Wifi z odleglości 100m...

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ktos222
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-23, 20:27
Lokalizacja: Polska

Wifi z odleglości 100m...

Post autor: ktos222 »

Witam serdecznie! Obecnie korzystam z internetu komórkowego... Pojawiła się jednak opcja, bym mógł korzystać z internetu znajomego, mieszka on 100m ode mnie... Nie ma on jednak żadej zewnętrznej anteny, jedynie jakiś zwykły router w domu. Kilka razy, gdy byłem w domu, zdarzyło się, że mój laptop (wifi wbudowane) wykrył tą sieć, jednak sygnał był za słaby i połączenie nie doszło do skutku i sieć zaraz ginęła. Dlatego myślę, że sprawę rozwiązała by jakaś antena, tylko jaka? Najbardziej pasowała by mi jakaś, którą można by ustawic na zewętrznej stronie okna (na parapecie) - w okna idealnie widac budynek, gdzie jest 'źródło sieci'...

Druga sprawa, to gdzie tą antenę podłączyć :). Mogę oczywiście kupić zwykła kartę wifi na usb (z wyjsciem antenowym), ale jest może taka opcja, by wykorzystać do tego router, który posiadam (Linksys wrt54g3g)? Ja bym to widział tak, że na oknie jest antena, antena jest podłączona do "czegoś" :), "coś" jest podłączone do routera przez port rj45 i router już normalnie przez wifi wysyła sygnał na mojego laptopa, jak to jest obecnie...


Będę bardzo, bardzo wdzięczny za wszelkie opinie, porady - niestety nie jestem zbyt dobrze obeznany w tematyce wifi. Szukałem podobengo tematu na forum, ale niestety nie znalazłem (być może źle szukałem :)).
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: Jo_gurt »

ktos222, na początek to kolega powinien wyrzucić coś na zewnątrz, bo łapanie ze 100m "schowanego" routera nie rokuje zbyt dobrze na stabilny link.
A "coś" o czym mówisz to jakiś dowolny AP z ustawionym trybem Client.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: Blido »

ktos222 pisze:Ja bym to widział tak, że na oknie jest antena, antena jest podłączona do "czegoś" :) , "coś" jest podłączone do routera przez port rj45
Musisz się więc zaopatrzyć w antenę (najlepiej panelową) oraz AP które obsługuje tryb Client. AP wystarczy podłączyć do routera skrętką.
Jeśli twierdzisz, że udało Ci się złapać szczątkowy sygnał u siebie w domu to za pomocą tego sprzętu powinno udać Ci się zestawić link, choć to nie jest do końca pewne, bo znajomy do którego chcesz się podpiąć też powinien mieć jakąś antenę kierunkową. Albo niech co najwyżej postawi router gdzieś blisko okna z twojej strony.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: sp6huk »

A nie prościej by było użyć Nano Station 2, są do nich uchwyty z przyssawką które mocuje się choćby do okna i jest zero wiercenia.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: ja.michal »

sp6huk, tylko muszę ostrzec jeśli chodzi o te przyssawki. W nocy moja, wewnątrz domu wprawdzie, ale mi się odkleiła. :]

[ Dodano: 2009-11-23, 21:22 ]
Ale jak się co jakiś tydzień, dwa odessie i ponownie przyssie bez zmieniania pozycji to będzie ok. ;)

[ Dodano: 2009-11-23, 21:22 ]
Chyba, że mam pecha i jakaś przyssawka felerna mi się trafiła. :(
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: Blido »

sp6huk pisze:A nie prościej by było użyć Nano Station 2,
To bardzo dobre rozwiązanie, chociaż trochę droższe niż AP + antena.
ja.michal pisze:Ale jak się co jakiś tydzień, dwa odessie i ponownie przyssie bez zmieniania pozycji to będzie ok. ;)
Jest jeszcze butapren, ale to rozwiązanie ostateczne :hyhy:
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: sp6huk »

ja.michal pisze:sp6huk, tylko muszę ostrzec jeśli chodzi o te przyssawki. W nocy moja, wewnątrz domu wprawdzie, ale mi się odkleiła. :]
A z zaciskiem masz tą przyssawkę ? Bo ta z zaciskiem mocniej przyssywa się do szyby ;) Bez zacisku jest nic nie warta.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: ja.michal »

sp6huk, takie coś:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: sp6huk »

Bo ja o TAKIM CZYMŚ myślałem ja.michal. Można również za pomocą śrób do ściany przykręcić ;)
ktos222
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-23, 20:27
Lokalizacja: Polska

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: ktos222 »

Naprawdę serdecznie wszystkim dziękuję za pomoc ;). Nie ukrywam, że wolałbym rozwiązanie tańsze. Czyli podsumowując - powinienem dokupić takie dwie rzeczy np. taki ap http://www.allegro.pl/item815154763_tp_ ... s_516.html
i taką antenę http://www.allegro.pl/item814356534_sup ... _wifi.html ?

Jeszcze dwa pytanka - można zamiast do routera takie ap ew. podłaczyć przez rj45 do karty sieciowej w komputerze?
Drugie pytanko - gdy podłącze ap do routera, to gdzie podaje wszelkie dane typu klucz, itp (to jest akurat sieć niezabezpieczona, więc może nic nie trzeba by było podawac, nie wiem ;)).

No i jednak trzecie - czy dla nadawcy/własciciela sieci jest to jakas róznica, czy ja korzystam z ap i routera dodatkowo, niż jakbym po prostu łapał tą siec przez laptopa, bez anteny?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: Blido »

ktos222 pisze:można zamiast do routera takie ap ew. podłaczyć przez rj45 do karty sieciowej w komputerze?
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie.
ktos222 pisze:gdy podłącze ap do routera, to gdzie podaje wszelkie dane typu klucz
W ogóle nie podaje się tego w routerze, tylko w panelu konfiguracyjnym AP.
ktos222 pisze:czy dla nadawcy/własciciela sieci jest to jakas róznica, czy ja korzystam z ap i routera dodatkowo, niż jakbym po prostu łapał tą siec przez laptopa, bez anteny?
To jest bez różnicy.
ktos222
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-23, 20:27
Lokalizacja: Polska

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: ktos222 »

Kolejny raz dziękuję.
Więc po prostu po podłączeniu po routera ap dostanie jakiś ip, np 192.168.1.101 i konfigurować sie go będzie tak jak router czy drukarke, przez przegladarkę?

Czyli chyba po prostu zaryzykuję...
Tylko moze doradzicie mi jakis inny zestaw (antena + ap), a podobnej cenie, a lepszej jakości, czy lepiej dopasowane do opisu? Chyba, że ten zestaw jest w miarę dobry :).

Już naprawdę ostatnia sprawa - początkowo, by przetestować, to myślę, że po prostu wystawię antene na parapet, podłącze do routera (router stoi na wewnętrznym parapecie, akurat na oknie, z którego widać budynek). Gdy okażę się, że łapie dobrze sygnał i się łączy, to można by antenę umieścić na strychu? Wiem, że nikt mi nie da gwarancji, że będzie działac, tylko czy w ogóle jest sens próbować, czy wifi zadziała przez dachówkę/mur?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: ja.michal »

sp6huk, widzę, że to na tej samej zasadzie działa. ;)
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: Blido »

ktos222 pisze:Gdy okażę się, że łapie dobrze sygnał i się łączy, to można by antenę umieścić na strychu? Wiem, że nikt mi nie da gwarancji, że będzie działac, tylko czy w ogóle jest sens próbować, czy wifi zadziała przez dachówkę/mur?
Jeśli znajomy również nie zaopatrzy się w antenę zewnętrzną, to wątpię że zadziała, a nawet jeśli, czy link będzie stabilny. I tak już teraz stabilność linku stoi pod znakiem zapytania (Ty będziesz miał dużą moc nadawania, ale co z tego, skoro sygnał nadany ze sprzętu kolegi będzie śladowy)
Jeśli już zdecydujesz się umieścić antenę na strychu, to koniecnie umieść ją tam razem z AP na krótkim kablu antenowym. Im dłuższy kabel antenowy tym większe tłumienie, a w paśmie 2,4GHz to robi wielką różnicę. Długość kabla ethernet już nie robi problemu, bo spokojnie może mieć do 100m a nawet więcej w trybie 10BaseT.
ktos222
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-23, 20:27
Lokalizacja: Polska

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: ktos222 »

Kabel ethernet to będzie miał gdzieś 10-15cm :D. Antenowy, gdy antena pójdzie na parapet, to tez nie będzie wiele - poniżej 50cm.
Jan56
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-15, 08:19
Lokalizacja: Z Bieszczad

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: Jan56 »

Podepnę się i ja do tego tematu. Otóż ja również mam małe pytanie. Posiadam internet radiowy. W domu mam podłączony, do anteny na dachu, AP, a do AP jest podłączony PC stacjonarny i Ruter z antenką. Z rutera odbieram sygnał w laptopie, do którego podłączyłem kartę na USB z antenką. Teraz chciałbym drogą radiową podesłać sygnał do domu oddalonego o 180m - 200m. i tu jest pytanie - jaką mam zastosować antenę zewnętrzną, u mnie, panelową czy Yage kierunkową, (umieszczę ją na ścianie budynku parterowego, pod dachem ). jak ją podłączyć do rutera?, czy bezpośrednio kablem, czy zastosować rozgałęźnik, abym mógł odbierać również sygnał w domu, w laptopie. Bo myślę, gdy zastosuję bezpośrednie podłączenie anteny zewnętrznej do rutera w miejsce antenki, to w domu stracę sygnał do laptopa, gdyż antena zewnętrzna nie będzie miała tak silnego promieniowania wstecznego, aby był sygnał bezprzewodowy w domu. Myślę o założeniu rozgałęźnika i do niego podłączyć antenkę od rutera i zewnętrzną. Co radzicie?
Druga sprawa to odbiór w drugim domku. Co tam mam zastosować do odbioru? W laptopie jest zainstalowana karta WiFi, ale ta chyba nie wchodzi w grę. Myślę o takiej samej jaka ja posiadam na USB z antenką. Którą to kartę można zawiesić w domu koło okna i podłączyć do lapka kablem usb. czy to będzie odbierać? Czy też należy zastosować antenę kierunkową na zewnątrz ( i jaką - Yagę czy panel)i podłączyć ją do karty radiowej USB. Zaznaczam, domy się widzą, tylko muszę zastosować 5 m kabla do anteny, gdyż musi być u mnie na domu, przysunięta antena od rutera 4 m w bok.
Czekam na poradę fachowców w tej materii.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: sp6huk »

Nie stosuj żadnych rozgałęźników, poleciłbym Ci zakup Nano Station 5 loco jest to zintegrowany układ radiowy wraz z wbudowaną anteną jest to urządzenie tzw. 2 w 1, po prostu podłączasz to przez PoE do zasilania i do internetu, konfigurujesz i śmiga :D A jeżeli chciałbyś w drugim domu również mieć bezprzewodowo to kup np. Ovislinka WL-1600GL

Nano Station 5 loco
Ovislkink WL-1600GL
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: Blido »

Jan56 pisze:jak ją podłączyć do rutera?, czy bezpośrednio kablem, czy zastosować rozgałęźnik
Ani tak, ani tak. A "rozgałęźnikiem" możesz uwalić router. Musisz zaopatrzyć się w AP połączone z routerem przez ethernet i do tego AP podpiąć antenę zewnętrzną. Panelową, bo yagi przy częstotliwości 2,4GHz to pomyłka. Yagi są dobre tylko do GSM. Jest to rozwiązanie tańsze, drugie - lepsze i droższe to nanostation jak doradził sp6huk.
sp6huk pisze:A jeżeli chciałbyś w drugim domu również mieć bezprzewodowo to kup np. Ovislinka WL-1600GL
Do tego byłby potrzebny jeszcze APClient z anteną kierunkową podłączony do tego Ovisa, inaczej można się podpiąć tylko przez ethernet (Ovis z panelówką ustawiony w tryb Wireless Client)

Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście nanostation w obu domach, ale to będzie kosztowało ponad 600zł.
Jan56
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-15, 08:19
Lokalizacja: Z Bieszczad

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: Jan56 »

Blido pisze:Do tego byłby potrzebny jeszcze APClient z anteną kierunkową podłączony do tego Ovisa, inaczej można się podpiąć tylko przez ethernet (Ovis z panelówką ustawiony w tryb Wireless Client)

Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście nanostation w obu domach, ale to będzie kosztowało ponad 600zł.
Witam ponownie po dłuższej przerwie.
Dzisiaj mając więcej czasu postanowiłem poeksperymentować z radiowym internetem, tak jak napisałem powyżej i tak zrobiłem. Wiec chcę się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Myślę również, że inni będą zadowoleni z mego doświadczenia. Sądzę, że nie trzeba kupować drogiego sprzętu ( 600 zł) aby odbierać internet drogą radiową w drugim budynku oddalonym 200 metrów.
Otóż jak już napisałem mam podłączony internet radiowy ( antena na dachu, yaga), antenę mam podłączoną do AP -WR 543G, do niego podłączony komputer stacjonarny (kablem) i ruter WR 542G z małą antenką ( dł.15 cm) który rozsyła sygnał na dom ( do laptopa).
Dzisiaj wystawiłem ruter, przez okienko dachowe na zewnątrz i położyłem go na dach,ustawiając antenkę w pionie. Zabrałem laptop z podłączoną kartą radiową na USB (karta Edimax IEEE 802,11g Turbo Mode, z mała antenką, wys. około 10 cm) do drugiego domu oddalonego o 200 m. Na podwórku od strony mego domu, siła sygnału była bardzo dobra, we wnątrz domu, 2m. od okna wychodzącego w kierunku mego domu i rutera wystawionego na dach, wskazywała poziom dobry. Włączyłem przeglądarkę i wszystko śmiga jak należy. Próbę też zrobiłem w swoim domu z wystawionym ruterem na dach i w domu też miałem dobry zasięg. Tak, że chyba tylko dokupię antena dookólną, lub panelową, oraz szwagierce do laptopa karte Edimax USB, jaka ja posiadam, i zamontuję panel na zewnątrz. Sygnał pobiegnie bez przeszkód do mojej szwagierki, a zarazem i ja w domu będę mógł korzystać z laptopa. Zauważyłem że obejdzie się bez zakupu dodatkowego drogiego sprzętu.
Polecam zainteresowanym zastosować taka metodę i na pewno będziecie zadowoleni.
A innym którzy mi tu chcieli pomóc, bardzo dziękuje, za zainteresowanie moim problemem.
Pozdrawiam.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2009-12-01, 11:34 ]
Prosiłbym nie cytować wielopoziomowo.
Ostatnio zmieniony 2009-12-01, 11:33 przez Jan56, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: wojteks »

Jan56 pisze:Polecam zainteresowanym zastosować taka metodę i na pewno będziecie zadowoleni.
Tylko weź pod uwagę że to w mieście nie zadziała. W mieście czasami na 20m nie ma zasięgu bo taki jest poziom zakłóceń od innych sieci WiFi/videosenderów/kamer bezprzewodowych itp.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: Blido »

Jan56, Jeśli uważasz że takie rozwiązanie jest dla Ciebie wystarczające, to jak uważasz. Do współdzielenie Internetu wystarczy, bo to zapewne około jednego megabita (nie wiem jaki masz internet, ale w małych miejscowościach szybszego się nie uświadczy) Jednak wystawiając u siebie router na dach bardzo pogarszasz jakość sygnału w swoim domu. Osobiście na takie rozwiązanie nigdy bym nie poszedł bo oprócz udostępniania internetu przesyłam duże pliki pomiędzy komputerami (jeden z kompów robi za dysk sieciowy) a w planach mam też regularny dysk sieciowy, tak więc transfer wewnątrz sieci jest dla mnie równie ważny, a może ważniejszy niż internet na wszystkich kompach.
Jan56
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-06-15, 08:19
Lokalizacja: Z Bieszczad

Re: Wifi z odleglości 100m...

Post autor: Jan56 »

wojteks i Blido, zgadza się. Mieszkam na wsi i mam 512 mbit, wcześniej miałem 256. Najczęściej korzystam z samego internetu, ściągam sporadycznie jakieś większe pliki. Dla mnie to wystarczające. Czasem żona do szkoły (pracuje w szkole) coś większego potrzebuje pobrać i tyle. Ja jeśli mam czas to czasem przysiaduję na stronach internetowych i forach, przeważnie, samochodowych ( doradzam, bo jestem mechanikiem)
Jeszcze raz pozdrawiam i dziękuję za okazaną pomoc.
ODPOWIEDZ