VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
czapka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-12-04, 12:20
Lokalizacja: przybyłeś?

VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: czapka »

Witam.

1. Mam konto actio.pl i aplikację x-lite 3.0 na Windows XP. Zaporę wyłączyłem. Dzwonić mogę z kom na telefony, ale do mnie się nie da... dlaczego? Nie da się dzwonić do mnie na komputer, ani z telefonu, ani z innego komputera. Mój ISP to Netia.

2. Na jednym z komputerów mam dostęp do sieci przez usługę internetową operatora sieci komórkowej PLAY. Dzwonić się da, ale żadnej ze stron nie słychać. Czy PLAY blokuje jakieś porty, które to zakłócają? Jakie porty powinny być nieblokowane do działania telefonii SIP na komputerze (też operator Actio.pl)?

W sieci znalazłem taki tekst:
Standardowo Actio używa portu TCP/UDP 5060, oraz 9000 (oraz klikunastu wyższych, każda rozmowa wymaga dwóch portów). Porty używane przez Actio można zmienić w konfiguracji programu. Do poprawnego działania usługi wymagana jest możliwość wykonywania połączeń na tych portach.
Link do artykułu: http://www.konnekt.info/page/search/res ... actio.html
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: krystianb »

Play blokuje wszystkie porty wchodzące, z zewnątrz nie da się nawiązać połączenia z kompem.
A netia z tego co wiem też bardzo nie lubi się z voipem i chyba porty od voipu blokują...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
czapka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-12-04, 12:20
Lokalizacja: przybyłeś?

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: czapka »

Czyli sugerujesz, że w obydwu przypadkach nie rozwiążę problemu?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: Patryk »

Czyli sugerujesz, że w obydwu przypadkach nie rozwiążę problemu?
Niestety nie.
Trzeba operatora zmienić... :(

[ Dodano: 2010-04-26, 12:28 ]
czapka pisze:Jakie porty powinny być nieblokowane do działania telefonii SIP na komputerze
Standardowo tcp/udp 5060 i najlepiej wszystko w przedziale 10000:20000 udp.
czapka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-12-04, 12:20
Lokalizacja: przybyłeś?

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: czapka »

Żadne przekierowania portów itp. nic nie da? Z PLAYem jestem uwiązany ... A jest jakiś DOBRY program pod Windowsa aby móc sprawdzić, które porty są otwarte, a jakie blokuje? Próbowałem dwoma programami, których nazw teraz nie pamiętam i wskazywały na inne porty..
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: Patryk »

W Playu cały ruch inicjowany z Internetu jest blokowany.
czapka
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2009-12-04, 12:20
Lokalizacja: przybyłeś?

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: czapka »

Patryk pisze:W Playu cały ruch inicjowany z Internetu jest blokowany.
Co do PLAY to dodzwonić się można, ale nie słychać w ogóle rozmówcy, gdyby port był zablokowany to tak może się dziać jak mniemam. Z kolei na przykład Skype działa bez problemu.

No i mimo wszystko chciałbym zobaczyć jakimś skanerem, które porty mam poblokowane, a które nie. Poleci ktoś coś godnego uwagi?
Speedstar
Stały użytkownik forum
Posty: 83
Rejestracja: 2009-10-17, 07:30
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: Speedstar »

Moze Axence NetTools http://content.techrepublic.com.com/234 ... nt;leftCol
marcinnoga75
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2010-07-07, 05:12
Lokalizacja: Radom

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: marcinnoga75 »

Patryk pisze:W Playu cały ruch inicjowany z Internetu jest blokowany.
Fakt, ale ciekawe jest to, że Telefon VOIP sprzętowy SIEMENS 580IP za ~200pln daje sobie bez problemu radę, chodź jakość dźwięku jest tak, jak samego PLAYa, ale działa na tak na "4" (tzn. ostatnio miesiąc temu sprawdzałem).

PS. No i szok jak się zadzwoni HDVOICE, to dźwięk jest taki (dziwny jak na telefon) jakby rozmówca by speakerem z radia. No i wszystkie te polskie "ś, ź, ć,...." szeleszczą w ucho.
W PLAY HD VOICE się nie wyrabia, jakoś źle grupuje pakiety, bitstream niby ma wystarczający, tylko ramki nie dochodzą odpowiednio w swoim czasie. A to prosty kodek bez "Coding rate" wiec braki sub-bandu dźwięku, czkawka a nawet przerwy w eterze.
Schemat sieciowy: iPLUS75_LTE + Huawei E398+D100 + ASUS WL-700gE + Gigaset A580IP; Huawei E173-u2 + SimData; ...
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: jarek999 »

Jak chcemy korzystać z voip-a na 3,5G to musimy zaopatrzyć się w router który obsłuży modem gsm np. Asus WL-500 v1.v2,RT-16N +alternatywy Open-Wrt, Oleg, Tomato DUAL-WAN lub TP-MR-3420,3220, 1043 + Open-Wrt a do tego bramka lub telefon IP przekierowane ww porty , z oryginałów to mogę polecić modem-router Huawei B260 :ok:
jareq
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: wojteks »

jarek999 pisze: do tego bramka lub telefon IP przekierowane ww porty
Dodam jeszcze że trzeba mieć zewnętrze IP (jeżeli sieć to umożliwia to dodatkowo płatna usługa)
Nie pomagam na PW!
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: jarek999 »

Dodam jeszcze że trzeba mieć zewnętrze IP
To jest trochę bardziej zagmatwane-IP jest zewnętrzne tylko że blokowane przez serwer proxy operatora, ale mimo tego telefonia VOIP powinna nam poprawnie działać-musimy tylko ustawić krótki czas między logowaniem się bramki-telefonu IP na serwerze SIP np. 60s i dodatkowo użyć do wsparcia komunikacji stun serwer.Prawidłowe działanie tej usługi na 3,5G zależy również od serwera SIP-testowałem kilku operatorów i dobrze sobie radzi np. Halo-net. Usługę zewnętrznego IP świadczy Plus: 5zł-dynamiczne, 15zł-statyczne :)
jareq
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: adamos22 »

Patryk pisze:W Playu cały ruch inicjowany z Internetu jest blokowany.
Czyli, że VoIP w Play nie działa ? Aż nie mogę uwierzyć.
Sprawdziłem przed chwilą na Orange Free na kartę z Actio i działa bez problemu, można dzwonić, odbierać, rozmawiać i słychać obie strony, bez zewnętrznego IP, oczywiście z serwerem STUN.
Jeżeli Play miałby blokować SIP (w jakikolwiek sposób), to chyba warto to zgłosić do UKE, bo przecież nie ma nic o tym w regulaminie, oficjalnie nic też na stronie o tym nie piszą.
Jak będę miał okazję, to sam przetestuję, a jak nie będzie działać to zarejestruje kartę i zrobię zgłoszenie do Play, ew. gdzieś dalej.
A Skype też nie działa w Play ? Dawno już nie korzystałem z Play na dłuższą metę i nie pamiętam, ale dałbym sobie palec uciąć że działał.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: VoIP - nie mogę odbierać połączeń

Post autor: jarek999 »

Jeżeli Play miałby blokować SIP (w jakikolwiek sposób), to chyba warto to zgłosić do UKE
Nic takiego nie jest blokowane u żadnego operatora, serwer proxy Operatora blokuje ruch przychodzący o ile nie zostanie taki zainicjowany-wywołany z przeciwnej strony-użytkownika, ale jak bramka-tel. IP nawiązuje połączenie z serwerem SIP to taki ruch jest automatycznie otwierany, a do tego właśnie służy krótki czas rejestracji i wsparcie STUN serwera :)
jareq
ODPOWIEDZ