Proszę o pomoc przy wyborze operatora. Trudny wybór !?!

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
paperson
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2008-05-21, 09:28
Lokalizacja: Wigwa?d

Proszę o pomoc przy wyborze operatora. Trudny wybór !?!

Post autor: paperson »

Witam!!!
Od jakiegoś czau przeglądam to forum, gdzie dowiedziałem się wielu pożytecznych rzeczy odnośnie internetu oferowanego przez naszych operatorów GSM.

Jednak cały czas mam problem z wyborem konkretnego operatora. Otóż mieszkam w małej wiosce Wigwałd w woj. warmińsko - mazurskim, gdzie do najbliższych BTS mam ok 4 km (Warlity Małe - tu stoją BTS trzech operatorów (źródło: www.wieprz.net/bts/), prawdopodobnie 900 MHz (nie znalazłem ich niestety na stronie btssearch). Teren jaki mnie dzieli od w/w wież jest dość płaski, prawdopodobnie na drodze mogą być jakieś niewielkie kawałki lasu.
Czy bliskość BTS-ów od drogi krajowej E7 (Warszawa-Gdańsk) może wpłynąć na ich większe obciążenie ( wtedy może lepiej wybrać BTS dalszy ale dziewiczo postawiony).

W odległości 7-12 km są też inne anteny operatorów GSM, lecz jest chyba więcej przeszkód terenowych (domy, las, itp.), (moje komórki często przełączają się na dalsze BTS - co mnie dziwi, myślałe, że im bliżej anteny tym lepszy sygnał).

Niedawno pożyczyłem od kumpla modem globetrotter GT, który wykazał:
dla ERY - od 48 do 160 kb/s
dla PLUSA - od 64 do 200 kb/s (najczęściej oscylował w granicach ok. 100 kb/s)
dla ORANGE - od 48 do 115 kb/s

MOJE PYTANIE BRZMI : CO WYBRAĆ???

Skłaniam się ku sieci PLUS gdyż testery pokazywały tu najczęściej najwyższą prędkość.

Jednak zainstalowanie anteny zewnętrznej np. ATK-20/850-960MHz może zmienić powyższe "osiągi" operatorów.
Czy jest sens zakupu tego rodzaju anteny przy w/w konfiguracji terenu i odległości od BTS??? Czy może ona wpłynąć na zróżnicowanie prędkośći operatorów GSM w inny sposób niż na "gołym" modemie?

Czy może ktoś zna bardziej szczegółowe parametry tych BTS??
Ewentualnie jak sprawdzić siłę sygnału na Sony Ericssonie k750/w810 lub Noki 6020???


I ostatnie pytanie :D :
Jaki modem wybrać??? (będzie on współpracował z notebook'iem na expresscard/usb).
PLUS - Huawei E870 czy merlin XU870 (skłaniałbym się ku jakiemuś Globe* ale brak takowych w ofercie)
ORANGE - Merlin XU870 czy usb: OPTION Icon II/OPTION GlobeSurfer ICON (nie wiem czy mają wyjście na antenę zew.)
ERA - Option GlobeSurfer II czy Option Icon 225 usb

Myślę, że WAS nie zamęczyłem długi opisem i setką pytań, ale to są ważne dla mnie wątpliwości, które proszę żebyście mi pomogli rozwikłać. :hurra:

Z góry dzięki!!! Uhhh.... :cwaniak:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Proszę o pomoc przy wyborze operatora. Trudny wybór !?!

Post autor: zDaleKi »

paperson pisze:Niedawno pożyczyłem od kumpla modem globetrotter GT, który wykazał:
dla ERY - od 48 do 160 kb/s
dla PLUSA - od 64 do 200 kb/s (najczęściej oscylował w granicach ok. 100 kb/s)
dla ORANGE - od 48 do 115 kb/s
Plus dolne i górne granice ma najwyższe i chyba to go preferuje :)
Ja bym się skupił głównie na tej dolnej granicy, bo czasami ona jest najważniejsza.

Co do anteny, to w przynajmniej 90% przypadków w takiej sytuacji jak u Ciebie polepsza to parametry sygnału a co za tym idzie transfery i stabilność łącza.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Engelbert
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 622
Rejestracja: 2007-10-04, 14:07
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Proszę o pomoc przy wyborze operatora. Trudny wybór !?!

Post autor: Engelbert »

A propos wyjść antenowych:
Option GlobeSurfer Icon i Option GlobeSurfer II mają wyjścia na anteny zewnętrzne.
Option Icon 225 nie ma.

Co do oferty w Plusie - są też dostępne Icony 225, jeśli preferujesz Globetrottery. Pewnie jakbyś poszukał po punktach, to też byś znalazł GlobeSurfer Icon. Nie ma go w promocji wiodącej, ale jest w wyprzedażowej.
Tracer
Stały użytkownik forum
Posty: 111
Rejestracja: 2008-05-11, 13:12
Lokalizacja: Wawa

Re: Proszę o pomoc przy wyborze operatora. Trudny wybór !?!

Post autor: Tracer »

Ja bym wybrał modem koniecznie z wyjściem na atenę , najlepiej GT
Wtedy masz mozliwośc manewru i postawienia anteny kierunkowej w kierunku któregoś BTSa ;)
ODPOWIEDZ