PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: Speedstar »

Na początek Witam wszystkich jako nowy forumowicz.

Wasze forum przeglądam już od dobrych 2 miesięcy - dostęp mam z Playa ( <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> Prepaid)
Mój sprzęt to modemik Sierry 885 i do tego antena panelowa UMTS 15 dBi z Bestpartnera.

A problem u mnie to zrywanie połączenia HSDPA w sieci PLAY mimo tego że sygnał jest w "miarę Ok" tzn wg TNI 83-85 dBm 20-25% CSQ 13-15 CID 4126.
Ale co ciekawe były 2-3 dni że połączenie było full stabilne internet uruchomiony na 4-5 h ale znowu sa dni że połączenie potrafi sie zerwać mimo sygnału takiego jak podąłem wyżej nawet po 1h i powtórna próba połączenia nie pomaga jedynie odłączenie modemu i ponowne podłączenie pod USB.


I tak się właśnie zastanawiam czy to jest normalne ? , czy może modem jest uszkodzony ? , może sygnał jest za słaby ? , może nadajniki zapchane ?


Jak już jest Ok to połączenie w HSDPA ma nast. parametry wg. speedtestu.net
down 0.9-1 Mb/s up 0.3Mb/s pingi 200-220ms.
pingując do onetu to jest w granicach 100-120 ms czyli myślę ze w miarę Ok .

A co ciekawe u mnie PLAY chodzi również i w EDGE'u LAC 4041, CID 4165
parametry 77dBm 40% CSQ 18 teraz testowałem w Speedteście i mam down- 0.2 Mb/s up -0.1 Mb/s pingi 220ms pingując onet średnio wychodzi 250ms.
No i łącze jest stabilne nic nie zrywa wsio lata jak trzeba wolno ale do stronek www starczy ale wolałbym jednak HSDPA.

Do nadajnika mam jakieś 5 km ale niestety od domu około 500m jest ściana lasu za którą to sygnał UMTS praktycznie ginie i niemożliwy jest odbiór bez anteny na modemie
Testowałem komórką SE G502 sygnał łapie 3G na zew. domu ale bardzo słaby około 15-20% z tego wynika że komórki mają lepsze odbiorniki.
Pod samym nadajnikiem sygnał jest max 55dBm sprawdzałem lapkiem z podpiętym modemem Sierry 885. a przed lasem jest koło 77dBm. odległość od nadajnika około 3-4 km.

Antenę mam umieszczoną okolo 2,5 m nad ziemią a wyższe umieszcznie nic nie poprawia w sygnale sprawdzałem na dachu około 6-7 m nad ziemią. Długość kabla od anteny do modemu to 4m. ekranowany miedzią, złączki fachowo zrobione w serwisie komp.

Era u mnie chodzi nawet lepiej down koło 2.35Mb/s pingi 100ms sygnał ciut lepszy kolo 80dBm ale niestety Era jest za droga nie wiem czy też zrywa połączenie za krótko testowałem.

Ale się napisałem.

Także jak myślicie w czym może być problem, w Playu ? czy może w moim modemie Sierry 885 ? , ja strzelam na Playa ale chciałbym być pewny.

Dzięki z góry za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 2009-10-31, 21:25 przez Speedstar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: YaHooo »

Speedstar pisze:Także jak myślicie w czym może być problem, w Playu ? czy może w moim modemie Sierry 885 ? , ja strzelam na Playa ale chciałbym być pewny.
Całkiem możliwe, ale lepiej by było sprawdzić jak działa na innym modemie oraz komputerze. To by wyjaśniło wiele.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: Speedstar »

Jeszcze raz poruszę ten problem u mnie.
Teraz troszkę miałem czasu i generalnie jak widzę to łączę nie jest zrywane ale po prostu nie mogę załadować żadnej strony www, mimo tego że sygnał jest Ok 81-85 dBm a co ciekawe pocztę mogłem wysłać i odebrać i grać po sieci można było Quake Wars.
No i wtedy nawet ponowne połączenie nie pomaga, nie można ustanowić połączenia (watcher) no i muszę wł/wył z USB modemik.

Dosłownie 30 min,1-3 h pracy i po chwili brak możliwości ładowania stron www.
- sprawdzane łacze w dial up'ie TNI
- przez Sierra Watchera wszędzie to samo
- adresy DNS ustawiane na sztywno, auto i też to samo .
Brak mi pomysłow co jest z tym Playa

A co ciekawe wrzuciłem Blueconnecta i zostawiłem kompa na 6h i co zero problemów, łącze stabilne wszystko chodzi jak trzeba.
Prędkość down 2.5 Mbitsa up 0.35 Mbitsa pingi 100ms ( Speedtest.net) no i też tak było jak ściągałem pliczek z nocy.gts.

Era fajna ale te ich limity 1.5GB-49 zł 4GB-69 zł to trochę mało.

Ma ktoś może jakieś pomysły ???

EDIT : Coś mi się wydaję ze zawieszenie sesji następuje wtedy gdy nic nie ładuje się z neta i jest bezczynność.
Wrzuciłem sobie w tle ping -t -l 1 www.onet.pl i jak na razie pomaga nie zawiesza sesji, potestuje i wtedy będę pewny czy to jest to.
Czy są może jakieś lepsze metody na podtrzymanie sesji, często czytam różne arty z neta i fora także to by było dobre a wtedy wiadomo nie ma wymiany danych.
Troche się dziwie ze <font color="#FF00FF"><b>»»w ogóle««</b></font> trzeba podtrzymywać sesje.
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: Speedstar »

Myślę, że znalazłem rozwiązanie mojego problemu tj. pingowanie faktycznie pomaga.
a dokładnie teraz wrzuciłem ping -t -l 0 www.onet.pl i lata sobie w tle.
Zostawiłem neta na 3h w spokoju i co zero zawieszenia sesji.
Wyliczyłem, że takie pingowanie zjada mi średnio na 1h - 0,36MB czyli nie jest źle bo przy korzystaniu z neta dziennie średnio 3-4 h wyjdzie jakieś 33-43MB miesięcznie co idzie jeszcze przeboleć.
Tylko to jest trochę denerwujące że muszę pingować żeby utrzymać sesje.

Pytanko czy wiecie może czy Router 3G Edimaxa 6200N ma możliwość utrzymania sesji w podobny sposób, czy jest możliwość ustawienia aby była niewielka wymiana danych ?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: YaHooo »

Speedstar pisze:Wrzuciłem sobie w tle ping -t -l 1 www.onet.pl i jak na razie pomaga nie zawiesza sesji, potestuje i wtedy będę pewny czy to jest to.
W razie czego może być potrzeba zwiększenia parametru -l na np 100, albo i więcej.
Speedstar pisze:Pytanko czy wiecie może czy Router 3G Edimaxa 6200N ma możliwość utrzymania sesji w podobny sposób
A ja się spytam tak. Zauważ, czy czasem zawieszanie połączenia nie następuje w wyniku przejścia modemu z HDSPA na UMTS. Ja na swoim Huawei'u E630 mam podobnie w Plusie. Ale to tylko czasem (na dodatek tylko wieczorem z rana sesja 6-8h i jest ok, wieczorem nawet co 30 minut potrafi zamrzeć połączenie). Ja sobie pinguję onet.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: Speedstar »

O Edimaxa pytałem się gdyż w przyszłości będę chciał go zakupić do mojego modemiku Sierry 885 i fajnie by było aby router mógł sam pingować jakąś stronkę.

Hmm ciężko mi powiedzieć czy modem w ogóle przechodzi do UMTS'a z tego co czytałem na tym forum to modem powinien trzymać cały czas HSDPA i chyba też i tak jest w Watcherze cały czas mam napis że połączenie mam w HSDPA.
A nawet jakbym chciał zmierzyć czy on przeszedł do UMTSA to nawet nie mam jak za bardzo bo net już jest zawieszony, mam na myśli próbę ściągnięcia czegokolwiek do testu prędkości.

Szkoda że w Watcherze nie ma opcji aby wszelkie zmiany w logowaniu i przejścia np. z HSDPA do UMTSA itp. były zapisywane w jakimś rejestrze to wtedy można by było to jakoś sprawdzić.

jak na razie wartość -l 0 starczy aby utrzymać sesje no zobaczymy dalej jak to będzie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: ja.michal »

Speedstar, to wygląda bardziej na jakiś problem ze stabilnością połączenia a nie przechodzeniem między 3G a HSPA. Jakie masz parametry (dBm)? Jakie prędkości? Używasz anteny?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: YaHooo »

Speedstar pisze:A nawet jakbym chciał zmierzyć czy on przeszedł do UMTSA to nawet nie mam jak za bardzo bo net już jest zawieszony, mam na myśli próbę ściągnięcia czegokolwiek do testu prędkości.
A nie ma diody na modemie? Możesz jeszcze posłużyć się <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a> on może wskaże w jakiej technologii łączy się modem.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: Speedstar »

Diody są POWER - pali się na niebiesko i DATA - również na niebiesko czyli połączenie HSDPA/UMTS - nawet jak zerwie mi sesje to też pali się ciągłym niebieskim.
Sprawdzę TNI ale z tego co pamiętam to też było info ze połączenie jest w HSDPA, <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> korzystam z Watchera ale wrzucę TNI to się upewnie.

EDIT - Ok już TNI chodzi, pingowanie wyłączone zobaczę kiedy mi zawiesi sesje i co pokaże TNI na razie i tak jest pokazane tylko PLAY : UMTS/HSDPA
Ostatnio zmieniony 2009-10-31, 21:24 przez Speedstar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: YaHooo »

Czyli pewnie jest tak jak ja.michal pisze.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: ja.michal »

Jak Watcher pokazuje wszystko, że działa a połączenie zamiera to na 90% jakieś problemy typu obciążona stacja.
Jak masz możliwość to przejedź się w inną lokalizację, gdzie złapiesz inną stację i zobacz jak to będzie wyglądać.
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: Speedstar »

Jak pisałem wyżej PLAY ma 81-83dBm antenka BestPartnera panel UMTS 15dbi,
z tym że ERY mi nie zawieszało a sygnał też tylko 80-83dBm.
Też tak myślę że to wina stacji w sumie pingowanie nie jest takie uciążliwe no ale zawsze.

CO do prędkości to są więcej aniżeli zadawalające nawet dziś w godzinach 11-14 ciągło mi praktycznie cały czas 120 kilo/s z nocy.gts Są momenty że chodzi gorzej ale to generalnie sporadycznie.
W sumie w mojej miejscowości to właśnie PLAY ma więcej stacji UMTS - 3, ERA - 1, PLUS - 2 , Orange - 1 ale tylko PLAYA i ERE mogę złapać no i niedługo CDMA stacja w Jeziercach ale jakoś CDMA do mnie nie przemawia - umowa na 2 lat, limit 3GB, no i też różnie to bywa z tym CDMA.
Także zostaje PLAY.
Ostatnio zmieniony 2009-10-31, 21:36 przez Speedstar, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: ja.michal »

No to jak u Play tak się dzieje to już jasne wszystko. Nie masz innego nodeB w okolicy, żeby przekręcić antenę?
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: Speedstar »

No raczej nie, jak spojrzysz na mape BTS - miejsce Okole pomorskie i stamtąd tylko łapie PLay i Erę.
I tak się cieszę że w ogóle coś chodzi bo w salonie Playa i Ery - stanowczo twierdzili że nie ma szansy aby chodziło 3G.

Ogólnie to trochę bieda z tymi stacjami w mojej okolicy.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: ja.michal »

No to nie wiem czy coś się tutaj więcej zwojuje. Jak duży jest ten panel? Masz może czaszę od offsetu 90cm co najmniej?
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: Speedstar »

Antenka to polecana na tym forum Antena PANEL MAX 15 dBi 1900-2100 MHz (UMTS)
http://www.bestpartner.pl/index.php?kategorie=9 bez niej to net tylko z komórkowego modemika chodził ale i to tylko od święta.
Nie no już w 90 cm antenki to się nie bawiłem, myślę że ten panelik musi mi starczyć.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: ja.michal »

Ja tylko podrzucam pomysł co jeszcze można spróbować zrobić.
Kolega kombinował z takim zestawem (mniejszy panel) i efekty ładne miał.
Offset DIY na pasmo UMTS
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: PLAY - zrywanie połączenia w HSDPA

Post autor: Speedstar »

O tym offsecie czytałem rozwiązanie ciekawe i pewnie też i dużo daje ale u mnie niestety na razie nie za bardzo mogę coś takiego zrobić .

No i tak jak myślałem zawiesiło mi sesje po jakichś 20-25 min. bezczynności, TNI pokazywał że połaczenie jest nadal UMTS/HSDPA , modemik zresztą też.

Tylko nie za bardzo rozumiem czemu tak "brutalnie" zrywa mi sesje że pomaga tylko fizyczne odłączenie modemu aby móc znów się połączyć , nawet dziwnie długo się rozłącza modemik z tej zawieszonej sesji, oczywiście ponownie nie pomaga zwykłe połaczenie ,mimo tego że modem pokazuje że jestem w zasięgu sieci 3G, mruga na niebiesko dioda DATA.
Pomaga tylko fizyczne odłączenie od USB.

W sumie to zawiesza się sesja po różnym czasie nieraz 15 min starczy a czasami chodzi i 30min - naprawdę to dziwne.
No nic trzeba pingować dalej.

Ps. Wrzuciłem też i nowy firmware ale to nic nie dało.

Spróbuje jeszcze odchaczyć opcje wyłączania prądu z portów USB w celu oszczędzania prądu, choć wątpię że to coś da, a modemik wymaga z USB 500mA.

[ Dodano: 2009-11-01, 17:34 ]
Zabawa z wył. oszczędzania prądu nic nie dała także został ping.
Znalazłem też i taki ciekawy programik Axence NetTools 4.0 Pro

http://www.dobreprogramy.pl/Axence-NetT ... 12637.html
jest ping w nim ale też i wiele innych ciekawych opcji programik godny uwagi.
ODPOWIEDZ