Rozmowy głosowe, a radiówka - PROBLEM - proszę o rady

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tequila98
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-09-13, 17:16
Lokalizacja: Rybnik

Rozmowy głosowe, a radiówka - PROBLEM - proszę o rady

Post autor: tequila98 »

Witam serdecznie

Jest to mój pierwszy post na forum. Mam nadzieję, że znajdę tu pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

Od 3 lat korzystam z internetu drogą radiową. Dopiero od 2 tygodni mam lącze 256 kbps, przedtem miałam 160 kbps. Od zawsze istniał problem w porozumiewaniu się przez Skype i inne komunikatory głosowe. Problem wygląda tak, że ja słyszę innych bardzo dobrze, a inni słyszą mnie z poważnymi zakłóceniami, często pojawia się cisza na paręnaście sekund, "tnie" mój głos, że słyszalne są jedynie pojedyncze sylaby. To wszystko uniemożliwia normalne porozumiewanie się i może na prawdę bardzo zirytować, jeśli trzeba czasem pięciokrotnie powtarzać rozmówcy, co się mówiło. To samo miało miejsce jak testowałam VoIP w moim domu. Innych przez ten telefon słyszałam bardzo dobrze, mnie nie słyszano.

Wcześniej myślałam, że problem tkwi w zbyt słabym łączu internetowym. Jednak mimo wszystko starałam się jakoś poprawić jakość rozmów. Najpierw zmieniłam mikrofon na czulszy i nowszy (i droższy). Zero poprawy. Następnie myślałam, że problem tkwi w mojej karcie muzycznej zintegrowanej z płytą główną. Kupiłam muzykę Sound Blaster Audigy, z której jestem bardzo zadowolona, ale niestety poprawy rozmów głosowych to nie dało.
Nie ma mowy o zawiruszeniu mojego komputera, gdyż używam dobrego firewalla i kilku skanerów antywirusowych.

Zgłosiłam problem jako awarię mojemu operatorowi. Dziś usłyszałam, że operator nie ma zamiaru zająć się problemem, bo nie wiedzą co może być powodem.

Przypuszczam, że powodem problemu mogą być utracone pakiety. Pingując witryny internetowe, czy bramę (pingi powyżej 1024 bajty), bardzo często straty sięgają 30-40%. Korzystając ze Skype mam wyłączone wszystkie programy (prócz gg) korzystające z internetu.
Dodam jeszcze, że robiąc testy prędkości łącza na http://dsl.cz/rychlost.php wyniki są mniej więcej zgodne z tym, co świadczy operator (od 200 kbps do 256 kbps). Mimo wszystko pogadać się nie da.
Znajomi korzystający z neostrady 256 nie skarżą się na jakiekolwiek problemy. Kolega korzystający z usług innego operatora radiowego o tej samej szybkości łącza również może rozmawiać bez żadnych problemów.

Bardzo więc proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny moich problemów ze Skype. Będę wdzięczna za każdą pomoc i wszelkie sugestie.
?ycie jest jak pude?ko czekoladek - nigdy nie wiesz, co wyci?gniesz.
cdx
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2006-07-09, 10:31

Re: Rozmowy głosowe, a radiówka - PROBLEM - proszę o rady

Post autor: cdx »

tequila98 pisze: Przypuszczam, że powodem problemu mogą być utracone pakiety. Pingując witryny internetowe, czy bramę (pingi powyżej 1024 bajty), bardzo często straty sięgają 30-40%.
Bardzo więc proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny moich problemów ze Skype.
operator nie wie co moze byc przyczyna hmm :)
jak sa straty pakietow to gadka przez neta czarno wyglada
tequila98
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-09-13, 17:16
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rozmowy głosowe, a radiówka - PROBLEM - proszę o rady

Post autor: tequila98 »

Operator twierdzi, że wina musi leżeć po mojej stronie.
Wiele razy już twierdzili, że to z moim komputerem jest coś nie tak, że moja radiówka, jest wadliwa... Zawsze jednak okazywało się, że to oni mieli coś namieszane w ustawieniach i po którymś moim monicie wszystko zaczynało działać i że jednak problem tkwił u operatora.

Mam zamiar reklamować u operatora świadczone przez niego usługi. Przedtem jednak chciałam zasięgnąć opinii innych ludzi.
?ycie jest jak pude?ko czekoladek - nigdy nie wiesz, co wyci?gniesz.
ikw
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 214
Rejestracja: 2006-03-21, 21:41

Re: Rozmowy głosowe, a radiówka - PROBLEM - proszę o rady

Post autor: ikw »

witam!
strat pakietow nie powinienes miec zadnych! lub prawie zadnych!
to lezy w zasranym obowiazku twojego providera...
jesli twoja lokalizacja lub ich "umiejetnosci" w doborze sprzetu lub konfiguracji nie pozwala na polepszenie jakosci sygnalu to zalezy tylko od ciebie czy chcesz taki net miec.
generalnie nie pogadasz na takim czyms jak mowisz...
ciebie nie slychac bo upload masz za maly jak mniemam.
Jesli nadal beda uwazac ze to nie ich problem ..to podziekuj ladnie za wspolprace..i mozesz im sie na ulicy nie klaniac.
pzdr!
dymko
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2006-04-15, 22:40
Lokalizacja: Stargard Szczeci?ski

Re: Rozmowy głosowe, a radiówka - PROBLEM - proszę o rady

Post autor: dymko »

Mam radiówke i miałem te same problemy co ty.Przyczyną ze nie słyszą lub z przerwami cie słyszą przez skypa jest za mały uplaud.Musisz zmierzyc dobrym testerem parametry uplaudu i jesli bedzie ponizej 40 kb/s to tak sie bedzie ze skype działo i wina bedzie po stronie twojego administratiora.Dla skypa minimum to przynajmiej 30 kb/s.Jesli masz przykładowo raz 100 kb/s,pózniej 20kb/s to jest przyczyna łącza.Jeszcze jedno dopowiem ze na starej wersji skypa gorsza jakosc łącza lepiej sobie radzi nisz ta nowa.Pozdrawiam.
tequila98
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-09-13, 17:16
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rozmowy głosowe, a radiówka - PROBLEM - proszę o rady

Post autor: tequila98 »

---> dymko

W testach prędkości, najniższy upload jaki mi się zdarza, to 100 kb/s. Choć zazwyczaj mam go taki, jak provider mi gwarantuje, czyli od 200-256 kb/s. (Takie są wyniki z kilku testerów prędkości lącza).

Z tego co zauważyłam, to download skype nie przekracza u mnie 6 kB/s (ok. 40 kb/s) Upload jest zazwyczaj mniejszy - w granicach 4-6 kB/s. (ok 30 kb/s lub nieco więcej). Tak więc z tego co pisałeś, powinno to u mnie chodzić bez problemu. Poza tym teraz powinnam mieć łączny upload i download 32 kB/s. Tak więc jeśliby Skype potrzebował więcej to może sobie brać... I powinno chodzić. A nie chodzi.
Ale tak jak piszesz, byłoby to zasadą, gdyby nie było strat pakietów i tych skoków prędkości.

Spróbuję ze starszą wersją skype. Trochę tylko będzie chyba potem denerwowało, że ciągle się będzie pytał, czy aktualizować na nowszą...

Ostatnio też bawiłam się zmianami portów dla rozmów przychodzących w skype. za trzecim razem, po wpisaniu portu 2100 jakby szło lepiej. Ale nie wiem, czy to było spowodowane tym, że już była bardzo późna pora, czy może dniem tygodnia - bo w piątki zazwyczaj w ogóle net chodzi lepiej. Czy ktoś może podać port, pod którym skype sprawdza się najlepiej?
?ycie jest jak pude?ko czekoladek - nigdy nie wiesz, co wyci?gniesz.
cdx
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2006-07-09, 10:31

Re: Rozmowy głosowe, a radiówka - PROBLEM - proszę o rady

Post autor: cdx »

tequila98 pisze: Spróbuję ze starszą wersją skype. Trochę tylko będzie chyba potem denerwowało, że ciągle się będzie pytał, czy aktualizować na nowszą...
masz 30-40% strat pakietow i rozwiazania szukasz w zmianie wersji skype ? dzwon po serwis i niech to zrobia za to im placisz
tequila98
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2006-09-13, 17:16
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rozmowy głosowe, a radiówka - PROBLEM - proszę o rady

Post autor: tequila98 »

Witam ponownie

Dziś zauważyłam coś bardzo ciekawego - popatrzcie i powiedzcie co o tym myślicie:
Ping 89.200.224.1 –t –l 1472
Statystyka badania ping dla 80.200.224.1 (brama domyślna)
Pakiety wysłane = 529, Odebrane = 505, Utracone = 24 (4% straty),
Szacunkowy czas błądzenia pakietów w milisekundach:
Minimum = 28 ms, Maksimum = 1413 ms, Czas średni = 120 ms

A TU CIEKAWOSTKA:

Ping 89.200.224.1 –t –l 1473
Statystyka badania ping dla 80.200.224.1
Pakiety wysłane = 73, Odebrane = 0, Utracone = 73 (100% straty).

Nie możliwe jest wysyłanie pingów większych niż 1472 bajty - DLACZEGO????
Czy przy necie 256 kbps (32kBp2) nie powinno czasem być możliwe wysyłanie np. 2 kilowych pingów???
?ycie jest jak pude?ko czekoladek - nigdy nie wiesz, co wyci?gniesz.
ODPOWIEDZ