Era Wimax - doświadczenia z instalacji

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ppoler
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2009-02-07, 14:58
Lokalizacja: obrze?a W-wy

Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: ppoler »

Moja lista rozwiązań bółów głowy podczas instalacji

1. nie pali się światełko 'wireless'
* Rozwiązanie tymczsowe
podłączyć IDU z ODU gotowym kablem prostym (według instrukcji Alvariona oba kable: IDU-ODU i IDU-komputer mają być 'proste')
* Rozwiązanie docelowe
zarobić końcówkę kable IDU-ODU zgodnie z instrukcją Ery. Sprawdzić czy drugi koniec kabla jest zarobiony tak samo (o tym że ma być z dwóch stron tak samo instrukcja nie wspomina)
* Informacja dodatkowa
Mi serwis Ery powiedział że mogo się zdarzyć że kabel został nieporawnie zarobiony przez poprzedniego klienta, który zwrócił zestaw z powodu braku zasięgu. Czyżby sprzęt był sprawdzany a kabel nie?

2. czasem światełko 'wireless' się zapala a czasem nie
* Przyczyna
Zaśniedziałe styki wewnątrz gniazdka RJ-45 anteny (używanej)
* Rozwiązanie
Przeczyścić styki
* Informacja dodatkowa
Piszącemu to problem napsuł sporo krwi
Prawidłowo lampka 'wireless' po włączeniu zasilania IDU (z tego co pamiętam):
- jest zgaszona przez kilka sekund
- zawsze zapala się na ok minutę
- potem (zawsze) gaśnie na kika sekund
- potem
jeżeli się zapali na stałe to jest komunikacja IDU-ODU
jeżeli się nie zapali to jest problem

3. zero sygnału na 'Link Quality' podczas przeglądania stron 192.168.254.251
* Jedna z przyczyn
nieoprawna częstotliwość i sektor (u mnie te otrzymane SMSem z Ery były niepoprawne)
* Rozwiązanie
poszukać na forum czy 'sąsiad' nie opublikował swoich parametrów, atakowanie serwisu Ery

I zadziałało :super:

Po uruchomieniu i zgrubnym wizkowaniu linku 512Kb/s, 7km od stacji bazlowej, podczas deszczu, moje parametry to:
DL SNR: 26 dB
DL RSSI: -75 dBm
UP SNR: 15 dB
UP RSSI: -85 dBm
Registered
Optimal Rx Rate: QAM64 3/4
Last Tx Rate: QAM16 1/2
Last Tx Power: 20 dBm

prędkość zmierzona speedtest.net:
Download 0,97Mb/s
Upload 0,42Mb/s
Ping 43ms

--------------
Proszę na tym wątku nie pytać tylko wpisywać konkretne rozwiązania - kto z czym miał problem i rozwiązał go z sukcesem.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-10-22, 21:16 ]
Poprawka literówki w tytule wątku ;)
Ostatnio zmieniony 2009-10-22, 20:16 przez ppoler, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Jo_gurt »

Download 0,97Mb/s
Upload 0,42Mb/s
Ping 43ms
Ładny ping. Ale sprawdź jeszcze tak: <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=44678#44678" target="_blank">»PING«</a>, będzie bardziej wiarygodny.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Blido »

ppoler pisze:zarobić końcówkę kable IDU-ODU zgodnie z instrukcją Ery. Sprawdzić czy drugi koniec kabla jest zarobiony tak samo (o tym że ma być z dwóch stron tak samo instrukcja nie wspomina)
To tragiczne że nie wspomina, bo należy zrobić kabel podwójnie skrosowany, a ktoś przez to może zrobić zwykłego krosa. Może być nieprzyjemnie, bo jest to kabel PoE. Ale zamiast kablem podwójnie skrosowanym można równie dobrze połączyć kablem prostym, bo on od podwójnie skrosowanego różni się jedynie kolorem pary.
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: sobpiotr »

Witam. Otrzymałem zestaw era wimax i zabrałem się do jego instalacji. Antenę ustawiłem na oko, nie wiem czy dobrze to się dopiero miało okazać. Wszystko szło dobrze...poza tym że przez nieuwagę wetknąłem kabel od anteny do gniazda ethernet(na terminalu podłączonym już do zasilania). W instrukcji jest napisane że to może spowodować uszkodzenie terminala. No i chyba go zepsułem... ponieważ po połączeniu terminala z komputerem kablem ethernet(on jest sprawny, sprawdziłem go łącząc nim 2 inne komputery). Nie zaświeca się nic, nadal świeci się tylko lampka pow. natomiast po podłączeniu kabla anteny juz na swoje miejsce lampka pow świeci się i gaśnie na przemian dosyć szybko. I teraz się Was pytam czy da się jeszcze coś z tym zrobić? I czy na 100% to ja zepsułem terminal źle wkładając kabel. Jeśli w tym momencie nic na to nie poradze to co mam robić dalej(w kwestii konatku z erą). Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Jaco »

sobpiotr pisze:I czy na 100% to ja zepsułem terminal źle wkładając kabel.
Technika jest na tyle rozwinięta że serwis udowodni tobie że zepsułeś sprzęt. Dlaczego nie zrobiłeś tego jak pisze instrukcja? :szok:
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: sobpiotr »

Sam nie wiem...kretynizm,zmecznie,pospiech....czyli żadne wymienianie kabli nic już nie pomoże? Jest wogle możliwość że sprzęt był już zepsuty? Na ile na ,,wasze oko" groźne jest takie zamienienie kabli? Co mam teraz robić żeby otrzymać nowy sprzęt i ile mnie to będzie kosztowało? Czy ewentualnie spalił się tylko terminal, czy antena też?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Jaco »

sobpiotr pisze:Co mam teraz robić żeby otrzymać nowy sprzęt
Pójdź do Ery i udaj głupiego że nie działa. Może się uda. ;)
sobpiotr
Stały użytkownik forum
Posty: 73
Rejestracja: 2008-05-23, 17:22
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: sobpiotr »

Ale co normalnie ze sprzętem do salonu? Nie trzeba nigdzie dzwonić w takiej sytuacji? Nie sądzicie że w salonie mnie po prostu odprawią?
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Jaco »

sobpiotr pisze:Ale co normalnie ze sprzętem do salonu?
Tam skąd go wziąłeś. Powiedz że przyszyłeś do domu i podłączyłeś zgodnie z instrukcją i nie działa. Niech sami sprawdzą. Prawdopodobnie oddadzą go do analizy i może dadzą ci drugi.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Blido »

sobpiotr pisze:Czy ewentualnie spalił się tylko terminal, czy antena też?
Tak naprawdę terminal to właśnie ta "antena", czyli ODU. Jest to APclient zintegrowany z anteną i tam znajduje się cała najważniejsza elektronika. To co nazywasz terminalem (IDU) to jedynie switch i zasilacz, jeśli się przepalił to wymiana raczej nie będzie kosztowna, ale prawdopodobnie tylko operator będzie mógł Ci to dostarczyć, chyba że możliwe będzie zastosowanie zwykłego przełącznika z PoE. Nie sądzę jednak abyś przepalił IDU złym podłączeniem kabli, szczególnie jeśli podłączyłeś ODU do gniazda ethernet w IDU. Gorzej gdybyś podłączył komputer do gniazda Wireless (tego przeznaczonego dla ODU), ponieważ jest to wtyk z PoE i gdyby 48V popłynęło do twojej karty sieciowej/routera/płyty głównej mogłoby być nieciekawie. Ale myślę że spaliłaby Ci się tylko płyta główna, nie terminal. Może terminal już był niesprawny.
Lutek1980
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2009-09-28, 15:22
Lokalizacja: Zamość

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Lutek1980 »

Też mi się wydaje że terminal nie powinien się uszkodzić i może problem leży w kablu. Spróbuj połączyć zwykłym kablem prostym.
ppoler
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2009-02-07, 14:58
Lokalizacja: obrze?a W-wy

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: ppoler »

Blido pisze:To tragiczne że nie wspomina, bo należy zrobić kabel podwójnie skrosowany...
W Alvarionowej instrukcji "BreezeMAX™ CPEs Product Manual" o kablu IDU-ODU jest napisane że:
"The IDU-ODU cable provides pin-to-pin connection on both ends."

Hmm?

[ Dodano: 2009-10-30, 11:15 ]
Blido pisze: (...) Gorzej gdybyś podłączył komputer do gniazda Wireless (tego przeznaczonego dla ODU), ponieważ jest to wtyk z PoE i gdyby 48V popłynęło do twojej karty sieciowej/routera/płyty głównej mogłoby być nieciekawie. (...)
Czy zamiast stale pilnować ostrzeżenia żeby nie podłączać komputera do gniazdka Wireless, nie powinno się przygotowywać specjalnego kabla IDU-LAN (komputer) z zarobionymi tylko czterema (lub sześcioma) drutami tak zeby 48V nie miało szansy na penetrowanie LANowskich styków Ethernet?

Bo co by się stało jakby za x tygodni jakiś nieswiadomy "racjonalizator(ka)" lub dziecko "przypadkiem" zamieniło kable przy Twiom, czytającym teraz forumowiczu, IDU?
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Blido »

ppoler pisze:W Alvarionowej instrukcji "BreezeMAX™ CPEs Product Manual" o kablu IDU-ODU jest napisane że:
"The IDU-ODU cable provides pin-to-pin connection on both ends."

Hmm?
Tak jak wcześniej wspominałem, zarówno kabel prosty jak i podwójnie skrosowany ma to samo połączenie "pin-to-pin", więc faktycznie te kable nie różnią się niczym oprócz koloru par

[ Dodano: 2009-10-30, 16:41 ]
ppoler pisze:Czy zamiast stale pilnować ostrzeżenia żeby nie podłączać komputera do gniazdka Wireless, nie powinno się przygotowywać specjalnego kabla IDU-LAN (komputer) z zarobionymi tylko czterema (lub sześcioma) drutami tak zeby 48V nie miało szansy na penetrowanie LANowskich styków Ethernet?
Wtedy połączenie działałoby z prędkości 10mb/s, dlatego producent nawet o tym nie wpomniał. Możliwości Wimaksa to 72mb/s, a w Polsce 18mb/s więc taka prędkość byłaby dużo za mała. Oczywiście inna sprawa że w Polsce jeszcze żaden wimaksowy ISP nie ma w ofercie prędkości większej niż 2mb/s...
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: marens »

Blido pisze:Wtedy połączenie działałoby z prędkości 10mb/s, dlatego producent nawet o tym nie wpomniał.
4 kable: 1,2,3,6 wystarczają do transmisji 100Mbit/s
larret
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-10-09, 21:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: larret »

Moje doświadczenia z instalacji są jak dotąd przykre.
Tego, że sprzęt będzie używany spodziewałem się - ale nie tego, że przyjedzie niesprawny. Brak łączności pomiędzy IDO-ODU, sprawdziłem przy pomocy dwóch innych "pewnych" kabli (double-cross i prosty). Ponadto wtyczka RJ45 nie siedziała stabilnie w gnieździe jednostki IDU, tj. wystarczyła niewielka zmiana pozycji wtyczki (np. przez ciężar kabla) a połączenie było inicjowane od nowa.

Kolejność zapalania się diod na IDU:
- na krótko Wireless,
- Wireless gaśnie na kilka sekund,
- zapala się ponownie na jakieś 30 sek,
- gaśnie,
- prawie natychmiast na sekundę aktywuje się dioda Eth,
- gasną obie.

Zestaw odesłany - czekam na nowy.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Blido »

larret pisze:Tego, że sprzęt będzie używany spodziewałem się - ale nie tego, że przyjedzie niesprawny.
Porażka ze strony Ery - powinni dokładnie sprawdzać wysyłany sprzęt. :dobani: W sumie ciekawe skąd biorą te u używane terminale, bo oferta WiMax w ich sieci jest dopiero od początku roku, więc nie może być po poprzednich klientach, którzy nie przedłużyli umowy.
larret pisze:Zestaw odesłany - czekam na nowy.
Zgodzili się na wymianę bez szemrania? Wcześniej użytkownicy pisali że jest mnóstwo problemów z wymianą sprzętu, lub w ogóle z udowodnieniem że jest niesprawny.
larret
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-10-09, 21:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: larret »

Okazuje się, ze jest problem. Odbiorca nie przyjął przesyłki, dziś wróciła kurierem (naturalnie ja jestem sponsorem całej "imprezy"). Chyba udam się do punktu Ery - może tam coś wskóram. Zasiałem sam sobie ziarno niepewności, nie jestem już pewien czy to ja dokonałem błędnej diagnozy... ale w zasadzie, połączenie pomiędzy IDU a ODU kablem prostym powinno zadziałać prawda? Teraz sobie nie przypominam, ale czy w instrukcji jest bodajże połączenie typu double cross?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: wojteks »

ale w zasadzie, połączenie pomiędzy IDU a ODU kablem prostym powinno zadziałać prawda? Teraz sobie nie przypominam, ale czy w instrukcji jest bodajże połączenie typu double cross?
Kabel "double cross" od "prostego" różni sie tylko kolorami par więc bez znaczenia.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:różni sie tylko kolorami par więc bez znaczenia
Tak myśląc może dlatego kazą taki kabel robić bo ma lepszy rozkład żył zasilających (które się grzeją) Ale tak tylko gdybam.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez krystianb, łącznie zmieniany 1 raz.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Blido »

krystianb pisze:Tak myśląc może dlatego kazą taki kabel robić bo ma lepszy rozkład żył zasilających (które się grzeją) Ale tak tylko gdybam.
Może nie tyle grzeją (w końcu to tylko 48V/500mA) co powodują zakłócenia.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Blido, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: krystianb »

500mA to nie taki mały prąd jest szczególnie na taki mały przekrój, a DC nie powinno jakichkolwiek zakłóceń wprowadzać, niestety prostowniki idealne nie są wiec coś lekkiego zawsze może się zdarzyć.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
larret
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2009-10-09, 21:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: larret »

Ciąg dalszy gehenny. Po Wielu ponaglających telefonach otrzymałem używany zestaw WiMAX. Tym razem sprawny.

Kolejność zapalania się diod:
- na ok 40sek dioda Wireless,
- na chwilę zapala się dioda eth,
- gasną obie,
- zapala się dioda eth (wireless pozostaje zgaszona).

Po podaniu parametrów sektor/częstotliwość zasugerowanych przez konsultanta, brak sygnału. Po wpisaniu danych ostatniego sektora wymienionego na notatce dołączonej do zestawu instalacyjnego, sygnał minimalny - znaleziono stację bazową, jednakże poziom sygnału nie pozwala na nawiązanie połączenia. W obecnej chwili próbuję uzyskać informację gdzie w Łodzi (w okolicach Dąbrowy) znajduje się nadajnik WiMAX (http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=231181#top).

P.S. Jak bardzo poprawa ekspozycji ODU może wpłynąć na poprawę sygnału - czy zachowuje się on jak typowa antena kierunkowa?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: wojteks »

larret pisze:czy zachowuje się on jak typowa antena kierunkowa?
Tak, to jest antena kierunkowa z wbudowanym odbiornikiem.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Era Wimax - doświadczenia z instalacji

Post autor: Jo_gurt »

larret pisze:Jak bardzo poprawa ekspozycji ODU może wpłynąć na poprawę sygnału
Bardzo. Dlatego warto umieścić go jak najwyżej się da i wiedzieć gdzie się celuje.
ODPOWIEDZ