jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
patryk2340
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-25, 19:02
Lokalizacja: Pruszcz Gd

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: patryk2340 »

A więc dzisiaj dotarła do mnie antenka, zaraz lecę na dach montować, tyle że wolę się upewnić.... Ma być skierowana prostopadle do nadajnika, tzn tą płaską stroną tak? ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: wojteks »

patryk2340 pisze:Ma być skierowana prostopadle do nadajnika, tzn tą płaską stroną tak?
Jeżeli to panel to tak, przodem do nadajnika a z tyłu jest montaż do masztu/uchwytu.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
patryk2340
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-25, 19:02
Lokalizacja: Pruszcz Gd

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: patryk2340 »

No dobrze, w takim razie będę tak montował. Dzięki

[ Dodano: 2008-12-02, 21:23 ]
Kurczę okazało się, że nie mam do czego przymocowac tej anteny... Więc jutro pojeżdżę po sklepach i poszukam jakiegoś masztu do niej. Tak na próbę podłączyłem ją do modemu i postawiłem przy oknie. UMTSu nie złapało (trudno się było spodziewac innego efektu), ale sygnał EDGE jest teraz w miarę stabilny (ale tylko ok 20%). Czy ta antena też jakoś pomaga w łapaniu EDGE czy poprostu dośc długi kabel działa jak antena?
Mam nadzieję, że jutro kupię jakiś maszt i wreszcie UMTS będzie śmigał :] pozdro
Awatar użytkownika
patryk2340
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-25, 19:02
Lokalizacja: Pruszcz Gd

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: patryk2340 »

No więc antenka wylądowała w końcu na maszcie, net podłączany no i myślę, że jest całkiem spoko: poziom sygnału HSDPA nie spada poniżej 90% :) Jednak są momenty, że chcę np. otworzyć jakąś stronkę, klikam i.. nic się nie dzieje. Sygnał prawie 100% niby wszystko ok, ale transfer 0. O co kaman? Zbyt obciążony nadajnik? Zdarza się też czasem, że rozłączy mi neta całkiem (muszę się ponownie łączyć). Jakieś sugestie? :]
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: Darecky »

Na jakiej wysokości?
I gdzie masz dostałeś?

[ Dodano: 2008-12-09, 23:49 ]
No i zapodaj ping i szybkość transferu od razu :)
Awatar użytkownika
patryk2340
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-25, 19:02
Lokalizacja: Pruszcz Gd

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: patryk2340 »

Antenka jest na wysokości ok 6m nad ziemią. No i może trochę przesadziłem ze słowem "maszt" :) Kupiłem długą rurę, ojciec pospawał mocowania w pracy, wszystko pomalowałem i jest gitara :] Muszę przyznać że nawet nieźle to wygląda :D
Heh, a ping i transfer? Zabij, a nie powiem :] To jest komp u rodziców, po zamontowaniu antenki sprawdzałem ogólne działanie neta, ale żadnych speedtestów nie używałem. Ale ściągając jakiś program pokazywało ok 40 KB/s
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: Darecky »

Ale generalnie stronki szybko się wczytywały?

Ja chciałem zrobić coś takiego u siebie, tylko, że mam około 9-10km do nodeB z HSPA. No i się zastanawiam czy warto tyle pieniędzy wydawać... 6m to i u mnie by dało radę, tylko że ja pewnie będę miał maszt z drewna ( jak do ATK20). Ilu metrowy kupiłeś przewód?
Awatar użytkownika
patryk2340
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-25, 19:02
Lokalizacja: Pruszcz Gd

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: patryk2340 »

Ogólnie net teraz działa sprawnie, już nie trzeba iść parzyć sobie kawy przy wczytywaniu jakiejś stronki ;) Przewód mam długi, bo 15m więc pewnie spore straty są na nim, no ale jak mówię- jestem zadowolony z efektu :) Jeszcze tylko popróbuję z ustawianiem antenki na inne nadajniki (mam 3 w mniej więcej podobnych odległościach), może gdzieś będzie jeszcze lepiej. pozdro
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: Darecky »

I ile za nią zapłaciłeś? Ja się coraz bardziej skłaniam do opcji router asus wl500 na strychu plus 3m kabla i antena... Co by strata była mniejsza.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: ja.michal »

Straty na przewodzie mogą być i antena może dawać mniejszy zysk, ale przez wyniesienie anteny wysoko odzyskuje się niejako te dBi przez lepszą widoczność z noteB.
Awatar użytkownika
patryk2340
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-25, 19:02
Lokalizacja: Pruszcz Gd

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: patryk2340 »

Razem z kablem i przesyłką wyszło 270 zł. http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... tegorie=10
Awatar użytkownika
Darecky
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 675
Rejestracja: 2007-07-15, 14:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: Darecky »

A masz widoczność optyczną z nodeb?

[ Dodano: 2008-12-10, 08:15 ]
Bo ja bym brał tak z 7m jak bez routera.
Awatar użytkownika
patryk2340
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2008-11-25, 19:02
Lokalizacja: Pruszcz Gd

Re: jak najlepiej postąpić w moim przypadku?

Post autor: patryk2340 »

Samego nadajnika nie widzę, ale widac budynki, które są obok niego wiec mam dośc dobre warunki
ODPOWIEDZ