Zasięg WiMax Era

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: wojteks »

kupić laptopa specjalnie dla blueconnecta??Już chyba wolałbym płacić i nie używać tego albo popytać znajomych,może komuś by się przydało.
Dokładnie, można też cesję próbować zrobić (bywają osoby na to chętne).
Nie pomagam na PW!
Łukasz007
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2009-07-02, 08:19
Lokalizacja: Rzgów

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Łukasz007 »

grzegorz0123,nie na każdym słupie jest nadajnik wimaxa a szkoda :( ,nadajniki wimaxa najczęściej montują na kominach bo najwyżej jest i większy zasięg jest możliwy.Ten co jest 1 km od mnie jest na konstrukcji metalowej.A co do tego laptopa to nie wiem na razie nie mam środków finansowych ale nie ukrywam że by się przydał bo jeden PC na 5 osobową rodzinke w tym studentka matematyki, to trochę mało. A jeszcze odwołując się do tego blueconnecta to raczej z moich znajomych nikt nie weź mnie :cry: A kolega wojteks może mi wyjaśnic słowo cesja??
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: wojteks »

Łukasz007 pisze:wyjaśnic słowo cesja?
Szukasz kogoś/dajesz ogłoszenie i jak ktoś zgodzi się przyjąć to przepisujecie umowę u operatora. Ty pozbywasz się abonamentu na BC (modemu raczej też bo nikt samego abo nie weźmie i jeszcze często koszt cesji pokrywasz) a ktoś staje się abonentem i przejmuje Twoje zobowiązania.
Łukasz007 pisze:bo jeden PC na 5 osobową rodzinke w tym studentka matematyki, to trochę mało.
To kupujesz używanego della (czy inny markowy sprzęt) i za 700zł (z monitorem LCD) do internetu i wielu innych rzeczy wystarczy (niestety musisz również własny router dokupić).
Nie pomagam na PW!
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Quest »

Łukasz007, mówimy o Wimaxie ERY tutaj anteny wiszą tylko na kratownicach.
Awatar użytkownika
yagi
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 811
Rejestracja: 2007-05-05, 21:33
Lokalizacja: PL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: yagi »

grzegorz0123 pisze:Łukasz007, mówimy o Wimaxie ERY tutaj anteny wiszą tylko na kratownicach.
W Tarnowie na kominie ;) Dokladnie na tym:

http://www.btsy.eu/spokojna.html
:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010) :!:

www.btsy.eu - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Quest »

yagi, zgadza się. Chodziło mi o to że Era ma swoje kratownice zazwyczaj a Netia korzysta tylko z istniejących budowli typu kominy, wysokie budynki itp.
laser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2009-08-26, 09:25
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: laser »

Witam. Mógłby ktoś mi wysłać mapke z nadajnika:

STARACHOWICE 27-200 ŚWIĘTOKRZYSKIE

Prosze o wysłanie na:

Kod: Zaznacz cały

 laser15 (_at_) interia.eu 
z góry dziekuje ;)

[ Komentarz dodany przez: ja.michal: 2009-08-26, 17:28 ]
Poprawa i kodowanie maila, żebyś spamu więcej nie miał. :)
Ostatnio zmieniony 2009-08-26, 16:28 przez laser, łącznie zmieniany 1 raz.
newbie
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-27, 21:15
Lokalizacja: W-wa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: newbie »

Najlepiej zgłoś się do handlowca podpisz umowę, jeśli uważasz że dasz rade sam sobie wszystko połączyć w całość wybierz opcję z własnym montażem i będziesz miał pewność co do zasięgu, z tego co zerkałem na te mapki co są tu udostępniane to są one bardzo naciągane bo ich charakterystyka sugeruje iż podczas ich projektowania pominięto wiele aspektów.

A jak wiadomo w momencie braku zasięgu umowa nie ma mocy prawnej czyli nic nie ryzykujesz.
Ostatnio zmieniony 2009-08-31, 19:27 przez newbie, łącznie zmieniany 1 raz.
opryszek19
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-10-10, 11:36
Lokalizacja: Zagórowa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: opryszek19 »

Czy mógłbym prosić o przesłanie mapki z najbliższymi nadajnikami WiMAX
woj. małopolskie, 32- 353 Trzyciąż

Kod: Zaznacz cały

op.rafal(at)interia.pl
wojtek23
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2008-08-02, 11:28
Lokalizacja: Marki

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: wojtek23 »

Po zgłoszeniu w sprawie zasięgu przysłali pozytywną odpowiedz. Teraz myślę nad długością umowy 2 lub 3 lata. Po doświadczeniach z badziewiem od fioletowych :cry: z przyjemnością przesiadł bym się na przyzwoicie stabilne łącze. Drut do odwołania odpada- TPSA sponsor. Teraz pytanie do znawców tematu. Czy Era liczy użytkowników podpiętych do jednej stacji, czy upycha wszystkich chętnych? Mam nadzieje, że w przyszłości nie będzie to następna ogólnopolska uryna zaraz za fioletem.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

wojtek23 pisze:Czy Era liczy użytkowników podpiętych do jednej stacji, czy upycha wszystkich chętnych?
Tego nie wiedzą nawet konsultanci Ery, bo udzielają wymijających i niejasnych odpowiedzi. Wimaksa jednak niełatwo zapchać, bo ta technologia ma bardzo dużą pojemność, tym bardziej że w tej chwili Era oferuje dostęp o prędkości tylko do 1Mb/s. Ważne tylko aby zapewnić dobry link do stacji bazowej.
faridrox
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 157
Rejestracja: 2008-02-08, 23:18
Lokalizacja: poz

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: faridrox »

Mógłbym prosić o mapkę bądź informacje z lokalizacja nadajników z Era Wimax.
62-052 Komorniki. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

A może frytki do tego? Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć, to z forum. Orientacyjną mapę zasięgu znajdziesz tutaj: http://www.era.pl/r/era_pl_repo1/img/in ... mapka2.jpg , a lokalizacja "nadajników" (szlag mnie trafia kiedy ktoś tak określa stacje bazowe) jest znana chyba tylko Erze i UKE, które niestety nie prowadzi wykazu pozwoleń WiMax. Możesz napisać do biura obsługi Ery a może podadzą Ci lokalizację BS, choć to wątpliwe. Jeśli chcesz wiedzieć gdzie w twojej miejscowości jest BS WiMax, poszukaj w wykazie UKE stacji węzłowej Ery - Era instaluje WiMax zawsze na węzłach. Łatwo go znaleźć - to ten maszt który jest połączony radioliniami z wieloma mniejszymi masztami i znajdują się na nim stacje bazowe wszystkich technologii.
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Digitall »

Cześć!!

Mam mały problem.. Mieszkam w miejscowości Przewronte (podkarpackie, 25km od Rzeszowa). To był mały problem, a teraz duży... Jestem jakieś 1,5 km od granicy zasięgu szczątkowego (w kierunku wschodnim) ERA WiMAX (wg konsultantów ERA)..

Moje pytanie jest czy w ogóle jest sens pchać się w 'próbę zasięgu' poprzez zamówienie monterów itd..? To jedyna moja szansa na jakiś bezlimitowy NET do domu. Oczywiście teraz pozostaje mi jeszcze OF z limitem 35GB po CDMA, ale wolałbym WiMAX 1Mbps..

Drugie moje pytanie, to czy jest sens i możliwość wymiany domyślnej anteny na coś mocniejszego? Ceny anten z zyskiem 28 dBi to jakieś 600 - 700 zł, ale jest to sama antena, a terminal ERY to zintegrowana antena z APkiem..

W obszarze pierwszych 100m nie mam żadnych przeszkód na drodze do nadajnika, który jak przypuszczam znajduje się w miejscowości Klęczany / Będziemyśl czy jakoś tak (konsultant ERY tak powiedział). Do tego właściwie zaproponował zamówienie monterów na próbę takiej usługi. Oczywiście nie będzie działać to się zabiorą ze sprzętem i kropka..

PS. Żadne inne rozwiązania - w szczególności kablowe - nie mają dla mnie zastosowania.
PS2. Generalnie kasa mnie nie ogranicza, dopóki rozwiązania zakupione i zastosowane będą satysfakcjonujące dla mnie, chyba że sprzęt + pierwsza instalacja pójdą grubo ponad 1000zł!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Patryk »

Digitall pisze:Moje pytanie jest czy w ogóle jest sens pchać się w 'próbę zasięgu' poprzez zamówienie monterów itd..?
Określ,ile kilometrów masz do stacji bazowej.
Jeśli więcej niż 3-5 km,to musi być zachowana pełna widoczność optyczna między antenami.
A mapką zasięgu ze strony Ery się nie sugeruj - to jest żenada.
U mnie niby ma być zasięg Wimax ze stacji zasłoniętej całkowicie szczytem 500 m m.p.t. :rotfl:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: ja.michal »

W Erze jest zestaw kliencki BreezeMAX PRO CPE. Tylko jaki to jest?
WiMAX opartym o standard 802.16e na 2.3, 2.5 czy 3.3 - 3.8 GHz?
Bo w sumie można coś kombinować z innym tylko trzeba wiedzieć jaki standard i częstotliwości.

[ Dodano: 2009-11-11, 17:53 ]
Chociaż nie wiem czy coś się pokombinuje. :(
Cennik i warunki oferty promocyjnej:
Era pisze:6. Korzystanie z Usługi przez Abonenta może odbywać się jedynie z wykorzystaniem zestawu odbiorczego WiMAX wynajętego od Operatora.
Zestawy odbiorcze WiMAX wynajmowane są przez Operatora Abonentom wyłącznie z Usługą. Zestaw odbiorczy WiMAX (zwany dalej
zestawem odbiorczym WiMAX) obejmuje antenę z wbudowanym modemem wraz z zestawem montażowym, zasilacz oraz przewody: zasilający
i sieciowe.
Może jak jest jakaś oferta nie-promocyjna to coś się da wskórać.

[ Dodano: 2009-11-11, 17:57 ]
Digitall, chyba, że użyć terminalu od operatora tylko nieco inaczej go zamontować. ;)
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=224445#224445
:cfaniak:
ODU ma wymiary 21 x 21 x 5,4 i waży 1,13-1,25kg.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:tylko nieco inaczej go zamontować.
Ten panel jest za duży jako oświetlacz do offsetu,a poza tym jak nie ma widoczności to przy 3.5 GHz nawet parabola 3.7 metra nie pomoże.
NLOS to tylko w miastach i na małe odległości.

[ Dodano: 2009-11-11, 18:00 ]
ja.michal pisze:WiMAX opartym o standard 802.16e na 2.3, 2.5 czy 3.3 - 3.8 GHz?
W Polsce 3.5-3.6 GHz.
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Digitall »

Cóż.. mam jakieś 18 km. Nie ma cudu żeby zobaczyć BTSa, chyba że z helikoptera.. WiMAX widzę że raczej nie zadziała..

Szkoda...

OFFT: Pozostaje CDMA, byle Orange się nie zakorkowało w moim rejonie bo podpisuję na dniach nowy cyrograf na 12 m-cy na wersję OF Platinium 35GB limitu (chyba bez modemu, użyję mojego Axesstela, a OFP opłacę karę umowną raczej).. W końcu Orange coś się postarało o zwiększenie limitów. Wielkie nadzieje miałem co do CDMA, może jeszcze nic straconego :)
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Martekx »

Witam!
Podpisałem już umowę i teraz czekam na strzęt. Czytałem trochę ten temat i zaczynam się martwić. Ktoś pisał, że jeżeli jest powyżej 5 km od nadajnika wimax to musi być bezpośrednia widoczność. Ja do nadajnika mam jakies 8-9 km i nie widać ode mnie nadajnika. 500 metrów od mojego domu widac nadajnik ale ja mieszkam troszke niżej i zasłaniają drzewa i kilka domów. Jak myślicie będę miał zasięg?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

Martekx pisze:500 metrów od mojego domu widac nadajnik ale ja mieszkam troszke niżej i zasłaniają drzewa i kilka domów. Jak myślicie będę miał zasięg?
Jeżeli umieścisz terminal odpowiednio wysoko, to powinieneś złapać sygnał. Drzewa i domy to jeszcze nie najgorsza przeszkoda, gorzej gdyby BS był zasłonięty przez wzniesienie terenu. Musi być też czysta pierwsza Strefa Fresnela, więc w odległości co najmniej 50m od terminala nie może być żadnych przeszkód.
tomek320_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-12-04, 20:23
Lokalizacja: Jeleń

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: tomek320_ »

czy ktoś może podać najbliższą lokazlizację nadajnika wimax dla m. Jeleń zachodniopomorskie kod pocztowy 78-446. Z góry dziękuj
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

tomek320_ pisze:czy ktoś może podać najbliższą lokazlizację nadajnika wimax dla m. Jeleń zachodniopomorskie
Najbliższa stacja bazowa znajduje się w Szczecinku w pobliżu skrzyżowania ul. Gen. Sikorskiego z ul. Armii Krajowej.
Do Jelenia jest to 11km w linii prostej, więc na dobry sygnał nie liczyłbym, zwłaszcza że po drodze jest wiele lasów a teren bardzo pagórkowaty. WiMax działa bez zarzutu tylko przy bezpośredniej widoczności terminala klienckiego z bazą. Nie ma pewności że w ogóle uda się zestawić link.
BS w Szczecinku jest co prawda na bardzo wysokim kominie, ale jego anteny są zawieszone w połowie wysokości tego komina.

PS. Szlag mnie trafia gdy ktoś nazywa stację bazową nadajnikiem ;) Nadajnik może być telewizyjny lub radiowy, a stacja bazowa komunikuje się z terminalami dwukierunkowo.
tomek320_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-12-04, 20:23
Lokalizacja: Jeleń

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: tomek320_ »

Dzięki Blido!!! A za ten nadajnik wielka skrucha z mojej strony za nie znajomość tematu. także na mapie w okolicach mojej miejscowości biała plama na wimax przynajmniej z ERY!!! Wielka szkoda, że żaden pracownik ery nie posiada wiadomości jaki można tutaj uzyskać!!! :D
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

tomek320_ pisze:także na mapie w okolicach mojej miejscowości biała plama na wimax przynajmniej z ERY
Zawsze możesz spróbować, jeśli linku nie uda się zestawić umowę rozwiążesz bez żadnych konsekwencji. Nie stracisz na tym ani grosza, bo opłata aktywacyjna jest doliczana do pierwszej faktury a takowej nie otrzymasz ;) . Z tego co się orientuję nawet za usługę monterską nie jest pobierana opłata jeśli nie uda się zestawić linku.
tomek320_ pisze:Wielka szkoda, że żaden pracownik ery nie posiada wiadomości jaki można tutaj uzyskać!!!
Niestety konsultanci Ery kompetencją nie błyszczą. Poczytaj recenzję Wimaksa z mojego podpisu to dowiesz się jakie były hece.
beta
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2009-04-04, 14:16
Lokalizacja: Olszewka

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: beta »

Ja mam pytanie o lokalizację najbliższego nadajnika w okolicach Ciechanowa woj. Mazowieckie, a dokładniej Olszewka, gmina Sońsk. Z góry dziękuje za odpowiedź

Sory, nie zauważyłem odpowiedzi kilka tematów niżej, wielkie dzięki :) i jeszcze jedno pytanie, mieszkam około 12 km od nadajnika, czy jest jakaś szansa na złapanie sygnału wimaxa??
Ostatnio zmieniony 2009-12-06, 00:17 przez beta, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

beta pisze:Ja mam pytanie o lokalizację najbliższego nadajnika w okolicach Ciechanowa woj. Mazowieckie,
Stacja bazowa znajduje się najprawdopodobniej na kominie cukrowni przy ul. Fabrycznej w Ciechanowie.
tomek320_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-12-04, 20:23
Lokalizacja: Jeleń

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: tomek320_ »

Blido pisze: Z tego co się orientuję nawet za usługę monterską nie jest pobierana opłata jeśli nie uda się zestawić linku.
To się akurat zgadza bo uzyskałem taką inforację od pracowników ERY!! To chyba jedyna rzecz jaką wiedzą :D
mały73
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2009-12-02, 17:05
Lokalizacja: Goławin

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: mały73 »

Czy możecie sprawdzić na dokładnej mapie czy zasięg Wimax jest w miejscowości Goławin
09-151?.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: Blido »

mały73 pisze:Czy możecie sprawdzić na dokładnej mapie czy zasięg Wimax jest w miejscowości Goławin
Stacja bazowa najbliżej Goławina znajduje się prawdopodobnie w okolicach miejscowości Strudiny, 9km w linii prostej od Goławina. Po drodze teren jest płaski i nie ma lasów, więc zasięg Wimaksa powinien sięgać.
mały73
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2009-12-02, 17:05
Lokalizacja: Goławin

Re: Zasięg WiMax Era

Post autor: mały73 »

Dzwoniłem na infolinię ERY i tam poinformowali mnie że Wimax nie ma zasięgu.Co ciekawe najbliższy nadajnik jest w Nowym Dworze Maz.(14km w linii prostej) a o Strubinach nawet nie wspomnieli :? .Aktualnie mam Sferię i czy Wimax będzie lepszym rozwiązaniem?
ODPOWIEDZ