Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
abes99

Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: abes99 »

Witam ;).
Mam dziwny problem z tym telefonem z którym walczę już od kilku dni, ale napiszę może od początku. Miałem wolny telefon - Nokia 6021 z Ery, który chciałem wykorzystać podczas wyjazdu jako modem do lapa. Telefon ma ok. 2,5 roku, soft v3.83 czyli nie ruszany od nowości - więc poszedłem do serwisu GSM ściągnąć simlocka abym mógł korzystać z SimDaty. Kupiłem SimDatę, kabelek (ale o nim na razie pominę) i próbuję walczyć z telem. Wysłałem sobie konfigurację ze strony Nokii dla sieci Plusa, ustawiłem chyba wszędziej tam gdzie trzeba (Ustawienia/Połączenia/GPRS + Ustawienia/Ustawienia konfiguracji, a nawet w ustawieniach przeglądarki) i nic - nie działa ani GPRS ani MMS'y. Na początku zgłupiałem, ale dla sprawdzenia wsadziłem kartę z ery, przestawiłem ustawienia i od razu pojawiła się ikonka GPRS - net działa. No to znowu wkładam SimDatę, zmieniam ustawienia i nic - ani MMS'y ani GPRS nie działa. Ściągnąłem ustawienia ze strony Plusa - i dalej nic.
Pomyślałem sobie, że to może wina softu (np. brandowanie Ery itd.), więc poszedłem do serwisu, wytłumaczyłem gościowi o co biega i wgrał mi nowszy niebrandowany soft (v4.90 - bo nie zalecał wgrywanie najnowszego tłumacząc że to zbyt wielki przeskok i może coś nie działać). Odebrałem telefon ze świeżym czyściutkim softem, ściągam odpowiednie konfiguracje ze strony Plusa (internet gprs, mms, a nawet wap gprs) i guzik, dalej nie działa :(. Przypomniało mi się, iż serwisant mówił, że lepiej ściągnąć ustawienia ze strony Nokii, więc tak też chciałem zrobić - ale o dziwo od dwóch dni próbuję i żaden sms z konfiguracją nie dotarł (z Plusa docierają). Nie wiem czy wina leży po stronie Nokii, czy to kwestia tego nowego softu w telefonie.
Pomyślałem sobie, że może to wina karty więc polazłem do salonu, tam przełożyli kartę do innego fona i GPRS śmiga aż miło, czyli wygląda na to, że to problem w telefonie (ale dlaczego po przełożeniu karty i ustawień na Erę wszystko śmiga?).

Konkludując:
Mam telefon + wszystkie ustawienia ze strony Plusa (oprócz CSD), a pomimo tego nie mogę ani wysyłać MMS'ów, ani korzystać z GPRS'u :(. Mogę dzwonić i wysyłać SMS'y. Nie jest to kwestia nadajnika, bo w salonie w drugim telefonie z moim sim'em działa, a w moim nie działa. Ustawień ze strony Nokii nie mogę ściągnąć bo mój telefon ich nie odbiera (zero reakcji). Telefon techniczne raczej też sprawny, bo z kartą Ery net śmiga bez problemów. Proszę pomóżcie bo już prawie osiwiałem przez ten tel (raz o mało już nim nie rzuciłem o ścianę). Kwestię połączenia z lapem na razie pominę, bo przez irde modem wykrywa, a do kabla mam płytkę z softem która też mi instaluje modem, więc jakoś sobie chyba poradzę.
ALE ZA @#!@!$#$??@### NIE MOGĘ SKONFIGUROWAĆ SAMEGO TELEFONU DO DZIAŁANIA GPRS'U NA SIMDACIE :cry: :cry: :cry:

PS. :faq: czytałem w te i we wte, z opcji szukaj korzystałem, ale już nie mam nerwów ani bladego pojęcia czego próbować. Serwisant powiedział, że jak się nie uda skonfigurować to może jeszcze spróbować wgrać najświeższy soft, ale czy to coś pomoże??
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: Sundance_kid »

Co to znaczy, że Ci nie działa? Nie łączy się w ogóle, rozłącza się czy wysyła dane i nie odbiera.
Masz wpisane dodatkowe komendy inicjujace do modemu? Jaki wpisujesz login i hasło i jaki numer?
abes99

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: abes99 »

Na razie w ogóle pomijam kwestię działania jako modem - próbuję odpalić GPRS na samej komórce. Nie działa tzn. że nie pojawia się ikonka "G", nie mogę wysyłać ani odpierać MMS'ów, nie działa przeglądarka w telefonie. Teoretycznie jest wszystko ustawione tak jak trzeba (konfiguracje ściągnięte ze strony Plusa) a pakietowa transmisja danych nie działa :(. Najpierw próbowałem ustawić tel jako modem (zgodnie z faq'iem) ale wyskakiwał błąd bodajże 693 (winda widzi modem, otwiera port, zaczyna się łączyć i po chwili koniec). Stwierdziłem więc, że sprawdzę czy w samym telefonie działa GPRS i okazało się, że nie :(. Dalsze boje opisane w poście głównym ;). Domniemywam, że skoro sam telefon nie potrafi się połączyć poprzez GPRS to również jako modem nie będzie działał?
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: Sundance_kid »

A ta konfiguracja jest ustawiona jako aktywna? Z kartą jest w porządku (próbowałes tej simdaty na innym telefonie)?
abes99

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: abes99 »

Konfiguracje otrzymane ze strony Plusa są ustawione jako domyślne (telefon wcześniej został całkowicie wyczyszczony przez wgranie nowego niebrandowanego softu) - pomimo to nie działa :(. Karta jest w porządku bo sprawdzałem ją w salonie w innym telefonie i net zaskoczył od razu.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: Jaco »

Wpisz konfigurację ręcznie i myślę że to powinno rozwiązać problem.
abes99

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: abes99 »

Próbowałem ustawiać konfigurację ręcznie i nic :(. Próbowałem z punktem dostępu: www.plusgsm.pl, internet a nawet z wap.plusgsm.pl (tak jest w FAQ w linku do konfiguracji manualnej). Nie mam już bladego pojęcia dlaczego nie działa. Wydaje mi się, że wszystko robię ok (przynajmniej jak wkładam kartę Ery i robie ustawienia dla niej to działa), ale upragniona ikonka "G" nie chce się pojawić (tak samo przy ustawieniach aby był zawsze online jak i tylko gdy potrzeba). Dziwne jest też to, że od kilku dni nie docierają do mnie ustawienia wysyłane ze strony Nokii. Zaczynam się powoli poddawać - tylko kasy szkoda, która poszła na starter, ściągnięcie simlocka, upgrade softu, kabel itd.... :( A może ktoś by rozpisał łopatologicznie krok po kroku jak to ustawić w Nokii 6021? Może gdzieś robię błąd?
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: Sundance_kid »

Ja mam na swojej punkt dostępu internet_gprs, szczegóły danych nośnik dostępu: GPRS, punkt dostępu GPRS :internet.
abes99

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: abes99 »

Mam u siebie ustawione tak samo i nie działa.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: Sundance_kid »

W ustawieniach modemu masz internet_gprs jako aktywny punkt dostępu?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: ja.michal »

W nokii są oddzielne ustawienia do połączenia i oddzielne w przeglądarce w telefonie. Może popróbuj wszystko zmienić pod plusa?
abes99

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: abes99 »

ja.michal pisze:W nokii są oddzielne ustawienia do połączenia i oddzielne w przeglądarce w telefonie. Może popróbuj wszystko zmienić pod plusa?
W przeglądarce też zmieniałem - nic nie pomaga. Zresztą od razu powinna się pojawić ikonka "G" bo mam ustawione zawsze online.

Mam takie ustawienia w telefonie:
1) Menu / Ustawiania / Połączenia / Dane pakietowe:
- Połączenie danych pakietowych - Zawsze online
- Ustawienia danych pakietowych / Aktywny punkt dostępu: Punkt dostępu 1 (mam od 1 do 10 do wyboru)
Jak dam Edycja aktywnego punktu dostępu to mam:
- Nazwa punktu dostępu: Punkt dostępu 1
- Punkt dost. do danych pakietowych: internet

2) Menu / Ustawiania / Ustawienia konfiguracji:
- Domyślne ustawienia konfiguracji: Własna konfigur. mam tam jeszcze do wyboru WAP, INTERNET, MMS - wszystkie wysłane ze strony Plusa
- Preferowany punkt dostępu: Plus (to sobie sam stworzyłem)
- Własna konfiguracja ustawień i tu mam dwie utworzone przez siebie:
a) Plus (kluczyk z G) - Ustawienia punktu dostępu:
- Nośnik danych: Dane pakietowe - Ustawienia nośnika:
- Punkt dost. do danych pakietowych: internet
- Typ uwierzytelniania: Normalne
- Nazwa użytkownika i hasło: puste pole
b) Web (globus) - Strona główna: www.plusgsm.pl
- Nazwa użytkownika i hasło: puste pole
- Użyj preferowanego p. dostępu: Nie
- Ustawienia punktu dostępu i dalej:
- Proxy: wyłączone
- Nośnik danych: Dane pakietowe - Ustawienia nośnika:
- Punkt dost. do danych pakietowych: internet
- Typ uwierzytelniania: Normalne
- Nazwa użytkownika i hasło: puste pole

3) W przeglądarce: Ustawienia / Ustawienia konfiguracji:
- Konfiguracja: Własna konfigur. (do wyboru mam jeszcze Domyślne, WAP i INTERNET)
- Konto: Web (tutaj mam tylko to do wyboru)
- Wyświetl okno terminalu: nie

Uff, tyle mam poustawiane i w tych ustawieniach mieszam, po każdej zmianie wyłączam/włączam tel. Jak włożę sima z Ery, ściągnę ustawienia i je ustawię to po ponownym włączeniu tela i podaniu PIN'u po chwili pojawia się ikonka "G" w lewym górnym rogu. Pomożecie coś na to? Bo ja już wymiękam, a na dodatek nie dostaję ustawień ze strony Nokii. Jak nic nie odpale to jutro zaniosę go do serwisu żeby wgrali najnowszy soft (miałem v.3.83, mam teraz v.4.90) i jak to nie pomoże to polegnę na polu bitwy :(.....
Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 622
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: Engelbert »

Ale wiecie, że często takie problemy pojawiają się przy brandowanych softach przy telefonach z nawet już ściągniętym sim lockiem? ;) Sugeruje wgranie nowego, niebrandowanego. Warto od tego zacząć. Oczywiście po wcześniejszym upewnieniu się, że nie ma problemu z kartą sim i dostępem do zasobów w danej lokalizacji.
abes99

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: abes99 »

Engelbert pisze:Ale wiecie, że często takie problemy pojawiają się przy brandowanych softach przy telefonach z nawet już ściągniętym sim lockiem? ;) Sugeruje wgranie nowego, niebrandowanego. Warto od tego zacząć. Oczywiście po wcześniejszym upewnieniu się, że nie ma problemu z kartą sim i dostępem do zasobów w danej lokalizacji.
Pozwolisz, że się zacytuję ;)
Post 1:

(...) Pomyślałem sobie, że to może wina softu (np. brandowanie Ery itd.), więc poszedłem do serwisu, wytłumaczyłem gościowi o co biega i wgrał mi nowszy niebrandowany soft (v4.90 - bo nie zalecał wgrywanie najnowszego tłumacząc że to zbyt wielki przeskok i może coś nie działać). Odebrałem telefon ze świeżym czyściutkim softem, ściągam odpowiednie konfiguracje ze strony Plusa (internet gprs, mms, a nawet wap gprs) i guzik, dalej nie działa :( . (...)

(...) Pomyślałem sobie, że może to wina karty więc polazłem do salonu, tam przełożyli kartę do innego fona i GPRS śmiga aż miło, czyli wygląda na to, że to problem w telefonie (ale dlaczego po przełożeniu karty i ustawień na Erę wszystko śmiga?). (...)

Konkludując: soft niebrandowany, zasięg GPRS jest, karta SIM w innym fonie pozwala na korzystanie z GPRS'u, a w mojej @#@!#@$ Nokii 6021 nie chce zaskoczyć :(...
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: Jaco »

abes99 pisze:wytłumaczyłem gościowi o co biega i wgrał mi nowszy niebrandowany soft (v4.90 - bo nie zalecał wgrywanie najnowszego tłumacząc że to zbyt wielki przeskok i może coś nie działać)
Ja bym jednak spróbował wgrać ten najnowszy bo być może ten starszy jest jakiś sknocony i dlatego nie chce działać.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: Sundance_kid »

Jaco pisze:bo być może ten starszy jest jakiś sknocony i dlatego nie chce działać.
Ja mam tego starszego i działa bez problemu.
McCool
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2007-08-14, 23:38
Lokalizacja: 260-02 260-06

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: McCool »

Może wap lock? Pytanie, czy w sytuacji gdybyś np z poziomu telefonu przywrocił ustawienia fabryczne nie nastąpiłaby przypadkiem sytuacja, że powróciłyby te ustawienia Ery? Jeśli tak, tzn że soft nie jest zupgradeowany w 100%.

Poza tym z poziomu komputera sugerowałbym stworzyć zwykłe połączenie dialup (nie łączyć się przez Nokia PC Suite, bo ona często bardziej szkodzi niż pomaga). Do połączenia dopisać oczywiście modem tego telefonu. Natomiast we właściwościach sterownika modemu dopisać w zakładce Zaawansowane: at+cgdcont=1,"ip","internet".
abes99

Re: Nokia 6021 + SimData = dziwny problem :(

Post autor: abes99 »

Soft wgrany aktualnie to V.5.22 - i już prawie się poddałem, ale przypadkiem zabrałem telefon ze sobą na wyjazd do Krosna. I bardzo się zdziwiłem, gdy wyciągając go z torby zobaczyłem ikonkę "G" :szok:. Szybkie próby i wsio ok, GPRS/EDGE chodzi w telefonie na tej karcie SimDaty. Wracam do siebie (Racibórz) i znowu sytuacja jak wcześniej - nie działa GPRS. Co jest? Czyżby nasze miejscowe BTS'y miały locka na mój telefon czy co? Ta sama karta włożona do innego telefonu i GPRS działa, a włożona do mojej N6021 - nie działa, ale tylko u mnie w mieście :(. Zgłupiałem już całkiem....

PS. McCool, oczywiście jak wszystko zabangla to będzie dial-up ;)
ODPOWIEDZ