co kupić do LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zbikot917
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2013-02-19, 13:32
Lokalizacja: Łódź

co kupić do LTE

Post autor: zbikot917 »

Witam
Mam wykupione LTE w Plusie, i działa. Na szczęście widzę z okna nadajnik (ok 0,5-0,7km) więc na samym modemie ZTE 821 mam transmisje do przyjecia (od 2 do 27 Mb). Ale w domu są 2 komputery (odległość na wprost ok 9 metrów, na przeszkodzie 1 ściana) + tablet.

Wymyśliłem sobie antenę kierunkową LTE + ruter. Dla mojego kompa dostęp do netu z rutera przez kabel, dla drugiego (PC dla 7 latka) i tabletu przez WiFi.

I teraz kilka pytań:
1. czy koncepcja jest słuszna (tak jak napisałem parametry transmisji są dla mnei do przyjęcia, tylko ten rozdział netu, czy nie ma innego sposobu niz ruter/lub komp włączony cały czas który robi za ruter)
2. Jeżeli to jest jedyna słuszna koncepcja, to rozumiem że kable od anteny do rutera jak najkrótsze. I teraz jaką antenę i ruter byście polecali, ew jaką kartę sieciową do tego drugiego kompa.

I pytanie 3, nieco dziwne: jak długo LTE bedzie na rynku (Plus ma pasmo 1800 obecnie). Czy komus za rok cos sie nie odmieni, przejdą np na pasmo 3600, i moja antena i całe nakłady kasy się zmarnują.

Dobra, wystarczy pytań. Jeżeli ktoś może mi coś poradzić, lub mnie przekierować na podobny link (jestem tu pierwszy raz i jeszcze nie znalazłem) to bedzie super.

Pozdrawiam
Zbyszek
rafal13
Stały użytkownik forum
Posty: 98
Rejestracja: 2013-02-08, 23:45
Lokalizacja: Kroczewo

Re: co kupić do LTE

Post autor: rafal13 »

Kierunkowe anteny w Twojej sytuacji nie są potrzebne (LTE najlepiej pracuje na dwóch antenach w polaryzacjach +45 stopni i -45 stopni od pionu z moich doświadczeń, ale niektórzy twierdzą, że jedna w polaryzacji pionowej i druga w poziomej).
Polecałbym Ci ewentualnie zamontowanie anten dookólnych na zewnątrz budynku od strony nadajnika, anteny te produkowane przez firmę BURO możesz dokupić u operatora tam gdzie zawarłeś umowę na usługę internetową.

1. Router to najwygodniejsze rozwiązanie ze względu na tablet, dwa komputery można by spiąć kablem sieciowym przekrosowanym bez żadnych dodatkowych urządzeń, ale komp z modemem musi pracować aby na drugim był internet i odpowiednio trzeba skonfigurować.

2. Kable od anten do modemu jak najkrótsze, ale fachowo skrócone, bo może się okazać że nieumiejętnie zarobione nowe wtyki spowodują większe straty niż zysk z odciętego kawałka kabla. Anteny dookólne Buro od operatora, ant. pionowa do odpowiedniego wej. modemu, pozioma najlepiej jak ustawisz ją prostopadle do kierunku bts-a, możesz też spróbować polaryzacji 45 stopni. Router np. TPLink 3420, karta sieciowa na usb tego samego producenta, tylko jeżeli ta ściana zawiera dużo elementów metalowych to polecam z anteną nakręcaną na urządzenie.

3. Jeżeli już to 2600, ale 1800 nadal będzie pracować.

Pozdrawiam
Rafał
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19175
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: co kupić do LTE

Post autor: matek451 »

Te anteny AK C2 to chyba tylko w celu przeniesienia punktu poboru sygnału na zewnątrz ? Bo ich zysk prawie żaden. Jeśli chodzi o MR3420 to wersja v.2
rafal13
Stały użytkownik forum
Posty: 98
Rejestracja: 2013-02-08, 23:45
Lokalizacja: Kroczewo

Re: co kupić do LTE

Post autor: rafal13 »

"zbikot917"]Witam
Na szczęście widzę z okna nadajnik (ok 0,5-0,7km)
Przy takiej odległości i widoczności optycznej, kierunkowe anteny to zbyteczny wydatek.
Oczywiście, że chodzi o przeniesienie punktu odbioru, czyli wyeliminowanie tłumienia budynku które jest spore dla pasma 1800 MHz.
Rafał
ODPOWIEDZ