115200 bps, n6230i i Blueutooth - Problem rozwiazany

Kwestie techniczne, konfiguracja telefonów do współpracy z internetem, rozwiązywanie problemów z tym związanych... itp.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wonski
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2006-04-13, 15:34
Lokalizacja: Lublin

115200 bps, n6230i i Blueutooth - Problem rozwiazany

Post autor: wonski »

Witam!!
Smigajac sobie po forum zauwazylem iz jest duzo postow osob ktore maja problem z szybkoscia polaczenia przez Bluetooth, telefonu n6230i. Wczoraj bawilem sie w ten sposob tym telefonem w sieci orange i udalo mi sie ustwaic go tak aby osiagnac polaczenie rzedu 180 kB/s czyli ok 20 KB/s. Opisze wszystko krok po kroku. Dodam tylko iz system operacyjny to win xp home sp2.

1) wyciagnij adapter BT z portu USB, odinstaluj wszystko zwiazane z telefonem, bluetoothem, po prostu wszystko

2) po deinstalacji wloz adapter do portu, NIE KORZYSTAJ Z ZADNEGO OPROGRAMOWANIA DOSTARCZONEGO DO ADAPTERA!!, pozwol windowsowi zainstalowac wszystko (zreszta nie powinien raczej o nic pytac)

3) sparuj telefon z kompem uzywajac hasla (np. 1111), wazne jest aby wpisac to samo haslo na kompie i na telefonie

4) nokia powinna zainstalowac sie na 3 portach COM. Wazne zeby zainstalowala sie opcja modemu. Mozemy to sprawdzic START => PANEL STEROWANIA => Urządzenia Bluetooth i tam wybrac nokie i kliknac na przycisk Wlasciwosci, nastepnie wybrac zakladke Usługi. Wazne jest aby byla zaznaczona pierwsza z nich czyli Dial-Up Networking (DUN).

5) Teraz sciagamy orginalny sterownik do modemu ze strony http://europe.nokia.com/nokia/0,,72266,00.html (plik zajmuje raptem 6.5KB) chodzi o ostatni plik czyli "Modem driver for Microsoft Bluetooth Users". Aktualizujemy sterownik Windowsowy nowo sciagnietym sterownikiem (WAZNE: przygladaj sie telefonowi w tym czasie gdyz moze on pytac czy zezwolic na polaczenie z naszym kompem)

6) Gdy juz wszystko poinstalowalismy trzeba poustawiac szybkosci portow, modemow itd:

a. w menadzerze urzadzen => porty (com i lpt) we wszystkich portach robimy to samo, a mianowicie prawym myszki na poszczegolny port => wlasciwosci => ustawienia portu => i predkosc ustawiamy na maksymalna.

b.w menadzerze urzadzen => modemy =>wybieramy Nokia 6230i Bluetooth => prawy przycisk myszki wlasciwosci => zakladka modem => predkosc portu ustawiamy na najwieksza => zakladka zaawansowane i w polu dodatkowe polecenia inicjujace wpisujemy:
AT+CGDCONT=1,"IP","www.idea.pl" - dla sieci orange
AT+CGDCONT=1,"IP","www.plusgsm.pl" - dla sieci plus
AT+CGDCONT=1,"IP","erainternet" - dla sieci era

7) tworzymy nowe polaczenia dial up Panel Sterowania => Połączenia Sieciowe, potem po lewej stronie klikamy na przycisk "Utwórz nowe połączenie", klikamy 2 razy przycisk "dalej", potem wybieramy srodkowa opcje czyli konfiguruj moje polaczenie recznie, nastepnie naciskamy przycisk "dalej" 2 razy, wybieramy do polaczenia nasza nokie 6230i, klikamy dalej, pole "Nazwa usługodawcy internetowego" pozostawiamy puste, klikamy dalej, wpisujemy numer *99***1#, potem klikamy "dalej" do konca, najlepiej jezeli pola z nazwa urzytkownika i haslem pozostana puste. Mozemy po drodze zaznaczyc aby stworzono nam skrot do polaczenia na pulpicie.

8) potem klikamy na nowo stowrzony skrot na pulpicie, wyskoczy nam okienko do laczenia sie. Klikamy na właściwości, następnie wybieramy na gorze Nokie 6230i i klikamy na przycisk "konfiguruj" wyskoczy nam okienko gdzie ustwiamy sobie najwieksza predkosc polaczenia. Reszta opcji powinna tam byc odznaczona. Potem zamykamy te okienka i klikamy na przycisk polacz. Waznym jest aby potwierdzic na telefonie chec polaczenia z kompem, w momencie gdy komputer sie laczy z netem.

To by było chyba na tyle. Jezeli ktos mialby jakies problemy to prosze pisac na PW. Ustawienia te sa dosc uniwersalne, mianowicie mi udalo sie polaczyc w ten sposob za pomoca telefonu Siemens S55 (Plus GSM), Nokia 6600(Plus GSM) i k700i(ERA), wszystkie na zwyklych windowsowych sterownikach. Predkosci oczywisce byly mniejsze niz w przypadku 6230i.

pozdrawiam
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: 115200 bps, n6230i i Blueutooth - Problem rozwiazany

Post autor: Szadzik »

Nie wiem skąd mniemanie, że to jest rozwiązanie - te 11500 to tylko taki problem na niby, dla tych, co sądzą, że prędkość internetu to prędkość pokazywana w trayu jak sie najedzie na oznaczenie działającego połączenia. Nie ma jednak nic wspólnego z połączeniem.

Stosując się do Twojej rady, uzyskamy tylko tyle, że najeżdżając na te dwa komputerki w trayu, będzie się większa wartość pokazywała. Niestety, nie ma ona nic wspólnego z połączeniem internetowym.

Ponadto, Twoja rada nie zdziała u tych, co korzystają z jakiegokolwiek systemu operacyjnego innego niż XP.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
wonski
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2006-04-13, 15:34
Lokalizacja: Lublin

Re: 115200 bps, n6230i i Blueutooth - Problem rozwiazany

Post autor: wonski »

Mylisz sie Szadzik gdzyz jezeli korzystasz z BT i n6230i na zwyklych windowsowych sterach to maksymalna predkosc jaka mozesz ustawic dla modemu to 115200 bps i wiecej nie wyciagniesz na wszelkich miernikach, testach itd itd. bedziesz mial transfer maksymalny 13-14 kB. Jezeli natomiast zainstalujesz sobie sterownik "nokiowy" to mozesz ustawic predkosc wieksza niz 115200 bps i wtedy mamy transfery rzedu 20 KB(pod warunkiem ze jestesmy w zasiegu EDGE). Sprawdzilem to na swoim komputerze, dlatego wiem co pisze a problem z granica polaczenia 115200 przez BT pojawial sie na tym forum juz kilkukrotnie np:

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=2417
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=1876

Jedyne co ludzie pisali to zeby dac sobie spokój z BT i kupic sobie kabel. Według mnie to co napisalem jest chociaz punktem zaczepienia do walki z kablami. Przeciez nazwa tego forum to "Forum bez kabli" :wink: :)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez wonski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: 115200 bps, n6230i i Blueutooth - Problem rozwiazany

Post autor: Enzo »

A u mnie jest tak:
Win 2000 + SP3,
N6630 + bluetooth Toshiba (sterowniki Toshiba),
prędkość pokazywana przy tych dwóch telewizorkach w trayu 115,2 Kbps,
modem zainstalowany jako "modem standardowy 33600 bps.
A wszystko to działa z prędkością 370 - 380 kb/s (Netmeter).
Rozumiem że według kolegi Wonskiego, nie powinno tak działać?
iPlus+E61i=FUN
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: 115200 bps, n6230i i Blueutooth - Problem rozwiazany

Post autor: seboo »

Ja tez nie widze korelacji miedzy szybkoscia portu a predkoscia polaczenia - i w motoroli v980 i w nokii - ustawialem dla kabelka od 115200 do 460000 i nic - zadnych zmian transferu - tak samo dla bluetooth - zainstalowalem bluesoleil - wsadzilem kluczyk i mam maksymalne polaczenie - oczywiscie co system i telefon to inna sprawa - ale ja na 2 telefonach mialem przewidywalne efekty
Awatar użytkownika
wonski
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2006-04-13, 15:34
Lokalizacja: Lublin

Re: 115200 bps, n6230i i Blueutooth - Problem rozwiazany

Post autor: wonski »

Napisalem iz u mnie nie chcialo za zadne skarby pojsc szybciej na ustawieniach modemu na 115200. Jezeli Enzo Tobie dziala wszystko jak nalezy to mysle iz powinienes sie cieszyc z szybkiego netu, a nie miec do mnie pretensje ze ci dziala :P

Celem napisania mojego postu byla pomoc ludziom ktorzy mieli problem taki jak ja z predkoscia polaczenia BT. Opisalem dokladnie krok po kroku jak sobie z tym poradzic (jezeli ktos oprocz mnie mial taki problem!) a teraz dostaje fale krytyki :( coz takie zycie
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

Re: 115200 bps, n6230i i Blueutooth - Problem rozwiazany

Post autor: seboo »

Akurat celem potwierdzenia przeze mnie tezy o braku zaleznosci miedzy wybrana szybkoscia a transferem nie byla zadna fala krytyki - poprostu chcialem uwrazliwic ludzi ze nawet stosujac sie do Twojego sposobu - niekoniecznie musza spodziewac sie poprawy transferow - ja na poczatku tez myslalem ze zwariowal mi system - krecilem ta wajcha od szybkosci i nic - poprostu plus padal - tak wiec nie liczmy na cudowce uzdrowienie - ale za sam tak kompleksowy i dlugi opis ktory mi mi wiele wyjasnil - dziekuje
ODPOWIEDZ