Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: szalony »

Juz wiem gdzie to - akurat z Plusa masz tam "pecha" bo jestes miedzy sektorami - i sygnal 3G masz najgorszy z wszystkich operatorow ( Plus nie ma 3G na Piotrkowskiej z komina ) - Pozostali maja lepszy sygnal bo jestes w sektorze - najlepszy sygnal masz Ery i Play u siebie :)
maack
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2009-02-02, 11:16
Lokalizacja: Lodzkie

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: maack »

zgadza się dokładnie nasilniejszy sygnał ery i Playa. Wczoraj zrobiłem test Ery www.speedtest.pl i miałem ping 25 ms, down 3,5 Mb up 125 kB. cały czas myślę nad update e220 do 7,2 bo podejrzewam że ma ograniczony down tylko do 3,6
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: ja.michal »

podejrzewam że ma ograniczony down tylko do 3,6
Jak się synchronizuje? Jak jest pokazane w Dial-up?
Awatar użytkownika
regedit
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 357
Rejestracja: 2007-05-15, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: regedit »

Powiedzcie mi jak złapać HSPA+ w Warszawie. Czy jest może jakaś mapka gdzie dokładnie to funkcjonuje? Ma moim modemie max co udało mi się wydusić to 5Mbit/1,1Mbit :(
ZTE MF60 HSPA+ @ T-Mobile
Linksys WAG200G & Neostrada 10Mb/s
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: ja.michal »

regedit, na simdacie nie złapiesz. Podobnie na taryfacj iPlus49, 60 i student.
Awatar użytkownika
regedit
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 357
Rejestracja: 2007-05-15, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: regedit »

a na starterze mBanku? Na czymkolwiek Prepaid?
ZTE MF60 HSPA+ @ T-Mobile
Linksys WAG200G & Neostrada 10Mb/s
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: ja.michal »

Tym bardziej mBanku. W prepaidach jest tylko HSPA. Niestety Plus poprzycinał w stolicy. Mam iPlus60 i po przejechaniu koło 60km po Warszawie nie złapałem HSPA+, nawet w lokalizacjach gdzie miałem informacje, że jest.
Podejrzewam, że i u mnie może być bo model ciągnie sobie wieczorkami po 6-6.5 Mb/s.

[ Dodano: 2010-05-19, 20:12 ]
regedit, ale spróbuj. Może ja mam pecha po prostu. :)
Awatar użytkownika
regedit
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 357
Rejestracja: 2007-05-15, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: regedit »

czyli jak na razie, to żeby mieć hspa+ trzeba wykupić bez umowy iplus75 ze zniżką 25%. Wychodzi coś 56zł. Trochę drogo jak na internet do używania kilka razy w miesiącu. Poczekam, aż w prepaidach dadzą ;) A w Blueconnect Starter nie łapie? "Podobno" jest. Tak czy inaczej można się nieźle zrujnować płacąc tyle za transmisję danych :D
ZTE MF60 HSPA+ @ T-Mobile
Linksys WAG200G & Neostrada 10Mb/s
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: ja.michal »

regedit pisze:Trochę drogo jak na internet do używania kilka razy w miesiącu.
A no drogo i sam nie wiem czy przedłużać czy nie.
regedit pisze:A w Blueconnect Starter nie łapie? "Podobno" jest.
Podobno, ale u mnie kiszka. Byłem pod siedzibą Ery gdzie HSPA+ było jako pierwsze w Warszawie zainstalowane i niestety nie szło. :(
Awatar użytkownika
regedit
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 357
Rejestracja: 2007-05-15, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: regedit »

Czyli niestety na dzień dzisiejszy nie ma. Gdybym normalnie na co dzień używał internetu mobilnego to pewnie bym kupił, nawet jakiś o wiele wyższy pakiet. Tak to po prostu szkoda mi kasy na taki "bajer" ;) Te pieniądze można spożytkować w inny, ciekawszy sposób ;)

Pewnie niedługo HSPA+ będzie standardem i nie będą obcinać. Szkoda jednak, bo chciałem się nacieszyć modemem :D
ZTE MF60 HSPA+ @ T-Mobile
Linksys WAG200G & Neostrada 10Mb/s
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: usagi »

Zaraz mnie pewnie oskalpujecie, poniżycie publicznie i wyśmiejecie, ale nic nie poradzę na moje poglądy. Uważam, że to dobrze, że jest ograniczenie od iplus 75, bo wtedy ta usługa będzie jakoś działać, a tak to sobie kupią iplus 49, włączą pobieracza i sieć pada. Poza tym to święte prawo rynku. Kto płaci, ten wymaga. Nie mówiąc już o korzyściach dla firmy. Poza tym jest to co najmniej nie na miejscu narzekać publicznie, że się ma ,,tylko'' 5 Mb/s. Trzeba pomyśleć, jak się czują wtedy inni, którzy nie mają takich prędkości. A może to tylko moja dbałość o szczegóły? Co więcej ten temat przestaje spełniać swoją rolę. Teraz to to już jest biadanie nad ograniczeniami Plusa, a nie podawanie lokalizacji.
Usagi
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: ja.michal »

usagi, a kto tu narzeka? Ja nie narzekam tylko mówię, że u mnie tyle to chodzi a modem może więcej.
Ja traktuję to jako hobby i tyle.
maack
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2009-02-02, 11:16
Lokalizacja: Lodzkie

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: maack »

ja.michal pisze:
<font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Jak się synchronizuje? Jak jest pokazane w Dial-up?
mógłbyś wyjasnic dokładniej. W aplikacji Mobile Connect wyświetla albo UMTS albo HSDPA i kreski siły sygnału.
Dial up - mam taką zakładkę w aplikacji sterującej ruterem D100, czy chodzi o dial up kompa?

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2010-05-20, 09:06 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2010-05-20, 08:06 przez maack, łącznie zmieniany 1 raz.
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: szalony »

Znow napisze o Lodzi - u mnie na BC starter na karte w Erze jak najbardziej hspa+ dziala :) Czyzby znow bylo tak ze w Warszawie blokuja a w Lodzi nie ? Naprawde dziwne :zdziwko:

[ Dodano: 2010-05-20, 08:43 ]
Tutaj jak najbardziej widac ze na karte w Erze w Lodzi hspa+ nie jest blokowane . W Heyah i tak nie ma to znaczenia bo blokuja predkosci do 1mb/s ale na karte BC dziala u mnie do 10mb/s ( choc to tylko testowo bo z cena 3gr za 100kb to hspa+ i tak nie ma sensu uzywania) http://img297.imageshack.us/img297/8527/snap007c.png
Awatar użytkownika
regedit
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 357
Rejestracja: 2007-05-15, 15:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: regedit »

W Warszawie, Blueconnect starter. 3 testy i każdy pokazywał mniej więcej 1/1. Jakby było przycięte.

http://www.speedtest.net/result/821895183.png

Kurcze... Jak polsat zacznie dawać kartę bez modemu to chyba nie wytrzymam ;)

Dla porównania:
To samo miejsce testów (parapet, zero ścian na zewnątrz)
Era: http://www.speedtest.net/result/821902779.png (cały czas równo wskazówka wacha się od 0,99-1,01). Przycięte do 1Mbit. Kilka testów i 10zł pooooszło. W sumie za nic ;)
Plus: http://www.speedtest.net/result/821907546.png (tutaj widać, że pełne HSPA ale bez plusa)

Na erze też świeci się HSPA. :( Jak będą dawać samą kartę sim na umowę w polszmacie to chyba wezmę najtańszy abo...

Czyli na chwilę obecną blueconnect starter o kant stołu potłuc...
ZTE MF60 HSPA+ @ T-Mobile
Linksys WAG200G & Neostrada 10Mb/s
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: ja.michal »

No to bc na kartę latał mi po 2-2.5mbps.
axz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2010-05-28, 12:37
Lokalizacja: ???

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: axz »

Na stronie Plusa zasięg HSPA+ został naniesiony na interaktywną mapkę: http://was.plusgsm.pl/GSIMZ/ImzControl
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: ja.michal »

Hmm. Ciekawe. Chyba się jutro przejadę zobaczyć czy faktycznie coś złapię bo jedną plamę mam niedaleko.
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: marens »

Teoretycznie jestem w zasięgu HSPA+ wewnątrz.
Dwie ulice dalej zasięg jest na zewnątrz, więc "moja stacja" powinna mieć HSPA+.

Centrum jest dalej pokryte HSDPA 3.6... :dobani:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: ja.michal »

Lipa u mnie. Jak dla mnie to HSPA+ Huawei pokazuje dla klasy 10 (HSPA 14.0).
Sprawdzałem z LAC, CID radioliniami i mapami dziś 3 stacje bazowe.
Ta stacja, która miała rzekomo mieć HSPA+ (z mapki wynikało, że tylko ta tak nadaje) faktycznie miała najszybsze połączenie bo 6.2Mb/s, ale to nie HSPA+. Watcher nic nie ruszył.

Wg. mnie z tym HSPA+ to wciskanie kitu jest chyba. Już którąś lokalizację sprawdziłem.
usagi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 249
Rejestracja: 2010-02-27, 02:29
Lokalizacja: Pożdżenice

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: usagi »

Mam pytanie. Jak właściwie działa HSPA+? Chodzi mi o to na ilu Mhz działa (ten Plusa i Ery), jaki ma upload i ping. Czy Cyfrowy Polsat faktycznie oferuje HSPA+? Jak to wygląda w praktyce?
Usagi
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: wojteks »

usagi pisze:Jak właściwie działa HSPA+
To kolejne ulepszenie technologii UMTS z której wywodzi się HSDPA/HSUPA (HSPA) a najnowsza wersja ma oznaczenie HSPA+.
usagi pisze:Chodzi mi o to na ilu Mhz działa (ten Plusa i Ery)
Ery na 2100MHz, Plusa generalnie na 2100MHz i mają pozwolenia na 900MHz.
usagi pisze:Czy Cyfrowy Polsat faktycznie oferuje HSPA+
Tak, w zależności od lokalizacji na 850MHz albo 900MHz.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: Patryk »

usagi pisze:Jak właściwie działa HSPA+?
To nic innego jak dodanie do downlinku HSPA obsługi modulacji o wyższej wartościowości (64QAM, w HSPA stosuje się modulację 16QAM), co umożliwia zwiększenie (w dobrych warunkach propagacyjnych) przepływności interfejsu radiowego.

Jeszcze mogą dojść do tego ulepszenia w sieci szkieletowej operatora (zmniejszające o ok.połowę ping), ale z nich korzysta tylko Aero2 i Sferia.
szalony
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 425
Rejestracja: 2006-04-02, 22:09
Lokalizacja: Aleksandrow L.

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: szalony »

U mnie na modemie zte od CP mapa hspa+ pokrywa sie z tym co modem pokazuje - bez problemu mam hspa+ tam gdzie granatowy kolor - inna sprawa to osiagane predkosci - w hspa+ 1-3mb/s takze sa czyms normalnym ;)
Noreck
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2006-11-02, 10:55
Lokalizacja: okolyce Stolycy

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: Noreck »

Nie rozumiem całej tej zajary dot. hspa+ Już gdzieś tam padło info, że plus oferuje juz 42 Mb/s i tłum emocjonuje się czy pójdzie im teraz 21 Mb/s (bo chwilowo nie ma szybszych modemów). Wystarczy spojrzeć na prędkości radiolinii jakie dochodzą do nodeB. To czysta kpina ze strony operatorów. Mają nas wszystkich za durniów, którzy rzucą się na nowe modemy aby mieć superszybkiego neta. Wg mnie to do jednego nodeB powinna dochodzić "rura" o mocy minimum 200 mb/s by można było korzystać z prędkością zbliżoną do tego co oferuje hspa+. Ale jeśli radiolinia wyciska 16 - 32 Mb/s to nie ma się co dziwić że chociaż program pokazuje tryb połaczenia hspa+ ale prędkość oscyluje wokół 3 Mb/s jak pisze kolega powyżej. Sam jestem zmuszony korzystać z iplusa bo mieszkam 10 kilometrów od Warszawy i tutaj nie ma neta stacjonarnego. Nie narzekam, bo iplus smiga średnio wokół 5 Mb/s, ale jak tylko plus upublicznił mapę zasięgu hspa+ to przy okazji zabrałem laptopa aby przekonać się w stolicy jak to lata. No i powiem Wam, że największa prędkość jaką uzyskałem to 6 Mb/s (okolica ulicy grójeckiej i korotyńskiego). W innych miejscach rzeczywiście było 1-3 Mb/s. Szkoda gadać. Gdybym tylko miał neostradę lub cosik z kablówki to od razu wywalam przez okno modem mobilny.
marcinnoga75
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2010-07-07, 05:12
Lokalizacja: Radom

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: marcinnoga75 »

Patryk pisze:Jeszcze mogą dojść do tego ulepszenia w sieci szkieletowej operatora (zmniejszające o ok.połowę ping), ale z nich korzysta tylko Aero2 i Sferia.
Nowa organizacja toru radiowego w HSPA+ pozwoliła zmniejszyć PING do ok.40ms.
Zmniejszenie pingu jest niezbędne do wprowadzenie w HSPA REV.8 "CS over HSPA" czyli rozmowy głosowe przez IP. Czyli upcha się 16-128 klientów głosowych na jednym kanale HS-DSCH i krótkimi paczkami będą się komunikować z NodeB.
Co kończy dowód, że koło jest okrągłe i że ta organizacja toru radiowego jest niczym innym jak TimeSlot w GSM.

www2.rohde-schwarz.com/file/Po_HSPAplus_unf_en.pdf

---
oj szok czytam www2.rohde-schwarz.com/file/1MA121_02E.pdf ,strona 41: Table 25: że w UE cat.20 (10mhz) 4592kbps się tabelka zaczyna, a jeszcze niedawno mój: Merlin U740 potrzebował CQI=15, aby poprawnie zdekodować 5 warst kodowych QPSK i wyciągał z klasy 1.8, realnie 1.2mbps.

---
Circular Polarization MIMO !!!
galayaa.com/EUCAP/data/1842605.pdf - A ja marzyłem o oknach z polaryzatorem w dużym pokoju, ale muszę sobie odpuścić bo mi wytną jeden strumień z MIMO - haha!
Schemat sieciowy: iPLUS75_LTE + Huawei E398+D100 + ASUS WL-700gE + Gigaset A580IP; Huawei E173-u2 + SimData; ...
szwed11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2007-07-30, 20:51

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: szwed11 »

Nastąpiła aktualizacja mapki HSPA+ Plusa. Są nowe miejscowości -głównie nadmorskie
marcinnoga75
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2010-07-07, 05:12
Lokalizacja: Radom

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: marcinnoga75 »

szwed11 pisze:Nastąpiła aktualizacja mapki HSPA+ Plusa. Są nowe miejscowości -głównie nadmorskie
Wyjątkowo mnie to niezmiernie cieszy, ale żeby to jeszcze dało się wyciągnąć tyle!!!

Wracają z wakacji.sk specjalnie zatrzymałem się w Krakowie na ulicy Opolskiej,
aby sprawdzić HSPA+ Plusa. I Plus ma u mnie minusa!

Niby speedtest pokazał 8.09 mbps i ping mniejszy niż 80ms, więc wskazuje, że to stacja HSPA+ ale MDMA 7028kbps PEEK (bardziej ufam realnemu transferowi niż cyferką aplikacji, która często zawodzi!).
Ale PLUS rozbawił mnie dając UP tylko 1024kbps i to skandal !!!, normalnie katastrofa.

GoogleMAPS - KR,Opolska
MAPA PLUS HSPA+ - KR,Opolska
SPEEDTEST i MDPA - KR,Opolska

PS. MDMA nie poprawnie odczytuję tę wartość: 5617.024. Kombinuję co to jest naprawdę 245617? czy 2^15-5617?. Jeżeli zna ktoś odpowiedź lub wskazówkę rozwiązania tego błędnego odczytu będę wdzięczny.
Schemat sieciowy: iPLUS75_LTE + Huawei E398+D100 + ASUS WL-700gE + Gigaset A580IP; Huawei E173-u2 + SimData; ...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: ja.michal »

Dla mnie to zwykłe HSPA 14.4 a nie HSPA+ u Plusa. Też sprawdzałem w kilku miejscach w Warszawie. Najlepiej pod siedzibą Polkomtela mi wyszło bo ponad 9Mb/s.

[ Dodano: 2010-08-24, 00:01 ]
Ha! Widzę, że u mnie na mapce też pojawiło się niby HSPA+. Zaraz zobaczymy jakie osiągi.

[ Dodano: 2010-08-24, 00:05 ]
No niestety 6.5/1.0. Nie łapię tej stacji z rzekomym HSPA+ bo mam bliżej node B z 7.2.
A upload wszędzie jak przycięty do 1.0 (i pewnie jest). Raz złapałem coś szybciej i szło koło 2.0.
marcinnoga75
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2010-07-07, 05:12
Lokalizacja: Radom

Re: Wykaz dzialajacych lokalizacji Hspa+ naszych operatorow

Post autor: marcinnoga75 »

ja.michal pisze:A upload wszędzie jak przycięty do 1.0 (i pewnie jest)
Umnie dalej profil sieciowy 2048UP - Radom, Żeromskiego 116 (CID:4712X)

http://www.speedtest.net/rank/1299304934.png

[ Komentarz dodany przez: krystianb: 2010-08-24, 10:10 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=262799#262799">Zamiana obrazka na link.</a>
Ostatnio zmieniony 2010-08-24, 09:10 przez marcinnoga75, łącznie zmieniany 1 raz.
Schemat sieciowy: iPLUS75_LTE + Huawei E398+D100 + ASUS WL-700gE + Gigaset A580IP; Huawei E173-u2 + SimData; ...
ODPOWIEDZ