jaki sposób zamówiłeś zatem Wimaksa? Jeśli zamówiłeś usługę oraz załatwiasz wszystkie formalności w imieniu np. mamy to nie dziw się że nie traktują Cię poważnie.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Martekx »

wimaxa zamawiał oraz dzwonil do BOA mój brat (pełnoletni) ja tylko pisze na tym forum.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: sobpiotr »

Ja miałem dokładnie to samo, przez 2 mies mnie olewali i ,,gubili" zamówienia dwukrotnie, dopiero po 3 zadzwonieniu i dokładnym przyciśnięciu ich(łącznie z wzięciem kontaktu do kuriera) Przyjechali z umową, sprzęt, przyszedł po paru dniach. Ilość kurierów z umowami jest też pewnie zależna od województwa, nie wiem jak Ty, ja mieszkam w dolnośląskim. Pozdrawiam
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Martekx »

po raz kolejny prosze o rady. W dalszym ciągu nie był u mnie kurier. BRAT dzwonił znowu kilka razy do BOA i mowią ze postarają sie to przyspieszyc i nic z tego nie wynika. Może to dlatego, że mieszkam na wsi jakies 40 km od krakowa. Już nie mam pomysłu jak wpłynąć na nich żeby przysłali kuriera. Proszę o pomoc!
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: sobpiotr »

Ja mieszkałem we Wrocławiu i miałem ten sam problem. Trzeba było narobić ostrego dymu na infolini, żeby łaskawie się zjawili;d
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Czy ma ktoś w końcu wimax Ery

Post autor: Martekx »

sobpiotr, powiedz co dokładnie mówiłeś gdy robiłes ten dym? Bo gdy brat dzwoni i mowi jaka jest sytuacja to pytają o dane osobowe i mówią tylko, że postarają się to przyspieszyć. Numer do kuriera podał Ci konsultant z BOA? Bo bratu nie podali choć przydał by się, ponieważ brat jest w domu co drugi dzień i gdy przyjedzie kurier i go nie bedzie nie chce znowu czekać 2 miesiące. Proszę opowiedz o tej rozmowie po której wreszcie przyjechał do Ciebie kurier.
ODPOWIEDZ