Wimax a VoIP

SubForum obecnych i przyszłych użytkowników internetu WiMax z firmy Netia, T-Mobile (Era) (Polska Telefonia Cyfrowa).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Wimax a VoIP

Post autor: synkopa »

Witam wszystkich na forum. Mieszkam na prowincji bez perspektyw na przyzwoity dostęp do sieci. Neo nie podłączą bo brak linii TP, linii nie podłącza bo TP nie widzi w tym interesu. Pewnie wielu ma taką sytuację, jak ja. Alternatywą stał się Wimax i teoretycznie jestem w jego zasięgu, bo do nadajnika mam 6km. Interesuje mnie jednak realna możliwość korzystania z VoIPa przez Wimax z udziałem Betamaxa (Voipcheap) na bramce FritzBox. Przeprowadził już ktoś testy w takiej konfiguracji i jak to wyszło?
Ostatnio zmieniony 2009-12-25, 16:03 przez synkopa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wimax a VoIP

Post autor: sp6huk »

Z tego co pamiętam to chyba Jo_gurt przeprowadził testy VoIP'a na WiMAX'ie z Netii i test wypadł pozytywnie ;) Jak pomyliłem autora tego testu to przepraszam. Możesz też użyć opcji szukaj i wyszukać sobie tego czego szukasz ;)
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Wimax a VoIP

Post autor: synkopa »

Zacząłem przeszukiwać forum ale nie wiele tego jest w tym temacie. Dodatkowo interesuje mnie Wimax z Ery. Jak na tej konfiguracji pracuje bramka voip i czy są blokady?
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: Wimax a VoIP

Post autor: sp6huk »

synkopa pisze:Zacząłem przeszukiwać forum ale nie wiele tego jest w tym temacie
Racja, mało kto z naszego forum korzysta z VoIP, więc nie poruszamy tego tematu. Ale, na pewno postaramy się, Ci pomóc ;)
synkopa pisze:Dodatkowo interesuje mnie Wimax z Ery.
Można powiedzieć, że nie gra to roli czy WiMAX od Netii czy Ery, jakość usług od obu operatorów jest na zadowalającym poziomie, z czego muszę Ci powiedzieć, Era daję więcej uploadu niż Netia. Ale VoIP nie ma dużego zapotrzebowania na łącze, tylko ważniejsze są opóźnienia, a na WiMAX'ie są one w granicy 60-70 ms, więc :ok:
synkopa pisze:Jak na tej konfiguracji pracuje bramka voip i czy są blokady?
Nie ma żadnych blokad, ale nie jestem przekonany za bardzo co do bramek od FRITZ!Box, wolałbym kupić już coś od Linksysa.
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Wimax a VoIP

Post autor: synkopa »

Jestem na tym forum od dziś i już mi się ono spodobało. Jest wiele ciekawych inforamcji i służących pomocą ludzi, takich jak Ty. Dziękuję serdecznie. Nie ukrywam, że na moją umiarkowaną euforię wpływa radosny okres świąt, a przede wszystkim pozytywne informacje w interesującym mnie temacie. Wreszcie jakieś światełko w ciemnym tunelu, jakim jest poziom dostępu do usług internetowych w tej Polsce ludowej. Trzy lata dobijam się do TP o podłączenie do słupka odległego o 16 m od granicy mojej działki. Bezskutecznie... Dlatego ten Wimax jest jak wybawienie, o ile VoIP będzie działał poprawnie. W końcu konfiguracja terenu znacznie wpływa na ilość danych korygujących w transmisji, a to znacząco rzutuje na transmisję sygnału użytecznego. Od dawna uważam Erę za buracką sieć i nie myślałem z nimi mieć nic wspólnego. Teraz przyjdzie mi podjąć współpracę i być może przejść z nimi kolejną gechennę. Brak alternetywy jest jednak silniejszy.
Fritza używam od dawna i mam o nim dobre zdanie. Ostatnio podpiąłem do niego swój domofon i liczę na transfer połączeń do sieci. Będę mógł w ten sposób rozmawiać z osobą przy furtce będą np w pracy.
Czy Wimax rozłącza się raz na dobę jak neostrada?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wimax a VoIP

Post autor: Jo_gurt »

synkopa pisze:Czy Wimax rozłącza się raz na dobę jak neostrada?
Owszem, są zmiany adresów IP. Jednak jest to (zresztą jak i w Neo) w zasadzie niezauważalne. Generalnie usługa od ADSLa się nie różni niczym poza samą technologią.
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Wimax a VoIP

Post autor: synkopa »

Witam.
A jak jest z poziomem sygnału? Ulega wahaniom pod wpływem warunków atmosferycznych? Można obserwować wskaźnik sygnału on line? Czy widoczne są całkowiete zastoje w transferze?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Wimax a VoIP

Post autor: Jo_gurt »

synkopa pisze:Ulega wahaniom pod wpływem warunków atmosferycznych?
Pewnie drobne wahania są, w końcu to nie próżnia. Jednak nie mają one (przynajmniej u mnie w mojej prawie 3-letniej przygodzie z WiMAXem) wpływu na jakość usługi.
synkopa pisze:Można obserwować wskaźnik sygnału on line?
A gdziekolwiek można oglądać online? :zdziwko: Możesz się zalogować na alvariona i tam obserwować na jego stronie konfiguracyjnej, ale wiąże się to z rozłączeniem się z internetem.
synkopa pisze:Czy widoczne są całkowiete zastoje w transferze?
Nie. Chyba, że mamy do czynienia z awarią.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax a VoIP

Post autor: Blido »

sp6huk pisze:Z tego co pamiętam to chyba Jo_gurt przeprowadził testy VoIP'a na WiMAX'ie z Netii i test wypadł pozytywnie
W Erze VoIP również działa bez zarzutu - mam numer stacjonarny u operatora ipcall.pl na Nokii E61 połączonej bezprzewodowo z routerem. Era nie blokuje żadnych portów, więc port 5060 z którego korzysta SIP można otworzyć bez problemu.
synkopa
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-25, 14:47
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Wimax a VoIP

Post autor: synkopa »

A ten router podłączony do sieci poprzez Wimax? Wolę mieć pewność.
Awatar użytkownika
Blido
Guru bezprzewodowy
Posty: 2969
Rejestracja: 2008-02-21, 23:30
Lokalizacja: WL

Re: Wimax a VoIP

Post autor: Blido »

synkopa pisze:A ten router podłączony do sieci poprzez Wimax?
Oczywiście, inaczej bym nie pisał ;) . Miałem na myśli WiMax w Erze.
ODPOWIEDZ