Router WIFI z 3G do autobusu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ryzu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2012-12-20, 12:49
Lokalizacja: Opole

Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: ryzu »

witam,

Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania więc zakładam nowy wątek.
Poszukuje routera do wykorzystania w autobusie.

Moje wymagania:
- stabilny router z WIFI
- zasilanie 12/24V
- najlepiej wbudowany modem 3G
- możliwość podpięcia zewnętrznej anteny 3G
- dobrze by było gdyby miał Dualsim
- najlepiej sprzęt dedykowany do tego typu zastosowań

Jak można się domyślić internet będzie dla pasażerów autokaru, tak więc zależy mi żeby to chodziło bez bólu i kłopotów.

Jaki router wybrać, z jakiego operatora skorzystać. Będę wdzięczny za każdą poradę.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: key »

ryzu pisze:- zasilanie 12/24V
Zapomnij o bezposrednim podpinaniu do instalacji busa.
ryzu pisze:- dobrze by było gdyby miał Dualsim
To nie bedzie dzialalo tak jak myslisz...
ryzu pisze:- najlepiej sprzęt dedykowany do tego typu zastosowań
Nie znam. A siedze w branzy. Na chwile obecna "tylko" bramki umts - bt do zastosowan automotive.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: wojteks »

ryzu pisze:Jaki router wybrać
Powiedzmy Huawei b260a, nie ma tylko DualSIM i musisz użyć przetwornicy 12/24V na 5V.
ryzu pisze:z jakiego operatora skorzystać
W PL? To powiedzmy Plus ale to zależy od trasy/rejonu.
Nie pomagam na PW!
ryzu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2012-12-20, 12:49
Lokalizacja: Opole

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: ryzu »

key pisze: ryzu napisał/a:
- dobrze by było gdyby miał Dualsim


To nie bedzie dzialalo tak jak myslisz...
A jak ja myśle? :)
Dual sim potrzebny mi dla wygody. Po przekroczeniu granic PL zmieniam kartę na zagranicznego operatora - podczas jazdy, sama czynność wymiany bywa kłopotliwa, zawsze można zgubić tą drugą. W tym przypadku loguje się na drugą kartę bez jej zamiany.
I to chyba działa jak myślę ? :)
key pisze: ryzu napisał/a:
- zasilanie 12/24V



Zapomnij o bezposrednim podpinaniu do instalacji busa.
A to dlaczego? Wiem, że jest taki sprzęt, ale oprócz popularności jego zastosowania wybór ogranicza homologacja. Przykład: Four-Faith F7433, F3433 (którys z nich jest bez homo).

Przetwornicy właśnie chciałbym uniknąć, jeśli znajdę odpowiednie urządzenie.

Nie odzywałem się długo, ale temat dalej rozpoznaje i jest aktualny. Za wszelkie info serdecznie z góry dzięki.

Hauweii odpada, ze względu na brak anten i małą moc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: wojteks »

ryzu pisze:Hauweii odpada, ze względu na brak anten i małą moc.
Powiedzmy taki b683 (b260a) niby dlaczego odpada? Moc WiFi mają wszystkie mniej więcej taką samą umieszczony gdzieś na środku autobusu pod sufitem da zasięg w całym pojeździe.
Nie pomagam na PW!
ryzu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2012-12-20, 12:49
Lokalizacja: Opole

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: ryzu »

o Wifi to się w ogóle nie martwię i nie sądzę, że trzeba to montować w centralnym punkcie. Maksymalna odległość w maksymalnie wielkim autokarze to niecałe 15m (od zderzaka do zderzaka :) ), więc zakładam, że ten problem w ogóle nie istnieje. Martwi mnie zasięg telefonii komórkowej i dlatego szukam sprzętu z możliwością podpięcia anteny zewnętrznej.
Aktualnie telefon pokładowy również podpięty jest do anteny zewnętrznej, co w odczuwalnym stopniu poprawia jakość sygnału w miejscach, w których ten jest znikomy.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: krystianb »

ryzu pisze:Martwi mnie zasięg telefonii komórkowej i dlatego szukam sprzętu z możliwością podpięcia anteny zewnętrznej.
Przecież ww. routery huawei mają zdaje się, że sma do podpięcia anteny zewnętrznej, nie można sobie lepszego wymarzyć.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: key »

ryzu pisze:A to dlaczego?
Dlatego ze syf w instalacji elektrycznej auta/busa potrafi ubic prawie ze wszystko. Musisz sie liczyc z szpilkami do +/-150V.
Nie pomagam na PW.
ryzu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2012-12-20, 12:49
Lokalizacja: Opole

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: ryzu »

key pisze:Dlatego ze syf w instalacji elektrycznej auta/busa potrafi ubic prawie ze wszystko.
Nie będę się kłócił, bo praktyki wielkiej nie mam, ale tak na logikę jak urządzenie o tak małej mocy (1,5A przy 12V) może narobić więcej złego w instalacji, niż przetwornica 24/220.

Myśląc w ten sposób, każde jedno urządzenie podłączane do "zapalniczki" może spowodować taką awarię, nawigacja, tablet, telefon itp.

Jakie jest uzasadnienie?

Przetwornicy nie chce ze względu na:
- kombinacje z jej podłączeniem
- różnego podejścia serwisów do montażu przetwornic w okresie gwarancji, a dysponuje stosunkowo młodą flotą (utrata gwarancji)
- przetwornica nie może pracować dłuższy czas przy wyłączonym motorze, bo jest ryzyko nadmiernego wyładowania aku
key pisze: Musisz sie liczyc z szpilkami do +/-150V.
Rozwiń to proszę, bo nie wiem co masz na mysli.

[ Dodano: 2013-01-08, 15:31 ]
krystianb pisze: ryzu napisał/a:
Martwi mnie zasięg telefonii komórkowej i dlatego szukam sprzętu z możliwością podpięcia anteny zewnętrznej.
Przecież ww. routery huawei mają zdaje się, że sma do podpięcia anteny zewnętrznej, nie można sobie lepszego wymarzyć.
Ops, no chyba są jeszcze różne wersje, bo oblookałem to: http://www.youtube.com/watch?v=aQLuYqxdFtk i gniazda antenowego nie widzę, ale na innych zdjęciach faktycznie jest.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: key »

ryzu pisze:Nie będę się kłócił, bo praktyki wielkiej nie mam
Zawodowo sie tym zajmuje...
ryzu pisze:...każde jedno urządzenie podłączane do "zapalniczki" może spowodować taką awarię...
Ja nie pisze o tym co ty produkujesz wkladajac wtyczke do gniazda zapalniczki, tylko o tym co juz jest w pojezdzie.
ryzu pisze:Jakie jest uzasadnienie?
CISPR 17, CISPR 25 - masz opis wszystkich smieci jakie mozesz spotkac w instalacji samochodowej.
ryzu pisze:Rozwiń to proszę, bo nie wiem co masz na mysli.
N.p. to co produkuja silniczki wycieraczek. Albo inne silniczki. Albo load dump. Poczytaj specyfikacje ktore podalem wyzej.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: wojteks »

ryzu pisze:Myśląc w ten sposób, każde jedno urządzenie
Źle zrozumiałeś, mianem przetwornicy określamy każdy rodzaj zasilacza, w Twoim przypadku jest potrzebna przetwornica z 24 V na 5 czy tam 12 w zależności od tego jakie wybierzesz urządzenia, nigdzie nie było mowy o przetwornicy na 230V (a taką też powinieneś mieć żeby pasażerowie mogli ładować laptopy/tablety).
To nie urządzenie spowoduje awarię tylko śmieci z instalacji pojazdu zabiją urządzenie, większość producentów nakazuje odłączenie urządzenia/zasilacza od sieci pojazdu na czas rozruchu.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
pogodabartek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 816
Rejestracja: 2010-10-02, 22:30
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: pogodabartek »

Musiałbyś kupić sobie taką przetwornicę i byś miał prąd na wszystko, ale by szły szpile jak ktoś już pisał.

http://www.voltpolska.pl/produkty/przet ... 000-w.html

Tylko cena pewnie jest coś ok 600 zł

http://allegro.pl/volt-duza-przetwornic ... 00487.html

Wtedy by wystarczyło prądu na zasilacze dla pasażerów, ale byś musiał robić gniazda 230V pod każdym siedzeniem jak w polskimbusie, a to by było kosztowne i bez sensu.

Ja to zrobiłem inaczej:

1. kupiłem przetwornice 24V na 12V 150W z filtrami na wejściu i wyjściu i nie ma szpil już-koszt 80 zł zrobiłem na jej wyjściu 3 gniazda zapalniczki pod ładowarke do telefonu/ lodówkę turystyczną/ zasilacz do routera

http://www.voltpolska.pl/produkty/przet ... 2412v.html

2. kupiłem na ebay z Hong Kongu przetwornicę: wejście od chyba 5V do 50V a, na wyjściu 5V 3A bo router Dovado Tiny potrzebuje 5V 2A koszt 12zł i miesiąc czekania na przesyłkę

3. router Dovado Tiny ok 365zł z ebay.de

4. modem Huawei E3131 by się Tobie przydał albo E398 koszt 129zł lub ok 300zł zależy który model modemu i byś po prostu przekładał kartę albo miał dwa modemy- jeden z Polską kartą z zablokowanym pasmem na tylko UMTS 900 z abo bez modemu w Plusie lub w CP bo UMTS oni mają dobry zasięg-testowane na trasie Wrocław-Warszawa jadąć polskim busem, a w drugim modemie karta innego zagranicznego operatora.

Co do złącz antenowych to jest problem bo łatwo je uszkodzić, więc jedynie przekładanie samych modemów wchodzi w grę, ale to bez sensu za granica bo musiałbyś mieć dwa modemy i zatrzymywać się na granicy i je przekładać i zmieniać w routerze nazwę APN danego operatora.

Jest to całkowicie bez sensu, a najlepiej zrobić jeden modem i tylko na PL by to działało i nic więcej.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: ja.michal »

Jeśli chodzi o profesjonalne urządzenia do korzystania z sieci w ruchu, na dwie karty SIM i ustawienie jak to się łączyć z siecią to Sierra coś takiego robi.
http://www.sierrawireless.com/en/produc ... eways.aspx
Oficjalnym sprzedawcą ze strony Sierry na Polskę jest firma Acte.

Oczywiście ceny nie będą "konsumenckie", ale to sprzęt do profesjonalnych zastosowań. Zawsze można zadzwonić i się zapytać co i jak i po ile.
adasm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2013-08-08, 10:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: adasm »

Ja w celu oferowania wi-fi w mikrobusie/autokarze mam zamiar zamontować router HUAWEI E5776 w Plusie jest fajna oferta na to w abonamencie 60zł 15G transferu LTE.

Co sądzicie?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: Jo_gurt »

adasm, ogranicz co się da do HTTP/HTTPS/poczta, bo ktoś Ci zapuści torrenta i po zabawie.
adasm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2013-08-08, 10:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: adasm »

Jo_gurt pisze:adasm, ogranicz co się da do HTTP/HTTPS/poczta, bo ktoś Ci zapuści torrenta i po zabawie.
rozwiń myśl proszę bo nie bardzo rozumiem?
Awatar użytkownika
witoj
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2009-02-22, 13:45
Lokalizacja: polska

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: witoj »

A co powiesz na telefon dual sim z funkcją hotspot Wi-Fi ? :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: wojteks »

adasm pisze:rozwiń myśl proszę bo nie bardzo rozumiem?
Wsiadam do Twojego autobusu z latopem, mam aktywnego klienta torrenta i jak złapię WiFi to torrent zaczyna ssać/wysyłać i Twój limit 15GB zjadam szybko.
witoj pisze:A co powiesz na telefon dual sim z funkcją hotspot Wi-Fi ?
A jaki to ma sens w autobusie?
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: Jo_gurt »

adasm pisze:rozwiń myśl proszę bo nie bardzo rozumiem
Dajesz obcym ludziom dostęp do dość mocno ograniczonego łącza. Wystarczy, że ktoś odpali torrenta i masz limit pozamiatany w dwa przejazdy.
Ostatnio zmieniony 2013-10-16, 19:20 przez Jo_gurt, łącznie zmieniany 1 raz.
adasm
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2013-08-08, 10:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: adasm »

No faktycznie, racja!
To jak to ograniczyć tylko do przeglądania stron i poczty?
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: Jo_gurt »

Tylko odpowiednimi funkcjami na routerze.
ryzu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2012-12-20, 12:49
Lokalizacja: Opole

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: ryzu »

witam po długiej przerwie w temacie :)

Temat ucichł na rok, bo wychodzę z założenia, że jeśli oferuje klientowi WIFI na pokładzie to ma ono po prostu działać. Wstrzymałem się do tej pory czekając na LTE i nowe plany. Mam bardzo dobrą ofertę od operatora, pozostaje wrócić do tematu urządzeń.

Poszukiwania routera zacząłem znowu od firmy Four-Faith i chyba znalazłem to co szukałem. Dedykowane rozwiązanie do autobusu.

http://www.four-faith.com/En/Products/router/42/

Jest wszystko co potrzebuję, łącznie z dual simem i jeśli dobrze rozumiem to mogę to podłączyć bezpośrednio pod instalację autokaru lub lepiej przez przetwornićę 24/12 o której wspominał pogodabartek Wejście w routerze jest w zakresie 5-35V. Czy dobrze rozumiem?

Nie znam jeszcze ceny tego routera - nie będzie tanio, ale chce mieć dobrze, a nie tanio.

Kwestia anteny. Pojawiło się coś nowego przez ten rok na rynku do użycia w autokarze?

Przez ten czas macie jakieś nowe doświadczenia?

Macie jakieś pomysły na testowanie zasięgu na danej trasie? Dostałem od operatora przed podpisaniem umowy karty SIM do testów, ale jeszcze nie wymyśliłem jak te testy przeprowadzić. Jakieś pomysły? Pierwszy to odpalić testowo internet w busie, wrzucić netbooka, albo fona z odpowiednim softem i pingować jakiś komputer. W ten sposób sprawdzę ogólną dostępność netu w danym obszarze, ale już zasięgu danej technologii nie. Oczywiśćie nie zamierzam z tym jeździć i musi odbyc sie to zdalnie. Jakieś pomysły?


edit


Jednak pomyliłem linki. To czego szukam znalazłem tu: http://en.four-faith.com/3834s-lte-wifi ... outer.html i nie ma dualsima, ale to najmniejszy problem.
vianooo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-07-09, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: vianooo »

Chciał bym odświeżyć temat. Obecnie abonament za no limit w Play nie jest już taki drogi więc chciał bym pomijając firmy pośredniczące, zamontować wifi LTE do busów i autokarów.
Huawei i TP-linki z allegro raczej odpadają gdyż można podpiąć tylko 10 userów. Ach no i ważna kwestia to aby można było skonfigurować taki router, zablokować tourenty itp

Czy poleci mi ktoś konkretny router wifi który rozsyłał by sieć dla ok 20 użytkowników np do busa i więcej ok 40-50 do autokaru? Nie musi być dual sim.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: krystianb »

vianooo pisze:Obecnie abonament za no limit w Play nie jest już taki drogi
Zapewne regualmin zabrania tego co chcesz zrobić. Po drugie play ma dość kiepski zasięg nawet wliczając zapchane umts900
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
vianooo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-07-09, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: vianooo »

Kwestie regulaminu pomińmy :) podobnie jak zasięgu, korzystam z LTE w telefonie jeżdżąc po całej Polsce i umówmy się że nie jest idealnie ale tragedii nie ma. Mam porównanie z Plusem LTE i fakt działa to lepiej ale Play bez wątpienia rozwija pokrycie najszybciej.

Wracając do kwestii routera. Czy jeśli zastosuje zwykły router który ma slot karty SIM i w jakiś sposób dam mu zasilanie takie jak na zasilaczu (dużo routerów można zasilić z USB) a niektóre busy już mają złącza USB gdzieś na desce rozdzielczej, to czy taki się nada? Będzie to działać?

np taki: Router Huawei b970b
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: matek451 »

Do LTE router B970 się nie nadaje. Potrzebujesz routera z LTE. Kwestia zasilania nie powinna być problemem. Np. B315s-22 jest zasilany prądem 1A na 12V. Mogą być problemy z zasięgiem , trzeba by pobór sygnału przenieść na zewnątrz. B315 obsłuży do 32 klientów.
vianooo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2015-07-09, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Router WIFI z 3G do autobusu

Post autor: vianooo »

Właśnie, tylko dochodzi kwestia:
1. odbierania sygnału gdy router jest w ruchu
2. wstrząsów gdyż wiadomo jeździmy czasem po nierównych drogach, jeszcze autokar to może mniej bo jest na poduszkach i słabiej to odczuwa ale busy szczególnie w jeździe na pusto to czasem potrafi tłuc.. :)
ODPOWIEDZ