HSPA+ Cyfrowy Polsat i Iplus

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
cwany
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2008-01-01, 00:24
Lokalizacja: okolice Częstochowy

HSPA+ Cyfrowy Polsat i Iplus

Post autor: cwany »

Na jakich częstotliwościach nadają obecnie ci operatorzy w technologii HSPA+. No i czy ktoś orientuje się na jaką odległość maksymalną od nadajnika da się złapać w miarę stabilny sygnał biorąc pod uwagę widoczność optyczną i jej brak miedzy odbiorcą końcowym i nadajnikiem. Może ktoś już korzysta z tej technologii - w jakiej odległości jest od nadajnika, z antena zewnętrzną czy bez, czy warunki pogodowe zmieniają siłę zasięgu, itp.? Niech ktoś opisze swoje doświadczenia jeśli może... :)
transm
### BAN ###
Posty: 63
Rejestracja: 2010-01-26, 21:01
Lokalizacja: łowicz

Re: HSPA+ Cyfrowy Polsat i Iplus

Post autor: transm »

iplus umts 2100mhz

sferia umts 850mhz sierra 306 hspa+

aero2 900mhz sierra 307 hspa+
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: HSPA+ Cyfrowy Polsat i Iplus

Post autor: Procio »

cwany pisze:No i czy ktoś orientuje się na jaką odległość maksymalną od nadajnika da się złapać w miarę stabilny sygnał
Wyczytałem gdzieś jak w CP mówili, że zasięg łapie się nad z 20km od nadajnika :zdziwko: Oczywiście mi się nie chce w to wierzyć, no chyba że zakupiłbyś nie wiadomo jaką super antenę, no to może wtedy :cfaniak:
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
sp6huk
Guru bezprzewodowy
Posty: 4140
Rejestracja: 2009-01-13, 20:05
Lokalizacja: Świdwin

Re: HSPA+ Cyfrowy Polsat i Iplus

Post autor: sp6huk »

A mi się wydaje, że z odleglości ~20km, jeżeli chodzi o ~900 MHz, bez problemu da radę mieć sygnał z anteną zewnętrzną, tylko może być problem z połączeniem, z siecią.
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: HSPA+ Cyfrowy Polsat i Iplus

Post autor: Procio »

sp6huk pisze:tylko może być problem z połączeniem, z siecią.
To prawie na jedno wychodzi :P Czy się łapie sygnał i nie da połączyć czy się nie łapie ;) Może i dałoby radę złapać i się połączyć z anteną, jeżeli na drodze nie byłoby żadnych przeszkód i teren całkowicie równy.
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: HSPA+ Cyfrowy Polsat i Iplus

Post autor: krystianb »

Procio pisze:To prawie na jedno wychodzi
Bzdury gadasz, jak nie wiesz o co chodzi. Fale radiowe maja swoją prędkość w próżni równą c w powietrzu trochę wolniej. Niemożliwość połączenia tutaj to zbyt duże opóźnienie sygnału wysyłanego do wracającego. W umtsie akceptowalny poziom opóźnień operatorzy mogą ustawiać w ten sposób regulując maksymalna odległość użytkownika od NodeB.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: HSPA+ Cyfrowy Polsat i Iplus

Post autor: krystianb »

Tadeusz pisze:No, zasadniczo tym, co napisałeś, tylko potwierdziłeś, to co wcześniej napisał "Procio".
Procio pisał o tym czy sygnał dociera czy nie. Ja pisałem o ograniczeniach czas/odległość, a one muszą być, bo inaczej to by się z sieci zrobiła jedna wielka uryna (choć oprócz tego stosowane jest jeszcze nachylenie sektorów żeby za daleko nie siały) A co do czasów, to w gsm (z racji podziałów czasowych) zasięg jest dokładnie ustalony max 32km z jakimś kawałkiem i ani metra więcej, przy większej odległości sygnał powrotny nie mieści się w ramkę czasową i bye bye nie ma połączenia.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: HSPA+ Cyfrowy Polsat i Iplus

Post autor: Patryk »

krystianb pisze:zasięg jest dokładnie ustalony max 32km z jakimś kawałkiem i ani metra więcej
35 km z kawałkiem ;)

[ Dodano: 2010-01-30, 19:21 ]
Tadeusz pisze:Nie wiem, czy te ułamki milisekund naprawdę mogą mieć znaczenie?
Np.w GSM timeslot trwa 0,577 ms,więc i ułamki milisekund mają znaczenie.
W UMTS są to jeszcze krótsze czasy - tam też mamy do czynienia z pewną formą podziału czsowego,tyle,że nie w warstwie danych.
ODPOWIEDZ