WiMax alternatywą OFP

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: sp6huk »

onimusza666 pisze:na maszcie we wsi to jest taka zwykła antena siatkowa
Zapewne parabola, ale kto mądry daje do klienta antenę paraboliczną :zdziwko:
onimusza666 pisze:pod nią puszka a potem kablem do domu
Ciekawe co w tej puszce siedzi i jaki dają kabel? Z allegro ? :rotfl:
onimusza666 pisze:Z kolei mój kolega ma zamiast siatkówki antenę ''satelitarną''
Takie anteny stosuje się u klientów ale w skrajnych wypadkach kiedy do bazy jest daleko, a tak w ogóle to w 2.4 GHz na duże odległości to nie powinno podpinać się userów ;)
onimusza666 pisze:We wsi widziałem też taką antenę
Jest to antena wielozakresowa do GSM-u.

Jednym słowem mówiąć zalatuje Mi to uryną szczerze odradzam
EmTeeDee

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: EmTeeDee »

sp6huk pisze:Zapewne parabola, ale kto mądry daje do klienta antenę paraboliczną :zdziwko:
onimusza666 napisał/a:
dlaczego? w sąsiedniej wsi też była taka parabolka i dodatkowo długi czarny panel(antena szczelinowa)-pewnie punkt dostępu- a teraz zamiast paraboli jest panel http://www.dipol.com.pl/antena_panelowa ... A73552.htm podobny do tego
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: krystianb »

Blido pisze:Czyżby u każdego nowego klienta montowali AP lub bridge?
Raczej pewnie chodzi o bazy tylko u nowych bardzo oddalonych klientów jeśli w okolicy jeszcze są chętni.
Blido pisze:A w ogóle to ich ceny... 79zł za 1Mb w umowie na 24 miechy - komu oni chcą to wciskać?
Blido, to się monopol nazywa.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: Blido »

sp6huk pisze:Zapewne parabola, ale kto mądry daje do klienta antenę paraboliczną :zdziwko:
A co powiesz na dookólną? U mnie jeden "ISP" ma dwie takie na maszcie podobnym do latarni. Jak chciałem się 2 lata temu do nich podłączać to mi zalecili kupno na własny koszt paraboli, jak nie będzie działać to trudno, opchne na Allegro albo zasadze w niej kwiatki. I pewnie by nie działało, bo do bazy mam 2km a ten urynet jest na 2,4GHz.
sp6huk pisze:Ciekawe co w tej puszce siedzi i jaki dają kabel? Z allegro ? :rotfl:
Znając takie urynety pewnie jakiś zwykły apek.
EmTeeDee

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: EmTeeDee »

No i sam teraz nie wiem co mam zrobić :gwiazdki: Wimax Ery u mnie by nie działał,napisałem więc do tego Fantexu i dostałem odpowiedź że musiał by do mnie ponownie przyjechać ten monter na pomiary-no i nie wiem czy technika poszła na przód , czy też ten ''magik'' któremu nie chciało wtedy wleźć na dach już nie pracuje?? Dlatego pytam Was czy radiówka na 2,4 da radę sobie w lesie iglastym z ok.1km.?? do sąsiada-bo z tego co wiem to ich główna antena to jest na miejskim kominie ciepłowni ode mnie 10km. Czy lepiej już mieć sprawdzony CDMA??
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: ja.michal »

onimusza666 pisze:Dlatego pytam Was czy radiówka na 2,4 da radę sobie w lesie iglastym z ok.1km.??
Kiepsko jak nie ma widoczności. Druga sprawa to 2.4. To już na link dzisiaj jest nieporozumieniem bo za duże zaszumienie. Wszystko teraz na 2.4 robią i eter zawalony.

Jeśli nie wiadomo co z tym WiMaxem to lepiej chyba zostać przy CDMA skoro wiadomo, że chodzi. To WiFi mi się nie podoba osobiście.
EmTeeDee

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: EmTeeDee »

No tak tylko ten nieszczęsny limit :( jeszcze na jednym kompie może i było by radę ''zacisnąć pasa'' - ale już na dwóch, to nie bardzo :( Zastanawiam się też nad opcją wzięcia OFpremium - a obecne Pro oddał bym na rok dla brata. :szampan:
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: sp6huk »

onimusza666 jeżeli ta sieć działa w 2.4 GHz to nie ma co brać takiej usługi, z własnego doświadczenia wiem ,że w 2.4 GHz sieć się sypie nawet w nieznacnie zaszumionym środowisku (jak brać WiFi to tylko już w 5GHz) to jest możliwość ,że działa to gorzej niż Orange Free Pro
Ostatnio zmieniony 2009-10-12, 17:23 przez sp6huk, łącznie zmieniany 2 razy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: ja.michal »

No limit boli. onimusza666, przynajmniej wiadomo, że jednak nie ma ograniczeń do sprzętu (z tego co Patryk_ pisał) i można karty RUIM zmienić. Możesz brać Optimum lub wyżej z modemem USB, ale bratu dać modem USB z kartą od routera a sobie router zostawić z kartą od Optimum. Nie wiem tylko czy OFP zaloguje się do GSM/HSPA.

[ Dodano: 2009-10-12, 18:18 ]
sp6huk pisze:eżeli ta sieć to totalna uryna i w dodatku na 2.4 GHz to jest możliwość
Linki na 2.4GHz i do tego takie dystanse to pomyłka wg mnie. :dobani:
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: Blido »

onimusza666 pisze:czy radiówka na 2,4 da radę sobie w lesie iglastym z ok.1km.?
Przez las nie ma cienia szansy, chyba żeby antenę podnieść na tyle wysoko, aby "widziała" bazę ponad drzewami.
ja.michal pisze:Wszystko teraz na 2.4 robią i eter zawalony.
To zależy jeszcze gdzie się mieszka. Ja nawet nie wiem co to zawalony eter, bo dosłownie wszystkie kanały mam dla siebie :D Póki co wiewiórki i inne leśne stworzenia nie korzystają z WiFi.
EmTeeDee

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: EmTeeDee »

Pewne to że będzie tak działać?? co go HSPA-to mi nie potrzebne jak u mnie jest tylko EDGE. Kiedyś gdzieś czytałem że wymieniali na karty dualne-ale nie mogę znależć gdzie?

[ Dodano: 2009-10-12, 18:23 ]
To trzeba by było mieć wielki maszt :hyhy: jak las mam 20m za oknem a dom nie jest wyższy od drzew.Antena od CDMA wisi na czubku dachu bo na tyle starczyło 10m kabla.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: ja.michal »

Blido pisze:Ja nawet nie wiem co to zawalony eter, bo dosłownie wszystkie kanały mam dla siebie :D
To masz szczęście.
Jeździłem ostatnio dużo po różnych małych miejscowościach i się dziwiłem, że taka masa sieci bezprzewodowych, czasem i w szczerym polu coś dolatywało. To pokazuje jak nieracjonalnie ludzie robią te sieci. Wali ile się da. Co tam normy. :dobani:
onimusza666 pisze:Pewne to że będzie tak działać??
Tzn co? Zmiana kart?
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: sp6huk »

ja.michal pisze: Linki na 2.4GHz i do tego takie dystanse to pomyłka wg mnie. :dobani:
Może źle się wyraziłem, ale chodziło Mi oto ,że już samo 2.4 dla klienta to :klnie: Linki do bazy to zapewne w 5GHz.
EmTeeDee

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: EmTeeDee »

Tak zamiana kart- przy ruterze mam antenę zewnętrzną-musiał bym kupować drugą.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: ja.michal »

Drugiej anteny nie potrzeba by było tylko konektor do Anydaty z czym problemu nie ma. Tylko z tym routerem nie wiem jak by było. Czy Ci on aż tak potrzebny czy wolałbyś dzielić przez drugiego kompa net?
EmTeeDee

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: EmTeeDee »

Już neta bym wtedy nie dzielił-w razie czego mam 20m kabla

[ Dodano: 2009-10-12, 18:33 ]
A czy ta radiówka jak jest widoczność optyczna to jaki ma zasięg? bo ten maszt sąsiada może i widać z niego miasto ale i tak odległość jest ok 10km.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: sp6huk »

onimusza666 pisze: A czy ta radiówka jak jest widoczność optyczna to jaki ma zasięg? bo ten maszt sąsiada może i widać z niego miasto ale i tak odległość jest ok 10km.
Jaki ma zasięg to zależy od wielu czynników, ale uważa się ,że nie powinno łączyć się z bazą 2.4 GHz dalej niż 1.5 do max 2 km, (żeby to rozsądnie działało) a w 5 GHz to klienta można spokojnie podpiąć nawet na 5 km ;)
Ale o 10 km w 2.4 GHz to ty zapomnij :rotfl:
EmTeeDee

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: EmTeeDee »

Moja wiocha zakreślona na czerwono-a ta radiówka Fantexu ma nadajnik na kominie tam gdzie UMTS orange(i innych sieci) w nocy jak świeci się światło to widać hen z daleka. ;) http://img384.imageshack.us/gal.php?g=2 ... 184641.jpg
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: ja.michal »

Wg mnie baaardzo daleko jak na radiówkę.

Na pewno nie ma u Ciebie WiMaxy Ery? Pisałeś do nich maila?
Awatar użytkownika
Digitall
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-06-18, 10:37
Lokalizacja: PL/podkarpackie

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: Digitall »

To jest temat o limitach OFP, proponuję wydzielić odpowiedni wątek oddzielnie żeby zachować całą strukturę rozmowy Onimusza....

Co do limitów, to nie wiem czy widzicie, ale Orange kombinuje z systemem limitowania transferu.. Codziennie mam coś inaczej, teraz generalnie prędkość utrzymuje się średnio 64kbps (skacze pomiędzy 24kbps - 120 kbps, a przynajmniej tak netmeter pokazuje, choć wyraźnie czuć szybsze wczytywanie stron przy pierwszym kliku.. tak jak pokazuje netmeter)..

Daliby choć 128/64 domyślnie i już bym tak nie narzekał, albo ofertę bez limitu z mniejszą prędkością za odpowiednią kwotę (384kbps, czy 512kbps) - przynajmniej w tych lokacjach gdzie jest mało userów, ale cóż - nie chcą moich pieniędzy... :dobani: Czekam aż iPlus zrobi upgrade do HSDPA na wioskach, ciekawe czy w ogóle zrobi.......... Konkurencja dawno odskoczyła iPlusa. :dobani:


Albo kupię router na 4WAN z load balancingiem, do tego drugą aktywację CDMA i już będzie wierualnie 128 kbps download, ale to dalej mało.....

Ej, a są routery mogące nadawać w np. CDMA dla ludzi?... Coś kiedyś widziałem jakby domowy nadajnik UMTS, ale nie wiem czy dobrze widziałem? - takie coś bym chętnie kupił :D
Ostatnio zmieniony 2009-10-12, 18:10 przez Digitall, łącznie zmieniany 2 razy.
Aktualnie: bez limitu! [6Mbps ADSL] (((WiFi))) [Domowy LAN + (((WiFi)))]
Było: CSD, GPRS, EDGE, CDMA... same limity..
EmTeeDee

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: EmTeeDee »

Szanowny Panie Mariuszu,

Dziękuję za zainteresowanie ofertą WIMAX w naszej sieci.

Po konsultacji z Działem Technicznym naszej sieci jestem niestety zmuszony poinformować Pana, iż w chwili obecnej zasięg usługi WIMAX dla miejscowości Lipińskie Małe jest niedostępny.
Sam zasięg dochodzi do miejscowości Lipińskie Małe, jednakże jest to zasięg dla tej miejscowości na tyle słaby, iż sama usługa nie będzie działać.

Jeśli nadal będzie Pan zainteresowany usługą w tej miejscowości proszę o przesyłanie do nas korespondencji mailowej w tej sprawie. Oczywiście po sprawdzeniu na szczegółowej mapie będziemy informowali Pana o aktualnej sytuacji zasięgu dla usługi WIMAX.

Z wyrazami szacunku,
Dominik Dutkiewicz
Biuro Obsługi Abonenta sieci Era
I drugi mail(podałem namiary dokładne):
Witam,

Dziękuję za nadesłaną korespondencję. W nawiązaniu do Pana listu chciałbym poinformować, że tak jak we wcześniejszej korespondencji może Pan przeczytać, na chwilę obecną nie ma technicznej możliwości świadczenia usługi WiMax w Pana miejscowości.

Niestety nie mamy również informacji, kiedy będzie ta usługa dostępna w mieście Lipińskie Małe.

Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się Pomocne.



z pozdrowieniami

Krzysztof Majchrzak
Biuro Obsługi Abonenta sieci Era
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: ja.michal »

onimusza666, no to szkoda. Chociaż jakby wysłali techników mogli by coś złapać bo to różnie bywa. Kurcze, jak mieć niefart to na całego. :dobani:
EmTeeDee

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: EmTeeDee »

:ok: przydało by się temat wydzielić ;) faktycznie trochę gadamy nie na temat.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: przemox.1 »

onimusza666, dokładniej na jaki adres e-mail trzeba wysłać wiadomość ?
Ponoć w Trzebnicy jest stacja WIMAX'a Ery ale nie wiem cz do mnie doleci (3km) GSM 900 ładnie dolatuje ok -71dBm ;)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: Blido »

przemox.1 pisze:dokładniej na jaki adres e-mail trzeba wysłać wiadomość ?
Można po prostu na [email protected] ale lepiej skorzystać z tego formularza kontaktowego: https://www1.era.pl/wimax/form_wimax.php
przemox.1 pisze:Ponoć w Trzebnicy jest stacja WIMAX'a Ery ale nie wiem cz do mnie doleci (3km)
Z całą pewnością, nawet bez widoczności optycznej (byle była czysta pierwsza strefa Fresnela)
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: WiMax alternatywą OFP

Post autor: przemox.1 »

Stacja jest umieszczona na wzgórzach Trzebnickich więc one są wyżej ode mnie
to chyba będzie działać ;) Dodam że mam problemy z zasięgiem 3G ale stacje są znacznie niżej ;)
Dzięki za info Blido
ODPOWIEDZ