internet w lesie - jaki sprzęt

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: ja.michal »

kordirko, tylko że używanie wzmacniacza/repeatera w Polsce jest nielegalne. Takie urządzenia może instalować tylko podmiot posiadający koncesję na dane pasmo, a i urządzenie musi być zestrojone na tylko i wyłącznie pasmo, na które właśnie ma koncesję.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: krystianb »

kordirko pisze:W związku z tym potrzebny jest taki wzmacniacz za 1671 zł
Sęk w tym, że wg aktualnego stanu prawnego, tego typu urządzenia mogą pracować tylko wtedy, gdy zainstaluje je podmiot posiadający koncesję na używanie danego pasma. To tyle teorii, nie słyszałem o zainstalowaniu repeatera przez któregokolwiek z operatorów.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: DejaVu »

rafal13 pisze: To zainstaluj sobie dobrą antenę pod to 3G, najlepiej z możliwie krótkim kablem, ruter
Witam! jaki byście doradzili mi sprzęt , do tego 3G :D wprawdzie mam CDMA lecz czasem awaryjnie korzystam z Orange free jako modemu używam starego telefonu SE który ma tylko EDGE , mam wprawdzie telefon Samsung Solid B2710 który ma 3G ale nie chce on ''robić za modem'' w PC :facepalm: więc jakiś sprzęt do 3G by mi się przydał, tym bardziej że w styczniu kończy mi się umowa na CDMA ,aż tak bardzo nie jestem uzależniony od neta więc może nie podpiszę kolejnej umowy :roll:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: matek451 »

A jesteś w zasięgu sieci 3G w Orange ? Czy chcesz zmienić operatora?
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: DejaVu »

3G Orange , nie chcę zmieniać operatora ,gdyż u mnie w lesie Orange działa najlepiej :D
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: matek451 »

Chcesz brać modem od nich czy kupujesz swój? Jeśli jesteś w zasięgu HSPA+DC to warto rozejrzeć się za czymś z jego obsługą. Do tego antena kierunkowa na 2100MHz.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: DejaVu »

Modem bym kupił , mam taryfę Orange free na kartę , którą używam w telefonie również do dzwonienia, a jak zdarzy się że CDMA nie działa ,to wtedy podłączam do PC ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19165
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: matek451 »

Skąd jesteś? Po lokalizacji zobaczę czy możesz korzystać z HSPA+DC, jak wygląda zasięg tego 3G, jak daleko do najbliższego BTS-a UMTS2100 Orange, korzystałeś tylko z 2G? Ile kasy chcesz przeznaczyć na zakup modemu i ewentualnie anteny?
aragz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2006-04-26, 09:17
Lokalizacja: Koscierzyna

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: aragz »

rafal13 pisze:Wzmocnienie sygnału T-Mobile, niewiele zwiększy prędkość EDGE, to stara technologia i antena niewiele zmieni.

Pozdrawiam,
no więc zamówiłem sobie antenke z dipolu najmniejszą możliwą bo nie chciałem montować jakiejś mega dużej na domku i powiem że jestem mile zaskoczony. Znacznie poprawiło się ładowanie stron, jedynie z cięższymi (typu tvn24) trwa to dłużej ale ogólnie na + więc tego mi było trzeba. Dla przykładu tutaj stronki forum ładują się praktyczne bez czekania co bez antenki było nie możliwe. Czasami bywa tak że się zdławi i w ogóle strony nie chcą się ładować wtedy rozłączam i nawiązuje nowe polaczenie i wtedy śmiga jak burza.. ale to już podejrzewam jakiś problem software'owy.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: DejaVu »

matek451 pisze:jak wygląda zasięg tego 3G

Łapię zasięg 3G dwie kreski nawet w domu , udało mi się w końcu zmusić Samsunga Solid B2710 do współpracy z PC(dial-up) czego nie mogę zrobić po blutucz :facepalm: tak wygląda test , co oczywiście myślę że nie jest miarodajne:
Obrazek
nie mniej fajnie że udało mi się to skonfigurować z telefonem , bo w SE którego czasem używam jako modemu jest tylko 2G Pozdrawiam.
Edit. okazuje się że w telefonie widoczna jest ikona 3G ,lecz gdy łączę się z internetem to zmienia się na ikonkę ''E'' czyli 2G :dobani: na zewnątrz pewnie było by lepiej? jutro pobawię się na podwórku z notebookiem :gwiazdki:
Dla porównania CDMA w lesie :
Obrazek
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: DejaVu »

Witam :D i odświeżam temat . Od 3 dni korzystam z internetu na kartę w Orange , na modemie e3131 bez anteny łapię HSPA+ Obrazek z BTS NetWorks! 900mhz z ok. 6km. przez las , w sumie dla mojego korzystania wystarcza ta prędkość , stronki mi się w miarę ładują itd. Mam jeszcze na rok podpisaną umowę na CDMA w Plusie , ale chciałbym skompletować sobie sprzęt do 3G . A więc zamierzam kupić antenę ATK 20 z kablem ok.5m. do tego jakiś modem/ruter który był by na strychu , i stamtąd dalej do PC skrętką bądź po wi-fi gdyż posiadam kartę Asus WL-130N . W domu komputer stacjonarny , notebook i smartfon z wi-fi. Czekam na propozycje. Pozdrawiam.
dexter18

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: dexter18 »

Kup MR3420 daj go na strych w hermetyku, później skrętka i ap w pokoju może TL-WR740N . Ale to już od Ciebie zależy jaki AP wykorzystasz.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: DejaVu »

dexter18 pisze:Kup MR3420 daj go na strych w hermetyk
Witam. Po co w hermetyku? dach mi nie przecieka ;) bardziej interesował mnie podobny sprzęt do Axssestela jak np. Huawei 3G E5332s-2 czyli coś co ma własną baterię i porządne wejście na antenę , a nie takie jak w e3131 :facepalm: Bateria dobra sprawa , jak nie ma prądu ,zawsze można trochę po surfować na lapku :D
dexter18

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: dexter18 »

Wiesz lepiej go zabezpieczyć, niż później kupować znowu router. E3131 ma dość dobre gniazdo ale jak się konektor wykłada i wkłada to nic dziwnego urwać złącze.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: DejaVu »

edit. ten przez Ciebie polecany jaki ma zasięg wi-fi ? da radę to przez strop drewniany?
Ostatnio zmieniony 2014-01-18, 17:33 przez DejaVu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: Andrzejz78 »

DejaVu pisze:do czego więc są te a ruterze
Do umożliwienia połączenia z kompem poprzez wi-fi
dexter18

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: dexter18 »

U mnie przez strop betonowy sięga wi-fi bez problemu. Ale kupuję skrętkę i w pokoju będę robił AP.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: wojteks »

DejaVu pisze:Po co w hermetyku? dach mi nie przecieka
Jeżeli jest sucho to żadnych puszek nie trzeba.
Nie pomagam na PW!
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: internet w lesie - jaki sprzęt

Post autor: DejaVu »

Panowie takie pytanko mam :) Przejechałem się dziś sprawdzić czy jest lód na jeziorze , bo na Mazurach zima jest :) no i przy okazji wziąłem notebooka z e3131 i podjechałem pod masz NetWorks! Orange 900mhz . Byłem jakieś 300m od niego widoczność optyczna bdb. a że -9*C to nie wychodziłem z auta , speedtest pokazał 8MB(mega) dowloadu , coś koło 2 uploadu i ping ponad 200 ! gdzie w domu pokazuje o wiele mniej ?! Przestawiłem się w inne miejsce gdzie nie widziałem BTS i tu DL był ponad 10MB i też taki duży ping ?! Czy samochód jakoś zakłóca sygnał? W domu mam jedną/dwie kreski zasięgu HSPA+ na podwórku 3 kreski , nie mam anteny.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ