IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Liczba

IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: Liczba »

Jak to w końcu jest z tymi IP u naszych operatorów?
Proszę was o dokładne informacje w tym temacie bo od pracowników poszczególnych op-ów niczego się nie można dowiedzić. Niekompetencja na każdym kroku. Już mi ręce opadają.
No, ale do rzeczy.
Do tej pory myślałem, że u wszystkich operatorów otrzymujemy dynamiczne, publiczne IP.
Innymi słowy za każdym razem, kiedy się łączymy z Internetem jesteśmy widziany z zewnątrz pod innym IP, podobnie jak w neostradzie.
Jednak zupełnie niedawno dowiedziałem się, że Plus od niewiele ponad miesiąca oferuje osobną, dodatkową usługę „Dostęp do Internetu z publicznym IP”
-5 zł (6,1 zł z VAT) dla adresu IP publicznego dynamicznego
-15 zł (18,3 zł z VAT) dla adresu IP publicznego statycznego

Czyli jednak, przynajmniej Plus nie daje tego w standardzie.
Więc jakie w tym standardzie otrzymujmy ip? Wewnętrzne dynamiczne? Czy oznacza to że przynajmniej przez jakiś czas, niezależnie od przerwań sesji i ponownych logowań, w sieci widziani jesteśmy pod jakimś stałym, publicznym IP, przypisanym większej ilości abonentom?

Są tutaj użytkownicy wszystkich trzech operatorów. Byłbym bardzo wdzięczny gdybyście zabrali głos w tej sprawie, bo jak nie od was to już chyba od nikogo się tego nie dowiem.

Pod tym adresem http://tonid.net/ip/ w łatwy sposób możecie sprawdzić jak jesteście widziani z zewnątrz i czy za każdym razem tak samo.

Pozdrawiam.
MariuszDW

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: MariuszDW »

Mam usługę w Orange. Nic mi nie wiadomo o możliwości wykupienia stałego IP.
U mnie zmienia się wszystko: nazwa komputera, wewIP, zewIP
adams

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: adams »

w orange też mozna wykupić ip, kosztuje podobnie
Liczba

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: Liczba »

Witam.
Mam pytanie, może naiwne, ale nigdy nie korzystałem z internetu poprzez gprs/edge, wiec proszę o wyrozumiałość.

Jak sprawdzić że IP wewnętrzne się zmienia, czy jest ono jakoś przypisywane na wzor DHCP (czy komenda ipconfig /all w tym przypadku załatwia sprawę?)

Mariusz piszesz również, że nazwa komputera się zmienia. Jak to sprawdzasz?

pozdrawiam
MariuszDW

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: MariuszDW »

IP jest przydzielane przez DHCP
Wewnętrzne IP podaje ci właśnie ipconfig. Żeby zobaczyć zewnętrzne IP musisz właśnie wejść na stronę podobną do tej, którą zlinkowałeś. Tam też mogłem odczytać nazwę komputera w sieci. (np. teraz: gprs10.orange.pl, IPwew 172.21.65.238,IPzew 217.116.100.240).
Mam SE GC89. Po instalacji sterowników "otrzymałem" dodatkowe 2 karty sieciowe. Jedna służy do połączenia z internetem (tak jak bym łączył się przez LAN, a nie przez modem), a druga do WLAN
Czasami porafi mi przydzielić ten sam IPzew i nazwę. We właściwościach jest napisane, że dzierżawa IP jest na 24h, ale różnie to bywa.
IP

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: IP »

Jakby ktoś mogł podac, to proszę jeszcze jakiego typu IP (range) oferuje Plus oraz Era (Ideę już widzę w tym temacie).
Awatar użytkownika
Vipera
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 567
Rejestracja: 2005-10-30, 23:43
Lokalizacja: Katowice

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: Vipera »

Teraz to juz sam niczego nie wiem... ;-)
Wg informacji od operatora w Blue Connect IP przydzielane jest dynamicznie i teoretycznie się zmienia.
No właśnie... Teoretycznie.
Z usługi korzystam od niedawna bo dopiero jakiś miesiąc, ale jak do tej pory widzę, że moje zewnętrzne IP jest ciągle takie samo (213.158.197.38, gp2.eranet.pl).
Na tym forum wyczytałem, że za stałe IP operatorzy pobierają dodatkowe opłaty. Jeśli zamiast dynamicznego faktycznie mam stałe, to aż boję się najbliższej FV.
Kuna

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: Kuna »

iPlus

moje IP zmienia się za każdym logowaniem

212.2.100.*

Na razie nic nie wykupowałem. I mam problem z pocztą i serwerami ftp!
Gość

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: Gość »

Kuna pisze:iPlus

moje IP zmienia się za każdym logowaniem

212.2.100.*

Na razie nic nie wykupowałem. I mam problem z pocztą i serwerami ftp!
kuna nie Ty jeden masz problem !!!! te łosie w centrali nie wiedza na ktorym porcie to działa !!! rece opadają

czy oni sobie myslą ze ktos to kupuje zeby sobie stronki ogladac?? - no chyba ze ktos innego wyjscia nie ma
lkosc_st

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: lkosc_st »

z tymi ip jest jak w zwyklych lanach czyli przypisywany jest przez automatycznie przez dhcp z puli adresow prywatnych i nie sa widoczne bezposrednio w internecie
np w sieci orange dzierzawa ip wynosi 24h odnawiana jest przy kazdym starcie wezla (wlaczenie kompa, polaczenia) jesli wezel startuje i nie wygasla dzierzawa ip to otrzymuje ten sam numer ip jesli natomiast dzierzawa wygasla to nastepuje "zapytanie" serwera dhcp o adres sugerujac ostatnio uzywany adres i jesli adres jest wolny to zostanie przydzielony taki jak w zapytaniu a gdy zajety przydzieli pierwszy wolny adres tak wyglada bez szczegolow otrzymywanie adresu z serwera dhcp
Kuna

tak tak

Post autor: Kuna »

Wszystko pięknie, tylko dlaczego w iPlusie nie można korzystać z wielu (a dokładnie wszystkich mi znanych) serwerów FTP ???


a w orange nie ma problemu? To ma związek z IP.
lkosc_st

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: lkosc_st »

w orange moge korzystac z serwerow ftp
watpie ze jest to zwiazane z adresem ip predzej wina lezy po stronie systemu operacyjnego mialem przypadek ze nie mozna bylo sie polaczyc z ftp na xp jesli sie nie myle zwiazane to bylo z udostepnieniem polaczenia internetowego jednak nie jestem pewien na 100%
mozliwe ze plus blokuje w tym przypadku port 21 ale to tez malo prawdopodobne
przyczyna moze byc tez limit polaczen na serwerach ftp i z analiz prowadzonych w tym poscie
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=400
bardzo wiele osob moze laczyc sie przez ten sam publiczny adres ip
Ostatnio zmieniony 2009-02-11, 10:01 przez lkosc_st, łącznie zmieniany 1 raz.
Kuna

ftp

Post autor: Kuna »

Dzwoniłem do pomocy technicznej iPlus. Powidziano mi że adresy przydzielane dla userów iplusa są z pluli traktowanej przez większiść serwerów (a raczej ich adminów) jako spamerskie. I wszystko.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: ftp

Post autor: zDaleKi »

A powiedzieli coś kiedy to się zmieni??
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Gość

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: Gość »

no wlasnie,
czyli nie sprawdzily sie opowiesci o rzekomym blokowaniu portu 21
lkosc

Re: IP ponownie (może wreszcie się wyjaśni)

Post autor: lkosc »

a jakie macie adresy w iplusie i erze tylko podajcie jaki macie na interfejscie sieciowym a nie przez jaki publiczny sie laczycie w orange mam z puli prywatenej 172.0.0.0 czyli bezposrednio niedostepnej z internetu.
te adresy niby spamerow to zaczynaly sie od 83. i korzystala z nich telekomunikacja - przynajmniej z czesci. watpie zeby wszyscy admini serwerow ftp blokowali takie adresy a najczesciej jest to okres przejsciowy od "uwolnienia" adresow przez InterNIC do zmiany konfiguracji routerow i firewalli
mysle ze iplus nabija ludzi w butelkie jesli to powszechna praktyka - proponuje sprawdzic usluge na innym OS
ODPOWIEDZ