Huawei E122 dla systemów Linux

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DUG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-12-23, 19:37
Lokalizacja: Gorlice

Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: DUG »

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie azhag (kolega z mojego forum).
A stało się to tak: azhag został bez netu. Kilka pytań na forum, koledzy doradzili E122 - m.in. z uwagi na najmniejszą awaryjność.
Ponieważ obaj pracujemy na Debianie, zaczęliśmy kombinować jak uruchomić, a potem korzystać bezproblemowo.
A ja... ;) miałem i mam net z kabla, a awaryjnie na wyjazdy korzystałem ze starego telefonu i połączeń GPRS, bo na to tylko ten telefon pozwalał.
Cena nieduża, więc też zakupiłem - mam i się cieszę.
Opracowanie jest praktycznie całościowe, być może będą jeszcze jakieś szczegóły i szlify.
Z Waszej strony - gdyby ktoś zobaczył jakiegoś babola :P to bardzo proszę o kontakt w celu poprawy.
...
Do użytkowników innych systemów niż Debian - jeśli w Waszych repozytoriach nie ma pakietów wymienionych jako wymagane - nic nie stoi na przeszkodzie aby ściągnąć źródła z repo Debiana i sobie skompilować.
...
Zwraca jeszcze uwagę na link w artykule, przekierowujący do arta azhaga o statystykach wykorzystania łącza.
Pozdrawiam :)

Huawei E122 - instalacja i obsługa
Sigma
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-29, 08:11
Lokalizacja: Toruń

Re: Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: Sigma »

A czasami ten modem (podobnie jak pozostałe Huwaweie) nie pracuje out-of-the-box z NetworkManagerem w wersji 7?
Bo jeśli tak to użytkownicy Gnome muszą jedynie wpiąć go w port USB i voila!
Wiem, że e220 działa w ten sposób z NM7 :)
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: ra-v »

Sigma pisze:Wiem, że e220 działa w ten sposób z NM7
A co to za wersja :)? Bo ja mam taką

Kod: Zaznacz cały

GNU nm (GNU Binutils; openSUSE 11.3) 2.20.0.20100122-6
Ale i tak tzreba było coś pogrzebać przy konfiguracji usb_modeswitch (1 znak), naprowadziły mnie na to dzienniki systemowe (opcja w menu, albo /var/log/messages)
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
Cezary
Stały użytkownik forum
Posty: 123
Rejestracja: 2010-11-11, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: Cezary »

NetworkManager nie nm :)
https://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: ra-v »

Network Manager
Installed at: 06.10.2010
Latest build: 16.08.2010
Wersje:
0.8-8.2.1
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
Sigma
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-29, 08:11
Lokalizacja: Toruń

Re: Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: Sigma »

Na Archu używałem 0.8.3-0.20101130. W Ubuntu 10.10 nie mam pojęcia co wpakowali, ale też działa ;)
Co do modeswitcha, to konfiguracja do e220 jest dostarczona przy e 122 (nowszym) możliwe, że trzeba samemu pogrzebać... lub wyłączyć zero cd mode w modemie ;)
Pod Gnome z Network Manager modemy Huawei pojawiają się jako nowe połączenie w aplecie :) Od wersji 0.8 działa nawet pokazywanie siły sygnału.
Jedyny problem z jakim się spotkałem to inicjalizacja modemu z kartą sim z założonym pinem - nie wiem czemu, ale po podłączeniu modemu muszę odpalić jakąkolwiek komendę z terminala i dopiero wtedy pojawia mi się okienko z prośbą o wpisanie pinu...
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: ra-v »

Ja musiałem w usbmodeswitch.conf WYŁĄCZYĆ automatyczne przełaczanie w tryb modemu

Kod: Zaznacz cały

DisableSwitching=1
Czemu? Może NM się tym zajmuje.
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
DUG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-12-23, 19:37
Lokalizacja: Gorlice

Re: Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: DUG »

Jako stary Debianowiec ... NM to zło :D
Jeśli już to wicd
Sigma
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2009-12-29, 08:11
Lokalizacja: Toruń

Re: Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: Sigma »

DUG pisze:Jako stary Debianowiec ... NM to zło :D
Jeśli już to wicd
Tylko wicd nie ma obsługi modemów 3g ;) A cenie sobie w laptopie brak konieczności odpalania innego connection managera gdy podłączam modemik.
DUG
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-12-23, 19:37
Lokalizacja: Gorlice

Re: Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: DUG »

Sigma pisze:...A cenie sobie w laptopie brak konieczności odpalania innego connection managera gdy podłączam modemik.
Powiedz tylko jak doładować konto, sprawdzić siłę sygnału, odebrać sms-a przy pomocy NM??
I jeszcze...
Artykuł dotyczy Debana - stabilnej dystrybucji, która może chodzić latami, a nie Ubuntu, które trzeba co wydanie przeinstalowywać.
Sprawdź ile pakietów pochłonie Twój system instalując NM, tu masz tyle co nic.
To że inne systemy linuxowe mogą korzystać z tego opracowania, to plus a nie minus. Sprawdź ilu użytkowników / ilu użytkownikom udało się połączyć przez NM. Tu masz 100% gwarancji.
No, ale to linux, każdy ma wolność wyboru, każdy ma możliwość skorzystać z tego opisu, który jest pełny i kompleksowy - a dyskredytowanie go przez Ciebie jest nieuczciwe.
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: Huawei E122 dla systemów Linux

Post autor: ra-v »

DUG pisze:Artykuł dotyczy Debana - stabilnej dystrybucji, która może chodzić latami, a nie Ubuntu, które trzeba co wydanie przeinstalowywać.
Ubu też moze chodzić latami. Nikt nie każe ci przeinstalowywać. Ja miałem przykładowo Fedore Core 1 gdy już 8 weszła, czyli przepaść z 3-4 lata. Potem zmieniłem na Fedore 9, bo za dużo musiał bym przekopywać. No i następnie po Fedorze 10 znowu czekałem prawie 4 wersje. Teraz mam openSUSE i pochodzi do końca życia kompa.

Połączyć się można zawsze standardowymi skryptami pppd, chyba na każdym linuxie, który wykryje modem jako modem (usb-serial), a nie tylko jako dysk.
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
ODPOWIEDZ