Router z podziałem pasma

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
majkel84
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2008-11-10, 11:42
Lokalizacja: Lublin

Router z podziałem pasma

Post autor: majkel84 »

Mam kilka pytań odnośnie aspektów prawnych i technicznych WiFi :

1. Gdzieś słyszałem, że prawo polskie zabrania instalacji 5GHz nadawanych poza budynkiem.
2. Czy na postawienie masztu na budynku trzeba mieć pozwolenie? Jakie przepisy to regulują? Jakoś trzeba oznaczyć taki masz?
3 Jakie routery mają możliwość podziału pasma. Oczywiście cena gra tu rolę. Czy np. pomidor udostępnia takie możliwości. Jak się przydziela to pasmo? po IP?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: Patryk »

majkel84 pisze:Gdzieś słyszałem, że prawo polskie zabrania instalacji 5GHz nadawanych poza budynkiem.
Nie zabrania,lecz każe korzystać z kanałów przeznaczonych do wykorzystania na zewnątrz - w paśmie 5500-5700 MHz.

[ Dodano: 2009-01-24, 18:59 ]
majkel84 pisze:Czy na postawienie masztu na budynku trzeba mieć pozwolenie?
do 3 m wysokości - nie trzeba.
Powyżej 3 m - wymagane zgłoszenie budowlane.

[ Dodano: 2009-01-24, 18:59 ]
majkel84 pisze:Jakie przepisy to regulują?
Prawo Budowlane
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: wojteks »

majkel84 pisze:że prawo polskie zabrania instalacji 5GHz nadawanych poza budynkiem.
Jest zakres kanałów dopuszczony poza budynkami (na zewnątrz)
majkel84 pisze:postawienie masztu na budynku trzeba mieć pozwolenie?
Do 3m wysokości z anteną nic nie trzeba powyżej zgłoszenie budowlane (często wymóg urzędu to dokumentacja do masztu i inne papiery).
majkel84 pisze:Czy np. pomidor udostępnia takie możliwości.
Tak czyli Linksys wrt54gl albo asus wl500g premium i wszelkiej maści RB, ALIX dla platformy MT (MikroTik) z odpowiednią licencją.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: Patryk »

wojteks pisze:(często wymóg urzędu to dokumentacja do masztu i inne papiery).
I ekspertyza uprawnionego architekta,czy można maszt postawić/nie zagrozi on konstrukcji dachu/budynku.
majkel84
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2008-11-10, 11:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: majkel84 »

OK. Dzięki
A możecie polecić mi jak w tytule jakiś router z podziałem pasma? Bo normalnie nie wiem jakie to. Może dokładniej wytłumaczę, chciałbym żeby można było określać max down i up dla każdego użytkownika. Planuje wielu użytkowników z małym D/U.

Jeszcze jedna sprawa. Czytałem także gdzieś, że w umowach z Netią na Adsl po linii TP nie ma zapisu zabraniającego rozdzielania poza budynek. Miał ktoś styczność? Prawda to?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: Jo_gurt »

majkel84 pisze:Planuje wielu użytkowników z małym D/U.
Jak wielu? Bo może jednak trzeba się zastanowić nad kompem z Linuksem, jeśli faktycznie jest wielu.
majkel84 pisze:Czytałem także gdzieś, że w umowach z Netią na Adsl po linii TP nie ma zapisu zabraniającego rozdzielania poza budynek. Miał ktoś styczność? Prawda to?
Nie wiem jak z Netią, ale z Dialogiem tak jest z tego co wiem.
majkel84
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2008-11-10, 11:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: majkel84 »

Jo_gurt pisze:Jak wielu? Bo może jednak trzeba się zastanowić nad kompem z Linuksem, jeśli faktycznie jest wielu.
Docelowo 100. Ale zaczynamy od liczby referencyjnej 20. Wydaje mi się, że do tego wystarczy jakiś router, choć z racji zawodu mam znacznie łatwiejszy dostęp do kompletnych komputerów.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-01-25, 22:38 ]
Wycięcie zbędnego autocytatu.
Ostatnio zmieniony 2009-01-25, 22:37 przez majkel84, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: Jo_gurt »

majkel84, startuj od razu z kompem przy takiej ilości. Zwyczajnie nie ma się co bawić w routery SOHO. Tak od razu zaczniesz uzupełniać luki w wiedzy co do konfiguracji i zarządzania - na to nigdy nie jest za wcześnie. Możesz na początek próbować distro Linuksa przeznaczone do takiej roboty, np NND.
Ostatnio zmieniony 2009-01-25, 21:20 przez Jo_gurt, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: ja.michal »

majkel84 pisze:Czytałem także gdzieś, że w umowach z Netią na Adsl po linii TP nie ma zapisu zabraniającego rozdzielania poza budynek. Miał ktoś styczność? Prawda to?
Przeczyłem umowy i regulaminy Netii, TP, Dialogu i Sferii (Sferiostrada) pod tym kątem.
W Netii i TP jest zakaz.
W Dialogu i Sferii niema o tym, ani słowa. :)

Swoją drogą najtańsze 6Mb/s ma Sferia. :)
majkel84
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2008-11-10, 11:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: majkel84 »

ja.michal pisze: Swoją drogą najtańsze 6Mb/s ma Sferia. :)
ooo, na pewno skorzystam
Mam jeszcze parę pytań bardziej przyziemnych:

Mam w routerze taką fajną funkcję IP QoS Chciałbym się nią pobawić ale nie wiem normalnie co powrzucać w odpowiednie pola:
Specify Traffic Classification Rules

Source IP:
Source Netmask:
tu zapewne moje IP tylko nie wiem czy komputera czy bramy lokalnej
Destination IP:
Destination Netmask:
a co tutaj?
Source Port:
Destination Port:
No właśnie - porty też trzeba wpisywać w takim celu?Wnioskuje, że to np, żeby ograniczyć torrentów, muli i innych bearsharów. tylko skąd będę wiedział jakim zakresem portów w/w programy się posługują?

Protocol:
Physical Port:
podejrzewam, że tcp bo przecież nawet nie wiem co to jest UDP albo ICMP
port- tu już wiadomo - Lan albo wlan0

Outbound Priority
tu ustawiamy priorytet
QoS Tag
do zaznaczenia -ciekawe cóż to ...
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: Jo_gurt »

majkel84 pisze:tu zapewne moje IP tylko nie wiem czy komputera czy bramy lokalnej
Komputera.
majkel84 pisze:a co tutaj?
Tu na ogół nic, chyba, że chcesz kontrolować przepływ na jakiś konkretny adres, np. na serwer VoIP.
No właśnie - porty też trzeba wpisywać w takim celu?Wnioskuje, że to np, żeby ograniczyć torrentów, muli i innych bearsharów. tylko skąd będę wiedział jakim zakresem portów w/w programy się posługują?
Nie trzeba, ale można. Pola ogólnie łączy koniunkcja, a co wpiszesz to już zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jednak p2p ogólnie ciężko się kontroluje.
majkel84 pisze:podejrzewam, że tcp bo przecież nawet nie wiem co to jest UDP albo ICMP
Poczytaj w takim razie co to UDP i ICMP ;) To nie są jakieś archaizmy czy coś, po prostu są do czego innego wykorzystywane. Faktycznie 90% ruchu idzie przez TCP, ale nie znaczy to, że UDP i ICMP można olać.
majkel84 pisze:do zaznaczenia -ciekawe cóż to ...
Podejrzewam, że można tak w jakiś sposób markować pakiety do dalszego użytkowania, ale to może być tak na prawdę cokolwiek.

Co to za router w ogóle? Powiem ci, że po takim QoSie za wiele bym się nie spodziewał.
majkel84
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2008-11-10, 11:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Router z podziałem pasma

Post autor: majkel84 »

Jo_gurt pisze: Co to za router w ogóle? Powiem ci, że po takim QoSie za wiele bym się nie spodziewał.
dzięki
router planet - taniość troche

poeksperymentuje z nim i zdam relację
ODPOWIEDZ