Modem + antena panelowa a 16km od przekaźnika. Czy warto?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hali8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-24, 12:13
Lokalizacja: Michałkowice

Modem + antena panelowa a 16km od przekaźnika. Czy warto?

Post autor: hali8 »

Witam

To mój pierwszy wątek na tym forum więc prosiłbym o wyrozumiałość :)

Mieszkam w miejscowości Michałkowice (koło Branic w woj. opolskim). Ostatnio był u mnie brat z laptopem oraz modemem HUWAEI (nie pamiętam jaki symbol) w sieci PLAY. Wewnątrz budynku na samym tylko modemie, bez anteny zewnętrznej były 2 kreski zasięgu HSDPA, czasami zrywało połączenie, czasami zasięg spadał na EDGE. Do najblizszego przekażnika PLAY w Głubczycach z którego można złapać HSDPA mam 16km (z dachu na 99% jest widoczny i nie zasłonięty żadnymi przeszkodami). Czy to możliwe że HSDPA z takiej odległości złapał sam modem wewnątrz budynku? Pytam ponieważ zastanawiam się właśnie nad internetem w PLAY. Dla polepszenia sygnału chciałbym zakupić antenę panelową i umieścić ją na dachu na 2 metrowym maszczie (razem ok 15 metrów wysokości). Czy warto spróbować czy lepiej dać sobie spokój?

Pozdrawiam
halik
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Modem + antena panelowa a 16km od przekaźnika. Czy warto?

Post autor: Patryk »

hali8 pisze:Czy to możliwe że HSDPA z takiej odległości złapał sam modem wewnątrz budynku?
Możliwe.
Tylko pytanie,czy da się połączyć z siecią,bo że jest zasięg,to nie wszystko...

[ Dodano: 2009-08-24, 13:55 ]
hali8 pisze:Czy warto spróbować czy lepiej dać sobie spokój?
Jeśli jest widocznosć i modem bez anteny coś łapie,to z panelem sygnał będzie OK,tylko pytanie,czy sieć zezwoli na połączenie z takiej odległości.
Z tym już różnie bywa.
zimplusowany
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2009-03-25, 19:40
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Modem + antena panelowa a 16km od przekaźnika. Czy warto?

Post autor: zimplusowany »

Patryk_ pisze:tylko pytanie,czy sieć zezwoli na połączenie z takiej odległości
No właśnie. Ja łapię zasięg Ery, Orange i Plusa (HSDPA). Z tych trzech wymienionych udaje mi się połączyć ze stacją Ery i Plusa. Orange odrzuca połączenie choć mam najlepszy zasięg ze wszystkich wymienionych. Playa widzę tylko przy ręcznym wyszukiwaniu sieci, niestety zasięgu nie łapię z tych swoich 9km. Zresztą Playa trudno złapać nawet w niedużej odległości od BTS-a. Dziwnie skręcili moc w Mińsku Mazowieckim.
hali8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-24, 12:13
Lokalizacja: Michałkowice

Re: Modem + antena panelowa a 16km od przekaźnika. Czy warto?

Post autor: hali8 »

Wczoraj robiłem pomiary na strychu telefonem Samsung Omnia ze zwykłą kartą play'a w pre-paid. Pod dachem miałem 2-4 kreski HSDPA. Omnia łączyła się z siecią. Średni czas ping'ów na www.wp.pl wyniósł 116ms choć był moment że było też ok 200ms (w głubczycach 200m od przekaźnika 100ms). W takim wypadku taka antena z przyłączem

http://www.bestpartner.pl/index.php?art ... tegorie=10

powinna spokojnie wystarczyć? Antena będzie oczywiście umieszczona nad dachem.

Jak myślicie, będzie dobrze chodził net?

PS. Zastanawia mnie tylko jedno. Skąd taki dobry zasięg 16km od przekaźnika...


Pozdrawiam
Łukasz
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Modem + antena panelowa a 16km od przekaźnika. Czy warto?

Post autor: ja.michal »

hali8 pisze:Wczoraj robiłem pomiary na strychu telefonem Samsung Omnia ze zwykłą kartą play'a w pre-paid.
Chodzi Ci o Play Frash czy Play Online? Jak Play Fresh to mogłeś złapać sieć Plusa.
hali8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-24, 12:13
Lokalizacja: Michałkowice

Re: Modem + antena panelowa a 16km od przekaźnika. Czy warto?

Post autor: hali8 »

własnie nie mam teraz pewnosci czy był wtedy play czy plus :) dzisiaj sprawdze jeszcze raz. A jest taka mozliwosc by poszlo w PLAY'u HSDPA przez przekaznik PLUSA? Takiej mozliwosci chyba nie ma zarowno w play fresh jak i w play online...

aha, testy robilem na zwykłej karcie play fresh
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Modem + antena panelowa a 16km od przekaźnika. Czy warto?

Post autor: krystianb »

hali8 pisze: A jest taka mozliwosc by poszlo w PLAY'u HSDPA przez przekaznik PLUSA? Takiej mozliwosci chyba nie ma zarowno w play fresh jak i w play online...
W online nie ma, we fresh'u z racji olbrzymiej ceny za neta jest. Więc jeśli chcesz się upewnić, to najlpieje kupić online'a, ewentualnie przestawić telefon na ręczny wybór operatora, i wtedy wybrać sięć play'a jesli w ogole się pojawi (ale i tak nie ma gwarancji że telefon w jakiś sposób sam się na plusa nie przeloguje)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ