zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Pozostałe kwestie techniczne (sprzętowe i programowe) dotyczące internetu radiowego - np. konfiguracja firewalli, antywirusów, przeglądarek internetowych.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gumm8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-12, 17:15
Lokalizacja: warszawa

zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: gumm8 »

WEP 64/128-bit, 802.1x, WPA, WPA2

witajcie

wkrotce dostane router wifi od operatora i pytanie czy jest sens bawic sie w wifi bo z tego co widze na youtubie sa filmiki jak zlamac wpa / wpa 2.
Ok moge wlaczyc wpa 2, dodac filtrowanie mac ale to niewiele utrudni zadanie wlamywaczowi, zablokowanie rozglaszania ssid tez niewiele pomoze.
Pytanie poczatkujacego:
1 czy zmiana kasla co 2-3 dni utrudni zycie wlamywaczowi czy tylko bedzie go co te 2-3 dni odcinac od netu.
2 ile trwa zlamanie zabezpieczen - bo jak 5 minut to nie ma sensu w ogole klucza zmieniac
3 jakies porady?

router obsluguje WEP 64/128-bit, 802.1x, WPA, WPA2
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: krystianb »

gumm8 pisze:youtubie sa filmiki jak zlamac wpa / wpa 2.
:rotfl: Te szyfrowania można złamać tylko jak zna się hasło, ewentualnie ktoś nie ma pojęcia co to jest siła hasła.
A na YT zapewne można znaleźć film jak zrobić wszystko, ale w czym on pomoże :rotfl:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
gumm8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-12, 17:15
Lokalizacja: warszawa

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: gumm8 »

z tego co na yt widac dosc szybko mu to zajmuje i hasla nie zna bo po to sie wlamuje, a wlasciwie nie wlamuje a zdobywa haslo
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: krystianb »

A jakie jest to hasło które łamie?

[ Dodano: 2010-06-12, 19:21 ]
Zaktualizowałem odrobinę moją widzę na ten temat i raczej nic się nie zmieniło. Dalej jedyny sposób na atak na wpa to słownik, wystarczy zrobić bezsensowną kombinację znaków i z ataku nici. No chyba że ktoś ma chęć poświęcić parę lat na metodę bruteforce, albo dysponuje tzw super komputerem (jakieś kilka tysięcy procesorów itd)
Podobno jakiś japoniec dobrał się do wpa tkip, ale jakoś potwierdzeń nie widać. Dla bezpieczeństawa można zmienić na wpa(2) aes no i oczywiście mocne hasło koniecznie nie słownikowe.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: Jo_gurt »

Wszystko to ataki słownikowe. Nic specjalnego.
gumm8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2010-06-12, 17:15
Lokalizacja: warszawa

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: gumm8 »

ok, dzieki za odpowiedzi
w takim razie nie rozumiem tych filmikow na youtubie ;)

haslo to wiadomo ze maksymalna dlugosc i masa znakow specjalnych ale nie dla kazdego to oczywiste ;)
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: zDaleKi »

Ustaw WPA2/AES i dobre haslo i spij spokojnie jeszcze przez pare/parenascie lat ;)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 494
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: alias »

Nic z tego, żadne spokojne parę lat a tylko kilka chwil. Kto był na tegorocznym CONFidence 2010 mógł się naocznie przekonać jak w kilka chwil włamać się do sieci WiFi nawet z WPA2/AES. I nie chodziło to bynajmniej o łamanie szyfru czy zgadywanie hasła a o wady projektowe chipsetów z których zbudowane jest 95% wszystkich AP. Skutecznie oparł się atakowi jedynie jeden z modeli AP od Cisco, cała reszta poległa.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: Jaco »

alias pisze:to był na tegorocznym CONFidence 2010 mógł się naocznie przekonać jak w kilka chwil włamać się do sieci WiFi nawet z WPA2/AES.
Czy ty myślisz że ktoś z twojego podwórka wie jak to zrobić? Bez przesady. Nikt nie będzie sobie zadawał aż tyle trudu aby włamać się do twojej sieci i korzystać z niej.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: krystianb »

alias pisze:I nie chodziło to bynajmniej o łamanie szyfru czy zgadywanie hasła a o wady projektowe chipsetów z których zbudowane jest 95% wszystkich AP.
No ale chyba mieli do nich fizyczny dostęp :rotfl:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
alias
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 494
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: alias »

krystianb pisze:No ale chyba mieli do nich fizyczny dostęp :rotfl:
Nie, włamanie było realizowane bez fizycznego dostępu - wyłącznie drogą radiową.

[ Dodano: 2010-06-13, 00:31 ]
Jaco pisze:Czy ty myślisz że ktoś z twojego podwórka wie jak to zrobić? Bez przesady. Nikt nie będzie sobie zadawał aż tyle trudu aby włamać się do twojej sieci i korzystać z niej.
Oczywiście że nie, poruszam ten problem z innego powodu. Wszyscy byliśmy do niedawana pewni że stosując WPA2 z AES możemy spać spokojnie że nikt się do nas nie włamie lub nie przechwyci transmitowanych przez nas danych, a okazało się że siła tego szyfrowania nie ma znaczenia bo lukę znaleziono zupełnie w innym miejscu całej tej technologi. Jasne że dziś nikt z mojego podwórka tego nie zrobi ale kto wie co będzie za rok? Kto zaręczy mi że wtedy byle gówniarz nie przechwyci moich danych?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: Jo_gurt »

alias, masz jakiegoś linka?
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: zDaleKi »

alias pisze:Kto był na tegorocznym CONFidence 2010 mógł się naocznie przekonać jak w kilka chwil włamać się do sieci WiFi nawet z WPA2/AES. [...] Skutecznie oparł się atakowi jedynie jeden z modeli AP od Cisco, cała reszta poległa.
Pytanie tylko ile kosztuje sprzęt do tego??
alias pisze:Jasne że dziś nikt z mojego podwórka tego nie zrobi ale kto wie co będzie za rok?
Może i masz rację. Ale na dzień dzisiejszy jednak możemy w domu spać spokojnie.
Jo_gurt pisze:alias, masz jakiegoś linka?
Ja też proszę. :]
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: zabezpieczenie wifi - kilka pytan

Post autor: Jaco »

alias pisze:Jasne że dziś nikt z mojego podwórka tego nie zrobi ale kto wie co będzie za rok?
Ja nie muszę się tego obawiać bo jak już napisał BliSki,
BliSki pisze:Pytanie tylko ile kosztuje sprzęt do tego??
W mojej miejscowości jest dostęp drogą radiową poprzez protokół PPPoE. Jak masz chęć to zapraszam i może złamiesz moje hasło i nazwę użytkownika. :cwaniak:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Jaco, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ