Wimax Era

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

A pingi na terminal przechodzą? Sprawdź firewall albo ustawienia przeglądarki.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Lutek1980 pisze:Sprawdź firewall albo ustawienia przeglądarki.
W przeglądarce nie trzeba nic grzebać. Jeśli TCP/IP połączenia LAN jest ustawione prawidłowo, wszystko będzie działać. Firewall rzeczywiście może powodować jakiś problem.
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Blido kiedyś miałem problem z wejściem na routera, pingi chodziły ale ustawienia bezpieczeństwa w IE były za wysokie, po zmianie suwaczkiem na domyślne zadziałało. Także warto też to sprawdzić.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Mam problem. Po podłączeniu wszystkiego zapala sie dioda power oraz po chwili zapala sie dioda wirelees która po chwili gaśnie. Problem polega na tym, że po podłączeniu przy połączeniu lokalnym pisze: "kabel sieciowy jest odłączony" i nie moge skonfigurować terminala. W TCP/IP wpisałem adres IP taki jak w instrukacji. Prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Martekx pisze:Po podłączeniu wszystkiego zapala sie dioda power oraz po chwili zapala sie dioda wirelees która po chwili gaśnie.
Czyli prawidłowo. Ale co z diodą Ethernet?
Martekx pisze:Problem polega na tym, że po podłączeniu przy połączeniu lokalnym pisze: "kabel sieciowy jest odłączony"
Jeśli dioda Ethernet się nie świeci a system nie wykrywa połączenia sieciowego, możliwe że kabel jest uszkodzony, wtyki RJ-45 nie stykają, ew. uszkodzenie portu w kompie bądź w IDU. W pierwszej kolejności sprawdź czy działa na innym kablu, najlepiej sprawdź też na innym komputerze. Jeśli nie masz w domu innego kompa, możesz do kogoś zabrać samo IDU (ODU nie będzie konieczne)
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: Quest »

Martekx, poczekaj 2 minuty ( musza zapalic sie diody ; srodkowa i prawa) i sprobuj sie zalogowac na terminal.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Blido pisze:Czyli prawidłowo. Ale co z diodą Ethernet?
Dioda w ogóle się nie zapala.
Blido pisze:W pierwszej kolejności sprawdź czy działa na innym kablu
sprawdzałem zamieniając kable (od idu-odu dałem idu-komputer a idu-komputer połączylem idu-odu i było tak samo więc chyba kabel jest dobry, lecz sprawdze jeszcze w szkole.
Quest pisze:poczekaj 2 minuty ( musza zapalic sie diody ; srodkowa i prawa)
czekałem i nic pali sie tylko power.
Może to coś w ustawieniach na komputerze ponieważ dopiero dziś zakupiłem karte sieciową na usb (ale wykrywa karte i sterowniki też są zainstalowane).
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Martekx pisze:sprawdzałem zamieniając kable (od idu-odu dałem idu-komputer a idu-komputer połączylem idu-odu i było tak samo
Kabel pomiędzy IDU a ODU jest inaczej zaplecony niż ten pomiędzy IDU a komputerem. Pierwszy to kabel podwójnie skrosowany, drugi to kabel prosty. Chociaż w sumie na jedno wychodzi.
Martekx pisze:Może to coś w ustawieniach na komputerze ponieważ dopiero dziś zakupiłem karte sieciową na usb
Obstawiałbym to jako źródło problemu. Z kartami sieciowymi Ethernet na USB często bywają hece. Jakiej marki jest ta karta? Może to jakiś chiński wynalazek za 8zł z Allegro? Lepiej kup dobrą kartę pod PCI, jeżeli nie masz karty zintegrowanej na płycie głównej.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Blido pisze:Może to jakiś chiński wynalazek za 8zł z Allegro?
Dokładnie tak ale myślałem że taka wystarczy. Myślisz że jest niesprawna? Jakie jeszcze mogą być przyczyny IDU, kabel a może trzeba coś jeszcze w opcjach na komputerze zrobić skonfigurować jakoś to połączenie?
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: Quest »

Martekx, albo kabel albo karta sieciowa innych mozliwosci nie ma.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Brat właśnie wziął kabel i karte do kolegi by sprawdzić.
Quest pisze:albo kabel albo karta sieciowa innych mozliwosci nie ma
no może być jeszcze uszkodzone IDU bo zasilanie też dobrze nie łączy trzeba poruszać wtyczką. Mam nadzieje, że to nie będzie IDU bo znowu odsyłanie i czekanie na nowy sprzęt ale okaże się jak przetestuje kabel i karte.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Martekx pisze:uszkodzone IDU bo zasilanie też dobrze nie łączy trzeba poruszać wtyczką.
Może wtyczka źle zaciśnięta/uszkodzona?
Nie pomagam na PW!
Quest
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2009-03-09, 22:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wimax Era

Post autor: Quest »

Martekx, jezeli IDU jest nowe to raczej na 99% jest sprawne. Ale jezeli jest uzywane to podejrzenia moga byc trafne. Zastosujesz nowa karte i nowy kabel to sie okaze. pozdro :papa:
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wojteks pisze:Może wtyczka źle zaciśnięta/uszkodzona?
Kolega miał na myśli wtyczkę zasilającą a nie RJ-45 ;)
Mimo wszystko ja stawiałbym na kartę Ethernet. Windows nie bardzo chce emulować karty Ethernet pod USB, nawet z kartami dobrych marek pod USB ludzie mają mnóstwo problemów - wystarczy poczytać wpisy na forach. A już szkoda mówić o takiej karcie za kilka zł.
Martekx, w sumie nie wiem dlaczego w ogóle skusiłeś się na taką kartę. Z powodu ceny? Przecież porządną kartę pod PCI można kupić za mniej niż 18zł. Chyba że zamontowanie jej w komputerze to dla Ciebie problem :]
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Dziś w szkole sprawdzałem kabel i karte sieciową. Wszystko działało. Więc jak karta jest sprawna to chyba nie ma sensu kupować innej? Co teraz robić? Czy jak wpisuje się adres IP i maskę podsieci nie trzeba przypadkiem wpisać jeszcze bramy domyślnej i serwera DNS?
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Wimax Era

Post autor: Lutek1980 »

Martekx pisze: Czy jak wpisuje się adres IP i maskę podsieci nie trzeba przypadkiem wpisać jeszcze bramy domyślnej i serwera DNS?
Do wejścia na terminal nie trzeba. Ale tak czy inaczej musi świecić dioda eth.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

A czy dioda świeci odrazu po podpięciu czy dopiero po wpisaniu IP z instrukcji? Czy żeby sprawdzić IDU w szkole muszę brać ODU?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Martekx pisze:Czy żeby sprawdzić IDU w szkole muszę brać ODU?
Raczej tak bo IDU to tylko zasilacz.
Nie pomagam na PW!
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

A co z tą diodą? Jak podepne IDU to odrazu się dioda zaświeca czy musze najpier wpisac IP i dopiero wtedy się zapala?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wojteks pisze:Raczej tak bo IDU to tylko zasilacz.
Ale dioda Ethernet i tak zapali się jeśli wszystko będzie w porządku. Dlatego wystarczy samo IDU.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido jak masz WiMaxa to zrób test czy samo IDU powoduje świecenie diody ethernet bo ja będę to mógł zrobić dopiero w sobotę.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

wojteks pisze:Blido jak masz WiMaxa to zrób test czy samo IDU powoduje świecenie diody ethernet
Coś mi się jednak pomyliło :zawstydzony: po odłączeniu ODU gaśnie także dioda Ethernet, oraz dioda WAN w routerze, czyli połączenia nie ma. Świeci się tylko dioda Power na IDU.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wimax Era

Post autor: wojteks »

Blido pisze:po odłączeniu ODU gaśnie także dioda Ethernet,
Bo IDU to tylko zasilacz PoE dla ODU
Nie pomagam na PW!
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Sprawdzałem sprzęt na innym komputerze. Nie działa. Dzwoniłem do BOA i mało znająca się na rzeczy pani kazała mi zanieść sprzęt do salonu w Krakowie.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax Era

Post autor: Blido »

Martekx pisze:Sprawdzałem sprzęt na innym komputerze.
Karta sieciowa również była inna?
Martekx pisze:Dzwoniłem do BOA i mało znająca się na rzeczy pani kazała mi zanieść sprzęt do salonu w Krakowie.
Niestety dla konsultantów BOA WiMax wciąż jest nowością i nie mają o nim pojęcia. Kiedy walczyłem o aktywację konta jeden z konsultantów wygadał się że jest u nich jeden administrator Wimaksa i to on zajmuje się wszelkimi sprawami z nim związanymi. Kluczowy pracownik :hyhy:
Wydaje mi się że zaniesieniem sprzętu do salonu nie zdziałasz niczego oprócz zadziwienia jego pracowników. Wszystkie sprawy związane z Wimaksem w Erze są rozwiązywane korespondencyjnie.
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Blido pisze:Karta sieciowa również była inna?
Tak. Karta ta to karta PCI którą kolega na co dzień używa.
Blido pisze:Wydaje mi się że zaniesieniem sprzętu do salonu nie zdziałasz niczego oprócz zadziwienia jego pracowników.
Zaraz jade do krakowa więc zobacze co powiedzą.
Blido pisze:Wszystkie sprawy związane z Wimaksem w Erze są rozwiązywane korespondencyjnie.
Zanim zamówiłem wimax na stronie ery byłem wypytać się o ten internet w salonie w moim mieście (małym mieście) i też wysyłali mnie do Krakowa do tego salonu.

[ Dodano: 2009-12-12, 15:55 ]
Właśnie wróciłem z Krakowa. Blido, miałeś racje. Konsultant najpierw nie widział co to jest i kazał mi pokazać umowe i regulamin. Próbował mnie zbyć mowiąc, abym zadzwonił na 600 600 600. Póżniej powoływał sie na 13 pkt regulaminu i kazał rozwiązać umowe. Następnie przekonywał mnie do blueconnect. W końcu po 40 minutach rozmowy przez telefon podał mi nazwisko i adres gdzie trzeba wysłać sprzęt. Mam więc jeszcze jedno pytanie przed wysłaniem zestawu. Czy to wszystko co do tej pory zrobiłem świadczy o tym, że sprzęt na pewno jest nie sprawny czy może macie jeszcze jakieś pomysły jaka może być przyczyna?
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wimax Era

Post autor: sobpiotr »

Marteex, czy sprawdziłeś w szkole oba kable? U mnie był dokładnie taki sam problem, i wina leżała po stronie źle zaciśniętych końcówek kabla łączącego antenę z terminalem. Spróbuj podłączyć jakimś innym kablem ethernet antene z terminalem a terminal z kompem powiedzmy tym z zestawu(albo na odwrót;p). Ja właśnie tym sposobem odkryłem, że jest coś nie tak z kablem.Pozdrawiam:)
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

sobpiotr pisze:Spróbuj podłączyć jakimś innym kablem ethernet antene z terminalem a terminal z kompem powiedzmy tym z zestawu(albo na odwrót;p).
Próbowałem i dalej to samo. A i tak już odesłałem sprzęt tydzien temu i na razie czekam.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wimax Era

Post autor: sobpiotr »

To może faktycznie coś nie tak z tym sprzętem...Miejmy nadzieje ze skończy sie to wszystko dobrze w koćnu:) Moje przeprawy z wimaxem trwały ponad 3 miesiące, instalacja sprzętu też nie przebiegła bezproblemowo, ale na szczęście jest wszystko OK:) Pozdrawiam
Martekx
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2009-09-19, 09:59
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Wimax Era

Post autor: Martekx »

Ponieważ wróciła do mnie przesyłka ze sprzętem (z winy poczty) postanowiłem, że zanim znowu odeśle (albo odwiozę) sprzęt to raz jeszcze go sprawdze. Mam zamiar kupic dwa krótkie kable (żeby było tanio) i koncówki które zamontuje mi sprzedawca (nie mam zaciskarki). W związku z tym mam pytanie czy to bedzie dużo kosztować i jakie mają byc te kable (chodzi mi o to czy proste czy skrosowane).
ODPOWIEDZ