Jaki router pod LTE ?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krzychotnik
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2011-03-28, 22:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Jaki router pod LTE ?

Post autor: krzychotnik »

Witam, jestem zainteresowany zakupem routera pod LTE. Co mi polecacie ? Myślałem nad :

- AirLive Air3GII
- Sapido GR-1733
- Sapido RB-1842


I mam pytanie czym rozni sie GR-1733 od RB-1842, bo roznica w cenie to okolo 100zł ? Jezeli znacie jakies routery lub macie ktorys z nich oraz pracujecie na LTE podzielcie sie wynikiem ;p
Awatar użytkownika
pogodabartek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 816
Rejestracja: 2010-10-02, 22:30
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: pogodabartek »

Dovado Tiny cena zł chyba,że wolisz mieć niestabilne połączenie,ograniczona prędkość i wiele innych, możesz jeszcze pomyśleć nad Edimax LT-6408n,ale jednym to działa,a innym "działa" że ich krew zalewa.
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: Romek »

Jaki router pod LTE ?

Za ile zł i jakie wymagania ?

Najlepsze Dovado 4 GR lub Dovado TiNY
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: jarek999 »

krzychotnik,
- AirLive Air3GII
- Sapido GR-1733
- Sapido RB-1842
Zacznę od 1-ego to taki solidny standard dla tych którzy chcą mieć router do obsługi LTE (podstawowe funkcje sieciowe +szeroki support modemów 3-4G- z nie wiem jak jest z obsługą modemu E-398 CP???). Dwa pozostałe to produkty tajwańskiego producenta charakteryzujące się prostotą obsługi, różnymi trybami pracy oraz GR-1733 rozbudowanym oprogramowaniem i gigabitem-dlatego taka różnica w cenie). Testy masz tu: http://www.chip.pl/testy/akcesoria/rout ... do-gr-1733 , http://openrouter.info/forum/viewtopic.php?f=39&t=919 . Teraz kwestia wyboru routera do LTE? To 2 główne czynniki-budżet i Twoje oczekiwania w stosunku do sprzętu. Ja przy założeniu że potrzebuję uniwersalny sprzęt do domu zastosował bym Netgear WNDR3700 V2 + oprogramowanie Open-Wrt Gargoyle by obsy lub gdybym nie miał limitu danych na LTE to Dovado 4GR, Tiny i do niego router z Open-Wrt lub Tomato. ;)
jareq
krzychotnik
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2011-03-28, 22:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: krzychotnik »

Za ile zł i jakie wymagania ?
Do 200zł maks. Chcialbym aby nie zmulał za bardzo bo normalnie lapie mi 60mb/s na ile moge liczyc uzywajac AirLive;a ? A jakie na Sapido ?

To 2 główne czynniki-budżet i Twoje oczekiwania w stosunku do sprzętu

Budzet jak wczesniej wspomnialem 200zł to maks. Wiec ktory router z tych 3 bedzie najlepszy pod LTE ? I czy nie bedą zmulac transferu ?

Pozdrawiam
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: kmy »

własnie próbuje połaczyć się z siecią plus z pomocą routera Sapido 1842
no i jest problem
nie działa ani z modem e398 ani z ZTE636
w załaczeniu ustawienia
próbowałem róznych: auto switch, 2g only, 3g only, z pinem, bez pinu
nie wiem, czy mam walnięty router, czy cos źle robie

świecą się dody na zielono: power, WAN, WiFi

na modemie dioda wykazuje stan nie zologowany do sieci

Obrazek
Żródło: http://kmyfocus.w.interii.pl/wan.jpg
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez kmy, łącznie zmieniany 1 raz.
Romek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 624
Rejestracja: 2012-01-07, 18:32
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: Romek »

Po 1. jesteś w zasięgu sieci do której chcesz się podłączyć ?

2. Podłącz modem do komputera i sprawdź.
3. Podaj wartość sygnału tej sieci.

[ Dodano: 2012-01-20, 08:58 ]
kmy pisze:na modemie dioda wykazuje stan nie zologowany do sieci
Czyli co ?
Wykrywa sieć (jaka LTE, 3G) ale nie łączy rozumiem ?
Ruter wykrywa podłączony modem ?
Może aktualizacja softu rutera jest potrzebna ?
Romek
Edimax 6200n TP-LINK TL-MR3420 TP-LINK TL-WR1043ND +OPEN WRT Gargoyle by obsy PL
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: kmy »

po podłaczeniu modemu ZTE MF636 do komputera przez iplus manager oczywiscie się łaczy, loguje do sieci 3G stabilny transfer, sygnał ponad 70%

natomiast po przełożeniu modemu do routera dioda ma stan taki, jak np w po podłączeniu do laptopa bez sterowników, nie pokazuje informacji o sieci, tak, jakby nawet jej nie wykrywał
Darek.74
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 574
Rejestracja: 2010-12-18, 09:41
Lokalizacja: Okolice Warsaw

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: Darek.74 »

Air3GII
http://www.youtube.com/watch?v=Qa-TmYZ6Bzk

Posiadam
w HSPA+ sprawdza się super, w LTE jak widać tak sobie, tnie prędkość
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: kmy »

no i się udało, po zmianie firmwere na najnowszy ze strony producenta wykrywa modem e398 i łaczy do sieci plus, w miejscu sprawdzania dostepna jest sieć UMTS 3g i HSPA+, ale słaby poziom sygnału

Potestuję przez tydzień w zasięgi UMTS900 HSPA+ oraz LTE1800 to napiszę wiecej.
Ale jak <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> stabilnie i tanio.
krzychotnik
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2011-03-28, 22:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: krzychotnik »

LTE1800 to napiszę wiecej.
Ale jak »»na razie«« stabilnie i tanio.

A z jaka predkoscia dziala ci LTE w routerze a z jaka bezposrednio do kompa ? I jaki masz zasieg ?
kmy
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1038
Rejestracja: 2012-01-04, 21:15
Lokalizacja: Płock

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: kmy »

krzychotnik pisze: A z jaka predkoscia dziala ci LTE w routerze a z jaka bezposrednio do kompa ? I jaki masz zasieg ?
sprawdzę dopiero w przyszłym tygodniu, LTE mam w Płocku, ale przez kilka dni będę poza Płockiem, a tu, gdzie jestem mam tylko 3G.

Dziś tylko przez chwilę spradziłem działanie modemu (wczoraj go odebrałem) to poziom sygnału miałem niski 24% a transfer 10Mb/s (w komputerze), w routerze nie sprawdzałem LTE.

W routerze sprawdziłem tylko na HSDPA (21Mb/s) to transfer był na poziomie do 6Mb/s w koputerze jak i w routerze.

Ale znalazłem gdzieś informacje w necie, że ten router puści do 14Mb/s. Dla mnie to OK, bo i tak 95 % czasu pracy będzie poza siecią LTE.
krzychotnik
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2011-03-28, 22:01
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: krzychotnik »

Witam,

Zakupiłem router AirLive AIR3GII i jestem :D. Router śmiga aż miło, trzeba przyznać że troche zmula jak pracuje na LTE ale uważam, że wyniki i tak są bardzo pozytywne. Poniżej zamieszczam wyniki (test o godzinie 17:00) :

Test bezpośrednio wpiętego modemu w komputer : (Przepraszam ze nie w code dla forum ale zapomnialem :niepewny: )

http://www.speedtest.net/result/1729799133.png

Test modemu wpietego w router :

Obrazek
Darek.74
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 574
Rejestracja: 2010-12-18, 09:41
Lokalizacja: Okolice Warsaw

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: Darek.74 »

Super :ok:
Czyli nie tnie prędkości za mocno. Za tą kasę nie ma konkurencji
bandi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-01-12, 15:19
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: bandi »

krzychotnik pisze:Witam,

Zakupiłem router AirLive AIR3GII i jestem :D. Router śmiga aż miło, trzeba przyznać że troche zmula jak pracuje na LTE ale uważam, że wyniki i tak są bardzo pozytywne. Poniżej zamieszczam wyniki (test o godzinie 17:00) :
krzychotnik możesz napisać po kilkumiesięcznej pracy jak jest ze stabilnością połączenia.
grzechoo1
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2012-07-04, 19:56
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: grzechoo1 »

Witam,
Jetsem początkujący w tym temacie, ale jeżeli dobrze rozumiem, to do niektórych ruterów wifi można podłączyć modem USB i LTE będzie działało?

Jaki ruter z wbudowanym modemem LTE polecacie?

Pozdrawiam
Grzechoo1
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: wojteks »

grzechoo1 pisze:ale jeżeli dobrze rozumiem, to do niektórych ruterów wifi można podłączyć modem USB i LTE będzie działało?
Tak.
grzechoo1 pisze:Jaki ruter z wbudowanym modemem LTE polecacie?
Żaden, jedyny Samsung z oferty iPlusa jest taki sobie.
Nie pomagam na PW!
grzechoo1
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2012-07-04, 19:56
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: grzechoo1 »

Tylko kontrolnie się zapytam czy w przeciągu ostatnich kilku miesięcy zmieniło się coś w temacie tych ruterów (współpracujących z modemami LTE) w budżecie do 200zł?

Generalnie zależy mi na dobrym (silnym) sygnale wifi lub WDS. LAN 1Gb nie jest mi potrzebny, bo mam podłączoną jedynie drukarkę. No i musi stabilnie pracować z torrent-clientami.

Czy dostępne są rutery tego typu z możliwością podłączenia do nich zewnętrznych dysków, tak aby pełnił on rolę dysku sieciowego? Jakby wspierał on jeszcze możliwośc współpracy z telewizorami Philips, to w ogóle był by cud. Oczywiście w takim przypadku, budżet może zostać zweryfikowany :)

Pozdrawiam
Grzechoo1
grzechoo1
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2012-07-04, 19:56
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: grzechoo1 »

Hej,
Pogrzebałem trochę po sieci, podzwoniłem po sklepach i w temacie rutera LTE z obsługą serwera plików chyba przyjdzie mi się poddać.
Znalażłem kilka z dwoma portami USB, ale wykorzystywane są one do NAS i print servera niestety. Brak obsługi modemów 3G.

Jeżeli spotkaliście się z czymś takim dajcie znać, bo czas mnie goni (mam okazję wymówić umowę u obecnego operatora i przesiąść się na LTE)

Pozdrawiam
Grzechoo1
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: jakubd »

Jeżeli nie potrzebujesz prędkości powyżej 25Mbit/s, to w zasadzie wszystkie wymagania spełni dowolny router zgodny z OpenWRT+Gargoyle. Np. Netgear WNDR3700v2. Gniazdo USB jest jedno, ale można do niego podłączyć koncentrator USB i do niego kilka urządzeń.
W budżecie 200 PLN to w zasadzie trudno będzie znaleźć coś więcej, niż TP-link 1034, ale też nie jest zły.

A o co chodzi z obsługą telewizora Philips? Zasilanie podawać przez router, czy coś? :)
grzechoo1
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2012-07-04, 19:56
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: grzechoo1 »

Nie jestem specjalistą, ale wydaje mi się iż oprócz isniejącego fizycznie portu, potrzebny jest odpowiedni firmware, który odpowiada za wsparcie danej usługi, np. modemu LTE, czy serweru plików. Jeżeli tego nie będzie to USB-hub za wiele nie pomoże...

... ale patrząc na Twój forumowy status najprawdopodobniej się mylę :)
Mógłbyś mnie jakoś ukierunkować, bo w tej chwili nie wiem nawet co googlować

Co do współpracy z Philipsem, to chodzi o wsparcie DLNA.

Pozdrawiam
Grzechoo1
skowron
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2012-10-15, 20:13
Lokalizacja: Wawa

Re: Jaki router pod LTE ?

Post autor: skowron »

Trochę odkopuję temat ale coś się zmieniło na plus w routerach dla LTE.

Pojawiło się światełko w tunelu i Huawei wypuścił router LTE.
Uzywam już go od tygodnia, wrażenia i testy możecie obaczyć TU
Do routera nie trzeba już modemu - kartę wkładamy w router, jest switch na 4 porty LAN (tylko 100Mb/s) i 2 porty USB na drukarkę i dysk czy pendrive.
Sprzęt jeszcze drogi bo nowinka i kosztuje koło 1000 PLN ale wyrwałem na allegro za 299 + wysyłka więc jak ktoś chce to kupi :D
ODPOWIEDZ