iPlus / Linux

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
RobertQ
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-10, 21:07
Lokalizacja: Sosnowiec

iPlus / Linux

Post autor: RobertQ »

Witam wszystkich.

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum, to przede wszystkim dziękuję, bo porady z niego dużo mi pomogły w mojej walce iPlus/Linux). A doszedłem do takiego stadium, że postanowiłem podzielić się doświadczeniami z innymi i mam nadzieję, że pomogą innym. Dodam jeszcze tylko, że ta walka to jest bardziej hobbystyczna, więc trwa długo.

Zaczęło się od Netbox2/Ubuntu7.04, który w ogóle nie wykrywał modemu, więc pominę to minutą ciszy (nie jestem na tyle biegły w linuksie żeby walczyć z ndiswrappe-rem, modprobe itd...).
Po jakimś czasie zainstalowałem Slackware 12.1 i tu przy pomocy skrytpów (jeżeli ktoś chce, to je tu wkleję) z forum udało się go uruchomić, ale również po walce. Problem polegał na podawaniu PINu do modemu. Ze skryptu musiałem usunąć linię "at+cpin='PIN'" i PIN podać ręcznie tą komendą z terminala (ja używam minicom'a), a następnie 'pppd call iplus' i oczywiście wszystko z konta root. Ale działało.
Niestety Slackware przerósł moje umiejętności administracji systemem i postanowiłem się przesiąść na coś bardziej luserfriendly ;-) Padło na OpenSuse 11.1. Po wgraniu skryptów ze Slacka i identycznej metodzie Netbox2 działał.
Nadmienię tylko, że w międzyczasie próbowałem różnych wynalazków aby ułatwić łączenie z netem (kppp z opisu z forum itp.), wszystko zdychało na podawaniu PINu.
I znowu przyszła zmiana, przedłużenie umowy w iPlus, zmiana modemu na Huawei E160 (ze względu na możliwość podłączenia zewnętrznej anteny, której pewnie i tak nigdy nie dokupię :-)).
Duża radość mnie spotkała, gdy po podłączeniu nowego modemu i użyciu poprzednich skryptów i metody łączenia wszystko działało... ekstra. Chociaż ciągle męczyło mnie to klepanie PINu i pppd.
Dodać teraz należy, że Suse zainstalowałem z KDE 4.1.3, a Slackware z KDE 3.5.10. I w końcu kilka dni temu ułomności KDE 4.1.3 doprowadziły mnie do drastycznej decyzji... spróbuję przeinstalować SuSe na Gnome, a jak nic z tego to instaluję Fedore 11.
No więc poszedł reinstall z Gnome, wszytskie uaktualnienia dociągnąlem korzystając z sieci kablowej w zaprzyjaźnionym miejscu i nadszedł historyczny moment. Podłączyłem modem i zacząłem dodawać konfigurację w Network Manager (0.7.0). Zapytał czy to taki modem (co prawda wykrył go chyba jako E220, ale ok), uzupełniłem APN "www.plusgsm.pl" i podałem PIN w odpowiednie okienko... hasło root... połącz... działa!!!
I mam niejasne przeczucie, że dwa lata grzebania w KDE, żeby to normalnie uruchomić, mam stracone, choć pewnie i Gnome z przed dwóch lat nie wiele mógł w tym temacie, ale na chwilę obecną to dla mnie duży szok. Dodam, że KNetworkMenager w 4.1.3 ni huhu nie chciał współpracować i wykrzaczał się przy każdej okazji naciśnięcia lewego klawisza myszy więcej niż dwa razy.
Niestety Fedory 11 chyba w najbliższym czasie nie zainstaluję bo SuSe 11.1 pod Gnome to całkiem inny system.. nic się nie wykrzacza i w ogóle da się normalnie pracować. Ale to już historia na inne fora :-)

Jeśli komuś pomogłem, to się cieszę, jeśli znudziłem to szkoda.. a jeśli większość taka pisanina wkurza to do kosza z tym wątkiem.
Zdrówka
Robert
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: iPlus / Linux

Post autor: ja.michal »

Ja się bawiłem Sierrą AC881 pod Ubuntu. Network Manager automatycznie robił połączenie i działało, ładnie, pięknie. Niestety nie do końca. Max to było 1Mb/s jak po linijce. Coś nie halo bo pod XP 3-3.5Mb/s hula. Zacząłem grzebać i uruchomiłem kartę za pomocą UMTSmont (czy jakoś tak). No i poszło. Też ponad 3Mb/s. Ale program coś nie chciał chodzić jak trzeba. Postanowiłem się pobawić skryptem, ale coś mi nie szło. Najpierw problem z root bo nie chciał odpalić. Jak już udało się komendą su (po zmianie haseł, żeby to zatrybiło) skrypt się odpalił, ale się coś pokopało i nie chciał łączyć. Wywaliło błąd jakiś i zablokowało dostęp nawet Network Managerowi.
Dodam, że WiFi na Network Managerze max łącza czyli 6Mb/s bez problemu. Jakiś problem tylko z dostępem mobilnym.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: iPlus / Linux

Post autor: zDaleKi »

RobertQ pisze:doszedłem do takiego stadium, że postanowiłem podzielić się doświadczeniami z innymi i mam nadzieję, że pomogą innym.
To się ceni. :ok:
RobertQ pisze:Po jakimś czasie zainstalowałem Slackware 12.1 i tu przy pomocy skrytpów (jeżeli ktoś chce, to je tu wkleję) z forum udało się go uruchomić
Wszelkie skrypty mile widziane. Może komuś się przydadzą.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
RobertQ
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-10, 21:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: iPlus / Linux

Post autor: RobertQ »

BliSki pisze: Wszelkie skrypty mile widziane. Może komuś się przydadzą.
Oto i skrypty (zaczerpnięte kiedyś z forum):

1. /etc/ppp/peers/iplus

Kod: Zaznacz cały

noauth
connect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/ppp/iplus-connect"
disconnect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/ppp/iplus-disconnect"
/dev/ttyUSB0
crtscts
lock
local
defaultroute
nodetach
usepeerdns
lcp-echo-failure 4
lcp-echo-interval 65535
2. /etc/ppp/iplus-connect
*z tego usunąłem linię z podawaniem PINu, bo skrypt się na niej wywalał.

Kod: Zaznacz cały

TIMEOUT 10
ABORT 'BUSY'
ABORT 'NO ANSWER'
ABORT 'ERROR'
SAY 'Odpalam net \n'
"" ATZ
OK 'AT+CGDCONT=1,"IP","www.plusgsm.pl","",0,0'
ABORT 'NO CARRIER'
SAY 'Dzwonie... \n'
OK 'ATDT*99#'
3. /etc/ppp/iplus-disconnect

Kod: Zaznacz cały

"" "\K"
"" "+++ATH0"
SAY "Net odłaczony"
Po podłączeniu modemu należy podać PIN. Ja używam terminala minicom, z tym że aby minicom się do niego łączył:
- modem należy podlinkować do urządzenia /dev/modem,

Kod: Zaznacz cały

#  ln -s /dev/ttyUSB0 /dev/modem 
- lub łatwiej skonfigurować minicom przy pierwszym uruchomieniu poleceniem

Kod: Zaznacz cały

# minicom -s 
i podać port, do którego ma się łączyć czyli ttyUSB0 (chyba, że modem jest wykrywany na innym) i ewentualnie inne opcje jak prędkość (ja zawsze ustawiałem prędkość na 115200).

Po uruchomieniu minicom-a i aktywacji modemu wciskamy "ctrl+a, a" i podajemy komendę:

Kod: Zaznacz cały

at+cpin="NASZ_PIN"
Modem powinien odpowiedzieć "OK".

Wychodzimy z minicoma "ctrl+a, q" (wyjście bez resetu) i łączymy się:

Kod: Zaznacz cały

# pppd call iplus
Ewentualnie, jeżeli nie dostaniemy automatycznie adresów DNS (objaw to modem połączony z siecią, a żadne strony się nie ładują) to wpisujemy DNS (tu oczywiście dla plusa) na stałe w pliku:

/etc/resolv.conf

Kod: Zaznacz cały

nameserver 212.2.96.54
nameserver 212.2.96.53
No i to chyba wszystko w tym temacie.
Zdrówka
Robert
ODPOWIEDZ