HSDPA- co to dokładnie jest ???

Informacje o nowych technologiach w łączności mobilnej i ich zastosowaniu - HSDPA, HSUPA, GPS, SIP, UPnP, VIDEO-rozmowy, VOIP.

Moderator: Moderatorzy

Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1484
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

HSDPA- co to dokładnie jest ???

Postautor: Ufo atakuje » 2006-08-30, 16:07

Tak czytam i czytam o tym HSDPA i nic z tego nie rozumiem :evil: Raz piszą, że to nowa technologia, raz że to tylko taki "dopalacz". Czy to jest konkurencja dla UMTS, czy jego rozwinięcie??? A jeśli to jakiś cudowny protokół"dopalacz" to czy można go zastosować do starego GSM?? No i jaki jest tego zasięg?? Kto mi powie :?:

Awatar użytkownika
sightt
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2006-05-16, 16:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: HSDPA- co to dokładnie jest ???

Postautor: sightt » 2006-08-30, 20:25

Przeczytaj sobie przyklejony wyżej temat "SPIS pojęć: HSCSD, UMTS, GPRS, EDGE to jest...""
Jaka jest szansa ?e trafisz w Du?ego Lotka? To proste 50 % Albo trafisz albo nie trafisz ;]

Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1484
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: HSDPA- co to dokładnie jest ???

Postautor: Ufo atakuje » 2006-08-30, 23:22

Już to czytałem. Szukam informacji jak to wygląda w praktyce. Czy to jest tylko klon UMTS-u, czy jakaś całkiem nowa technologia? No jak to będzie się rozwijało(koszty,zasięg)? Przepustowość jest rewelacyjna, porówywalna ze stałymi łączami-tylko jak będzie z dostępem?

Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 8187
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: HSDPA- co to dokładnie jest ???

Postautor: bob » 2006-08-31, 08:51

W najprostszy sposób: Jest to rozwinięcie UMTS .W praktyce operatorzy z upgrade`ują maszty z UMTS wszędzie tam gdzie były one gotowe do tego i będzie można mieć HSDPA.Prawdopodobna cena abonamentu będzie na poziomie 100 - 120 zł.Tak jak z UMTS będzie to dostępne tylko w duzych miastach.Prawdopodobnie już po wakacjach do końca roku rozpocznie się walka operatorów z uruchamianiem tej technologi na skalę masową.Wszyscy Ci którzy będą mieć sprzęt do tego gotowy będą mogli sobie go oficjalnie uaktualnić firmware`em i będą w zasięgu oraz przejdą na opłaty o wspomnianej wielkości (jeśli mają niższe) będą korzystać z HSDPA.Ci którzy maja modemy nie obsługujące HSDPA lub nie będa w zasięgu nadal będą łączyć się w obecnej technologi.Na razie na 100% mogę potwierdzić sygnał testowy (orange) prawie na całej długości autostrady A4 przelatującej przez Katowice oraz obejmujący szeroko centrum miasta.Wiele krajów w Europie i niektóre tereny zależne ma już tą technologie:
Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy,Słowacja, Estonia, Finlandia, Francja, Węgry, Niemcy, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa,Holandia,Belgia,Luxemburg, Portugalia, Rumunia,Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania,,Wyspa Man,Madera.
Na razie w Polsce chodziłoby o prędkosci rzędu 1-1.8Mbps.I takie urządzenia sa dostępne u naszych operatorów.W przyszłym roku w Europie ma ta prędkość zwiększyć sie do 3,6Mbps.Jak do tej pory w sprzedaży pokazały sie urzadzenia o prędkości nawet do 7,2Mbps opierajace się na chip set`cie MSM6280 firmy Qualcomm (najnowszy telefon Samsunga,Motoroli czy modem firmy Option).Jeszcze na razie ciężko takie zabawki kupić ,ale już są pierwsze tranzakcje.


Wróć do „Nowe technologie i standardy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości