Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
łogr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2011-06-02, 08:03
Lokalizacja: Wrocław

Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: łogr »

Witam wszystkich.

Chciałbym połączyć ze sobą dwa urządzenia (sterowniki PLC) oddalone od siebie o kilka kilometrów za pomocą łącza Plusa. W grę wchodzi tylko rozwiązanie hardwerowe nie mogę wykorzystywać komputerów pośredniczących. Chciałby uzyskać efekt taki, że oba sterowniki widzą się tak jakby pracowały w jednej sieci lokalnej, tzn.:
PLC1 - 192.168.1.101 a PLC2 - 192.168.1.102.

Czy jest to możliwe???

Naturalnym rozwiązaniem wydaję się zastosowanie VPN'a. Pytanie tylko czy takie rozwiązanie pozwoli mi wykorzystywać adresy lokalne sterowników.

Proszę także o pomoc w doborze sprzętu.
Najpierw była ciemność...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: key »

łogr pisze:Naturalnym rozwiązaniem wydaję się zastosowanie VPN'a. Pytanie tylko czy takie rozwiązanie pozwoli mi wykorzystywać adresy lokalne sterowników.
Potrzebujesz osiagalny z zewnatrz serwer VPN, reszta to sprawa konfiguracji.
Nie pomagam na PW.
łogr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2011-06-02, 08:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: łogr »

Co rozumiesz przez "osiągalny z zewnątrz serwer VPN"???

Napisz proszę tak jak dla dziecka :]
Najpierw była ciemność...
Awatar użytkownika
MorgothV8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2011-06-02, 08:42
Lokalizacja: Hornsund

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: MorgothV8 »

Ja korzystam z LogMeIn.com - Hamachi.
Tworzysz wirtualną sieć na jednym kompie. Dostajesz jej IP1.
Tworzysz wirtualną sieć na drugim kompie. Dostajesz jej IP2.

Z kompa IP1 widzisz IP2 i wzajemnie.
Hamachi jest darmowe do 16 kompów i niekomercyjnego zastosowania.
Co więcej śmiga mi jak ta lala na FreeBSD, na Windowsie także :)

Tym serwerem jest jakiś tam działający w sieci serwer zapewne logmein.com albo jakiś inny ich własności...
Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej - Hornsund - Spitsbergen
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: key »

łogr pisze:Co rozumiesz przez "osiągalny z zewnątrz serwer VPN"?
Serwer ktory odpowiada na ping wyslany z poza sieci. Moze nim byc n.p. jakis router na lini DLS. IIRC wiekszosc polskich operatorow UMTS blokuje ruch z zewnatrz.
MorgothV8 pisze:Ja korzystam z LogMeIn.com - Hamachi.
Fajne dla prywatnych zabaw z danymi ktore nie moga w zaden sposob cie skompromitowac lub wyrzadzic szkody. W rozwiazaniach troche powazniejszych bal bym sie ladowac w serwisy o ktorych nic nie wiem.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
MorgothV8
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2011-06-02, 08:42
Lokalizacja: Hornsund

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: MorgothV8 »

Spoko, masz rację. Ja używam prywatnie.
Opcja jest kupna tego komercyjnie, albo jak komercyjnie to coś dużego, ciężkiego i drogiego... tutaj nic nie poradzę, mi potrzebna tylko opcja by widzieć mojego laptopa wszędzie - poufnych ani ważnych danych na nim nie ma :)

Przy okazji - sorki że się wcinam.
mając w plusie wykupione "publiczne IP" - mogę na kompie odpalać na dowolnym porcie dowolną usługę i logować się do niej z innego kompa, np z LAN-a w pracy?
Polarnik na Polskiej Stacji Polarnej - Hornsund - Spitsbergen
łogr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2011-06-02, 08:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: łogr »

Jestem ograniczony tylko do rozwiązań GSM - brak jakichkolwiek innych sposobów podłączenia się z internetem. Poza tym nie mam wyboru co do operatora, muszę bazować na rozwiązaniach PLUS Gsm.

Z doświadczenia wiem, że PLUS blokuję możliwość pingowania swoich urządzeń. Czy wykupienie usługi statycznego IP pozwala normalnie pingować urządzenie oraz łączyć się z VPN???

Jak już wspomniałem nie mogę wykorzystywać żadnych komputerów, dlatego szukam ruterów GSM'owych z wbudowanym VPN. Jeśli ktoś zna takie urządzenia proszę o poradę.
Najpierw była ciemność...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: key »

łogr pisze:Czy wykupienie usługi statycznego IP pozwala normalnie pingować urządzenie oraz łączyć się z VPN?
Teoretycznie tak, jesli przejdzie ping, to zazwyczaj przejdzie i VPN. Niestety nie mam doswiadczenia z Plusem, tu musza koledzy pomoc.
łogr pisze:dlatego szukam ruterów GSM'owych z wbudowanym VPN. Jeśli ktoś zna takie urządzenia proszę o poradę.
Ja bym polecil frytki, ale zaraz bedzie ze drogo i niemiecki towar :cwaniak: Alternatywnie cos z Tomato i USB.
Nie pomagam na PW.
łogr
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2011-06-02, 08:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: łogr »

W ofercie plusa znalazłem router Huawei B260A - czy nadaję się on do hardwerowego VPN.


Podajcie jeśli macie jakieś sprawdzone modele routerów nadających się do moich zastosowań.
Z góry dziękuję
Najpierw była ciemność...
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: key »

Podejrzewam ze nie.

Potrzebujesz czegos "otwartego", co w razie problemow oskryptujesz.
Nie pomagam na PW.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: jarek7714 »

Też mnie coś takiego interesuje-ale pod Tomato jest lipa z obsługą modemów GSM,CDMA -w chińskiej wersji to tak, ale firmware to też bywa kapryśne przy instalacji (czyszczenie pamięci vram, co przy chińczyku kończy problemem z loginem i hasłem po chińsku) :(
jareq
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: key »

jarek7714 pisze:ale firmware to też bywa kapryśne przy instalacji
Za pare zlotych mozesz dolozyc uart'a i wtedy nie ma problemow z logowaniem sie - co chcesz robisz z poziomu konsoli.
Nie pomagam na PW.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: jarek7714 »

Tak, ale przy instalacji takiego oprogramowania też dobrze jest korzystać z macierzystego forum, bo z supportem konkretnych modeli modemów bywają problemy :( , wszystkie ww funkcje posiada dd-wrt, ale wymagany jest zakup licencji na konkretne routery :roll:
jareq
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: YaHooo »

key pisze:Niestety nie mam doswiadczenia z Plusem, tu musza koledzy pomoc.
W Plusie jest możliwość wykupienia w pełni routowalnego dynamicznego (5zł/miesiąc) oraz statycznego (15zł/miesiąc) IP. Po jego wykupieniu nic nie jest blokowane.

Oraz jeszcze chciałbym zauważyć jedną rzecz. Chodzi mi to o to, że generalnie zwykłe karty SIM nie są przeznaczone do takich zastosowań jak łączenie sterowników poprzez sieć internet. I operator po wykryciu takich działań może zerwać umowę nakładając karę na użytkownika.

Nie sądzę, że takie połączenie wymaga dużej przepływności łącza internetowego. Więc może wystarczyć nawet GPRS. Zatem ja osobiście bym radził spytać się w salonie, albo u jakiegoś przedstawiciela biznesowego (tu pewnie on będzie więcej wiedział na ten temat) o karty SIM przeznaczone do transmisji telemetrycznej. Z tego co wiem, to Era oraz Orange posiadają taką ofertę. Jednak co do Plusa nie jestem pewny.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: key »

YaHooo pisze: I operator po wykryciu takich działań może zerwać umowę nakładając karę na użytkownika.
Przy poprawnie skonfigurowanym VPNie operator widzi tylko zaszyfrowany strumien danych. Po ustawieniu serwera VPN na port 443 polaczenie wyglada na HTTPS.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: YaHooo »

key pisze:Przy poprawnie skonfigurowanym VPNie operator widzi tylko zaszyfrowany strumien danych.
Tak, to prawda. Tylko zakładam, że takie połączenie ma działać 24h/dobę. To czy taki system poradzi sobie z ewentualną zmianą IP po upłynięciu czasu dzierżawy z DHCP? Zdaje się taryfy telemetryczne mają stałe IP w standardzie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze:Chodzi mi to o to, że generalnie zwykłe karty SIM nie są przeznaczone do takich zastosowań jak łączenie sterowników poprzez sieć internet. I operator po wykryciu takich działań może zerwać umowę nakładając karę na użytkownika.
Zakaz połączeń M2M (machine to machine) dotyczy raczej połączeń CS, a nie pakietowych, i to w dodatku jeszcze przez internet.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: YaHooo »

Patryk pisze:Zakaz połączeń M2M (machine to machine) dotyczy raczej połączeń CS, a nie pakietowych, i to w dodatku jeszcze przez internet.
Być może. Nie wgłębiałem się w to aż tak. Ale w takim razie po co by miały być oddzielne taryfy do tego?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze: Ale w takim razie po co by miały być oddzielne taryfy do tego?
Po to, żeby było taniej (taryfy telemetryczne są niedrogie w porównaniu do abonamentów internetowych, np. 10 zł netto z limitem 10 MB rozliczanym co 1 kB), łatwiej i bezpieczniej (osobny APN, dla dużych firm, np. energetyki - dedykowany, i wszystkie przywileje, które się wiążą z osobnym APNem).
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: key »

YaHooo pisze: To czy taki system poradzi sobie z ewentualną zmianą IP po upłynięciu czasu dzierżawy z DHCP?
Mam cos takiego postawionego miedzy routerem tesciowej (UPC) i moim (1&1, DSL). U tesiowej jest statyczne IP, u mnie resynchronizacja (wymuszona o 5 rano) - dziala bez zarzutow.

Edyta:poprawka dostawcy ;)
Ostatnio zmieniony 2011-06-02, 19:43 przez key, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: YaHooo »

Patryk pisze:Po to, żeby było taniej
Tak to fakt. Przeglądam sobie http://www.orange.pl/portal/map/map/article?id=4501192 i rzeczywiście jest o wiele taniej :ok:
key pisze:Mam cos takiego postawionego miedzy routerem tesciowej (netia) i moim (1&1, DSL). U tesiowej jest statyczne IP, u mnie resynchronizacja (wymuszona o 5 rano) - dziala bez zarzutow.
No to spoko jak tak :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: jarek7714 »

key pisze:
YaHooo pisze:<font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
Przy poprawnie skonfigurowanym VPNie operator widzi tylko zaszyfrowany strumien danych. Po ustawieniu serwera VPN na port 443 polaczenie wyglada na HTTPS.
Dokładnie tak jest, ale do łatwego zestawienia takiego połączenia potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie w routerze, najlepiej przez GUI , mam awaryjny router do połączenia WAN(z dd-wrt) Mikrotika i kojarzę z GUI opcje ustawienia VPN, ale niestety nie posiada obsługi 3G,CDMA-brak USB, szykuję się do zakupu Router Station-Pro i wrzucenia dd-wrt do niego, zależy mi na obsłudze modemu CDMA-Nordisk AntyDATA 510L, w Plusie to mam wykupione IP i nie mam z tym żadnego problemu ;)

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2011-06-02, 20:36 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2011-06-02, 19:35 przez jarek7714, łącznie zmieniany 1 raz.
jareq
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze:Przeglądam sobie http://www.orange.pl/port...icle?id=4501192 i rzeczywiście jest o wiele taniej
I lepiej dla operatora niż połączenie CS np. pomiędzy "darmowymi numerami" za 5 zł, zajmujące cały kanał rozmówny nawet gdy maszyny ze sobą nie gadają (a poza tym ludzie w przeciwieństwie do maszyn nie rozmawiają raczej 24h/dobę ;) ).
Choć takie połączenia ostatnio są rozłączane przez operatorów w ciągu max. 30 sekund z tego co zauważyłem.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: YaHooo »

Patryk pisze:Choć takie połączenia ostatnio są rozłączane przez operatorów w ciągu max. 30 sekund z tego co zauważyłem.
No i bardzo dobrze :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: Patryk »

YaHooo pisze:No i bardzo dobrze
Co ciekawe tylko w sieci jednego operatora.
Jeśli dzwonię np. z Plusa (czy tam Play po Plusie, bo w sieci własnej P4 nie działa CSD w ogóle) na numer dostępowy Telefonów Podlaskich (stacjonarny ze strefy siedleckiej), żeby skorzystać z Internetu, to nawet bezczynność nie powoduje rozłączenia, a jeśli dzwonię na swój "serwer" stojący też na Plusie, to szybko rozłączają.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Łącze Plusa GSM + VPN (tunelowanie adresów lokalnych)

Post autor: YaHooo »

Patryk pisze:Co ciekawe tylko w sieci jednego operatora.
Pewnie temu, że do cudzej sieci to kosztuje więcej ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ