Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: Jo_gurt »

Chyba jednak Linuksa: http://oldwiki.openwrt.org/OpenWrtDocs% ... L600g.html
Ale gotowego FW nie widać.
Johny11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-21, 23:14
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: Johny11 »

Dzisiaj odebrałem router ASUS WL-500W. Wgrałem dzisiaj softa i skonfigurowałem jak w pierwszym poście. Zobaczymy jak będzie. Jestem dobrej myśli.
ASUS WL-500W i Play Online.
kazan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-01-29, 21:10
Lokalizacja: St?szew

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: kazan »

Wymieniłem wl-600 na wl-500w i razem z E156G działa bez zarzutu ... super sprawa :super:
Johny11
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-21, 23:14
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: Johny11 »

miałem wielki problem by zdjąć simlock z karty orange - zrezygnowałem z tej sieci... wstyd na całą Polskę żeby się miesiąc prosić a oni milczą jak trup i nie dają konktetów oprócz "braku możliwości"... :dobani:

Zastanawiam się nad Multimo Mobile - ma niezłą ofertę. :ok:

I z modemem jest problem - czy soft obsłuży Huawei e1750? :cwaniak:
ASUS WL-500W i Play Online.
Mariusz_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-10, 00:57
Lokalizacja: Wwa

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: Mariusz_ »

Witam po raz pierwszy na forum,
Pozwólcie, że odkopię stary wątek. Stoję przed wyborem routera (będę dzielił łącze Play'a na kompie stacjonarnym / XP i laptopie HP / Vista i pewnie jakimś smartfonie). No i do chwili gdy nie zajrzałem na to forum byłem zdecydowany na model Huawei D100, zwłaszcza, że korzystam z modemu Huawei E220. Wątpliwość pojawiła się ponieważ zobaczyłem tu wiele pochlebnych opinii o routerach Asusa, których cena jest zbliżona.
Proszę o opinię, który z tych modeli warto wybrać do celów małej sieci w małym biurze ;)
Huawei D100
ASUS WL-500W
ASUS WL-500gP Premium V2
Asus WL-500gP Premium

Pozdrawiam, Mariusz
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: ja.michal »

Mariusz_, rzuć okiem jeszcze na:
Edimax 3G-6200Wg
Edimax 3G-6200n

Dobra cena i nie trzeba kombinować ze zmianą oprogramowania jak w Asusie.
Huawei D100 to w ogóle trochę za dużo za tak małą funkcjonalność.
Mariusz_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-10, 00:57
Lokalizacja: Wwa

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: Mariusz_ »

Dziękuję za odpowiedź, jak sprawdzają się te routery jako mini serwer FTP, chodzi mi głównie o dostęp, z poziomu jednego kompa do udostępnionych plików na drugim kompie, który jest wyłączony, w przyszłości myślę też o postawieniu prostej strony www, ale nie wiem czy nie lepiej wykupić po prostu hosting. A co do tych urządzeń asusa - czy ktoś może podzielić się doświadczeniami ;)
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: kszaq »

Jeśli drugi komputer jest wyłączony, to w żaden sposób nie uzyskasz dostępu do udostępnionych na nim plików, chyba że wyjmiesz z niego dysk i podłączysz do pierwszego. Stronę WWW mając "zwykłe" łącze internetowe najlepiej jest postawić na jakimś niedrogim hostingu.

Jakie doświadczenia z Asusem masz na myśli? Mam wl-500gp v1, przez rok służył jako router dla modemu Huawei (bez problemów, 24/7), a teraz działa od kilku miesięcy jako mini-serwer plików na OpenWRT (na razie kernel 2.4, planuję spróbować na 2.6) i również nie zanotowałem żadnych z nim problemów.
Mariusz_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-10, 00:57
Lokalizacja: Wwa

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: Mariusz_ »

Jaka jest przewaga Asusa nad Huawei, dodam, że korzystam teraz z modemu E220 i w przyszłości też pewnie zostanę przy tej firmie, zależy mi na kompatybilności, niezawodności i łatwości obsługi.
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: kszaq »

W zasadzie jedyną przewagą Huaweia nad Asusem jest łatwiejsza konfiguracja. Huawei to router tylko dla internetu mobilnego i tylko dla modemów Huawei. Asus to urządzenie znacznie bardziej wszechstronne, ze względu na posiadanie 2 portów USB do dowolnego użytku (np. printserver, podłączenie dysku twardego) i niemal nieograniczonych możliwości konfiguracji za sprawą możliwości wgrania na niego OpenWRT. Można na przykład postawić sobie mini-serwer WWW czy FTP z danymi zapisanymi na pendrive'ie (ze względu na wydajność procesora dla maksymalnie kilku użytkowników) itp. itd. Jest z nim tylko dużo "zabawy" przy konfiguracji niektórych funkcji.

Jeśli natomiast chciałbyś zakupić router prosty w obsłudze, to polecałbym nie D100, ale któryś z modeli Edimaxa: 3G-6200Wg lub 3G-6200n, choćby ze względu na obsługiwanie większej ilości modemów, wbudowanego switcha, możliwość postawienia printservera (3G-6200Wg) i bezproblemowe "przestawienie się" na bycie routerem internetu po kablu w przyszłości.
Mariusz_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-10, 00:57
Lokalizacja: Wwa

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: Mariusz_ »

Dziękuję Wam za odpowiedź, zdecydowałem się na Edimax 3G-6200N, mam nadzieję, że równie wdzięczny będę po rozpoczęciu użytkowania ;)
Prześledziłem dokładnie specyfikację obydwu urządzeń edimaxa i wygląda na to że różnią się tylko jednym portem USB na korzyść 3G-6200WG (ale od czego jest HUB), oraz tym, że wymieniony WG nie obsługuje IEEE 802.11n - Wireless LAN 150Mbps, 2.4GHz...
Przeczytałem też gdzieś, że co prawda aktualny firmware nie obsługuje PrintServera, ale ma się to szybko zmienić.

A może jedna warto dołożyć tą stówkę więcej do modelu 3G-6200WG :zawstydzony:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: Jo_gurt »

Mariusz_ pisze:ale od czego jest HUB
Huba do routera zazwyczaj nie podłączysz.
bobas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-01-03, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: bobas »

Witam!
Przepraszam za odgrzebywanie tematu, ale...
Znowu mam problem. Kiedy bylem poza domem, moj genialny brat wpadl na pomysl, aby wgrac do mojego wl500gp v2 najnowszy firmware Asusa, "aby net lepiej dzialal" -.-

Niestety nie udawalo mi sie wgrac firmware'a z koppel.cz, wiec pierwszorzednie wgralem stary firmware od Asusa. Nastepnie wgralem firmware 1.71 z koppel.cz - wszystko jak nalezy. Ale niestety moj modem Huawei E220 nie chce sie polaczyc (niebieska dioda caly czas miga, zamiast jednostajnie swiecic). W GPRS/EDGE/UMTS Config wpisalem wszystko tak, jak kiedys mi ktos polecil:

Username: erainternet
Password: eraintetnet
APN: erainternet
Dial number: *99***1#
USB Device Serial speed: 115200
USB Device Location: 0

USB device vendor id: 0x12d1
USB device product id: 0x1003
USB device packet size: 4096

Prosze o pomoc.
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: kszaq »

Nie pamiętam już dokładnie, jak nazywają się poszczególne opcje w menu tego Asusa, ale wejdź w Diagnostic info i tam powinna znajdować się lista USB Devices, na niej 2 lub 3 urządzenia - spisz numer ostatniego z nich (w przypadku E220 będzie to chyba 2.1) i wpisz w USB Device Location. I oczywiście z listy modemów wybierz E220.
bobas
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-01-03, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: bobas »

Sa tam podane w numery: 1.2.0 i 1.2.1. Niestety z zadnym nie dziala. 2.1 tez probowalem i nic :(
luke1226
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2009-12-21, 13:51
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: luke1226 »

postanowilem odgrzebac watek :)
Kupilem ostatnio ASUSa WL-500GP v2, bo wyczytalem, ze z E220 nie bedzie problemu (mam jeszcze e156g jakby co :) ). Mam internet z PLAYa.
No wiec tak wgralem oprogramowanie z czeskiej strony ver. 1.71 do ASUSa v2. Wszystko przebieglo pomyslnie, wpinam E220, ustawiam USB connection na GPRS/EDGE/UMTS.
W opcjach GPRS ustawiam:

Kod: Zaznacz cały

user: puste
haslo:puste
APN: internet
numer: *99#
USB device serial speed (usually 115200): 115200
USB device location ID: puste

Modem type: E220 ...

Reszte zostawilem bez zmian
Po tych ustawieniach wzialem Apply potem Finish, router sie zrestartowal, a niebieska diodka jak migala tak dalej miga.

No to sprawdzam w logach i jest cos takiego:

Kod: Zaznacz cały

pppd[186]: In file /tmp/ppp/peers/gprs: unrecognized option '/dev/usb/tts/0'
Dobra to pomyslalem, ze moze ustawie USB device location ID na 0, ale dostalem (tak samo jest z 1 i 2):

Kod: Zaznacz cały

pppd[192]: no device specified and stdin is not a tty
Wiecie co to moze byc? Co mam zrobic jeszcze. Czytalem, ze ten modem identyfikuje sie jako CDROM, to prawda? Trzeba podobno ustawic gdzies sleep 30, ale nie wiem gdzie. Czy ktos moglby mi pomoc? :)

Z gory dzieki za odpowiedz

[ Dodano: 2009-12-21, 21:22 ]
Poradzilem sobie z problemem. Moze komus sie przyda
Ustawilem:

Kod: Zaznacz cały

USB device location ID: puste

USB device Vendor ID (0xabcd): 0x12d1
USB device Product ID (0xefgh): 0x1001
Router laczy sie zaraz po uruchomieniu, albo restarcie. Wszystko dziala w porzadku
Pozdrawiam :)
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Huawei E220 i Asus WL-500G Premium

Post autor: kszaq »

luke1226, polecam jeszcze ustawienie parametru "USB device packet size" na 4096 - polepsza to prędkość przesyłania danych z i do modemu.
ODPOWIEDZ