PLAY a 4G

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marioking
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2008-12-13, 16:11
Lokalizacja: Zagościniec

PLAY a 4G

Post autor: marioking »

Na blogu rzecznika play pojawił się ciekawy topic "Startujemy z siecią 4G dla 80% populacji" co było tematem dzisiejszej konferencji. Niestety po zaprezentowanych fotkach w temacie, niewiele właściwie się wyjaśnia.

Zastanawiam się czy to nie kolejna zagrywka by narobić szumu, w sumie z niczego. Po ostatniej akcji CP z tymi zapisami które miały miejsce prawie 2 miesiące temu jestem coraz bardziej sceptycznych w kwestiach szybkiego bezprzewodowego netu(4G). Szczególnie w PLAY, gdzie dotychczas szybki to on nie był(z tym ograniczeniem do 1Mbit/s). CP może zasięgu super nie ma, ale przynajmniej w ograniczonej strefie mógł się pochwalić jakimiś bardziej imponującymi osiągami.
Ostatnio zmieniony 2011-01-24, 16:10 przez marioking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: PLAY a 4G

Post autor: krystianb »

Wystarczy przeczytać co jest drobnym druczkiem: "Wg prognozy play zaoferuje dostęp do internetu w technologi HSPA+ dla ok 79% populacji Polski na dzień 31.03.2011" I może to być prawdą, bo play odpala stacje HSPA+ 900MHz. Cóż jak widać każdy stosuje swoje nazewnictwo, o LTE ani słowa nie ma.
Aha i nie ma też ani słowa o podniesieniu limitu prędkości na użytkownika.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: PLAY a 4G

Post autor: Maciek764 »

Po co HSPA+ przy takiej marnej prędkości? Dla niższych pingów? Czy może operator ma z tego po prostu korzyści typu mniejsze obciążenie? Wiadomo w ogóle coś o podniesieniu tego limitu?
marioking
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2008-12-13, 16:11
Lokalizacja: Zagościniec

Re: PLAY a 4G

Post autor: marioking »

krystianb pisze:Wystarczy przeczytać co jest drobnym druczkiem: "Wg prognozy play zaoferuje dostęp do internetu w technologi HSPA+ dla ok 79% populacji Polski na dzień 31.03.2011" I może to być prawdą, bo play odpala stacje HSPA+ 900MHz. Cóż jak widać każdy stosuje swoje nazewnictwo, o LTE ani słowa nie ma.
Wyjatkowa watpliwe podejscie w wykonaniu play. Wkoncu lte to takie niepelne 4g, mimo ze juz oficjalnie zgodzono sie je tak nazywac. Ale lte to niejako nastepca hspa+, wiec podciaganie pod 4g hspa+ to wyjatkowo nierzetelne informowanie klienta. W sumie duzo szumo o nic, lepiej sie jednak poludzic oczekiwaniem na CP, bo to rokuje jakis postep.

Chociaż play pewnie wystartuje wczesniej od CP. Wkoncu dla lte ciagle nie zwolniono czestliwosci ktore ciagle trzyma wojsko, wiec poki co nie wiadomo kiedy wystartuje. Za to klamliwe 4g od play nie jest wkoncu ograniczone takimi detalami bo to defacto tradycjny szybsze hdspa, wiec nie ma tu nic nowatorskiego czy przelomowego.
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: PLAY a 4G

Post autor: adamos22 »

Play jak zwykle robi wokół siebie dużo szumu, fajnie że robią sieć HSPA+ na 900MHz, zawsze to większy zasięg szybkiego internetu, to na pewno rodzi duże nadzieje że w dalszej kolejności podepną do tego światłowody i zwiększą prędkość. A to że nazwali go 4G to już ich sprawa, zapewne konkurencja nie raz im to wypomni a przynajmniej mam taką nadzieję.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: PLAY a 4G

Post autor: krystianb »

Maciek764 pisze:Po co HSPA+ przy takiej marnej prędkości?
Teoretycznie większa pojemność sieci, przez co było by więcej z tego z tego obiecanego Mb bo już dawno temu go nie widziałem. Niestety liczba klientów mających modem HSPA+ w play jest bliska 0.

[ Dodano: 2011-01-24, 17:13 ]
marioking pisze:. Wkoncu dla lte ciagle nie zwolniono czestliwosci ktore ciagle trzyma wojsko, wiec poki co nie wiadomo kiedy wystartuje.
Przecież polsat, robi sieć na 1800MHz które od dawna ma wykupione i nikt im tego nie zabierze. Wojsko nie chce się podzielić częstoliwościami, które teraz mieszą się na kanałach TV gdzieś pomiędzy 61-69 (nie wszystkie) no i chyba też 2.6GHz
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
marioking
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2008-12-13, 16:11
Lokalizacja: Zagościniec

Re: PLAY a 4G

Post autor: marioking »

krystianb pisze:Przecież polsat, robi sieć na 1800MHz które od dawna ma wykupione i nikt im tego nie zabierze. Wojsko nie chce się podzielić częstoliwościami, które teraz mieszą się na kanałach TV gdzieś pomiędzy 61-69 (nie wszystkie) no i chyba też 2.6GHz
Az tak w niuansach nie jestem zorientowany, ale niedawno czytałem ze ministerstwo "jakies tam" poleglo w kwesti rozstrzygnięcia odstąpienia przez mon częstotliwości które miały być udostępnione do pierwszego przetargu LTE dla usługodawców. Dla mnie to świadczy ze w takim razie nie ma jeszcze stosownych dostawców którzy mogliby oferować LTE, a przynajmniej nie maja stosownych koncesji.

[ Komentarz dodany przez: krystianb: 2011-01-24, 18:11 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2011-01-24, 18:11 przez marioking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: PLAY a 4G

Post autor: krystianb »

marioking pisze: poleglo w kwesti rozstrzygnięcia odstąpienia przez mon częstotliwości które miały być udostępnione do pierwszego przetargu LTE dla usługodawców.
Jak mam napisać żeby dotarło? Negocjacje dotyczą chyba 2,6 GHz i być może 800MHz. Polsat z 1800MHz może robić co chce.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: PLAY a 4G

Post autor: bomber »

Chodzi głównie o 800. Przetarg na 2,6 mógłby się już odbyć, ale mało kto jest zainteresowany, zasięg stacji 2,6 jest mały w stosunku do kosztów jej postawienia. Przetarg ma być na 800 i 2,6 w komplecie (2,6 nada się w miastach, jako dopełnienie pojemności).
marokrak
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2006-05-16, 11:49
Lokalizacja: Kraków

Re: PLAY a 4G

Post autor: marokrak »

krystianb pisze:
Maciek764 pisze: <font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Teoretycznie większa pojemność sieci, przez co było by więcej z tego z tego obiecanego Mb bo już dawno temu go nie widziałem. Niestety liczba klientów mających modem HSPA+ w play jest bliska 0.
Ale czy przypadkiem przepustowość i tak się nie zwiększy nawet przy zalogowaniu w sieci przez modem HSDPA 7.2?

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2011-01-31, 16:04 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2011-01-31, 16:52 przez marokrak, łącznie zmieniany 1 raz.
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: PLAY a 4G

Post autor: bomber »

marokrak pisze:
Ale czy przypadkiem przepustowość i tak się nie zwiększy nawet przy zalogowaniu w sieci przez modem HSDPA 7.2?
Tak, po warunkiem że inni zalogowani w tym sektorze będą już mieli modemy HSPA+.
marokrak
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2006-05-16, 11:49
Lokalizacja: Kraków

Re: PLAY a 4G

Post autor: marokrak »

bomber pisze: Tak, po warunkiem że inni zalogowani w tym sektorze będą już mieli modemy HSPA+.
Hmm czyli jeśli np Play przyspieszy dzięki HSPA+ (podwyższą limit prędkości w tym standardzie) to posiadacze modemów HSDPA zostaną dalej przy prędkości do 1Mb?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY a 4G

Post autor: ja.michal »

Nie. Jeśli odblokują to system nie będzie rozróżniać HSPA czy HSPA+. Jedynie stare karty sim mogą mieć założony limity na poziomie serwerów.
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: PLAY a 4G

Post autor: bomber »

Tu są poruszanie dwie różne sprawy. Jedną jest ograniczenie Play typu 1Mb/s, które nie wynika z technologi i jest jedynie decyzją biznesową. Swoją drogą nie wiem po co ten limit.
Inna kwestią jest pojemność poszczególnych technologi. HSPA+ ma ją na poziomie 21 Mb/s, tj. że ludzie zalogowani w jednym sektorze mogą TEORETYCZNIE wyciągnąć RAZEM taki transfer. Posiadacze modemów HSPA+ będą korzystać z innych zasobów niedostępnych dla wcześniejszych wersji a co za tym idzie posiadacze starszych modemów być może uzyskają lepsze transfery.
marokrak
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2006-05-16, 11:49
Lokalizacja: Kraków

Re: PLAY a 4G

Post autor: marokrak »

No chyba, że przy okazji wprowadzenia HSPA+ - Play zmieni limit z 1Mb/s do np 2Mb/s :). Przez długi czas mieli najlepszą ofertę jeśli chodzi o cena/limit (pomijając prędkość) ale teraz powoli ich oferta robi się najsłabsza na rynku....
Awatar użytkownika
Cezar1871
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2009-01-24, 18:02
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY a 4G

Post autor: Cezar1871 »

Biorąc pod uwagę przesył to już jest najsłabsza, po co internet parę złoty tańszy skoro nie możesz odtwarzać filmów z YouTube, przeglądać neta w normalny sposób ?. No własnie, ostatnio testowałem wszytkach operatorów w swoim miejscu zamieszkania i powiem tylko że PLAY przy nich to jak żółwik przy torpedzie. Jestem zaskoczony jakie transfery daje konkurencja. Nie wspominając o tym że jako jedyni nie mają tego co już dawno ma konkurencja, czyli nie limitowane ściąganie nocne ;).
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: PLAY a 4G

Post autor: krystianb »

Posiadacze modemów HSPA+ będą korzystać z innych zasobów niedostępnych dla wcześniejszych wersji a co za tym idzie posiadacze starszych modemów być może uzyskają lepsze transfery.
Pod warunkiem zachowania limitu 1Mb/s, wtedy posiadacze modemów hspa+ będą zużywali mniej zasobów, których przecież wcale nie przybędzie (dalej będą nośne po 5MHz) Nie liczę tu hspa+ 900, z tego co wiem jest ono skonfigurowane, tak aby przerzucało dopiero w momencie braku zasięgu na 2100.

Moim zdaniem zyskają tylko użytkownicy modemów hspa+, którzy będą w dobrych warunkach osiągać pełny Mb/s (no i posiadacze modemów hspa900 na skaju zasięgu, ci będą mieli jeszcze długo cały Mb/s)
Za to domniemane podwyższenie szybkości do 2Mb może się odbić ciężką czkawką całej sieci powód za mało nodeB w dużych miastach i zbyt kiepski dosył do stacji (chyba, że z racji wprowadzenia "+" coś z tym robią)
Ale to tylko moje skromne zdanie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 509
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: PLAY a 4G

Post autor: alias »

Od wczoraj, czyli od o1.02.2011 prędkość w Play wzrosła u mnie do 2Mbps i w ciągu dnia ładnie się utrzymuje w tych granicach. Wczoraj wieczorem nieco gorzej ale i tak całkiem nieźle. W każdym razie odczuwam widoczną poprawę w stosunku do tego co było wcześniej. :)
Awatar użytkownika
Pijo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 677
Rejestracja: 2009-07-06, 12:16
Lokalizacja: Podlasie/Mazowsze

Re: PLAY a 4G

Post autor: Pijo »

Od wczoraj, czyli od o1.02.2011 prędkość w Play wzrosła u mnie do 2Mbps
Ale na PO lub PO na kartę masz tez transfery powyżej 1 mbit?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY a 4G

Post autor: ja.michal »

U mnie bez zmian. POnK, HSPA+, -88dBm, download 1Mb/s, upload 400kb/s, ping średni do wp 49ms.
marokrak
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2006-05-16, 11:49
Lokalizacja: Kraków

Re: PLAY a 4G

Post autor: marokrak »

U mnie również bez zmian w PO.
ja.michal ping masz świetny :szok: - najlepszy jaki widziałem u siebie w różnych lokalizacjach na terenie miasta to coś ok 90ms, zwykle do poł czy w nocy mam ok 120ms. Aktualnie do wp.pl ok 230ms. Play mam 3 rok.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY a 4G

Post autor: ja.michal »

Sporadycznie używam i to mam w domu. Nie wiem jak gdzie indziej.
Tak to ogólnie chodzi:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=323442#323442
alias
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 509
Rejestracja: 2010-02-03, 19:05
Lokalizacja: Arkadia

Re: PLAY a 4G

Post autor: alias »

Pijo pisze:Ale na PO lub PO na kartę masz tez transfery powyżej 1 mbit?
PO, ta dla studentów z limitem 5GB.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: PLAY a 4G

Post autor: atento »

Chyba zwiększyli limity, wczoraj w nocy padło wszystko na 30 min jak wstało było juz szybciej na kartę/ mix 97-103dBm speed jakoś wczoraj robiony , a teraz to warunki atmosferyczne nie teges ;) śnieg z deszczem i 18km robią swoje speed 105dBm faluje do końca skali ;) ale działa przyjemnie, ciekawe jak długo jak dociąża

Play (new standard four dzi) HSPA i e173 zawieszone w paraboli z samoróbka yagi przez gęstwiny 18 km ;P
marokrak
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2006-05-16, 11:49
Lokalizacja: Kraków

Re: PLAY a 4G

Post autor: marokrak »

U mnie się nic nie zmienia, chodzi w sumie ładnie ale ciągle w kagańcu...

Obrazek
Awatar użytkownika
Cezar1871
Stały użytkownik forum
Posty: 61
Rejestracja: 2009-01-24, 18:02
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY a 4G

Post autor: Cezar1871 »

ja.michal pisze:U mnie bez zmian. POnK, HSPA+, -88dBm, download 1Mb/s, upload 400kb/s, ping średni do wp 49ms.
No niezłe wyniki jak na PLAY.
Ja mogę sobie pomarzyć od 3 miechów mam 0,24mb /s i ping na poziomie 240 masakra. Jak tak ma wyglądać ich internet to ja dziękuje, nie przedłużam umowy.
Awatar użytkownika
siódmy
Stały użytkownik forum
Posty: 98
Rejestracja: 2008-09-06, 10:31
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY a 4G

Post autor: siódmy »

Cezar1871 pisze:Biorąc pod uwagę przesył to już jest najsłabsza, po co internet parę złoty tańszy skoro nie możesz odtwarzać filmów z YouTube, przeglądać neta w normalny sposób ?. No własnie, ostatnio testowałem wszytkach operatorów w swoim miejscu zamieszkania i powiem tylko że PLAY przy nich to jak żółwik przy torpedzie. Jestem zaskoczony jakie transfery daje konkurencja. Nie wspominając o tym że jako jedyni nie mają tego co już dawno ma konkurencja, czyli nie limitowane ściąganie nocne ;).
YT (240p) chodzi u mnie bez problemu a łącze się jak na razie przez telefon umts (384kb) strony też wczytują się nienajgorzej nie trzeba robić przerw na papierosa jak na starych modemach ;).Play nie jest taki zły jak piszesz tylko trzeba wybrać pomiędzy mniejszym limitem danych a większą prędkością lub odwrotnie.
Pzdr
Szarmuta
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: PLAY a 4G

Post autor: Maciek764 »

Ale Play aktualnie ani nie ma dobrych limitów ani dobrego transferu więc przydałaby się jakieś zmiany...
marokrak
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2006-05-16, 11:49
Lokalizacja: Kraków

Re: PLAY a 4G

Post autor: marokrak »

Maciek764 pisze:Ale Play aktualnie ani nie ma dobrych limitów ani dobrego transferu więc przydałaby się jakieś zmiany...
Dokładnie tak, na przełomie 3 ostatnich lat oferta Play się w zasadzie nie zmieniła, a oferta W3 + CP bardzo - oczywiście na korzyść. Jak nie przyspieszą znacznie i nie wprowadzą "nocnego ściągania" to klienci pouciekają szybciej niż Play ich uzbierał, tym bardziej że umowa w PO to zwykle rok.
Awatar użytkownika
siódmy
Stały użytkownik forum
Posty: 98
Rejestracja: 2008-09-06, 10:31
Lokalizacja: Polska

Re: PLAY a 4G

Post autor: siódmy »

Maciek764 pisze:Ale Play aktualnie ani nie ma dobrych limitów ani dobrego transferu więc przydałaby się jakieś zmiany...
Mam neta na karte bez umów płace 50 zł (4bg) na 2 miechy kto daje więcej? bo chyba coś niedoczytałem w sieci?
Szarmuta
ODPOWIEDZ