Antena o najlepszym zysku do LTE

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

encholex
Stały użytkownik forum
Posty: 139
Rejestracja: 2012-07-08, 20:28
Lokalizacja: ---

Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: encholex » 2013-01-25, 14:54

Witam,

Niestety zmuszony jestem kupić antenę do LTE. Odległość do BTS'a ok 8km gdzie po drodze jest pagórek z lasem. Obecnie mam panel od Cybertecha +17dBi na 2100MHz i łapie on trochę tego LTE, ale sygnał jest bardzo słaby bo ok. 95dB. DL max 6Mb/s, UL max 0.8Mb/s, zrywanie połączeń, raz kreska, a raz w ogóle etc. Przy okazji brawo za antenę, bo jest na 2100MHz, a łapie też LTE !!

Niestety nie mają oni dualnej LTE, a jeśli już miałbym brać dwie, to i tak oferują tylko max. 15dBi.

Jaką znacie najlepszą i "dobrą" pod względem współpracy z modemem antenę do LTE ?

Na forum jest jedna wielka nagonka na anteny spod Tarnowa (IPT anteny.pl, anteny.net i inne) i faworyzowanie Cybertecha, więc pytanie dlaczego ? Nie rzucam się tylko chcę racjonalnego wytłumaczenia.
Mają panel dualny +17dBi oraz ostatnio wypuścili promiennik dualny LTE do parabolicznej, gdzie ponoć można uzyskać duże zyski w zależności od talerza http://www.anteny.net/promiennik-parabo ... -1740.html

Czy ma to sens ? Nie raz spotykałem się ze złymi opiniami na temat ich anten, tylko dlaczego ? Proszę o Wasze zdanie na ten temat.
Jedni mówią że grzeje modem bo coś tam, inni mówią że parabole to w ogóle się nie sprawdzają i tylko bierz Pan panel od Cybertecha. A Cybertech ma tylko 15dBi...i nie mają dualnej.

Co polecacie ? Maxdata, Bestpartner (drogi) ?

key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9200
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: key » 2013-01-25, 15:02

encholex pisze:Przy okazji brawo za antenę, bo jest na 2100MHz, a łapie też LTE !!


LTE to IIRC 1.8GHz. Cybertech nie podaje wykresow, ale podejrzewam, ze twoja antena w tym zakresie jest tylko kawalkiem metalu. Dedykowana antena 15dBi@1.8GHz bedzie miala duzo lepszy zysk niz 18dBi@2.1GHz.

encholex pisze:więc pytanie dlaczego ?

Dlatego ze sprzedaja zlom.

encholex pisze:gdzie ponoć można uzyskać duże zyski w zależności od talerza

Odpusc sobie parabole dla tych czestotliwosci. Parabole w zestawach sa dedykowane dla 10..12GHz.

http://bestpartner.pl/index.php?kategorie=39

Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10423
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: krystianb » 2013-01-25, 15:23

encholex pisze: ale sygnał jest bardzo słaby bo ok. 95dB. DL max 6Mb/s, UL max 0.8Mb/s, zrywanie połączeń, raz kreska, a raz w ogóle etc. Przy okazji brawo za antenę, bo jest na 2100MHz, a łapie też LTE !!
To nic dziwnego. Download LTE dość blisko uploadu U2100, dlatego cokolwiek na down działa, przy uploadzie smażysz końcówkę mocy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!

encholex
Stały użytkownik forum
Posty: 139
Rejestracja: 2012-07-08, 20:28
Lokalizacja: ---

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: encholex » 2013-01-25, 19:15

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zachęcam do dyskusji... na pewno wielu trapią podobne problemy i może dzięki dobrym argumentom uchronią się od nieudanego zakupu.

Bez wątpienia obecnie posiadana antena (2100MHz) ma pewnie zerowy zysk przy 1800MHz. Nie ma wykresu Zresztą nie znam się na tych częstotliwościach i pewnie to co pisze krystianbo bliskości downloadu LTE do UMTS'u może być prawdą? No ale właśnie poruszył on kwestię "dopasowania" anteny pod względem impedancji. Czy faktycznie wychodzi na to że Tarnów może nie wiedzieć o tym i jak to wpływa na modem ?
Szczerze już sami Ci co robią anteny, dla mnie się "znają". Na pewno są jakieś myki, o których już nie każdy musi wiedzieć. Ale kupię antenę i spali mi się modem. Przecież mogę wtedy obciążyć producenta anteny kosztami modemu...

Porównując tarnowską 17dBi z 17dBi bestpartnera, to obie mają po 50 Ohm. Raczej chyba się nie narażają pisząc jedno i dając co innego. Za to mogę na nich nasłać UOKIK. Zresztą chyba ten parametr nie jest tak wrażliwy, że może pływać +-5 Ohm. Są programy do liczenia scieżek itd. Kolejny który jest podawany to VSWR. Niby niższy to lepszy i ta z tarnowa ma niższy :/
Dla niektórych dyskwalifikacją tarnowskiej może być zapis o paśmie w którym pracuje 1700-2100 gdzie w 1800 ma najwyższy zysk 17dBi. Voilla ! Jest antena która niby jest dedykowana do LTE, ale też zapewnia mi jakiś tam zysk przy 2100MHz. Czyli w sumie tak jak chcę, bo wolę mieć jeden panel niż niewiadomo jakie centrum dowodzenia z kilkoma panelami. Tutaj wykres zysku i VSWR http://yagi.pl/zestaw-dual-17dbi-1800-h ... -2000.html
Co o tym myślicie ?

I ostatnia kwestia... parabole. Jeżeli to pomyłka to po co to robią? tanie mięso ? Jeżeli mam las po drodze, to nie jest dobra zasada, że im większa powierzchnia, tym lepiej ?

No i jak z MIMO w tych antenach LTE ?

I ostatnie: +-45stopni. takie są polaryzacje na BTS'ach.... tutaj dodam parę fotek...

http://wireless-broadband-speed.com.au/ ... l-fme.html
http://wireless-broadband-speed.com.au/ ... l-fme.html
http://www.amateur-radio-antenna.com/um ... 00fp18.php
http://telcoantennas.com.au/site/mimo-x ... pole-mount

Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 22614
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: Krosno

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: wojteks » 2013-01-25, 19:35

encholex pisze:to obie mają po 50 O

Mierzyłeś to czy cytujesz opis producenta?

encholex pisze:Co o tym myślicie ?

Obrazki piękne, tak że aż nierealne.

encholex pisze: parabole. Jeżeli to pomyłka to po co to robią?

Bo klienci chcą kupować, to że to nie ma sensu ich nie interesuje, skoro klient pyta to dostaje towar.

encholex pisze:że im większa powierzchnia, tym lepiej ?

Ale nie sama powierzchnia ma znaczenie.

encholex pisze:No i jak z MIMO w tych antenach LTE ?

W których?

encholex pisze: tutaj dodam parę fotek.

Ale to fotki anten odbiorczych a nie stacji bazowych.
Nie pomagam na PW!
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych viewtopic.php?f=30&t=55724

Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10423
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: krystianb » 2013-01-25, 19:58

encholex pisze:bliskości downloadu LTE do UMTS'u może być prawdą?
Upload umts2100 : 1920-1980MHz do tego dochodzi jeszcze pasmo TDD 1900-1920 W tym zakresie musi być zachowane najwyższe dopasowanie falowe anteny. Download lte plusa przypada na 1805-1825MHz upload leży o jeszcze 95MHz niżej. Przy prawie 200MHz odejścia od zakładanego zakresu to już VSWR może porządnie od dopuszczalnych wartości.

encholex pisze:Tutaj wykres zysku i VSWR
Przyjrzyj się jemu dokładanie, następnie spójrz wyżej i dokonaj prostej operacji matematycznej polegającej na odejmowaniu, następnie porównaj zakres uploadu LTE polsatu z wykresem :rotfl2: Trzeba spojrzeć na ten w miejscu uploadu a nie tam gdzie jest najniżej ale tam gdzie jest ważny, czyli patrząc na eksploatację modemu przy uploadzie. Problem w tym, że go się odczytać nie da, po drugie zaznaczony jest limit 2.5 przy innych antenach jest 1.5...
Fakt tego skąd te obrazki mają pominę, bo mam pewne podejrzenia, że z....yy

encholex pisze:ostatnie: +-45stopni. takie są polaryzacje na BTS'ach
Na 99% tak, przynajmniej umts i chyba gsm tak zakładają. Pionowa polaryzacja to relikt przeszłości, no i przydaje się przy jednej antenie, kiedy system na bts ma upload i download w polaryzacjach +-45*. W przypadku stosowania 2 anten klienckich lepiej stosować polaryzację taką samą jak na btsie. Po montażu warto tylko sprawdzić obie kombinacje zmieniając podłączenie anten do modemu (tylko jedna wykorzystywana jest do nadawania) żeby trafić w konfigurację na stacji (nie jestem pewien jak to tam jest z RXem)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!

encholex
Stały użytkownik forum
Posty: 139
Rejestracja: 2012-07-08, 20:28
Lokalizacja: ---

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: encholex » 2013-01-25, 20:12

Ohmy oczywiście cytowane, ale nie to jest tematem, tylko czy faktycznie mogą być duże rozbieżności jak płytki są drukowane ?

Wiadomo ze obrazki mogą być preparowane, ale czy ktoś kto się zna na antenach może ocenić czy jest to realne ? Na pewno nie jest tak że w 1800+-50MHz mamy pik i tyle.. Poza coś jest, ale było by to oszustwem gdyby wykres był z sufitu.

Odnośnie paraboli - podobne zdanie innego członka forum i uwierzę. Proszę kogoś o potwierdzenie tego i po temacie.

Odnośnie powierzchni... to co jeszcze ma znaczenie? Zupełnie się nie znam i myślę po chłopsku. Im większa powierzchnia skupiająca do promiennika, tym powinno być lepiej. Panele nie są takie duże... Gdyby było lato to dla dobra ogółu pewnie bym zamówił od nich dwie anteny (parabole i panel 17dBi) oraz jedną z cybertecha i rozwiałbym wszelkie problemy tego forum. Do tarnowa mam daleko, czemu jeszcze nikt nie poświęcił się i tak nie zrobił ? Gdybym ja to zrobił to czuję że nie zrobiłbym tego tak dobrze jak inni...

MIMO w panelach ogólnie... jedynie Bestpartner coś pisze że jest kompatybilny.

Tak, fotki które są w linkach to anteny odbiorcze... ale popatrz proszę na specyfikacje anten na BTS'ach... Wszystkie są XPol, XXPol...
Do UMTS jeszcze była pionowa, ale do LTE już są XPol.
http://www.cellmax.se/sites/default/fil ... 0-8_A1.pdf
http://www.kathrein.fr/media/documents/ ... ersion.pdf

oraz zapraszam do wydziału architektury w mieście gdzie są "Mobylandy".. do wglądu masz pełną specyfikację sprzętu który złożył operator do decyzji środowiskowej.. Bite +-45 stopni...

i jeszcze jak to w środku wygląda: http://www.staff.hs-mittweida.de/~delpo ... wkmkt2.pdf

przyznam się, obróciłem swojego Cybertecha o te 45 stopni i przybyło 1-2dBi... możecie się śmiać, ale przejdźcie się popatrzeć na specyfikacje... i już teraz nie rozpoznacie która to LTE, bo faktycznie nówki są multiband..

Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10423
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: krystianb » 2013-01-25, 20:23

encholex pisze:Odnośnie paraboli - podobne zdanie innego członka forum i uwierzę. Proszę kogoś o potwierdzenie tego i po temacie.
A to był tu taki jeden co kupił chyba jeszcze przeznaczoną na 900MHz :rotfl2: po montażu wyszło, promiennik wycelowany w bts'a miał większy zysk sam, niż cały talerz. Problem jest prosty, nie da się wyprodukować promiennika o tak wąskich kątach, żeby całość trafiła w lustro sensownych rozmiarów, a jednocześnie promiennik nie zasłonił by znaczącej części wiązki. Dla częstotliwości rzędu 1GHz czy 2 jest to fizycznie niemożliwe.
encholex pisze:Odnośnie powierzchni... to co jeszcze ma znaczenie?
Jak kupisz puste pudełko to się ucieszysz? Wymiarami zewnętrznymi nie ma co się sugerować.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!

encholex
Stały użytkownik forum
Posty: 139
Rejestracja: 2012-07-08, 20:28
Lokalizacja: ---

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: encholex » 2013-01-25, 20:42

krystianb pisze:Jak kupisz puste pudełko to się ucieszysz? Wymiarami zewnętrznymi nie ma co się sugerować.

no i o odpowiedzi mogę pomarzyć :) co jeszcze ma znaczenie ?

no i może ktoś jeszcze włączy się do dyskusji ? tyle pytań bez odpowiedzi... wiem, że wiele bezsensownych, ale coś dla każdego się znajdzie...

zapomniałem pokazać profil terenu:
Obrazek

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2013-01-25, 22:31 ]
Panie i Panowie tniemy cytaty!

[ Dodano: 2013-01-26, 17:43 ]
Jako że jest weekend i jest trochę ludu, podbijam temat i co kto wie, to może pomoże...

Natrafiłem też na kolejne zestawy, które uwzględniają polaryzacje XPol +45/-45deg

http://wireless-broadband-speed.com.au/ ... l-fme.html
http://telcoantennas.com.au/site/22bi-4 ... tenna-pack
http://telcoantennas.com.au/site/17dbi- ... tenna-pack
Ostatnio zmieniony 2013-01-25, 22:31 przez encholex, łącznie zmieniany 1 raz.

Mario80
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2016-10-07, 20:03

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: Mario80 » 2016-11-15, 18:18

Odkopie.
Encholex co w koncu kupiles i jak sie sprawuje?

Nowak88
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2017-10-09, 21:53

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: Nowak88 » 2017-11-28, 17:27

Bestpartner jest nieco droższy od konkurencji, zdecydowanie nadrabia jednak jakością sprzętu, doradztwem i świetną obsługą techniczną. Odradzam natomiast jedną z wymienionych firm konkurencyjnych - nie wytrzymałam nawet jednego roku, który przewidywała umowa. :D

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 14071
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Antena o najlepszym zysku do LTE

Postautor: matek451 » 2017-11-28, 17:37

Najwyższa pora zrobić porządek z tym spamerem. A Bestpartner widać przedzie cienko więc uaktywnił się ten ich naganiacz. I nic dziwnego bo ten ich rozpadający się szajs ma ceny oderwane od rzeczywistości. Spamer Bestpartnera nawet nie ma pojęcia czym sie zajmują wymienione firmy i bełkocze ten swój spam jak nakręcony.
BDI Aero2. RBM LTE 200GB za free. Play LTE bez limitu-taryfa głosowa 9,99 zł.DOVADO 4GR+ E-3276, E5186, B315s-22, E5372, E8278, B-593s-22 Cybertech DUAL LTE, ATK-10. Panel 2100 17dBi Cybertech


Wróć do „Anteny GSM oraz problemy z zasięgiem”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości