konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bartolini9
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2011-11-16, 22:59
Lokalizacja: Gdynia

konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: bartolini9 »

Witajcie.
Od kilku dni mam internet z cyfrowej polsatu LTE dostarczonym z urządzeniami:
- modem huawei e3276
- router edimax Lt-6408N
Prędkość na speedtescie pokazuje "marne" ok 15-20 Mb/s zamiast obiecanego 150 Mb/s.
W czym jest problem?
Logując się na stronę routera http://192.168.2.1/index.asp okazuje się, że maksymalną prędkość jaką możemy ustawić jest to 54 Mbps zamiast obiecanych
300 Mbps. Wchodzę w ustawienia programu do WIFI (Intel PROset Wireless) i pokazane jest, że aktualnie jestem połączony ledwie z siecią o pasmie G o prędkości 54 Mbps (zamiast do sieci N o prędkości 300 Mbps) co sugerowałoby, że rzeczywista prędkość internetu jest właśnie na poziomie tych 15-20 Mb.
Moje pytanie jest następujące:
W jaki sposób ustawić parametry routera aby poprawnie skonfigurował się on z modemem E3276, co umożliwiło by pełne korzystanie z prędkości oferowanych przez LTE? Wydaje mi się, że chodzi jedynie o tak skonfigurowanie routera aby generował on sieć typu N.
Myślę, że prędkość 50 Mb/s byłaby satysfakcjonująca , natomiast prędkość rzędu 15 Mb jest moim zdaniem totalną porażką, gdyż płaci się nie małe pieniądze za tą usługę.
Uprzejmie proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Router jest zaktualizowany do firmware 1.04L.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: Jo_gurt »

Jak to wygląda na kablu?
Jaką masz sieciówkę w komputerze?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: wojteks »

bartolini9 pisze:- modem huawei e3276
- router edimax Lt-6408N
Podłącz modem bezpośrednio do komputera i sprawdź prędkość LTE. Ten router ogranicza prędkość LTE a 150Mbps to tylko teoretyczna prędkość.
Nie pomagam na PW!
adriaanos15
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2012-04-19, 15:09
Lokalizacja: Bukowa

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: adriaanos15 »

150MB/s w życiu nie osiągniesz, ludzie nawet 100 nie osiągają, a to podniesienie do 150 to jakieś nieporozumienie. Tak jak pisano UP sprawdź bez routera, ale obstawiam że i tak nie osiągniesz tych 50 MB/s lecz może się mylę i rzeczywiście router Cię ogranicza.
bartolini9
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2011-11-16, 22:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: bartolini9 »

Karta to Intel Centrilno Advanced 6300, czyli jest to jedna z najlepszych kart laptopowych. Na samym modemie podpiętym do laptopa prędkość to najczęściej ok.40 Mb/s. A w porywach nawet 60 Mb/s.
Nie chodzi o to, żeby uzyskiwać te 150 czy 100 ale o to, że router generuje sieć w trybie G , co automatycznie ogranicza sieć do 54 Mbps, co w rzeczywistości równa się tym ok. 15 Mb/s. Czemu router nie działa w trybie sieci typu N do 300 Mbps, tak jak napisane jest to w instrukcji? wtedy wydaje mi się, że bez problemu osiągnięta zostałaby prędkość conajmniej dwukrotnie większa, tj. 30-40 Mb/s. Przecież to jest złodziejstwo w biały dzień...
Pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: krystianb »

bartolini9 pisze:zemu router nie działa w trybie sieci typu N do 300 Mbps, tak jak napisane jest to w instrukcji?
Może trzeba konfigurować przy połączeniu kablem i rozłączonym bądź nawet wyłączonym wifi? Po upgradzie oprogramowania najlepiej zresetować router do ustawień fabrycznych.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: wojteks »

Jakie N ma router a jakie karta?
Nie pomagam na PW!
Gasol
Stały użytkownik forum
Posty: 140
Rejestracja: 2010-04-15, 15:31
Lokalizacja: nowodworski

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: Gasol »

bartolini9 pisze:. Czemu router nie działa w trybie sieci typu N do 300 Mbps, tak jak napisane jest to w instrukcji?
Najpierw potwierdź (screenshot wskazany), że router skonfigurowałeś, by używał standardu N. Przypominam, że uzyskanie N jeśli masz włączone szyfrowanie, nie jest zawsze możliwe, więc na początek w celach testowych proponuję wyłączyć szyfrowanie WiFi.
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: moher »

Masz jakieś potwierdzenie na swoje słowa o 801.11n i szyfrowaniu?
Gasol
Stały użytkownik forum
Posty: 140
Rejestracja: 2010-04-15, 15:31
Lokalizacja: nowodworski

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: Gasol »

key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: key »

Czyli cala wypowiedz poparta jest postem o kiepskiej implementacji i blednej taniego routera?
Nie pomagam na PW.
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: moher »

No i w dodatku tam nie ma nic o wyłączaniu szyfrowania tylko o ustawieniu AES-a zamiast TKIP.
bartolini9
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2011-11-16, 22:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: bartolini9 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wystarczyło zmienić szyfrowanie AES zamiast TKIP i router zaczął generować sieć N o prędkości 300 Mbps, co automatycznie spowodowało wzrost prędkości internetu LTE do ok. 40 Mb/s, może w nocy będzie jeszcze szybciej :D
Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: wojteks »

bartolini9 pisze:wzrost prędkości internetu LTE do ok. 40 Mb/s, może w nocy będzie jeszcze szybciej
To już ograniczenie routera w więcej raczej nie będzie.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
kris68
Stały użytkownik forum
Posty: 141
Rejestracja: 2010-02-14, 08:49
Lokalizacja: Bochnia

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: kris68 »

wojteks i adriaanos15 maja w 100 % racje
150MB/s w życiu nie osiągniesz, ludzie nawet 100 nie osiągają, a to podniesienie do 150 to jakieś nieporozumienie.
Router zawsze bedzie cie ograniczal - przynajmniej na razie dostepne w sklepach. Ja jestem jednym ze szczesliwcow ( na razie ) - male miasteczko i dwa w poblizu - 300 i 400 m dwa ( 2 ) przekazniki LTE czy jak je zwal oprocz tego 3 w poblizu i efekty mam takie : Obrazek .

Obrazek

A ze
Wystarczyło zmienić szyfrowanie AES zamiast TKIP i router zaczął generować sieć N o prędkości 300 Mbps, co automatycznie spowodowało wzrost prędkości internetu LTE do ok. 40 Mb/s, może w nocy będzie jeszcze szybciej
- pamietaj ze router caly czas cie ogranicza. Jak masz blisko przekaznik a chcesz miec max swoich mozliwosci - podlaczaj modem bezposrednio do komputera. Oczywiscie to tylko dobra rada z ktora nie kazdy moze sie zgodzic. :cwaniak:

A to moj wynik z teraz tj.25.03.13 z godziny : 20:05 wiec przekazniki sa pewno troche przeciazone.
Obrazek
To nie jest to zebym sie chwalil bo daleko mi od tego ale male miasteczko otoczone nadajnikami, malo ludzi korzysta tu jeszcze z LTE bo sie boja limitów a nieslusznie , ja traktuje to jako lacze zastepcze ,ewentualnie jak szybko musze sciagnac jakis duzy plik np. film i tak np. nowy okres rozliczeniowy zaczyna sie gdzies 5 kazdego miesiaca czyli mam jeszcze 10 dni a z limitu dziennego pozostalo mi 14 gb a z nocnego 47 gb - tak wiec jako lacze dodatkowe a ze jako dlugoletni uzytkownik Plusa mam znizki to jest dla mnie ciekawa opcja - tym bardziej ze przez ostatnie dwa dni mialem awarie gownego lacza kilkugodzinne i mimo ze mi zostal jeszcze do czerwca iPLUS to korzystam z LTE. A najbardziej rajcuje mnie fakt - nie wiem czy o tym nie pisalem - ze razem z nowym modemem dostajemy aktywacje Kasperski Internet Security na dwa lata tj. okolo 320 zl = czyli przy umowie na 2 lata po 40 zl /mies place w sumie za 15 miesiecy. Mnie to zadowala.
Gasol
Stały użytkownik forum
Posty: 140
Rejestracja: 2010-04-15, 15:31
Lokalizacja: nowodworski

Re: konfiguracja: modem E3276 oraz router Edimax Lt-6408N

Post autor: Gasol »

key pisze:Czyli cala wypowiedz poparta jest postem o kiepskiej implementacji i blednej taniego routera?
Ale która wypowiedź? Moja? Ja podałem tylko jeden z linków - akurat ze strony forum Edimax Polska. W Internecie jest sporo informacji, że standard n wymaga WPA2 + AES, dokumentów opisujących 802.11n nie czytałem, ale widocznie nie jest to tylko problem w LT-6408n.
moher pisze:No i w dodatku tam nie ma nic o wyłączaniu szyfrowania tylko o ustawieniu AES-a zamiast TKIP.
Przecież proponowane przeze mnie wyłączenie szyfrowania miało być w celu wykluczenia wszelkich zależności od użytego standardu szyfrowania.
bartolini9 pisze: może w nocy będzie jeszcze szybciej :D
Według mnie, jeśli masz dobre łącze LTE, to będzie na pewno szybciej. Ten router na pewno ciągnie DL 50Mbps, a widziałem screenshoty, gdzie było więcej.
ODPOWIEDZ