Zamierzam kupić modem 3g, z możliwością podłączenia anteny

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Zamierzam kupić modem 3g, z możliwością podłączenia anteny

Post autor: votan »

Witam!
Mój merlin u740 się wiesza i powoduje zawieszki systemu - pomaga tylko wyłączenie komputera - robi to przynajmiej do 4 razy na dzień - jak jest słaby zasięg. Dzieje się tak tylko pod Linuksem.
Wobec tego pomyślałem żeby tym razem kupić modem usb.
Mam na oku huawei e160, ponieważ chcę kupić za jak najmniejszą kwotę (200 złoty), ważne jest dla mnie aby ZUPEŁNIE BEZ ZABAWY działał pod Fedorą i aby miał możliwość również ZUPEŁNIE BEZ ZABAWY podłączenia anteny zewnętrznej. Korzystam z anteny zewnętrznej, bez niej internet mi nie działa.
Czy huawei e160 ma wejście na antenę i pod Linuksem odpala od razu (tak jak merlin), zwłaszcza pod Fedorą której używam.
Ewentualnie doradźcie mi jakiś inny modem usb w granicach 200 zeta (na allegro), który spełnia te dwa warunki.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Zamierzam kupić modem 3g, z możliwością podłączenia anteny

Post autor: Jo_gurt »

votan pisze:Czy huawei e160 ma wejście na antenę i pod Linuksem odpala od razu (tak jak merlin), zwłaszcza pod Fedorą której używam.
Gniazdo antenowe ma.
Pod fedorką nie testowałem, ale pod Ubuntu po podłączeniu konfiguracja Play zajęła mi ok 30s.
E160 jednak ma dwie potencjalne wady: tylko 3,6Mbps i brak HSUPA. Zależnie od tego czy potrzebujesz.
votan
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2009-08-25, 22:33
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Zamierzam kupić modem 3g, z możliwością podłączenia anteny

Post autor: votan »

hmm, szczerze mówiąc :zdziwko: nie wiem co to jest hsupa i do czego służy (poczytam), natomiast w playu mam i tak max 1 mbit :cfaniak: .
Jeszcze myślę o huawei e169.
Jako że nie jestem majsterkowiczem, chcę kupić coś co będzie mi działać outofbox bez problemów.
Fedora wykrywa ładnie sprzęt - oprócz mało znanego, wobec czego pomyślałem o huaweiu.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Zamierzam kupić modem 3g, z możliwością podłączenia anteny

Post autor: Jo_gurt »

votan pisze:nie wiem co to jest hsupa i do czego służy (poczytam), natomiast w playu mam i tak max 1 mbit :cfaniak: .
Jeśli Play to HSUPA też cię nie interesuje ;)
Awatar użytkownika
Ayufan200
Stały użytkownik forum
Posty: 55
Rejestracja: 2008-11-18, 16:58
Lokalizacja: PrG

Re: Zamierzam kupić modem 3g, z możliwością podłączenia anteny

Post autor: Ayufan200 »

votan pisze:Witam!
Mój merlin u740 się wiesza i powoduje zawieszki systemu - pomaga tylko wyłączenie komputera - robi to przynajmiej do 4 razy na dzień - jak jest słaby zasięg. Dzieje się tak tylko pod Linuksem.
Wobec tego pomyślałem żeby tym razem kupić modem usb.
Mam na oku huawei e160, ponieważ chcę kupić za jak najmniejszą kwotę (200 złoty), ważne jest dla mnie aby ZUPEŁNIE BEZ ZABAWY działał pod Fedorą i aby miał możliwość również ZUPEŁNIE BEZ ZABAWY podłączenia anteny zewnętrznej. Korzystam z anteny zewnętrznej, bez niej internet mi nie działa.
Czy huawei e160 ma wejście na antenę i pod Linuksem odpala od razu (tak jak merlin), zwłaszcza pod Fedorą której używam.
Ewentualnie doradźcie mi jakiś inny modem usb w granicach 200 zeta (na allegro), który spełnia te dwa warunki.


Ja używam od paru dni Play'a z modemem Huawei e156g- ma wejście na antenę, do uruchomienia wystarczy mieć umtsmon'a (tylko możliwie jak najnowsza wersja)- nie zapomnij o aktualizacji pppd :)
Awatar użytkownika
bobiko
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2008-07-08, 18:27
Lokalizacja: Września

Re: Zamierzam kupić modem 3g, z możliwością podłączenia anteny

Post autor: bobiko »

Obecnie używam Huaweii e230, które jest nowszą wersją e169, posiada HSUPA itp i równie bezproblemowo działa na ubuntu. konfiguracja naprawdę przednia :) Oczywiście ma wejście antenowe i tez od conamniej pół roku działa na tej antenie. Co prawda w domu mam, ale jakos mi sie nie chce przenosić gdzieś indziej (powinienem miec na dachu to cus). Przy okazji anten, to wiesz że lepiej poszukać sprawdzonej anteny. Dzięki forumowiczom, znalazłem sprawdzonego gościa w Poznaniu :]
ODPOWIEDZ