Wieś skazana na EDGE?

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

Czy mieszkając na wsi, z daleka od większego miasta masz dostęp do 3G?

Tak
15
24%
Tak, ale łącze jest bardzo niestabilne
11
18%
Nie
36
58%
 
Liczba głosów: 62

zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

3G na wsi

Post autor: zimplusowany »

Kolejny dzień testów przyniósł następujące wyniki:

Wyniki:

Serwer: http://www.speedtest.pl
Twój adres IP: xx.xxx.xx.xx
Download: 738 kbps (92.3 KB/s)
Upload: 57 kbps (7.1 KB/s)
Data: 31.7.2009, 18:47:4

Obrazek
Awatar użytkownika
SQ08
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 694
Rejestracja: 2007-08-21, 21:20
Lokalizacja: Germany

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: SQ08 »

A moze masz takie slabe wyniki, bo NodeB jest przeciazony?
738 kbps jest na pewno lepsze niz EDGE, ale wydaje mi sie ze da sie wyciagnac wiecej.
Sprobuj zrobic speedtest po 23 i wklej go tutaj.
“The only problem with Microsoft is they just have no taste..and they don't bring much culture into their products.”

Steve Jobs.
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: zimplusowany »

SQ08 pisze:A moze masz takie slabe wyniki, bo NodeB jest przeciazony?
738 kbps jest na pewno lepsze niz EDGE, ale wydaje mi sie ze da sie wyciagnac wiecej.
Sprobuj zrobic speedtest po 23 i wklej go tutaj.
Dziś o godzinie 20:47 udało mi się osiągnąć następujący wynik:
Obrazek

Oczywiście różnie to wygląda o różnych porach dnia, ale dla mnie to wręcz nieprawdopodobny rezultat. Po tym, co czytałem na forum, że np. średnia prędkość w Play Online to ok 1000 kbps, satysfakcję mam sporą ze swojego iPlusa.

Testowałem różne ustawienia anteny. W chwili obecnej antena jest umocowana na prowizorycznym przedłużeniu metalowej "fajki" o długości 70 cm W stosunku do stanu pierwotnego, wyniosłem antenę o ok. 2 metry wyżej (szacuję, że jest to obecnie ok. 11-12 metrów nad ziemią). Panel bardzo delikatnie celuje w niebo. Miałem spory problem ze złapaniem odpowiedniego BTS-a. Plus ma w Mińsku Mazowieckim dwa NodeB umieszczone w niedużej odległości od siebie. Przez to zasięg "przeskakiwał" z jednej stacji na drugą. Trzeba było bardzo delikatnie manipulować anteną przy ustawianiu właściwego kierunku.

Zachęcam innych użytkowników mieszkających na wsi do podobnych testów. Jeśli mieszkacie w odległości 8-10 km od miasta pokrytego zasięgiem 3G, warto próbować. Mimo przeszkód terenowych (u mnie są to gęste kompleksy leśne i pofałdowany teren) można złapać HSDPA.

W związku z powyższym, mogłem dziś po raz pierwszy pogadać sobie ze znajomymi przez Skype'a i obejrzeć wideo na YouTube bez uciążliwych "zacinek". :cwaniak:
pidsud
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 209
Rejestracja: 2007-07-25, 12:13
Lokalizacja: Mrągowo (okolice)

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: pidsud »

Jaką masz moc sygnału?
PS. U mnie speedtest zawsze pokazuje up poniżej 100kb/s a w rzeczywistości wynosi około 350kb/s
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: Tomek7 »

Zachęcam innych użytkowników mieszkających na wsi do podobnych testów. Jeśli mieszkacie w odległości 8-10 km od miasta pokrytego zasięgiem 3G, warto próbować. Mimo przeszkód terenowych (u mnie są to gęste kompleksy leśne i pofałdowany teren) można złapać HSDPA.
No tak ale jak NodeB jest ustawiony tak że nie przyjmuje użytkowników powyżej 8km to nic nie poradzisz.Ja mam 13 Km moc sygnału bardzo dobra jak na taką odległość ale nie loguje i tyle ;)
Ps. ostatnio miałem tyle

Kod: Zaznacz cały

 Moc: -95dBm, 3%, CSQ 9= 2009.07.20 19:52:31, Era, Heyah: UMTS 
a nie mogłem się połączyć z netem ;)
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: zimplusowany »

Jeśli chodzi o moc sygnału to jest bardzo słaba i waha się w przedziale -109dBm do -107dBm. Przy czym tak, jak już wspominałem wcześniej teren jest ciężki i sygnał musi się przebijać przez las, praktycznie na całej odległości. Jak już kolega wyżej zauważył, anteny Plusa na NodeB, mogą mieć u mnie większą tolerancję połączeń z dalszej odległości. Mam w perspektywie (pewnie kilkuletniej) dwie bliżej położone stacje, które mają pozwolenia na UMTS. W to wierzę bardziej, niż w zapowiedzi Plusa o uruchomieniu 3G na GSM900.
macil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-08-17, 18:30
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: macil »

Witam wszystkich. To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość.
Przeprowadziłem się z miasta do niewielkiej wioski i jestem na etapie wyboru internetu.
Zastanawiałem sie nad PlayOnline tylko nie wiem jak jest z tym zasięgiem 3G.
Miejscowość położona jest pomiędzy dwoma nadajnikami BTS oddalonymi o 10km w jedną i drugą stronę.
Czy mam jakąś szansę na odbiór 3G?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: krystianb »

macil pisze:Miejscowość położona jest pomiędzy dwoma nadajnikami BTS oddalonymi o 10km w jedną i drugą stronę.
Czy mam jakąś szansę na odbiór 3G?
W tej chwili przy ogromnej mocy nodeB play, szanse są spore. Ja bez anteny jadąc autobusem z takiej odległości jeszcze play łapałem. Jeśli masz widoczność optyczną z krórymś nadajnikem to nie powinno być problemu (teraz) za jakis czas play może odwinąć taki numer, że skręci moc i wtedy może być lipa.
Aha jak po drodze jest las to raczej marne szanse, chyba że możesz postawić maszt wyższy od lasu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: ja.michal »

krystianb pisze:za jakis czas play może odwinąć taki numer, że skręci moc i wtedy może być lipa.
I tak się ostatnio dzieje. Przybywa stacji i klientów i zasięg jest zmniejszany.

W Twoich warunkach macil chyba lepiej by było się zastanowić nad Orange z CDMA.
macil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-08-17, 18:30
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: macil »

ja.michal pisze:W Twoich warunkach macil chyba lepiej by było się zastanowić nad Orange z CDMA.
To znaczy, że Orange ma nadajnik o większym zasięgu, bo lokalizacja jest taka sama jak przy Play'u?
Druga sprawa to, to że mam złe doświadczenia z Orange. Instalowaliśmy to ustrojstwo u szwagra i za cholere nie mogłem sie połączyć z modemem. Próbowałiśmy przez USB (poszło, ale zrywał co chwilę połączenie), a przez Eternet nie dałem rady, mimo iż wydrukowałem sobie wszystkie pomoce jakie znalazłem tu, na forum.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: krystianb »

macil pisze:To znaczy, że Orange ma nadajnik o większym zasięgu, bo lokalizacja jest taka sama jak przy Play'u?
Teoretyczny zasięg cdma w wydaniu orange to chyba nawet 60km, w play jesteś na granicy zasięgu.
macil pisze:a przez Eternet nie dałem rady, mimo iż wydrukowałem sobie wszystkie pomoce jakie znalazłem tu, na forum.
Może wadliwa/niezainstalowana karta ethernet, bo o prztyczku z tyłu routera to rozumiem że pamiętałeś.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez krystianb, łącznie zmieniany 1 raz.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Tomek7
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 704
Rejestracja: 2008-04-25, 18:31
Lokalizacja: EŁK

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: Tomek7 »

krystianb napisał/a:
Teoretyczny zasie cdma w wydaniu orange to chyba nawet 60km, w play jesteś na granicy zasięgu.
O kurde nie wiedziałem że aż tyle :hyhy: .Myślałem ze CDMA 450 to ok 25-30 km :D
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: krystianb »

Tomek7 pisze:Myślałem ze CDMA 450 to ok 25-30 km
Specyfikacji nie czytałem, może mi się cos pomyliło. Oczywiście orange na maxa tych stacji nie rozkręca, bo by się pierwszego dnia zapchały.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
macil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-08-17, 18:30
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: macil »

krystianb pisze:Może wadliwa/niezainstalowana karta ethernet, bo o prztyczku z tyłu routera to rozumiem że pamiętałeś.
Ma się rozumieć.

Może jednak przekonam się do Orange. Tyko ten limit danych mnie denerwuje.
Dziś dzwonił szwagier i powiedział, że wszystkie problemy zniknęły, a internet śmiga jak złoto.
Prawdopodobnie to wina twardego dysku, na którym miał postawiony system. Po wymianie, instalacja netu stała się dziecinnie prosta.

Dziękuję wszystkim i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: krystianb »

macil pisze:Prawdopodobnie to wina twardego dysku, na którym miał postawiony system. Po wymianie, instalacja netu stała się dziecinnie prosta.
Raczej świeżo postawionego systemu, być może bez "cudownych" optymalizacji, gdzie obsługa sieci działa dobrze. A dysk mógł być co najwyżej przyczyną przycięć i zatrzymań neta, ale wtedy też by się cały komp zatrzymywał (przy błędach odczytu)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
macil
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2009-08-17, 18:30
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wieś skazana na EDGE?

Post autor: macil »

krystianb pisze:A dysk mógł być co najwyżej przyczyną przycięć i zatrzymań neta, ale wtedy też by się cały komp zatrzymywał (przy błędach odczytu)
I tak właśnie było. Najpierw się przycinał i mulił, a później padł całkowicie.
Zanim padł, to system stawiałem kilka razy.
ODPOWIEDZ