Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6515
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: onken »

No wlasnie :-) to cos a'la Yeti, ;) ktos slyszal ale nikt nie widzial, hehe
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: ja.michal »

No nie takie yeti. APN w Play dla telemetryki to playmetric. ;)
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: Rilicek »

Z podjęciem decyzji poczekam do wakacji, kiedy to nad Zalew Zegrzyński przyjeżdżają tłumy ludzi. Obawiam się tego, że przy dużym obciążeniu nadajnika, pomiary mogą się okazać mizerne. Choć aktualny upload kusi…
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
skrillexior1999pl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2016-04-15, 21:39

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: skrillexior1999pl »

Co do tego limitu 100gb, powiem jak to wygląda w rzeczywistości. Ja lejki dostawałem przy 160gb, 180gb. Także znacznie więcej ponad ten pułap, po tym dostawałem lejek równiutki 2Mb/s :P co i tak zadowolało oprócz mulenia youtube, ping ten sam także ;D. :cfaniak:
Co do umowy z Playem radzę pilnować dat płacenia rachunków ,bo gdy chodź fakture zapłacisz dzień później nie dają ci jakiegoś tam rabatu co w efekcie równa się tym że do następnej fakturki doliczają 5zł+. Bardzo dużym plusem jest podejście Playa do klienta, przez okres około tygodnia miałem problem ze stablinością internetu (internet gubił pakiety, rozmowy przez internet,gry nie możliwe :P). Zgłosiłem to do Playa, na forum Playa napisałem i dostałem 2 miesiące -50% abonamentu w ramach przeprosin (Efekt był globalny , nie tylko ja skarżyłem się na ten problem... powstał nawet wątek na forum Playa odnośnie straconych pakietów). Co do przerw to chyba jeszcze takich większych nie było. Około raz na miesiąc może zdarzyć się że zasięg lte zniknie na chwilkę, ale można przełączyć na 3g przez ten czas ;p . Co do reszty nie mam zastrzeżeń. Używam jako internetu stacjonarnego, biorę router czasami do szkoły :D. Co do orange daj bóg żeby sprzęt od nich nie rozdupczył Ci się w trakcie umowy :D Wtedy masz spokój od internetu na 2-3 miesiace :D. Mnie zrobili tak że przez wakacje byłem na internecie na kartę. !
Pozdrawiam :papa:
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: jarek7714 »

Play to się jedynie nadaje do oferty prawie za free w RBM na kartę (100GB/miesiąc, później lejek 2Mbps). ;)
jareq
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: Rilicek »

Jeszcze jeden pomiar, tym razem Orange.
Modem Huawei E5573 LTE podpięty do WD My Net N750 na długim kablu USB. Modem na zewnątrz.
Obrazek
Obrazek
Wyniki czasami są lepsze, ten można uznać za średnie.
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: ja.michal »

Nadal są problemy w Orange, szczególnie wieczorami z LTE.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6515
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: onken »

Ale gdzie ?? Okolice Krakowa zadnych problemow

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: Rilicek »

Tyle lat minęło, a infrastruktura Orange się u mnie nie nie zmieniła, nie licząc tego, że po sąsiedzku szkołę do światłowodu podłączyli (i tylko szkołę, i nie zanosi się na nic więcej).
Po kablu mam stabilne:

Obrazek

Synchronizacja około 60/8.

W T-mobile podobno jestem już w zasięgu 5g. Jak będę miał możliwość przeprowadzę testy. Aktualnie po LTE (sprawdzałem Huawei P10) mam:

Obrazek
Obrazek

Można przyjąć, że są to średnie prędkości, bo w nocy można dociągnąć do 100Mb/s.
Wyniki niby podobne, ale upload kusi. Zakładam też, że modem z zewnętrzną anteną da radę więcej.

Domownicy z łącza korzystają w miarę normalnie, ale dużo męczony jest YT i Netflix.

I teraz moje pytania.
1. Czy jest sens przejść teraz na LTE, a w przyszłości jak modemy stanieją na 5G? Czy lepsze stabilne 40Mb/s po kablu?
2. Czy jest sens brania T-mobile bez ograniczeń 200Mb/s? Czy to bez ograniczeń jest rzeczywiście bez ograniczeń?
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
ktry
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2017-09-15, 19:51

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: ktry »

Większość ludzi pytających o pomoc tutaj. Mając takie łącze stałe by se nawet głowy nie zawracała jakimś LTE, a tym bardziej 5g które kuleje u każdego operatora i jeszcze długo ten stan się nie zmieni.
Kabel, czy światłowód to nie jakieś łącze radiowe, które ma swoje kaprysy pogodowe, przeciążeniowe ITP.
VAHANARA

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: VAHANARA »

Rilicek pisze:Można przyjąć, że są to średnie prędkości, bo w nocy można dociągnąć do 100Mb/s.
Wyniki niby podobne, ale upload kusi. Zakładam też, że modem z zewnętrzną anteną da radę więcej.
Pomiary złe nie są. Antena mogłaby już dużo nie pomóc. Ile z tego BTS można jeszcze wycisnąć to możesz zobaczyć podjeżdżając bliżej do stacji, tak by mieć RSRP w granicach -80dBm.

Możliwe, że z innego operatora mógłbyś mieć więcej.

Ale, mając stabilne 45Mbps po kablu to o LTE bym myślał ewentualnie jako o drugim, dodatkowym łączu. Pamiętaj, że to co ma się w kablu jest ogólnie w miarę stałe w czasie, a LTE to radio, więc "tu i teraz". To, że teraz będziesz miał lepiej, nie znaczy, że za jakiś krótszy lub dłuższy czas nie zrobi się gorzej, albo nawet dużo gorzej, jeśli dojdą (a dojdą na pewno) nowi, ciężcy klienci na twoją stacje. Oczywiście, jak jesteś urodzonym farciarzem, to może być i lepiej, ale to dużo, dużo mniejsza szansa...
Awatar użytkownika
Rilicek
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2008-05-04, 07:27
Lokalizacja: Nieporęt

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: Rilicek »

Tak, potrzebny był mi głos rozsądku ;-)
Zsumowanie dwóch łączy to nie jest zły pomysł. Wiem, że to się nie zsumuje, ale jest szansa na lepszy upload i zawsze to jakieś rozwiązanie awaryjne. Choć muszę przyznać, że przez kilka lat nie było poważniejszej awarii.

Przy nadajniku to i ponad 100Mb/s widziałem (pół roku temu):
Obrazek
orange -> EchoLife HG612 + 2xNetgear R6220 (OpenWrt 19.07 z LuCI)
System: openSUSE
http://software.opensuse.org/
VAHANARA

Re: Internet LTE - Nieporęt. Jaki i czy pakować się w LTE?

Post autor: VAHANARA »

Rilicek pisze:Zsumowanie dwóch łączy to nie jest zły pomysł. Wiem, że to się nie zsumuje, ale jest szansa na lepszy upload i zawsze to jakieś rozwiązanie awaryjne.
No, prosto się nie sumuje. Ale, LTE (np. na kartę) zawsze można podpiąć pod klienta, który ma duże potrzeby na UL, albo robić bardziej zaawansowane kombinacje z siecią wewnętrzną / bondingiem na dwu źródłach. Zwłaszcza, że nawet przy dennym DL na LTE UL może być duży.
Rilicek pisze:Przy nadajniku to i ponad 100Mb/s widziałem (pół roku temu):
Nieźle było, ale ważniejsze jest, jak jest teraz wieczorami... ;)
ODPOWIEDZ