Problem z połączeniem Neo

Wszystko na temat pozostałych metod dostępu do internetu, czyli łącza przewodowe (TPSA, Dialog, Netia).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
LightHammer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-16, 03:14
Lokalizacja: Szczecin

Problem z połączeniem Neo

Post autor: LightHammer »

Witam,

mam pewien problem w konfiguracji Linksysa AM200 + Asus Wl-500gP V1. Internet mi działa doskonale, mam problem przy zmianie mojego zewnętrznego IP przez TP S.A. (chyba to o to chodzi). Mianowicie w nocy modem się rozłącza, po czym łączy się ponownie (keep alive ustawione na 0), wdzwania się przez ppp i po chwili mam nowe IP, połączenie z Internetem na modemie działa. Problem pojawia się w konfiguracji połączenia LAN - WAN, za każdym razem muszę kliknąć connect w konfiguracji asusa aby połączył się z modemem - dla mnie to jest jakiś nonsens, nie mam na routerze skonfigurowanego PPPoE, więc co robi to "connect"? Chyba wymusza przesłanie nowej oferty DCHP (coś ala dhcpd dhcp-requested-address).

Moja konfiguracja:

Am200
Soft: Od Am300 (oryginalny Linksysya)
Tryb pracy: Half Bridge
Enkapsulacja: PPPoA (RFC 2364)
Modulacja: G.992.1
MTU: 1492
DHCP: ON
NAT: OFF
DMZ: OFF
Keep Alive: 0

W500gP:
Soft: Oleg 1.9.2.7-10
WAN: Automatic IP
DNA: Automatic

więcej informacji chyba nie potrzeba? Router normalnie funkcjonuje pomimo braku połączenia z modemem. Jedyny problem to ustabilizowanie nowego połączenia na porcie WAN. Jak to zrobić automatycznie? Jest tu coś takiego jak keep alive (nie mogę znaleźć). Teoretycznie można to zrobić poprzez skrócenie czasu lease time na serwerze dhcp modemu (np skrócenie czasu ważności oferty do kilku minut), ale musi być jakieś inne wyjście. Macie jakieś pomysły?

Pozdrawiam
Audio: Harman/Kardon AVR 745 + JBL Studio L 890
SAT: Platforma Cyfrowa "N" + DVB-T + DVB-S: S-2400[DiSeQ 2/1: Astra + HotBird]
PocketPC: HTC Wizard (MDA VARIO) + HTC Universal (MDA IV)
Konsole: Xbox 360 Elite + PS3
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: Jo_gurt »

LightHammer, z ciekawości - testowałeś tryb bridge i PPPoE na routerze?
Niestety nie znam Oleg'a (miałem go jakąś godzinę, przegrywa z innymi moim zdaniem).
Może warto przetestować inny firmware?
LightHammer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-16, 03:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: LightHammer »

Nie, nie testowałem trybu Bridge Only - jeżeli nic nie wymyśle to tak zrobię. Z tego co widzę w konfigu Asusa ‘PPPoE’ jest opcja Idle Disconnect Time in seconds(option), może to pomoże.

A jaki soft polecasz? Ściągnąłem jeszcze OpenWRT (openwrt-brcm-2.4-squashfs), ale nie miałem czasu by się nim pobawić. Chodzi mi o firmware, który nie będzie ograniczał funkcji routera (mam zamiar podłączyć do niego HDD 1TB i zrobić sobie do niego dostęp poprzez sambę, dodatkowo będzie to dysk na który będę czasami ściągał torrenty [rtorrent czy ctorrent]).

Najprawdopodobniej też postawię coś ala Multimedia Server, by mieć dostęp do filmów / muzyki z poziomu konsoli (PS3 i X360), oraz amplitunera (o ile HK 745 ma taką możliwość, muszę w końcu zajrzeć do manuala ;) ). Najprawdopodobniej podłączę też dekoder "N".

Ogólnie router mam dopiero od 2 dni, także wszystko przede mną.

Pozdrawiam
Audio: Harman/Kardon AVR 745 + JBL Studio L 890
SAT: Platforma Cyfrowa "N" + DVB-T + DVB-S: S-2400[DiSeQ 2/1: Astra + HotBird]
PocketPC: HTC Wizard (MDA VARIO) + HTC Universal (MDA IV)
Konsole: Xbox 360 Elite + PS3
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: wojteks »

LightHammer pisze:funkcji routera (mam zamiar podłączyć do niego HDD 1TB i zrobić sobie do niego dostęp poprzez sambę
Niestety transfer portu USB jest mocno ograniczony więc na serwer się raczej nie nadaje.
Nie pomagam na PW!
LightHammer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-16, 03:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: LightHammer »

Niestety transfer portu USB jest mocno ograniczony więc na serwer się raczej nie nadaje.
Teoretycznie transfer z portu USB 2.0 wynosi 480 Mb/sec (60 MB/sec), więc wąskim gardłem raczej będzie sieć w standardzie fast ethernet (100 Mb/sec), no chyba że implementacja USB na tym routerze jest jakaś "nieudana".

@Jo_gurt jaki firmware polecasz?

Pozdrawiam
Audio: Harman/Kardon AVR 745 + JBL Studio L 890
SAT: Platforma Cyfrowa "N" + DVB-T + DVB-S: S-2400[DiSeQ 2/1: Astra + HotBird]
PocketPC: HTC Wizard (MDA VARIO) + HTC Universal (MDA IV)
Konsole: Xbox 360 Elite + PS3
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: wojteks »

LightHammer pisze:Teoretycznie transfer z portu USB 2.0 wynosi 480 Mb/sec
Tyle to może być w wypasionym PC z procesorem PIV. Była dyskusja na forum o wydajności portu USB tego asusa.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:Tyle to może być w wypasionym PC z procesorem PIV
Też nie możliwe, 240 Mb (użytecznych) cieżko przekroczyć, jeszcze troche zależy od kontrolera z drugiej strony kabla niż komputer. O tym też dyskusja była dawno temu...
Ostatnio zmieniony 2009-01-16, 19:31 przez krystianb, łącznie zmieniany 2 razy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
LightHammer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-16, 03:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: LightHammer »

Just for the records ;-) herer are my results using ddwrt and a Samsung hdd on USB. Samba V2. Hardware is ASUS Wl-500P running on 266Mhz (standard)


--hdd speed on USB
root@wl-500g:/tmp/usb/1# hdparm -tT /dev/scsi/host1/bus0/target0/lun0/part1

/dev/scsi/host1/bus0/target0/lun0/part1:
Timing cached reads: 96 MB in 2.03 seconds = 47.29 MB/sec
Timing buffered disk reads: 28 MB in 3.09 seconds = 9.06 MB/sec
Coś takiego znalazłem na forum wl500g. Mi potrzeba nie więcej niż 12MBit/sec - taką wydajność ma transmisja satelitarna (wszystkie kanały HD z Hotbirda, jedynie Thor ma transpondery o pojemności 75 Mbit/s w DVB-S) i jest wystarczająca do przesłania obrazu w HD. Chodzi mi głownie o streaming video (oglądanie filmu poprzez sieć, najczęściej będą to filmy skompresowane Xvid'em).

Wiele zależy od przyłączonego urządzenia - wiadomo, że wydajność dysku twardego z interface'em USB będzie większa niż wydajność (większości tanich) pendrive'ów wpiętych w ten sam port (zaznaczam, że nie myślę tu o SSD). Mam zamiar podłączyć Samsunga z wbudowanym kontrolerem SATAII, ale to chyba nic nie zmienia jeśli idzie o transmisje USB.


P.S. Pokemon1 - niezłe poczucie humoru :brawa:

Pozdrawiam
Audio: Harman/Kardon AVR 745 + JBL Studio L 890
SAT: Platforma Cyfrowa "N" + DVB-T + DVB-S: S-2400[DiSeQ 2/1: Astra + HotBird]
PocketPC: HTC Wizard (MDA VARIO) + HTC Universal (MDA IV)
Konsole: Xbox 360 Elite + PS3
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: Jo_gurt »

LightHammer pisze:@Jo_gurt jaki firmware polecasz?
Jeśli bardziej zależy ci na multimediach i HDD to OpenWRT. Jednak pamiętaj o max transferze przez USB na tym routerze - więcej niż ok 4MB/s (ok 30Mbit/s) nie wyciśniesz. Przy dysku 1TB nie jest to dużo.
Jeśli bardziej zależy ci na dobrej kontroli pasma internetowego to Tomato.

Jest też coś pośrodku - TrzepakoTomato, czyli Tomato + parę funkcji, w tym obsługa USB, jednak konfiguracja nie jest prosta.
Wątek twórcy: http://www.trzepak.pl/viewtopic.php?t=17117
LightHammer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-16, 03:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: LightHammer »

Jeśli bardziej zależy ci na dobrej kontroli pasma internetowego to Tomato.
Zależy mi na dobrej kontroli pasma tak samo jak i na multimediach i obsłudze dysku. Mam neośkę 6Mbit, którą dzielę z "amatorem" i nie obejdzie się bez podstawowej funkcjonalności typu bandwidth management czy dobrze zaimplementowanego QoS.
Jednak pamiętaj o max transferze przez USB na tym routerze - więcej niż ok 4MB/s (ok 30Mbit/s) nie wyciśniesz. Przy dysku 1TB nie jest to dużo.
Zamówiłem sobie dysk zwnętrzny (USB, eSATA) - więc bez problemu będę mógł go przenosić. To sieć nie będzie wykorzystywana do celów PRO (SAN), po prostu chcę ułatwić sobie życie - po co kopiować filmy na pendrive albo na dysk konsoli, skoro można je obejrzeć z dysku podpiętego do WL500gP. Jeżeli wydajność będzie niezadowalająca kupię obudowę NAS i tam wsadzę dysk (wtedy będę miał problem z zbyt małą liczbą portów na switchu :D)
TrzepakoTomato, czyli Tomato + parę funkcji, w tym obsługa USB, jednak konfiguracja nie jest prosta.
Myślę, że podołam. Tak się skład, że jestem sieciowcem - Unix'iarzem.

Dzięki i pozdrawiam.
Audio: Harman/Kardon AVR 745 + JBL Studio L 890
SAT: Platforma Cyfrowa "N" + DVB-T + DVB-S: S-2400[DiSeQ 2/1: Astra + HotBird]
PocketPC: HTC Wizard (MDA VARIO) + HTC Universal (MDA IV)
Konsole: Xbox 360 Elite + PS3
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: Jo_gurt »

LightHammer pisze:dobrze zaimplementowanego QoS.
Jeśli chodzi o QoS to Tomato, potem długo długo nic i inne rzeczy. Tzn na OpenWRT pewnie też da się skonfigurować całkiem przyzwoicie, ale do tego potrzeba niemałej wiedzy o HTB/CBQ/IMQ.
Próbowałem osiągnąć na OpenWRT to co mam na pomidorze, ale w końcu się poddałem. Mechanizmy w OpenWRT/X-WRT są co najmniej gorsze od tych z Pomidora.
LightHammer pisze:(wtedy będę miał problem z zbyt małą liczbą portów na switchu :D )
Zawsze można switcha dorzucić...
LightHammer pisze:Myślę, że podołam. Tak się skład, że jestem sieciowcem - Unix'iarzem.
...ale chyba ci tego mówić nie muszę :rotfl:

Jak coś zdziałasz to podziel się wrażeniami. Jak nie zdziałasz to... też się podziel :]
LightHammer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-01-16, 03:14
Lokalizacja: Szczecin

Re: Problem z połączeniem Neo

Post autor: LightHammer »

Jak coś zdziałasz to podziel się wrażeniami. Jak nie zdziałasz to... też się podziel
Walka się niedługo rozpocznie :D. W tej chwili szukam odpowiedniej dystrubucji z dostępnych modów Tomato: http://www.linksysinfo.org/forums/showt ... hp?t=57933

W razie W będę raportował ;)
Audio: Harman/Kardon AVR 745 + JBL Studio L 890
SAT: Platforma Cyfrowa "N" + DVB-T + DVB-S: S-2400[DiSeQ 2/1: Astra + HotBird]
PocketPC: HTC Wizard (MDA VARIO) + HTC Universal (MDA IV)
Konsole: Xbox 360 Elite + PS3
ODPOWIEDZ