Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
krabithailand
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-06-25, 18:18
Lokalizacja: Z tąd

Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: krabithailand »

Mam pytanie związane Jak skonfigurować dowolny modem 3G, aby działał w tablecie z androidem 4.0

Dla modemów E353 E3131 są już znane poradniki, więc schemat jest następujący:

Mając jakiś modem musimy dokonać w nim ustawienia np. poprzez Top_NetInfo, aby modem w tablecie był widziany, jako modem. Niektórzy wybierają opcję „only modem” tylko modem inni poprzez polecenie konfiguracyjne np. dla E3131

Kod: Zaznacz cały

AT^SETPORT="A1,A2;1,2,3,16,A1,A2"
Wtedy tablet będzie widział w pierwszej kolejności modem, a nie CDROM czy coś innego.

Ale właśnie jak w jakimkolwiek innym modemie dowiedzieć się, co jest ustawione pierwsze, a co drugie? Tutaj mamy A1,A1 domyślam się, że to CDROM karta SD, potem jest 1,2,3, modem NCM, DIAG, PC UI Interface, Potem znów A1,A2 NIE WIEM PO CO drugi raz A1,A2.

Więc jak dokładnie dowiedzieć się, co kryją poszczególne liczby po sobie?

Jeśli się już dowiem to wystarczy, że wydam polecenie AT^SETPORT=”A1,A2,... zamieniając tu kolejność liczb aby modem w pierwszej kolejności widziany był jako modem?

Druga sprawa należy do pliku konfiguracyjnego w androidzie dodać informacje o nowym urządzeniu.
Omówię to na przykładzie E3131

Nowy wpis robię podobnie jak wyglądają inne wpisy dodając tylko te informacje, które identyfikują modem, jaki dodaję do tabletu, a więc:

Kod: Zaznacz cały

[E3131] // określam model E3131
dongle_name=E3131 //nazwa E3131
production_name=E3131 //jak wyżej
vendor_name=Huawei //producent
network_type=GSM_MODE
pid_vid_origin=0x12d114fe //Default Id
bcdDevice_origin=0x0
pid_vid_now=0x12d11506 //mODEM Id
bcdDevice_now=0x0
at_port=1 //NIE WIEM SKĄD TO BRAĆ !!!
ppp_port=0
Takie informacje jak Default Id oraz MODEM Id pobieram ze strony:
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/3G_/_3.5G

Skąd albo jak wziąć at_port ? Ewentualnie jak to sprawdzić w Net_TopInfo da się?

Mając dobrze zrobione ww. działanie powinien mi zadziałać każdy modem na tablecie.

Oczywiście sprawa wrzucenia wpisu z nowym urządzeniem do pliku ze sterownikami na tablecie to inny temat związany z rootowaniem itd. Interesuje mnie właśnie jak dodać jakikolwiek modem, jaki chciałbym, aby działał na tablecie z Androidem 4.0

Ktoś mi tu podpowie, co i jak?
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: jakubd »

Mając dobrze zrobione ww. działanie powinien mi zadziałać każdy modem na tablecie.
A dokładniej takie modemy, dla których w jądrze Androida są sterowniki do chipsetu, kolejność urządzeń da się zmienić (lub nie trzeba), a do tego są sterowane w sposób znany skryptom obudowującym modemy 3G w Androidzie. Podejrzewam, że całkiem sporo modemów się uda tak uruchomić, ale raczej wiele pozostanie w zawieszeniu.
No i oczywiście bez zrootowania androida się nie obejdzie.
krabithailand
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-06-25, 18:18
Lokalizacja: Z tąd

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: krabithailand »

No właśnie o to chodzi aby poprawnie dodać te sterowniki danego modemu do androida. Sterownik, informacje o urządzeniu wpisuje się do odpowiedniego pliku i nic więcej to wystarcza.

Jak ktoś myśli o modemie do tabletu to dwa dobre modemy są rozpracowane E3131 i E353.
Jak korzystałem z tego schematu i wszystko śmiga jak trzeba. Uruchomiłem tak kilka tabletów z żadnym nie miałem problemów. A kupowałem je from China ;-)
http://darmowyinternet.net/forum/showthread.php?tid=47

Rootowanie to inna sprawa tu chodzi aby mi ktoś wytłumaczył skąd brać te dane jak at_port
No i nie jestem pewien tych poleceń zmieniających ustawienia.

Stare modemy mnie nie interesują szkoda na nie czasu. Chodzi o to, że jak masz LTE to możesz skorzystać z Huawei, który oferuje LTE, ale właśnie chcę rozkminić jak dokładnie się dodaje te drivery w androidzie.
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: berni »

krabithailand pisze:Skąd albo jak wziąć at_port ?
Nie znam Androida, może jest podobnie jak w Linuksie, gdzie dla modemów Huawei port do połączenia z netem jest przeważnie pierwszym /dev/ttyUSB0 -> ppp_port=0 a port dla komend AT -> at_port=1 jest zazwyczaj ostatnim np. w E156G to /dev/ttyUSB1
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: jakubd »

krabithailand: ta procedura nie dodaje sterowników, a jedynie informuje pakiet usb_modeswitch o tym, jak przełączyć modem i przekonuje właściwy sterownik w kernelu, że zna to urządzenie.
krabithailand
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-06-25, 18:18
Lokalizacja: Z tąd

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: krabithailand »

już wiem, że
at_port to port dla PCUI
a ppp_port to port dla modemu (MDM)

berni co do Twojje teorii to ppp_port mozna tak przyjać, ale at_port może być już różne bo może być i 1 i 2 i 3

jakubie nie ważne czo yona dodaje czy nie, ważne że (ten cały schemat bo już sprawdziłem po forach rozkminili 2 goście), ale oni też dochodzili w zasadzie metodą prób i błędów, ale dzięki nim wielu ludzi ma internet mobilny w tablecie, także procedura czy dodaje czy tylko informuje nie jest to istone ważne, że działa poprawnie.

Muszę jeszzce tylko modem skołować do testów.
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: berni »

krabithailand pisze:berni co do Twojje teorii to ppp_port mozna tak przyjać, ale at_port może być już różne bo może być i 1 i 2 i 3
W Mincie 13 Huawei E3131 tak jest rozpoznawany

Kod: Zaznacz cały

mint@mint ~ $ lsusb
Bus 001 Device 004: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. E398 LTE/UMTS/GSM Modem/Networkcard
mint@mint ~ $ ls /dev/ttyUSB*
/dev/ttyUSB0  /dev/ttyUSB1  /dev/ttyUSB2
a Huawei E367 tak

Kod: Zaznacz cały

mint@mint ~ $ lsusb
Bus 003 Device 002: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. E398 LTE/UMTS/GSM Modem/Networkcard
mint@mint ~ $ ls /dev/ttyUSB*
/dev/ttyUSB0  /dev/ttyUSB1  /dev/ttyUSB2  /dev/ttyUSB3  /dev/ttyUSB4
czyli można by przyjąć, że w Androidzie dla at_port należy przypisać odczytane najwyższe numeracje, a w swoim pliku konfiguracyjnym masz at_port=1.
krabithailand
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2012-06-25, 18:18
Lokalizacja: Z tąd

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: krabithailand »

troche mi sie to wszystko placze i nie rozumiem najwyzsze numeracje

Z Twoich logow nic nie wyczytama, ze ppp_port jest na ttyUSB0,
bo trzeba sprawdzic oc jest pod czym

^GETPORTMODE: TYPE: WCDMA: huawei,MDM:0,NDIS:1,DIAG:2,PCUI:3,CDROM:4,SD:5

at_port to port dla PCUI
a ppp_port to port dla modemu (MDM).

at_port=3
ppp_port=0
Clemi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-05, 14:51
Lokalizacja: Zielonka

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: Clemi »

a co jeśli używam maca i chcę podpiąć ten szacowny modem HUAWEI (Mobile Broadband) e353 HSPA+USB
do chińskiego tableta z androidem 2.2???
błagam o pomoc
nie mogę znaleźć sterowników i w ogóle nie wiem co mam z tym fantem począć...?!? :niepewny:
Ostatnio zmieniony 2012-10-05, 15:00 przez Clemi, łącznie zmieniany 1 raz.
Tirli, tirli!
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: berni »

krabithailand pisze:bo trzeba sprawdzic oc jest pod czym

^GETPORTMODE: TYPE: WCDMA: huawei,MDM:0,NDIS:1,DIAG:2,PCUI:3,CDROM:4,SD:5
W openSUSE 12.2 te modemy tak się prezentują:
1) E3131 też jak w Mincie jest na trzech portach ttyUSB* i komendy AT:

Kod: Zaznacz cały

AT^SETPORT?
^SETPORT:A1,A2;1,16,3,2,A1,A2

OK
AT^GETPORTMODE
^GETPORTMODE: TYPE: WCDMA: huawei,MDM:0,NDIS:1,DIAG:2,PCUI:3,CDROM:4,SD:5

OK
dodatkowo uruchomiłem go w UMTSmon, gdzie bez problemu połączył z netem i prawidłowo wyświetla moc sygnału a to fragment wpisu z pliku konfiguracyjnego umtsmonrc

Kod: Zaznacz cały

[device]
ATPortName=/dev/ttyUSB2
DeviceType=0x600a1000
PPPPortName=/dev/ttyUSB0
2) E367 ma tylko trzy porty

Kod: Zaznacz cały

ls /dev/ttyUSB*
/dev/ttyUSB0  /dev/ttyUSB1  /dev/ttyUSB2
komendy AT:

Kod: Zaznacz cały

AT^SETPORT?
A1,A2:1,2,3,7,A1,A2

OK
AT^GETPORTMODE
^getportmode:type:WCDMA:Qualcomm,MDM:0,NDIS:1,DIAG:2,PCUI:3,CDROM:4

OK
i w UMTSmon wprawdzie połączył z netem, dane konfiguracyjne:

Kod: Zaznacz cały

[device]
ATPortName=/dev/ttyUSB2
DeviceType=0x600a1000
PPPPortName=/dev/ttyUSB2
ale gdy w tym UMTSmon po podłączeniu modemu wskaźnik poziomu sygnału pokazywał jego wysokość to po nawiązaniu połączenia z netem znikł.
To tyle co mogę pomóc w konfiguracji Huaweiów dla Androida, którego nie znam gdyż nie mam sprzętu z tym systemem.
manfred
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-02-04, 17:18
Lokalizacja: Podhale

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: manfred »

A ja zapytam czy ktoś podłączył i skonfigurował Fun Tab 7 z modemem Huawei e 3131. Zainstalowałem ppp na krótka chwilkę wyskakuje połączenie 3G po czym modem wiesza tablet i jest potrzebny twardy reset systemu.
Maximus Magnus
Stały użytkownik forum
Posty: 139
Rejestracja: 2010-01-21, 07:04
Lokalizacja: Walhala

Lark FreeMe 70.6 + Huawei E160

Post autor: Maximus Magnus »

Witam!

Posiadam tablet Lark FreeMe 70.6 i modem Huawei E160. Oczywiście chodzi o mozliwość uruchomienia tego modemu i netu w w/w tablecie. Modem jest na liście obsługiwanych modemow przez ten tablet, ale jak do tej pory tylko raz udało mi się go uruchomić. Niestety za każdym razem po włożeniu modemu do przejścówki microUSB/standardUSB następuje zwiecha tabletu. W modemie wyłączyłem przy pomocy "Free_HuaweiModemTOOL_New_v2.2" autostart CD. Niestety efekt taki sam zwiecha tabletu i tylko twardy reset przyciskiem. Będę wdzięczny za pomoc. Zaznaczam, że nie posiadam wiedzy nt konfiguracji danych w modemie i danych w systemie android 4.0 (taki system jest w tablecie). W modemie mam jeszcze oryginalną aplikację O2. Oczywiście modem jak najbardziej sprawny, działa bezproblemu na każdym kompie.

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdr.serd. :)
manfred
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-02-04, 17:18
Lokalizacja: Podhale

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: manfred »

Nie chce Cie martwić ale chyba trzeba kupić tablet z wejściem na sim i po kłopocie. Ja swój odesłałem do serwisu i od dwóch tygodni ani tabletu ani modemu ;-)
wibi
Stały użytkownik forum
Posty: 96
Rejestracja: 2009-01-07, 01:27
Lokalizacja: Ślask,Będzin

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: wibi »

Mnie się wydaje, że głównym problemem dot.pracy modemu z tabletem na Androidzie jest to, że prawie wszystkie modemy USB posiadają slot na kartę pamięci. Ja posiadam modem ZTE 622 (bez slotu na kartę microSD) i gdy podłączę go do obojętnie jakiego Tabletu to jest wykrywany i działa zaraz po wpisaniu do tabletu opcji łączenia, czyli standardowych wpisów APN
Maximus Magnus
Stały użytkownik forum
Posty: 139
Rejestracja: 2010-01-21, 07:04
Lokalizacja: Walhala

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: Maximus Magnus »

Witam!

Okazuje się, że modem czasami jest prawidłowo wykrywany przez ten tablet, ale z reguły po podłączeniu następuje totalna zwiecha. Zaobserwowałem, że nie ma zwiechy gdy modem jest włożony do tabletu bez karty sim. Gdy sprawdzałem inny modem (którego zresztą nie ma na liście w tablecie) nie ma zwiechy i modem jest prawidłowo wykrywany. Moden ten ma jednak zmienione oprogramowanie. Ma wrzucony jakiś firmware z Mobile Partner. W moim modemie jest jeszcze firmware 02 pewnie jeszcze oryginalne i może tu jest problem?
Czy istnieje możliwość, że po zmianie firmware modem będzie prawidłowo współpracował z tabletem?

Pozdr.serd. :)
manfred
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2013-02-04, 17:18
Lokalizacja: Podhale

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: manfred »

W moim tablecie wymienili płytę główną i tablet teraz bez problemu łaczy sie z netem za pomocą modemu Huawei e173. Jutro sprawdzę E3131 z aero2
Maximus Magnus
Stały użytkownik forum
Posty: 139
Rejestracja: 2010-01-21, 07:04
Lokalizacja: Walhala

Re: Instalacja modemu 3G w tablecie z Androidem 4.0

Post autor: Maximus Magnus »

Witam!

A jednak wbrew różnym opiniom:
Nie chce Cie martwić ale chyba trzeba kupić tablet z wejściem na sim i po kłopocie. Ja swój odesłałem do serwisu i od dwóch tygodni ani tabletu ani modemu ;-)
lub
Mnie się wydaje, że głównym problemem dot.pracy modemu z tabletem na Androidzie jest to, że prawie wszystkie modemy USB posiadają slot na kartę pamięci. Ja posiadam modem ZTE 622 (bez slotu na kartę microSD) i gdy podłączę go do obojętnie jakiego Tabletu to jest wykrywany i działa zaraz po wpisaniu do tabletu opcji łączenia, czyli standardowych wpisów APN
udało się jednak sprawić, żeby modem zatrybił w moim tablecie. Zmieniłem firmware na najnowszy i ładnie biega. Zdarza się, że przy zmianie z 3G na EDGE jest zwiecha, ale to już mały problem.

Dzięki wszystkim za pomoc :zdrowko:

Pozd.serd. :papa:
ODPOWIEDZ