Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: sp6huk »

Tak, okna plastikowe potrafią znacznie tłumić sygnał, i grube mury również, bo UMTS działa na wysokiej częstotliwości (2,1 GHz). A nie mógłbyś zrobić jak wcześniej radziłem ? Nie masz laptopa, żeby sprawdzić pod nodeB sygnał czy jest UMTS, bo wtedy byśmy brnęli dalej ;) A tak stoimy w miejscu bo nie wiadomo do końca czy ta stacja już działa.
szmitz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 888
Rejestracja: 2008-12-08, 17:10
Lokalizacja: DE:Uhingen

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: szmitz »

Ja też miałem za oknem na 5 metrowej przedłużce USB i na wysokośći 4 metry nad ziemią a okno mam 1.70 cm nad ziemią. Musisz powoli pokręcić modemem w rożne strony i czekać az nie złapie i dalej kręcić .

Już działa Teraz zobacz - jest 3G w tej miejscowości .
Ostatnio zmieniony 2009-12-11, 22:43 przez szmitz, łącznie zmieniany 2 razy.
Netia 2Mb/s. :)
Router:D-Link DIR-655 + Modem : D-Link DSL-320T i E3131, 12.9.2013 3G Networks
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: sp6huk »

szmitz pisze: Mi mapa ery nie działa a Tobie kolego ??
Mi też nie działa :]


--EDIT-- Już działa mapka, przynajmniej u mnie ;)

[ Dodano: 2009-12-11, 21:49 ]
No i według mapy Ery jesteś w zasięgu UMTS.
szmitz
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 888
Rejestracja: 2008-12-08, 17:10
Lokalizacja: DE:Uhingen

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: szmitz »

Ja obstawiam że musi bardziej pokombinować z ustawieniem modemu w stronę nadajnika . Problem będzie jak ma okna na Północ .
Netia 2Mb/s. :)
Router:D-Link DIR-655 + Modem : D-Link DSL-320T i E3131, 12.9.2013 3G Networks
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: wojteks »

Diaz pisze:okna plastikowe ) , i bardzo grube mury.
Nowoczesne okna (szyby) i grube mury doskonale tłumią sygnał UMTS (2100).
Rozwiązaniem jest antena zewnętrzna.
Nie pomagam na PW!
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: Chris-Kr »

Diaz pisze:sp6huk - właśnie o to chodzi, że mi sie wydaje że działa. Ponieważ 2 moich kolegów którzy mieszkają w tej samej miejscowości ( mieszkają nie daleko mnie ) łapią HSDPA.. na dobrym zasięgu i bez żadnych anten.
Więc zrób tak, jak Ci już to moi poprzednicy radzili!
Ściągnij sobie program Top-NetInfo (TNI - tu masz link do niego ) i sprawdź, z której stacji bazowej odbierasz sygnał.
Program wyświetli Ci numery CID oraz LAC tej stacji, co pozwoli ją zidentyfikować w bazie danych.
Potem możesz to samo zrobić na komputerze kolegi i już wszystko będziemy wiedzieli.
TNI nie wymaga instalacji, wystarczy gdziekolwiek założyć mu własny katalog i rozpakować go do tego katalogu.
Jeśli masz kartę micro-SD w swoim modem, to najlepszym wyjściem będzie umieszczenie tego katalogu z programem właśnie na tej karcie. Wtedy nawet niczego byś nie musiał na komputerze kolegi instalować, po prostu włączyłbyś swój modem z tą kartą do jego komputera, odpaliłbyś TNI i sprawdził, skąd on dostaje sygnał HSDPA.
Krzysztof
Diaz
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2009-12-10, 19:28
Lokalizacja: Zaniemyśl

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: Diaz »

A więc tak, pobrałem ten TNI ale nie wiem, skąd odczytać z jakiego nadajnika odbieram..
Ostatnio zmieniony 2009-12-14, 20:15 przez Diaz, łącznie zmieniany 1 raz.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: Chris-Kr »

Diaz pisze:A więc tak, pobrałem ten TNI ale nie wiem, »»skąd«« odczytać z jakiego nadajnika odbieram..
Wejdź do:
Ustawienia->Komunikacja AT i PIN
i tam zaznacz opcje:
- "Komunikacja AT (widoczny poziom sygnału, moc, BTS, dane sieci)"
- "Wyświetlaj BTS, sektor, stronę".
Zamknij okno "Ustawienia" i wtedy w lewym dolnym rogu głównego okna programu zobaczysz wartości: CID i LAC.
Podaj nam te liczby i będziemy wiedzieli, z której stacji bazowej masz sygnał.
Krzysztof
Diaz
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2009-12-10, 19:28
Lokalizacja: Zaniemyśl

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: Diaz »

A więc tak :
CID: 64122,2-pd pd-ws
LAC: 33790
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: Chris-Kr »

Diaz pisze:A więc tak :
CID: 64122,2-pd pd-ws
LAC: 33790
Dziwna sprawa, bo o ile LAC by pasował, to CID ani trochę!
Wg bazy danych BTSearch, jako jedyna taki CID w Polsce posiada stacja bazowa Orange w Jastrzębiej Górze, ale (co dość oczywiste) tam jest całkiem inny LAC.
Na podstawie CID-a który podałeś, możemy tylko wywnioskować, że Twoja stacja znajduje się na północ od Ciebie, w namiarze pomiędzy 300, a 60 stopni. Prawdopodobnie jest to nowa, być może jeszcze w pełni nie uruchomiona stacja i pracująca tylko minimalną mocą (może właśnie w Łęknie?).
Jedyne wyjście, to iść do kolegi, który ma dobry odbiór i w identyczny sposób sprawdzić CID i LAC stacji, z którą on się łączy. Wtedy będziesz miał jasność, skąd taka różnica w mocy sygnału.

[ Dodano: 2009-12-15, 18:05 ]
Era ma zezwolenia na trzy nowe stacje UMTS/HSDPA: dwie w Środzie Wlkp. i jedna w Łęknie - prawdopodobnie odbierasz sygnał z którejś z nich.
Krzysztof
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: ja.michal »

Chris-Kr pisze:Dziwna sprawa, bo o ile LAC by pasował, to CID ani trochę!
Może zwyczajnie w bazie nie ma tej stacji? Nie zapominajmy, że baza btsearch.pl jest tworzona przez użytkowników.
R_I_P_
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2010-01-05, 12:01
Lokalizacja: Zaniemyśl

Re: Czy mogę złapać HSDPA za pomocą anteny kierunkowej?

Post autor: R_I_P_ »

wybaczcie ze odgrzewam stary temat...
nawiazujac do mojego tematu http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=21644 w zaniemyslu sa tylko 2 alternatywy w miare sensownego internetu. Przetestowalem iplusa (na btsearch niby stacja w leknie ma umts - niestety nie, tylko edge), orange - tylko cdma z 3gb limitem z mocno obciazonego nadajnika w sulecinie albo edge z lekna, play - swieze pozwolenie w centrum zanemysla na ulicy sosnowej - masztu nie widac, jest w planach i... cos co testuje wlasnie w tej chwili - blueconnect.

mieszkam nad samym jeziorem w czarnej dziurze internetu - ledwo cdma u mnie dziala - natomiast huawei e169 polaczony z antena -15dbi z cebertech lapie bez problemu hsdpa - dziala znakomicie. Nigdy nie przypuszczalem ze zgodze sie z haslem ery - Mozesz Wiecej :P
ODPOWIEDZ