Internet w domku na wsi. Jak to połączyć

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Olan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2008-11-04, 14:38
Lokalizacja: Olsztyn

Internet w domku na wsi. Jak to połączyć

Post autor: Olan »

Witam.
Zacznę od końca: internet jest z ERY przez "siemens EDGE Speed ES75" transfery są słabe(8-10), czasem zrywa połączenie.
Domek znajduje się na wsi (trochę w dołku), najbliższe BTSy (są 2 jeden na W drugi na E prawie 180°) oddalone o około 5-6km (oczywiście na 900MHz)

Postanowiłem kupić antenę kierunkową, ale zaleca się aby kabel nie przekraczał 10m, a to nie wystarczy do miejsca gdzie stoi komputer.

Zależy mi na stanowczej poprawie jakości internetu przy małych nakładach finansowych.

Modem jest podłączony przez USB, ale ma też RS. Czy Jeśli kupię antenę z 10m kabla
na strychu podłącze modem i do niego podłączę 15 metrowy kabel RS czy to będzie działało?

Czy może kupić antenę z 5m kabla, na strychu modem, do modemu jakiś router (jaki jeśli jest coś co będzie działało i ile kosztuje) a dalej już kablem UTP.

Proszę o pomoc. Jestem laikiem więc jeśli ktoś ma jakąś inną koncepcję proszę o jej opisanie.

ważne:
antena musi mieć około 5 metrów kabla (będzie na rurze przymocowanej do szczytu domku)

modem siemens EDGE Speed ES75
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Internet w domku na wsi. Jak to połączyć

Post autor: Jo_gurt »

Olan pisze:Zależy mi na stanowczej poprawie jakości internetu przy małych nakładach finansowych.
Hehe, to chyba definicja "pobożnych życzeń".
Olan pisze:Czy Jeśli kupię antenę z 10m kabla
na strychu podłącze modem i do niego podłączę 15 metrowy kabel RS czy to będzie działało?
Bardzo wątpliwe. Tzn w teorii taka mniej więcej jest maksymalna długość kabla szeregowego, ale to wszystko zależy od kontrolera. Nie nastawiałbym się zbyt optymistycznie.
Olan pisze:Czy może kupić antenę z 5m kabla, na strychu modem, do modemu jakiś router
Jedyne sensowne wyjście w tej sytuacji. Jeśli chcesz się zamknąć w niedużej i nieprądożernej obudowie to myślę że Asus WL-500g Premium + OpenWRT i modem na USB. Musisz się tylko dowiedzieć czy na pewno znajdą się sterowniki do tego modemu. No i zawsze taki routerek możesz wsadzić w hermetyczną puchę obok anteny minimalizując długość kabla.
Inne wyjście to mały stary komp na strychu działający pod linuksem. Jednak prądu on zje zdecydowanie więcej.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet w domku na wsi. Jak to połączyć

Post autor: Patryk »

A jak tam siła sygnału ?
Jakie transfery w godzinach nocnych (2-3 w nocy) ?

Antena może pomóc,ale musisz ją wystawić "z dołka",inaczej nie licz na dobre transfery.
Kabla w takiej sytuacji dajesz jak najmniej.

Najtańszym routerem zdolnym (z alternatywnym softem) do obsługi połączeń przez sieci komórkowe jest Asus WL-500gP - ma 2 porty USB.
Najtańszym modemem z nim współpracującym jest chyba dowolny telefon Nokia :) (patrz mój podpis :) )
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w domku na wsi. Jak to połączyć

Post autor: Jaco »

Olan pisze:Postanowiłem kupić antenę kierunkową, ale zaleca się aby kabel nie przekraczał 10m, a to nie wystarczy do miejsca gdzie stoi komputer.
Ja miałem antenę do okólną i 20 m kabla. Transfery jak w tym poście: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=32598#32598
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet w domku na wsi. Jak to połączyć

Post autor: Patryk »

Jaco pisze:Ja miałem antenę do okólną i 20 m kabla.
Ale o ile pamiętam ta dookólna widziała się ze stacją :hyhy:
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w domku na wsi. Jak to połączyć

Post autor: Jaco »

Patryk_ pisze:Ale o ile pamiętam ta dookólna widziała się ze stacją
Nie do końca gdyż odległość była w granicach 10 km w linii prostej. Antena 20 m nad ziemią gdyż mieszkam w bloku 2 piętrowym na 1 piętrze.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Internet w domku na wsi. Jak to połączyć

Post autor: Patryk »

Jaco pisze:Nie do końca gdyż odległość była w granicach 10 km w linii prostej.
Ale to jeszcze przecież w obrębie horyzontu optycznego,więc jeśli nie było przeszkód,to się musiała widzieć z BTSem.
To,że Ty nie widzisz na 10 km nie oznacza,że dla fal EM nie ma czystej strefy :)

[ Dodano: 2008-11-04, 16:06 ]
Jaco pisze:Antena 20 m nad ziemią gdyż mieszkam w bloku 2 piętrowym na 1 piętrze.
I solidny maszt ? ,bo 20m mają bloki 4-piętrowe ;)
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Internet w domku na wsi. Jak to połączyć

Post autor: Jaco »

Patryk_ pisze:I solidny maszt ?
Rurka 2 metrowa :hyhy:
Patryk_ pisze:w obrębie horyzontu optycznego,więc jeśli nie było przeszkód,to się musiała widzieć z BTSem.
Tylko optycznie gdyż po drodze sporo lasu. Może kiedyś cyknę fotę jak to wygląda.
Patryk_ pisze:,bo 20m mają bloki 4-piętrowe
Mój nie jest typowym blokiem. 20 m dlatego że antena na dachu z zamocowaną rurką do komina i umocowana na samym czubku rury. Nie mam już tego zestawu więc nie będę mógł zrobić foty.
ODPOWIEDZ