Mandriva 2008.1 (i nie tylko) i NetBox2

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ayufan200
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2008-11-18, 16:58
Lokalizacja: PrG

Mandriva 2008.1 (i nie tylko) i NetBox2

Post autor: Ayufan200 »

Pragnę Wam przedstawić sposób jakim uruchomiłem iplusa (modem NetBox2) na dystrybucji Linux Mandriva 2008.1 (moim zdaniem powinno zadziałać na nowszych wersjach ale czy na innych dystrybucjach to nie wiem.

Zatem potrzebne programy to:
-global3g
-KPPP

Zaczynamy od global3g- podłączamy modem i włączamy program. Przechodzimy do okna konfiguracji i konfigurujemy potrzebne opcje oraz używamy podpowiedzi- powie nam o wykrytych portach (jeśli to modem USB to będzie zapewno /dev/ttyUSBX gdzie X to numer portu- u mnie jest /dev/ttyUSB0 ale właściwy port należy odnaleźć samemu) wypełniamy wszystko w okienku, wybieramy nasz modem (jeśli go nie ma na liście wybieramy "skrypt uniwersalny, ale uwaga! Do niego jest potrzebny pakiet vwdial). zapisujemy zmiany jako root i wyłączamy program.

Przechodzimy do konsoli i wpisujemy cat /dev/ttyUSBX (X-nasz port USB)- jeśli nie będzie dłuższej reakcji oznacza to że to jest ten port- ale można też wyszukiwać przez KPPP.

Uruchamiamy KPPP- w zakładce "Konta" tworzymy nowe konto:
- Nazwa połączenia: PLUS
- numer tel. : *99#
- autoryzacja : PAP/CHAP
- połączenie zwrotne : brak
- klikamy OK
Później dodajemy nowy modem. I tutaj wskazujemy któryś z portów wykrytych przez global3g- jeśli nie połączy to zmieniamy- któryś z portów wskazanych przez program to jest ten którego szukamy.

Wchodzimy w edycję komend modemu (zakładka "edycja komend modemu") i dodajemy te polecenia:
at+cgdcont=1,"ip","www.plusgsm.pl"
at+cpin="XXXX" XXXX - czterocyfrowy kod PIN

Po ustawieniu zapisujemy zmiany, a następnie wpisujemy jako nazwę użytkownika- internet lub optimizer (zależy kto co lubi) i klikamy na "połącz"....modem powinien nawiązać połączenie- jeśli nie to zmieniamy port i próbujemy dalej...

Mała uwaga- czasem mimo dobrej konfiguracji może się nie połączyć...wtedy klikamy na "anuluj" i jeszcze raz "połącz".

Udanej konfiguracji.

P.S. Zadziała także jeżeli mamy internet u innego dostawcy- należy pamiętać o zmianie w poleceniu at+cgdcont=1,"ip","www.plusgsm.pl"- www.plusgsm.pl zamieniamy na te odpowiadające naszemu operatorowi.

Mam nadzieję że uda się też na innych modemach- proszę zatem o podawanie modemów i dystrybucji na których zadziałała ta metoda :)
Awatar użytkownika
Ayufan200
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2008-11-18, 16:58
Lokalizacja: PrG

Re: Mandriva 2008.1 (i nie tylko) i NetBox2

Post autor: Ayufan200 »

Metoda do opensuse (testowane na wersji 11.1)

Dodam iż sprawdzałem wcześniej na mandrivie bez odpalania global3g i działa podobnie.

W openSUSE postępujemy podobnie z tym, że wcześniej program KPPP musi zostać wywołany z root'a- inaczej nie ma możliwości uruchomienia połączenia.

Możemy zrobić to na dwa sposoby:
-przez terminal wpisać

Kod: Zaznacz cały

kdesu kppp
-tworzymy odnośnik na pulpicie do kppp, klikamy prawym klawiszem myszy na skrót, wybieramy "właściwości" potem w linii "polecenie" wpisujemy jak wyżej

Kod: Zaznacz cały

kdesu kppp
ODPOWIEDZ