Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tiger93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-05, 22:42
Lokalizacja: Kalisz

Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: tiger93 »

Witam wszystkich użytkowników forum !
Zamierzam zakupić modem do Internetu mobilnego. Na cel ten mogę przeznaczyć ok. 150 zł a od urządzenia oczekuję obsługi sieci UMTS 900 MHz i dość dobrej kompatybilnością z zewnętrznymi routerami oraz najważniejszej sprawy: dobrej czułości odbiornika i wygodnego mocowania kart SIM aby nie wycierały się (dość często przekładam karty). Nie wiem jakiego producenta sprzęt wybrać. Zastanawiam się nad Huawei, Nokią, Alcatelem. Z konkretnych modeli to Huawei E372 który mógłbym kupić w okazyjnej cenie, E3131 i 353u2. Z Nokii model CS-15 a jeśli chodzi o Alcatela nie mam pomysłów. Bardzo proszę o radę jaki sprzęt wybrać. Czułość na sygnał może być nawet kosztem prędkości (aby sygnał odbierany był tak jak np w Nokii E51 czy 500). Złącze anteny mnie nie interesuje ponieważ miałem model Huawei E173u1 który zasięgiem nie zachwycał a zewnętrzna antena dookólna jeszcze pogarszała zwykle sprawę. Szukam czegoś lepszego od tego modelu który miałem :)
Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: Yanusz »

tiger93 pisze:(..) a zewnętrzna antena dookólna jeszcze pogarszała zwykle sprawę.
Pewnie kupiłeś produkt niewiadomego pochodzenia i jeszcze bardziej niewiadomej konstrukcji, gdzie tłumienie na przewodzie przewyższyło zysk samej anteny.

Tak naprawdę ciężko coś będzie wybrać w tym przedziale cenowym, gdyż właściwie jeśli chodzi o czułość, wszystkie mają podobną.
Testowałem niedawno ZTE MF668 i ten rzeczywiście wykazywał się większą czułością anteny, no ale to już inna półka cenowa.
Co do karty SIM, to najmniej "inwazyjne" jej wkładanie i wyciąganie występuje w Nokii CS-15 (karta jest kładziona na zaciskach i dociskana, tak jak w wielu telefonach tej marki), ale czułość na poziomie zbliżonym do wymienionych przez Ciebie Huawei.
Z Alcatelami nie miałem do czynienia, jakoś średnio mam zaufanie do tej firmy jeśli chodzi o modemy, które są na naszym rynku rzadkością. Nie wiem nawet, czy którykolwiek ich modem, oprócz X220, obsługuje pasmo UMTS 900.

Moim zdaniem jeśli masz dość kiepski zasięg, żaden modem z anteną wewnętrzną, nawet najbardziej czułą, może sobie nie poradzić. Antena zewnętrzna (ale profesjonalna) powinna dać o wiele lepsze osiągi.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
tiger93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-05, 22:42
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: tiger93 »

Więc może rozwinę całą sprawę czułości: najczęściej przebywam w dwóch miejscach w Kaliszu i na wsi koło miejscowości Goszczanów. Pierwsze miejsce to blok a drugie domek jednorodzinny. Na wsi W3 dysponuje dobrym zasięgiem 2G każdy ma tutaj stacje natomiast 3G zupełnego brak. Jeśli ktoś zobaczy na mapę nadajników to zobaczy że nawet Aero2 na wsi nie działa . . . Nokia 500 nie widzi takiej sieci. W mieście telefony w bloku pokazują pełny albo prawie pełny zasięg 3G i pełny 2G chyba większości sieci a dwa modemy Huawei jakie testowałem czyli E173 i E1823 zwykle 3 "kreski" i trzeba szukać dla nich odpowiedniego miejsca. Wiem że sygnał podaje się w dBm ale już nie mam tych modemów żeby podać dokładnie. A dlaczego nie interesuje mnie antena ? Na wsi zasięg 2G na modemach jest bardzo dobry a 3G które możnaby wzmocnić nie istnieje :) a w mieście mam łącze Netii 50 Mb/s i korzystanie z sieci mobilnej mija się z celem. Dlatego raczej mi będzie potrzebny modem z dobrym torem anteny niż sama antena. A i dość często korzystam z laptopa w różnych miejscach w terenie gdzie instalacja i noszenie anteny panelowej byłoby bardziej czasochłonne niż samo korzystanie z sieci. Chyba jeszcze mocowanie sim w stylu E1823 byłoby w miarę wygodne tylko ten znowu nie ma UMTS 900 . . .

[ Dodano: 2012-08-07, 10:17 ]
Zgodnie z regulaminem odświeżam:
czy ten E3131 nie ma UMTS 900 MHz ?
i607.photobucket.com/albums/tt151/eeycrstn/Huawei%20E3131/DSC01968.jpg
i607.photobucket.com/albums/tt151/eeycrstn/Huawei%20E3131/DSC01969.jpg
i607.photobucket.com/albums/tt151/eeycrstn/Huawei%20E3131/DSC01972.jpg
To brać Huawei, Nokie CS-15 a może ktoś coś innego poleci ?
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 370
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: kordirko »

tiger93 pisze: Zgodnie z regulaminem odświeżam:
czy ten E3131 nie ma UMTS 900 MHz ?
Ma, łączy się z aero2. W tym zakupionym z playa trzeba jedynie odblokować te pasmo prostymi komendami AT, opisy znajdziesz w necie.
tiger93 pisze: To brać Huawei, Nokie CS-15 a może ktoś coś innego poleci ?
Ja bym brał Huawei e3131, ma złącze do anteny zewnętrznej, nokia CS-15 nie posiada.
Pozatym tutaj piszą że ta Nokia się ponoć grzeje:
http://jdtech.pl/2011/11/aero2-krotki-t ... cs-17.html
e3131 się nie grzeje.
W mieście będzie zapewne wszystko łapał bez dodatkowego osprzętu.
W razie problemów z połączeniem na wsi zawsze można dokupić dowolną antenę dedykowaną pod wybrane pasmo,
nie mając gniazda na antenę ta opcja nie wchodzi w grę.
Jeśli to jest "ten" Goszczanów w linku poniżej, to nadajniki GSM masz w centrum wsi:
http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/51.78917 ... 44873/z/15
zależy jeszcze jak daleko jest to "koło Goszczanowa" - sprawdź na tej mapce prawoklikiem odległość od nadajnika.
W samej wsi GSM orange, plusa i t-mobile powinien łapać bez problemów bez anteny.
Najbliższy nadajnik Aero2 UTMS900 jest 12 km do centrum Goszczanowa w Rzymsku, drugi jest 16 km w Blaszkach,
z dobrą anteną kierunkową na wysokim maszcie bez wysokich lasów i kominów po drodze
i z odrobiną samozaparcia można by się pokusić o złapanie sygnału aero2.
Sprawdź na mapce odległości do nadajników od tego twojego miejsca.
h1464086
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-07, 00:08
Lokalizacja: net

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: h1464086 »

tiger93 pisze:Witam wszystkich użytkowników forum !
Złącze anteny mnie nie interesuje ponieważ miałem model Huawei E173u1 który zasięgiem nie zachwycał a zewnętrzna antena dookólna jeszcze pogarszała zwykle sprawę. Szukam czegoś lepszego od tego modelu który miałem :)
Z góry dziękuje za pomoc
sam e173 jako taki zasieg ma beznadziejny, tez testowalem na dookolnej - bida jak wczesniej,
potem kupiłem antenę kierunkową nasilniejszą jaką mieli w firmie dipol (fajnie maja bo mozna kupic i jak sie nie spasuje -oddać bez kosztów) i z EDGE przeskoczylem na HSDPA 3.6 :-)

całość instalacji to od anteny leci 20metrow kabla + przedluzacz na kolejne 5m + przejsciowka zacza ..i wreszcie modem.
Śmiga :-)


blueconnect, modem: Huawei E173 (bodaj dokladnie: E173s)

[ Dodano: 2012-08-08, 01:30 ]
aha, ustawienie anteny praktycznie nieistotne, gdziekolwiek nie przekrece (no moze z wyjatkiem zupelnie kierunku północnego) to odbiera tak samo :)

od dluzszego czasu uzywam wylacznie linuxa - widzę tylko i niebieską diodkę ale pod windowsem mialem "wszystkie kreski"

antena z rodziny:
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-16-2 ... _A7035.htm
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: marens »

h1464086 pisze:sam e173 jako taki zasieg ma beznadziejny, tez testowalem na dookolnej - bida jak wczesniej,
Ostatnio testowałem e173 + antenka dookólna taką jak dają z BC za 1zł.
To ona wręcz tłumi zasięg, bez anteny miałem -90dBm a z anteną -100dBm.
h1464086 pisze:całość instalacji to od anteny leci 20metrow kabla + przedluzacz na kolejne 5m + przejsciowka zacza ..i wreszcie modem.
Śmiga :-)
25m kabla :szok:
Powinno robić się to trochę inaczej, ale okej.
Raczej dąży się do jak najkrótszego kabla modem-antena.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: jarek999 »

h1464086 pisze: całość instalacji to od anteny leci 20metrow kabla + przedluzacz na kolejne 5m + przejsciowka zacza ..i wreszcie modem.
Śmiga :-)
To co wyżej napisałeś wygląda jak z poradnika "Jak nie należy wykonywać instalacji antenowej" masakra-antena nie "wysokich lotów" a ta długość kabla to horror (można by było taką długość zastosować w skrajnych przypadkach, przy założeniu że jest to kabel klasy CNT400-H1000+dobra antena, oczywiście koszt samego kabla z dobrymi złączkami to ok. 300zł). ;)
jareq
Awatar użytkownika
Yanusz
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1155
Rejestracja: 2011-08-14, 08:00
Lokalizacja: C:\\Lubelskie\

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: Yanusz »

h1464086 pisze:
całość instalacji to od anteny leci 20metrow kabla + przedluzacz na kolejne 5m + przejsciowka zacza ..i wreszcie modem.
Śmiga :-)
Musisz mieć chyba stację bazową pod nosem, bo na samym kablu strata wynosi ok 11dB (a może i więcej, w zależności jakiej jakości jest ten przedłużasz). Zakładając, że ta antena ma tyle zysku (w co jakoś nie chce mi się wierzyć) zostaje Ci 5dBi. No ale skoro "śmiga" to nie będę się czepiał.
Pomoc w doborze anten EDGE/UMTS/HSDPA/HSPA/HSPA+/LTE/CDMA
tiger93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-05, 22:42
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: tiger93 »

Ostatecznie kupiłem Nokie CS-15. Faktycznie jest lekko ciepły ale bez przesady - nie topi się :D a zasięg w mieście - rewelacja. Zobaczcie sami:

Obrazek

Obrazek

Takiej prędkości E173 nie rozwinął nigdy a test robiłem o 17:09
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 370
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: kordirko »

tiger93 pisze: Takiej prędkości E173 nie rozwinął nigdy a test robiłem o 17:09
Huawei E3131 w mieście o 23:00 potrafi tylko tyle:
Obrazek

ale z pomocą takiego patyka wystawionego za okno:
http://www.anteny.net/anena-9dbi-zlacze ... -1406.html
idzie mu nieco lepiej:
Obrazek
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: ja.michal »

To ciekawe jakby szło na panelu kierunkowym. :cwaniak:
tiger93
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-05, 22:42
Lokalizacja: Kalisz

Re: Jaki modem mobilny 3G wybrać ?

Post autor: tiger93 »

Tylko niestety nie wszędzie istnieje sieć HSPA+ . . .
ODPOWIEDZ