Czy TP ma WIMAXa?

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szyman12
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2008-09-14, 01:16
Lokalizacja: Mazowieckie

Czy TP ma WIMAXa?

Post autor: szyman12 »

Witam

Gdzieś przeczytałem, że Telekomunikacja Polska ma WiMAXa (nie pomyliło mi się z CDMA) i nawet ma liczbę nadajników na poziomie Netii. Po pierwsze - czy to prawda, że TP posiada WiMaxa, a po drugie do czego im on służy?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Czy TP ma WIMAXa?

Post autor: sp6huk »

Też coś o tym słyszałem ale na razie nic więcej nie wiadomo. Tylko tyle ,że jest to w fazie testów na podkarpaciu.
szyman12
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2008-09-14, 01:16
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy TP ma WIMAXa?

Post autor: szyman12 »

Bo właśnie wyczytałem to tutaj (trochę zamieszczam też o WiMAXie Ery):

Kod: Zaznacz cały

Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, komórkowa sieć Era  posiada 600 pozwoleń na budowę nadajników na potrzeby radiowej sieci dostępu do Internetu WiMAX, czyli trzy razy więcej o konkurentów (Netii czy Telekomunikacji Polskiej). Budowa największej w Polscie sieci
WiMax będzie kosztowała operatora sieci Era 200 mln złotych. PTC sieć WiMax planuje przeznaczyć głównie do świadczenia usług szerokopasmowego Internetu, ma być uzupełnieniem oferty mobilnego Internetu.
źródło : media2.pl 
O tyle jest to ciekawe, że rzecznik TP powiedział, że internet satelitarny to ostatni etap dostarczania internetu w całej Polsce, a teraz TP skupi się na poprawie linii miedzianych.

Więc do czego będzie im służył - może dla biznesu?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Czy TP ma WIMAXa?

Post autor: Patryk »

Owszem,mają rezerwacje na częstotliwości w niektórych obszarach (w paśmie 3.6-3.8 GHz panuje podział na większe miasta lub obszary wielkości kilku gmin),ale pasmo leży odłogiem.
szyman12
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2008-09-14, 01:16
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy TP ma WIMAXa?

Post autor: szyman12 »

Aha, rozumiem

Sorry, za mały offtopic, ale interesuje mnie jedna rzecz, a nie ma chyba po co zakładać nowego tematu.

Otóż w 2004 r.(?) odbył się przetarg na WiMAXa. Wygrały go trzy firm - Netia, PTC (Era) i jakaś amerykańska firma.
I tutaj mam pytanie - co się dzieje z tą firmą amerykańską. Czy zabrano jej częstotliwości? Bo z tego co wiem to główny oddział w Stanach zbankrutował i chyba tego WiMAXa próbowali sprzedać Telefonice (o2), ale nie wiem czy to się udało ...
Awatar użytkownika
guteq
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2009-03-31, 15:57
Lokalizacja: Kraków / Przemyśl

Re: Czy TP ma WIMAXa?

Post autor: guteq »

szyman12 pisze:(...)w 2004 r.(?) odbył się przetarg na WiMAXa. Wygrały go trzy firm - Netia, PTC (Era) i jakaś amerykańska firma.
Ta firma to Clearwire.
szyman12 pisze:I tutaj mam pytanie - co się dzieje z tą firmą amerykańską. Czy zabrano jej częstotliwości? Bo z tego co wiem to główny oddział w Stanach zbankrutował.
Z tego co kojarzę, to polska spółka Clearwire jest w "uśpieniu", ale częstotliwości nadal trzymają... natomiast w USA Clearwire został "połączony" (a faktycznie przejęty) przez Sprinta, który też miał swoją sieć WiMAXową - sieci te zostały połączone.
Pozdro,
GutEQ
szyman12
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2008-09-14, 01:16
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy TP ma WIMAXa?

Post autor: szyman12 »

Hmmm... No właśnie, a najdziwniejsze jest to, że wypowiadał się rzecznik UKE w wywiadzie z września 2008r. i UKE chciało zabrać częstotliwości Erze i Netii, a tej firmie już nie.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Czy TP ma WIMAXa?

Post autor: Patryk »

szyman12 pisze:i UKE chciało zabrać częstotliwości Erze i Netii
Netii na pewno nie...
szyman12
Stały użytkownik forum
Posty: 116
Rejestracja: 2008-09-14, 01:16
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czy TP ma WIMAXa?

Post autor: szyman12 »

Patryk_ pisze:[...]

Netii na pewno nie...

W artykule pisało, że Erze i Netii. Erze, bo nie uruchomiła w ogóle WiMAX-u, natomiast Netii, bo wypełniła tylko połowę deklarowanego pokrycia.
Ostatnio zmieniony 2009-09-14, 22:21 przez szyman12, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
guteq
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 383
Rejestracja: 2009-03-31, 15:57
Lokalizacja: Kraków / Przemyśl

Re: Czy TP ma WIMAXa?

Post autor: guteq »

szyman12 pisze:Erze, bo nie uruchomiła w ogóle WiMAX-u, natomiast Netii, bo wypełniła tylko połowę deklarowanego pokrycia.
No to się sporo od tego czasu zmieniło :) Era ma całkiem sporo tego WiMAXu, co można zobaczyć na ich mapce zasięgu. Co do Netii to nie wiem dokładniej, ale też w wielu miejscach oferują usługę.
Pozdro,
GutEQ
ODPOWIEDZ