[problem] Era Wimax Problem

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
michk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-06-15, 08:49
Lokalizacja: trzebnica

[problem] Era Wimax Problem

Post autor: michk »

Witam
Czy ktoś korzysta z usługi Ery Wimax w okolicach Trzebnicy? Czy mógłby mi podać niezbędne parametry które trzeba ustawić w modemie?
1. Cell
2. Sektor
3. Tx (UL) Frequency

Pomimo wielu telefonow na infolinie ery nie udalo mi sie otrzymac tych informacji. Za każdym razem mowiono mi cos innego.
- ze sektor 5,
- ze nic nie wypelniac i powinno dzialac,
- ze nie mam zarejestrowanej umowy
- ze nie mam wykreowanego konta w systemie,
- ze moja wina bo nie wziąlem instalatorow.


Byla opcja bez instalatorow to z niej skorzystalem po zapewnieniu o pelnej pomocy na infolinii w razie klopotow.

Po ostatniej rozmowie na infolinii zasugerowano mi zebym wezwal ich technikow to przyjada i skonfiguruja sprzet (a ja wybule dodatkowe 300 zlociszy). Oni (jako era) nie maja informacji o parametrach potrzebnych do konfiguracji. Ma ją tylko firma zewnętrzna, która zajmuje sie instalowaniem sprzetu. To jakas ściema, bo zaznaczam, ze w instukcji jest napisane, ze te inforamcje mam uzyskac od operatora.

Z góry dziekuję.
Ostatnio zmieniony 2009-06-15, 09:03 przez michk, łącznie zmieniany 1 raz.
gielczyn
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2009-06-11, 18:23
Lokalizacja: Giełczyn

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: gielczyn »

To dziwne co piszesz. Ja po otrzymaniu modemu kurierem dostałem 2 sms'y z Ery. W jednym podali kanał i częstotliwość, w drugim login i hasło. Okazało się że oba były błedne ale fakt jest fakt że przysłali. Myślę że BOA powinno udostępnić te dane.
Musisz znać tylko dwie wartości: sector (lub kanał) oraz częstotliwość. Reszta jest w instrukcji instalacji (dostępnej na stronie Ery). Ponoć każda baza ma 4 sektory więc zestawy wartości są tylko 4.
Co dom loginu i hasła należy podać te z umowy a nie z sms'a.
:/
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

gielczyn, w Netii jest tak samo. Netia ma wykupione 4 pasma częstotliwości i na wszystkich nadajnikach są takie same częstotliwości. Wystarczy znać identyfikację nadajnika i częstotliwość (która jest znana czyli 1 z 4 ). Jeżeli będą znane parametry nadajników i 4 częstotliwości to dzwonienie do BOA będzie zbędne. Wystarczy jak ktoś umieści listę nadajników i te 4 częstotliwości.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: sobpiotr »

Czyli póki co pozostaje nam wzywanie firmy za 299zł...
P.S Czy oni zajmują się również samym montarze, czy tylko ustalaniem parametrów?
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

Jeżeli ktoś poda parametry bazówek i te 4 częstotliwości to dzwonienie do BOA i wzywanie konterów będzie zbędne. Gdyż montujesz kawałek rurki na kominie, zakładasz antenę na tej że rurce i sprawdzasz po kolei bliskie Ci Bazówki, zmieniasz tylko częstotliwość 1 z 4. Najlepiej jak ktoś ma laptopa wtedy kładzie laptopa na kominie rozkłada instalację i sprawdza w meni anteny jakie parametry zbiera. Jeżeli ktoś ma PC to musi trochę pobiegać bądź kogoś poprosić do pomocy żeby odczytywał parametry.
sobpiotr pisze: P.S Czy oni zajmują się również samym montarze, czy tylko ustalaniem parametrów?
Tego nie zrozumiałem - kto? Jeśli chodzi o monterów to w ich gestii jest na pewno zamontowanie całej instalacji od A do Z. i pokazanie klientowi że to działa, ale zapewne na ich laptopie. Bo żadna firma nie odpowiada za komputer klienta.
Ostatnio zmieniony 2009-06-16, 07:20 przez Quest, łącznie zmieniany 1 raz.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: sobpiotr »

Ale właśnie jest problem z tym podawaniem parametrów bazówek....
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

sobpiotr, mam nadzieje że ktoś poda parametry Bazówek wtedy zaoszczędzi dużo kaski wielu osobom.
michk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-06-15, 08:49
Lokalizacja: trzebnica

Udało mi się połaczyc z bazówką

Post autor: michk »

Po wielu telefonach na infolinie nie udało mi się uzyskac poprawnych danych do konfiguracji sprzetu. Przysłali mi smsem numer kanalu 5 i czestotliwosc 3,615. Czestotliwosc podana bez jednostek. Laik moglby sie nie domyslec, ze chodzi o 3615 MHz. Natomiast w menu configuracyjnym nalezaloby wpisac 3615 MHz. Takze w menu modemu nie ma czegos takiego jak numer kanalu. Użytkownik musi sie sam domyslec, ze podany numer kanalu trzeba wpisac w pole Sektor a czestotliwosc w Tx(UL)Frequency. Po wpisaniu powyzszych danych nie bylo polaczenia z bazowka.

Po wielu probach udalo mi sie polaczyc z bazowka ale na innych parametrach, ktore to samemu doświadczalnie ustalilem. Sa to: sektor 5, Tx(UL)Frequency 3616,75 MHz..

Wyczytalem, ze w wimaxie stacje bazowe moga pracowac w trzech wariantach
1. z jedna antena dookolna,
2. z 4 antenami kierunkowymi 90stopni,
3 z 6 antenami kierunkowymi 60 stopni.
W erze najprawdopodobniej bazowki pracuja z 4 antenami. Stąd kazda bazowka ma 4 sektory. Kazdy sektor ma przypisane po 2 rozne czestotliwosci Tx i Rx. Jesli np. Tx ma czestotliwosc 3616.75 to Rx ma 3716.75. Czestotliwosci poszczegolnych sektorow moga byc oddalone od siebie o 3.5MHz lub 1.75MHz ale w erze jest to 3.5MHz.

Ludzie nie dajcie sie tak szybko naciagnac na wizyte technika, ktory wpisze poprawnie 2 parametry i skasuje 299 pln. Sprobojcie napierw sami pokombinowac. Proponuje takie parametry:

I wariant

Sektor Tx(UL) Frequency
5 3616.750
6 3620.250
7 3623.750
8 3627.250



II wariant

Sektor Tx(UL) Frequency
5 3615.000
6 3618.500
7 3622.000
8 3625.500


Moze jestem w bledzie, sprobowac warto, a mozna przyoszczedzic troche kasy.
hs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-17, 11:53
Lokalizacja: Krzęcin/Kraków

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: hs »

witam,

równie otrzymałem sprzęt od ery i chcę to sam zainstalować u siebie. otrzymałem przed chwila smsa z sektorem i częstotliwością (sektor [8] : [3627,250].
tylko ciągle nie wiem w jakim kierunku mam kierować antenę? dzwoniłem do boa ale pani powiedziała, że jedynie może zgłosić zapytanie do działu technicznego i że na odpowiedź mogę czekać nawet kilka dni.

jeśli ktoś wie gdzie mam najblizszy BTS to prosze o info. moja lokalizacja:
http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s ... 13&iwloc=A

pozdrawiam
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

hs, jeżeli zainstalujesz już sprzęt i go zaprogramujesz to poproś kogoś do pomocy i dasz sobie rade. Po prostu wyjdź na dach i kręć anteną a druga osoba niech wejdzie w meni anteny w zakładkę performance monitoring. Tam masz skalę siły sygnału. Im więcej zielonych kresek tym bliżej jesteś kierunku do Stacji Bazowej.
hs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-17, 11:53
Lokalizacja: Krzęcin/Kraków

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: hs »

zamontowalem wczoraj antene na dachu i obracalem na wszystkie kierunki i nic, strona performance monitoring ciagle pokazuje same zera.
do tego na modemie nie pali sie zielona dioda dla wireless. moglem cos namieszac przy wtyczce na kablu od anteny?? czy moze ta dioda zapala sie dopiero gdy jest sygnal?
moze nie ma u mnie tego sygnalu w ogole? nikt tak naprawde do mnie nie przyjezdzal i nie wchodzil na dach zeby sprawdzic sile sygnalu, wiec skad mogli wiedziec ze to bedzie u mnie dzialac?
trzeci dzien czekam na odpowiedz od ery na pytanie gdzie mam najblizszy nadajnik :(.
coraz mniej mi sie to podoba.
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

hs, dioda wireless zapala się jak antena złapie sygnał. Jeżeli pali się środkowa dioda to znaczy że masz komunikację z anteną i raczej wtyczka jest OK. Jeżeli masz wątpliwości to skombinuj sobie inny kabel ethernet na wprost i sprawdź na innym kablu. Jeżeli zaprogramowałeś antenę i nic Ci nie wskazało to są dwie możliwości:
1 masz złe parametry do konfiguracji.
2 nie ma u Ciebie zasięgu.
hs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-17, 11:53
Lokalizacja: Krzęcin/Kraków

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: hs »

Grzegorz, dzieki za odpowiedz. faktycznie kabel do anteny powinien byc OK, sprawdzalem moje polaczenie jeszcze raz. koniec tego dlugiego kabla podlaczam do gniazdka, ktore docelowo bedzie zamontowane w scianie, a potem krotkim kablem prostym ethernetowym z gniazdka do modemu. nie znam sie na tym, ale chyba przez taka kombinacje sygnal z anteny nie powinien zanikac na kablu?
jaka jest tolerancja bledu jesli chodzi o pionowe polozenie masztu na ktorym jest antena ?
na razie mam troche robocza wersje tego masztu i nie jest idealnie w pionie. moze tu jest problem?
probowalem lapac jeszcze raz, dokladniej i w kazda strone i nic, nie ma nawet slabego sygnalu.
dzwonilem jeszcze raz do boa i nadal nie chca mi podac polozenia najblizszej anteny a odnosnie parametrow (sektor, czestotliwosc) to uslyszalem, ze nie bylo takiego przypadku, ze podano zle parametry i na pewno sa dobre. Pan z boa poradzil mi tez jednak zamowienie instalatora, bo maja duzo przypadkow, ze klienci sami nie sa w stanie zlapac tego sygnalu. troche mi to smierdzi i kojarzy sie ze zwyklym wyludzaniem pieniedzy od klientow.
chyba nie mam wyjscia i zamowie tego instalatora.

pozdrawiam

Prosze zwroc uwage na zasady pisowni.
Ostatnio zmieniony 2009-06-20, 13:41 przez hs, łącznie zmieniany 1 raz.
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

hs, sprawdź może inne częstotliwości. A co do anteny jeżeli będzie trochę rozbieżności od pionu to i tak powinieneś złapać jakiś sygnał pod warunkiem że on faktycznie tam jest. A co do zamówienia instalatora to te 299 zł. trafi do firmy która przyjedzie Ci to zamontować, Era raczej nic z tego nie ma. Jeden plus to taki że powinni zamontować Ci profesjonalne mocowanie pod antenę za te 299 zł. :hyhy:
hs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-17, 11:53
Lokalizacja: Krzęcin/Kraków

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: hs »

Grzegorz, dzięki, spróbuje z innymi częstotliwościami.
Zauważyłem jedną rzecz, co jakiś czas (czasem jest to ok kilkanaście minut) modem jakby resetuje się, przerywane jest połączenie ethernet z komputerem, gasi sie dioda ethernet, po ok minucie wraca do normy, strona w przeglądarce otwiera się po odświeżeniu.
Czy to normalne? Może modem jest jakiś popsuty?
Jak długo antena musi być w danej pozycji żeby modem pokazał sygnał? może za szybko ją kręciłem?
poprawiłem też kabel, montując na nim końcówkę, która była w zestawie i podpiąłem ten dodatkowy kabelek (masa?) do obudowy koncówki, tak jak to jest zalecane w tej instrukcji w języku angielskim. wziąłem też modem ze sobą na dach i obserwowałem diode wireless. założyłem, że nie muszę mieć wpiętego kompa żeby modem złapał sygnał i zapalił diode wireless.
czy ma znaczenie jakie wpisało się 'common name' ? pytam, bo mam inny serial number na opakowaniu i modemie a inny na pierwszej stronie w przeglądarce. w instrukcji przykładowy serial number bardziej pasuje do tego ze strony www, bo na opakowaniu i modemie jest postaci S07.....


pozdrawiam
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

hs, z tym rozłączaniem tak jest, ale gdy antena złapie sygnał tego typu sytuacji już nie ma. "common name" nie ma wpływu na poziom sygnału, jest to nazwa anteny. Jeżeli złapiesz sygnał to możesz mieć problem jeżeli nie wpiszesz poprawnego common name przydzielonego tobie aby korzystać z netu. Numer seryjny to ostatnia linijka z cyferkami na nalepce na kartoniku po antenie.
hs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-17, 11:53
Lokalizacja: Krzęcin/Kraków

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: hs »

Dziś będę próbował ponownie z różnymi częstotliwościami.
Czy długo muszę utrzymywać antene w danej pozycji aby zapaliła mi się dioda wireless na modemie? Czy w ogole ta dioda jest zapalona po odłączeniu kabla ethernet? Pytam bo wygodniej jest mi zaciągnąć na dach modem niż prosić kogoś żeby stał przy kompie.

Dzięki
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

hs, nie dasz rady w ten sposób złapać sygnału. Nie powiem Ci w którym momencie zapala się ta dioda. Ustawienie anteny robi się poprzez podłączenie takiego małego czujnika z wyświetlaczem do anteny. Ale niestety ty takiego nie posiadasz to tak z innej bajki. Proponuje żebyś jednak zawrócił głowę komuś na te 20 minut. Kręć powoli antenką ale nie do przesady, i sprawdź pozostałe częstotliwości a nóż się uda. Powodzenia.
hs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-17, 11:53
Lokalizacja: Krzęcin/Kraków

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: hs »

Grzegorz, dowiedziałem się w końcu w jakim kierunku mam ustawiać antenę, niestety akurat w tym kierunku mam bardzo wysokie brzozy, dużo wyższe niż dom i rosną kilka metrów od budynku. Zamówiłem instalatora, ale nie wierze żeby mu się udało.

pozdrawiam
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

hs, podzielam Twoje obawy niestety. W Wimaxie nie musi być widoczności z Bazówką ale nie może być takich przeszkód typu gęstych drzew i to w takiej odległości od twojej anteny. A daleko masz do Bazówki od siebie?
hs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-17, 11:53
Lokalizacja: Krzęcin/Kraków

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: hs »

Grzegorz, 20 km jest na pewno. może udałoby się odsunąc trochę od tych drzew, ale pewnie nie więcej jak na 10 metrów.
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

hs, w Netii najdalej wiadoma mi antena od Stacji Bazowej jest na 16 km w otwartej przestrzeni. I to chyba jest max na tą technologie :(
hs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-17, 11:53
Lokalizacja: Krzęcin/Kraków

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: hs »

witam,

dokładnie mam 23km od nadajnika. Czekam już ponad tydzień na instalatora i więcej nie mam zamiaru. dziś oddaje sprzęt, może komuś innemu bardziej się przyda. szkoda, że taka poważna firma ma takie problemy z organizacją (moja przygoda z era wimax trwała w sumie 3 miesiące).

pozdrawiam
Khalbar
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 160
Rejestracja: 2008-02-19, 17:01
Lokalizacja: Czubajowizna

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Khalbar »

Siemacie

Mialem takie same problemy po otrzymaniu sprzętu nie wiedzialem co wpisać w te pola
a pomoc techniczna jest zielona w BOKu

Po 5 dniach (powinno być tego samego) dostalem tego nieszczęsnego smsa z danymi
bawilem sie 2 tygodnie z tymi urządzeniami i nic nikt nie by mi wstanie pomóc(myślę tutaj o pracownikach ery)
Nie dowiedzialem sie do końca gdzie jest najbliższy nadajnik ode mnie ale z pomocą tego forum znalazem że może być to w wesolej czyli więcej niż 20 Km

Zadzwoniem do pana z ery żeby wezwać instalatorów on mi powiedzal że wezwanie kosztuje 300 zloty nie waźne czy uda im się podączyć czy nie .

Podziękowalem za instalatorów i usugę

Czekam teraz na pismo rozwiązania umowy !!! od ERy
hs
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-17, 11:53
Lokalizacja: Krzęcin/Kraków

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: hs »

Khalbar, mi powiedziano, że jeśli instalatorom nie uda się uruchomić usługi, to ta opłata 300 zł nie będzie naliczana. Jak widać, sami dokładnie tego nie wiedzą.
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

Khalbar pisze:Czekam teraz na pismo rozwiązania umowy
Jakieś konsekwencje będą?
Khalbar pisze:pomoc techniczna jest zielona w BOKu
Twój przypadek między innymi to potwierdza.
artuu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-07-14, 08:16
Lokalizacja: Wawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: artuu »

grzegorz0123 pisze: Ustawienie anteny robi się poprzez podłączenie takiego małego czujnika z wyświetlaczem do anteny. Ale niestety ty takiego nie posiadasz to tak z innej bajki.
Ile kosztuje taki czujnik i gdzie go można kupić?
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: Quest »

Nie mam pojęcia gdzie taki czujnik można kupić, firmy podwykonawcze dostają takie przyrządy od firm zlecających montaże. Poszukam na alleg... czy można taki dostać.
akcahos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-07-05, 17:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: akcahos »

No to masz problem, albo wycinasz brzozy, albo nabywasz maszt 25 m, ja tak musiałem zrobić, mam wysokie topole na terenie.
akcahos
artuu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2009-07-14, 08:16
Lokalizacja: Wawa

Re: [problem] Era Wimax Problem

Post autor: artuu »

akcahos, ile kosztuje taki maszt i jego postawienie?
ODPOWIEDZ